30.08.2017

Originálne darčeky vždy potešia. Dnes vám prinášame obrázkový postup krok za krokom, pomocou ktorého vytvoríte z modelovacej hmoty peknú misu s dokonalým tvarom a kresbou prírodného listu.

Postup je tak jednoduchý, že do prác môžete pokojne zapojiť aj malé deti. Tento fakt je celkom dôležitý vzhľadom na to, že dnešná doba priniesla s nástupom internetu a mobilných technológií stratu záujmu o vlastnú kreativitu. Radšej si všetko kúpime, ako by sme si to mali vyrobiť sami. A toto je chyba, pretože ak človek nebude kreatívny, neposunieme sa ako ľudstvo tým správnym smerom. Je teda viac než vhodné vypestovať záujem o tvorivosť už u malých detí. A presne k tomuto slúži nasledujúci návod.

Čo budeme potrebovať?

Modelovaciu hmotu – v tomto prípade sa jedná o samotvrdnúcu modelovaciu hmotu, respektíve hmotu, ktorá sa vytvrdzuje pôsobením vzduchu (nie varením, ani v rúre na pečenie). Zoženiete ju v bežných papiernictvách pod rôznymi názvami.

Pekný veľký list zo stromu– ideálnym pre našu tvorbu je napríklad list z javora, ale môžete skúsiť aj iné
Ostrý nôž
Akrylové farby – alebo iné vhodné farby
Okrúhlu misu vhodných rozmerov – tak aby sa do jej vnútra vmestil nami vybratý list
Potravinársku fóliu
Pracovnú dosku
Valček na cesto – nemusí byť veľký
Štetce na finálnu úpravu

Postup

Hmotu na modelovanie vymiesime v rukách tak, aby bola mäkká a poddajná. Potom ju položíme na pracovnú dosku, ktorú predtým môžeme jemne potrieť jedlým olejom (aby sa o ňu hmota nelepila), prípadne na nej prestrieť kus mastného papiera na pečenie či alobal. Pomocou valčeka na cesto vyvaľkáme z hmoty hrubšiu placku.

Zoberieme pripravený list zo stromu, priložíme ho stranou so žilkami na rozvaľkanú modelovaciu hmotu tak, aby okraje listu cez ňu neprečnievali. Opatrne ho prechádzame valčekom na cesto, pokým si nie sme istí, že sa kresba listu neotlačila do hmoty.

V ďalšom kroku zoberieme malý ostrý nožík a vyrežeme obrysy listu do hmoty. Odrezané časti odstránime.

Teraz môžeme opatrne sňať list zo stromu z hmoty.

Okrúhlu misu vystelieme potravinárskou fóliou tak, aby na nej neboli záhyby a list z modelovacej hmoty vložíme opatrne do nej.

Doba tvrdnutia je približne rovnaká pre všetky druhy samotvrdnúcej modelovacej hmoty, menej ako 24 hodín to však nebude, takže sa vyzbrojte trpezlivosťou a čakať, čakať, čakať…
Po vytvrdnutí modelovacej hmoty poľahky oblý model listu vyklopíte z misy. Skúste ho najprv položiť na rovnú plochu (stôl) – ak nestojí stabilne, potiahnite párkrát jeho dnom (vonkajšou časťou) po brúsnom papieri. takto vytvoríte plôšku, ktorá zaistí stabilitu na stole. Teraz môžete zobrať akrylové farby a podľa vlastnej vôle list – misu vymaľovať. Ako to pri kreatívnych výrobkoch býva – fantázií sa medze nekladú.

Keď farba dôkladne vyschne, bude naša misa hotová. Môžeme do nej umiestniť sladkosti, ale aj rôzne dekorácie či iné drobné predmety. Misa sama o sebe je rovnako dekoratívna ako funkčná.

Foto: youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama