08.06.2012

Zberateľstvo patrí medzi najrozšírenejšie koníčky na svete. Ľudia zbierajú všeličo – známky, mince, obrúsky, pohľadnice, ale aj nehmotnejšie veci , akými sú napríklad citáty, aforizmy, básne a podobne. Pri svojich potulkách internetom som naďabil na ľudí, ktorých zbierka je naozaj netradičná. Nachádzajú sa v nej tie najnenormálnejšie, najbizarnejšie, najhlúpejšie a najšialenejšie zákony na svete. Zberatelia týchto zákonov majú svoju vlastnú internetovú stránku ( www.dumblaws.com ), na ktorej ich zverejňujú a pravidelne aktualizujú.

Zakladateľmi stránky boli dvaja podnikaví študenti zo štátu Georgia Andy Powell a Jeff Koon. Denne ju navštívi okolo 10 000 ľudí. Stránka umožňuje návštevníkom pridať svoj „dumb“ zákon, ak na nejaký natrafia. Po overení pravdivosti sa objaví medzi novinkami. Napadlo ma, že s touto stránkou zoznámim čitateľov Hobbyportalu.

Dumb Laws

Priznám sa, že pri čítaní znenia niektorých zákonov som sa schuti zasmial. Pripadali mi, ako zbierka vtipov. Na moje prekvapenie som zistil, že 99% týchto zákonov stále platí. Najväčšie zastúpenie v zbierke Dumb Laws majú USA, ktoré sú preslávené svojimi šialenými zákonmi. Arne Schinkel, šéfredaktor nemeckého portálu pre právnikov 123recht to potvrdzuje slovami:“ Veľmi často ide o takzvané zabudnuté zákony, staré už stovky rokov. Pri množstve zákonov, akými USA a ich jednotlivé štáty disponujú jednoducho neboli zrušené, alebo sa na ne zabudlo.“ Svoje Dumb Laws však majú aj iné štáty, vrátane európskych.

Kuriozitou je, že takmer všetky iniciatívy smerujúce k zrušeniu či úprave takýchto zákonov nebývajú vyslyšané. Zdá sa teda, že nás budú baviť ešte dlhý čas. Poďme sa teda zoznámiť s najšialenejšími:

USA

Florida: Automobil bez vodiča smie ísť maximálnou rýchlosťou 96 km/h (60 míľ/h). Je zakázané slobodným dievčatám skákať v nedeľu padákom. Zakázané je tiež spievanie v plavkách, jazda na neoznačenom skateboarde, dokonca aj sprchovanie bez odevu(!).
Texas: Ak sa chcete v Texase prejsť po ulici len tak naboso, musíte si vybaviť zvláštne povolenie, za ktoré zaplatíte 5 USD. Platí zákaz vypiť „na stojáka“ viac, ako tri glgy piva.
Alabama: Platí tu prísny zákaz vedenia motorového vozidla so zaviazanými očami. Po vozovke sa tiež nesmiete premávať na motorovom člne.
Vermont: Písomné povolenie od manžela musí získať každá žena, ktorá chce (musí) nosiť umelý chrup.

Connecticut: V tomto štáte je zakázané prechádzať cez ulicu po rukách, bicyklisti tam však podľa vyhlášky môžu jazdiť rýchlosťou nad 100 km/h
Los Angeles: Na kladenie obyčajnej pasce na myši potrebujete poľovnícky (lovecký) lístok. Zaujímavý je tiež zákon, zakazujúci kúpať naraz dve malé deti v jednej vaničke.
Iowa: Zákon neumožňuje jednorukému klaviristovi zobrať za svoj výkon honorár. Hasiči tu ( v meste Fort Madison) musia najmenej 15 minút pred výjazdom k požiaru nacvičovať hasenie.
Chicago: Dodnes tu platí zákaz obedovať v horiacom dome.
Saint Luis: Má tiež bizarný zákon, spojený s požiarmi. Hasiči podľa neho nesmú zachraňovať z horiaceho domu ženy bez šiat, alebo len v pyžame či župane.
Miami: Zákon, akoby vystrihnutý z Hlavy XXII zakazuje jazdu po meste na bicykli, ktorý nie je vybavený zvončekom či klaksónom, zároveň je však zakázané použiť akékoľvek zvukové výstražné znamenie namontované na bicykli.
Ohio: Platí tu prísny zákaz opiť rybu.
Idaho: Celoplošne platí zákaz rybolovu v prípade, ak pri ňom sedíte na chrbte žirafy.
Memphis: Ak chcete v Memphise žobrať, musíte mať povolenie s desaťdolárovým kolkom.
Indiana: Súd za znásilnenie hrozí vodičovi, ak by v jeho aute našli policajti stopárku mladšiu, ako 17 rokov bez pančúch, alebo naboso. Obyvatelia Indiany sa z dnes už ťažko zistiteľných historických príčin nesmú od októbra do marca kúpať vo vani, predávať a kupovať autá v nedeľu, prefarbovať vtáky a králiky a obchodovať s mliekom v predajniach vína.
Kalifornia: Mesto Chico len nedávno uzákonilo pokutu 500 USD pre každého, kto odpáli v jeho katastrijadrovú bombu. V Kalifornií tiež platí prísny zákaz kopulovania zvierat vo vzdialenosti menej, ako 500 metrov od kostola.

Toto je len vrchol ľadovca amerických bizarných zákonov, poďme sa však pozrieť aj do iných častí sveta:

Singapur: Platí tu absolútny zákaz žuvania žuvačiek. Ak ju predsa len potajomky žujete a potom ju vypľujete na zem, môžete sa veľmi rýchlo dostať do väzenia. Jedinou povolenou žuvačkou je odvykacia Nicorette pre fajčiarov. Jej užívatelia sú však prísne evidovaní. Kto zabudne v Singapure po sebe spláchnuť záchod, riskuje pokutu v stovkách dolárov. Chodiť po byte bez oblečenia je trestné.
Južná Kórea: Dopravní policajti musia zo zákona nahlásiť všetky úplatky, ktoré počas služby dostali.

Mexiko: Ženy, pracujúce v mestskej správe nesmú nosiť provokatívne oblečenie, ani minisukne.
Austrália: Výmenu žiarovky môže vykonávať len vyškolený elektrikár.
Thajsko: Platí tu prísny zákaz vedenia automobilu či motocykla bez trička, alebo inej vrchnej časti odevu.
Saudská Arábia: Z množstva „exotických“ zákonov vyberáme napríklad ten, ktorý zakazuje konzumáciu jedla počas ramadánu na verejnosti. Zákon platí pre všetkých bez rozdielu vyznania a pokuty za jeho porušenie sú naozaj vysoké. Napríklad za pitie džúsu na ulici to je cca 170€.
Hong – Kong: V Hongkongu má žena právo zavraždiť svojho manžela, ak ho nachytá pri podvádzaní. Zákon však určuje, že tak môže urobiť iba holými rukami, zatiaľ čo mužovu milenku môže zo sveta zniesť akýmkoľvek spôsobom.

Európa:

Pred niekoľkými rokmi hlasovali obyvatelia Veľkej Británie za najabsurdnejší britský zákon. Na prvom mieste sa s počtom takmer 4000 hlasov umiestnil zákon, zakazujúci Britom umrieť v priestoroch parlamentu. Do týchto priestorov je tiež doteraz zakázaný vstup rytierom v brnení. Obdobne je vzdialenosť prvých lavíc v Dolnej snemovni medzi vládnou stranou a opozíciou vymeraná dĺžkou natiahnutej ruky s mečom plus dĺžkou jedného palca, aby rozhnevanému poslancovi mohli okolo sediaci zabrániť v rýchlom vyprevadení svojho soka zo sveta. V Londýne nie je po deviatej večer dovolené biť vlastnú ženu, pretože jej krik by rušil nočný kľud. V britskej metropole je tiež zákonom zakázané „vydávať sa za dôchodca z Chelsey“. Aj keď zmysel a okolnosti vzniku tohto zákona zostanú navždy utajené, aspoň sa môže Londýn pochváliť rekordom – už 150 rokov ho nikto neporušil. Pod pokutou 60 libier je zakázané privolávať taxíky zvolaním „Taxi!“, pričom sami taxikári môžu odmietnuť zviezť osoby nakazené cholerou alebo morom. A pozor – v Británií tiež môžete byť obvinení z velezrady, ak nalepíte známku s podobizňou kráľovnej hore nohami.

Taliansko: Mnohé mestá a dedinky na Apeninskom polostrove majú schválené veľmi čudné zákazy , príkazy a nariadenia. Nielen turisti, ale aj domáci platia mastné pokuty v prípade, že sa „pozabudnú“. Zvyčajne platia za činy, ktoré sú inak absolútne normálne. Ibaže neznalosť zákona neospravedlňuje. A to doslova. Veď napriek tomu, že z niektorých zákonov zostáva stáť zdravý rozum v nemom úžase, bývajú tieto až priveľmi pedantne kontrolované. Odpoveď na otázku „prečo?“ je jednoduchá. Ide o veľmi ľahký (aj keď primitívny) spôsob, ako naplniť mestskú pokladnicu, zívajúcu prázdnotou.

A tak sa talianski starostovia vďaka silným kompetenciám uchyľujú k vymýšľaniu tých najbizarnejších zákazov. Veď posúďte sami. V Benátkach platí zákaz kŕmenia holubov. V San Reme je zakázané zhovárať sa s prostitútkami (asi treba využiť posunkovú reč) , v Ríme nesmiete konzumovať sendvič na verejnosti, v Brescií nesmie nikto sedieť na pamätníkoch. Mestečko Lerici je známe zákazom vešania mokrých uterákov na balkónoch, v Eboli je zakázané bozkávať sa v aute. V Capri nik nesmie klepať drevákmi po mestskej dlažbe… Tých zákonov je naozaj veľa, pozor však na ich dodržiavanie. Pred návštevou Talianska je potrebné dôkladne si naštudovať mestské nariadenia, pretože prehrešky bývajú postihované pokutou od 100 € vyššie.Niekedy sa môže vyšplhať aj na 500 €.
Vo Švajčiarsku je trestné, keď hlasno zavriete dvere od auta.
Grécku vám môžu zobrať vodičský preukaz za to, ak ste za volantom nedostatočne oblečený alebo ste sa pred jazdou neosprchovali a policajtovi zapáchate. Rovnako je tam zakázané hrať na verejnosti digitálne hry, vrátane tých v mobile.
Francúzi majú dodnes v platnosti zákon, zakazujúci pomenovať prasa menom Napoleon. V prípade, že úradníci na to prídu, bude majiteľovi prasaťa dohovorené (prípadne udelená poriadková pokuta) a prasa bude premenované.
No a na Slovensku? Mnohí mi dáte za pravdu, že u nás sa to bizarnými zákonmi priam hemží, no nie je nám z nich do smiechu, skôr naopak…

Sex náš každodenný

Nebol by človek človekom, aby ho nezaujímal sex. A práve nezvyčajné zákony ohľadom sexu bývajú najvyhľadávanejšie aj na stránke dumblaws. Preto im venujem osobitnú kapitolu, ktorá bude vo veľkej miere prínosom pre tých, čo sa chystajú na exotickú dovolenku. Aj keď netuším, ako sa dodržiavanie týchto zákonov kontroluje, viem, že za niektoré prehrešky sa pyká veľmi kruto. Naopak, niektoré sa zaobídu bez pokuty, len s upozornením, alebo s blahosklonným prehliadnutím. Tu sú najzaujímavejšie:
Bozkávanie síce patrí k miernejším sexuálnym prejavom, no napríklad vo francúzskych vlakoch, alebo v staničných budovách Írska platí prísny zákaz bozkávania. V silne katolíckom Taliansku nesmie žena – prostitútka nosiť meno Mária. Britský Liverpool zakazuje síce ženám chodiť na verejnosti „hore bez“, no z nepochopiteľných príčin majú výnimku z tohto zákazu predavačky v obchodoch s exotickými rybičkami. V Singapure sa považuje za pornografiu, ak urobí nahá žena čo i len pár krokov v hotelovej izbe – trestom je väzenie. Indonéziu navštevujte radšej s partnerkou, partnerom, alebo maximálne ukojení. Masturbácia sa tu totiž trestá smrťou. Gynekológovia v Bahrajne sa môžu pozerať na ženské genitálie (a vykonávať prehliadku) len s pomocou zrkadla, v ktorom sa doslova dívajú na „vaginálny odraz“ :-).

Moslimovia majú všeobecne nepochopiteľné zákony o sexe. V Libanone je napríklad mužom dovolený sex s akýmkoľvek zvieraťom, musia si však dávať pozor, aby to bola samička. V prípade styku so samčekom im hrozí (ako ináč) smrť. Moslim môže mať sex s ovcou (jahňaťom) a nik sa nad tým nepozastaví – problém nastane, ak po sexe vyhladne. Mäso takejto ovce totiž nesmie konzumovať. Je to hriech. V Kolumbijskom meste Cali musí žena vstupovať do manželského zväzku, ako panna. Počas svadobnej noci musia však novomanželia strpieť v spálni svedka – nevestinu matku, ktorá dohliada na hladký priebeh prvého milostného aktu svojej dcéry. Naopak, mnoho mužov môže len závidieť niektorým chlapom z ostrova Guam. Miestna tradícia totiž zakazuje dievčatám vydať sa, pokiaľ sú pannami. Preto na ostrove existuje „odblaňovacie komando“ , ktoré za mierny poplatok pripraví vydajachtivú ženu o panenstvo. Obrovskú vlnu emócií vyvolalo znenie zákona v Bolívijskom Santa Cruz. To totiž dovoľuje mužom mať pohlavný styk súčasne s dcérou aj matkou. Nechutné? Sú aj horšie zákony. Že vraj z civilizovaného sveta. Tak napríklad v Austrálií môžete vykonať súlož s klokanom beztrestne, ak dokážete, že ste to robili v alkoholickom opojení. Na Floride sa nepokúšajte mať sex s odpadkovým košom. Dopustili by ste sa totiž sexuálneho obťažovania odpadových nádob. V Oregone zákon zakazuje používať počas milostných hier vulgarizmy, ale ako som už napísal, nikdy nepochopím ako a kto to kontroluje…

Na záver

Možno sa zdá, že tieto zákony sú nejakým prežitkom z dôb minulých. No napríklad ten o zákaze žuvačiek v Singapure platí relatívne krátko – od roku 1984. Korunu novodobým zákonom nedal nik iný, ako George Bush, bývalý prezident USA. V časoch, keď bol ešte guvernérom podpísal nariadenie,podľa ktorého musí budúci delikvent informovať svoju obeť ústne alebo písomne o svojom úmysle s 24-hodinovým predstihom, a povahu svojho prečinu tiež stručne popísať. Nesplnenie tejto povinnosti sa automaticky stáva priťažujúcou okolnosťou. Čo dodať?

Bonus

Ak vás zbierka nezmyselných zákonov pobavila a stále nemáte dosť, navštívte stránku www.dumbwarnings.com, ktorá je sesterskou stránkou www.dumblaws.com. Zhromažďuje šialené varovania na výrobkoch dennej spotreby. Tak napríklad karnevalový odev Batmana nesie upozornenie, že sa v ňom nedá lietať, Sainsburské arašidy upozorňujú na obale, že „tento výrobok obsahuje orechy“, v USA sa Aspirín predáva s varovaním „nepoužívať, ak ste alergický na Aspirín“, zrážkomer obsahuje upozornenie, že je vhodný na použitie vo vonkajšom prostredí. Jeden z detských sirupov má na obale výrazne napísané: „po požití sirupu neriaďte vozidlo, ani nespúšťajte mechanické stroje“. Švédske motorové píly, exportované do USA majú celkom vážne v návode na použitie vetu: „Nesnažte sa zastaviť reťaz rukami, alebo genitáliami.“
Sám som sa vlani stretol s príbalovým letákom k detskému pršiplášťu „made in china“, ktorý som kupoval pre dcéru. Na letáku bolo napísané krásnou slovenčinou: „Chranit pred vlchkom“ …asi tak.

FOTO: elistmania.com, motherhoodthe­truth.com, campusaccess.com, derwinbrennan­.wordpress.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 28.06.2012 20:39
Milan Švidroň

Akurát dnes som počul, že niekde v Texase je trestným činom, ak vyjde deva do ulíc bez podprsenky..teda s tričkom, ale ak pod ním nič nemá. Tí amíci fakt nevedia, čo je čaro leta :)

Jano (Neregistrovaný užívateľ) 22.06.2012 08:31
Jano

úúúúúúúplne super :) smiech cez slzy. my teda fakt vieme byť blbí.minimálne naši zákonodarcovia

dodo (Neregistrovaný užívateľ) 13.06.2012 00:50
dodo
Juraj napísal:

Niekedy si len staci prelistovat vseobecne ustanovenia nasich operatorov napr: telekom - Článok 3. Poruchy, servisný zásah a pravidelná údržba
6. Za poruchu služby Magio TV sa nepovažuje nefunkčnosť služby Magio TV spôsobená vyššou mocou.
Takze podla tohto, ak to nefunguje nieje to porucha a uz vobec nie ak ju sposoby napr. Jezis Kristus .. ?

vyssia moc - vis maior je napr. zasah bleskom, jednoducho povedane nepredvidatelne skutocnosti

Mike (Neregistrovaný užívateľ) 13.06.2012 00:10
Mike
Juraj napísal:

Niekedy si len staci prelistovat vseobecne ustanovenia nasich operatorov napr: telekom - Článok 3. Poruchy, servisný zásah a pravidelná údržba
6. Za poruchu služby Magio TV sa nepovažuje nefunkčnosť služby Magio TV spôsobená vyššou mocou.
Takze podla tohto, ak to nefunguje nieje to porucha a uz vobec nie ak ju sposoby napr. Jezis Kristus .. ?

Existuje dokument, ktorý definuje celý zoznam vecí, ktoré sú považované za Force Majeure (vyššia moc). Okrem iného štrajk, vojna, záplavy, požiar a podobne. Myslím, že Ježiška tam nespomínajú.

Juraj (Neregistrovaný užívateľ) 12.06.2012 22:39
Juraj

Niekedy si len staci prelistovat vseobecne ustanovenia nasich operatorov napr: telekom - Článok 3. Poruchy, servisný zásah a pravidelná údržba
6. Za poruchu služby Magio TV sa nepovažuje nefunkčnosť služby Magio TV spôsobená vyššou mocou.
Takze podla tohto, ak to nefunguje nieje to porucha a uz vobec nie ak ju sposoby napr. Jezis Kristus .. ?

Ivan Nôta 12.06.2012 19:50
Ivan Nôta
Milan Švidroň napísal:

Aj tak by bolo zaujímavé zistiť, ako vznikli niektoré zákony - napríklad ten o nedeľnom zoskoku padákom. Na základe čoho? Aká udalosť sa musela stať, aby taký zákon vznikol?
Pre "buko1": Ak by Singapurský zákon o žuvaní žuvačiek platil na Slovensku, tak by sa plnila štátna kasa pokutami viac, ako tými za rýchlosť. V tom podľa mňa spočíva zaradenie tohto zákonu do článku. Pre mňa to bola novinka...vlastne aj všetky ostatné.

Pri písaní článku som sa snažil aj ja dopátrať k tomu, ako vlastne (na akom základe)tie zákony vznikli. Výsledok - takmer nulový. Ale budem pátrať ďalej.

Milan Švidroň 12.06.2012 19:24
Milan Švidroň

Aj tak by bolo zaujímavé zistiť, ako vznikli niektoré zákony - napríklad ten o nedeľnom zoskoku padákom. Na základe čoho? Aká udalosť sa musela stať, aby taký zákon vznikol?
Pre "buko1": Ak by Singapurský zákon o žuvaní žuvačiek platil na Slovensku, tak by sa plnila štátna kasa pokutami viac, ako tými za rýchlosť. V tom podľa mňa spočíva zaradenie tohto zákonu do článku. Pre mňa to bola novinka...vlastne aj všetky ostatné.

Jana (Neregistrovaný užívateľ) 12.06.2012 19:06
Jana
Ivan Nôta napísal:

Netušil som, že článok bude mať tak veľký úspech, preto pridávam ešte pár zákonov "nahlavupostavených" :
Na Aljaške je zakázané napájať losy alkoholickými nápojmi, v Arizone nesmú spať somáre vo vani, v Denveri je porušením zákona aj požičiavanie vysávača susedovi. V štáte Connecticut je zakázané prechádzať cez ulicu po rukách.V Severnej Karolíne platí dávny zákon, ktorý zakazuje na verejnosti falošne spievať.V Clarendone sa nesmie vo verejných budovách utierať prach prachovkami z peria, v Port Arthure vás môžu trestne stíhať za šírenie zápachu vo výťahu.

Juj, a mne kto požičia vysávač ???

Jana (Neregistrovaný užívateľ) 12.06.2012 19:05
Jana

"Vaginálny odraz" !!!!!!!!! sa rehoceeeeeem :) naozaj super super super článok aj s novými názvosloviami. Haaaa - že vraj odblaňovacie komando :) :) :) dávam like

Ivan Nôta 12.06.2012 19:02
Ivan Nôta
buko1 napísal:

Toto je čo za amatérsky článok? Časť zákonov je vytrhnutá z kontextu a nie je na nich nič smiešne - napr. žuvačky v Singapúre (a aj to splachovanie záchodov) súvisí so snahou udržať mesto čisté. Podobne aj zákaz konzumácie jedál a nápojov počas dňa v mesiaci ramadán v Saudskej Arábii je logická - prísny pôst počas dňa tomto mesiaci je jeden z pilierov ich viery. A ak sa už naváža do podobných zákonov - čo takto spomenúť rovnako exosticky´zákaz nosenia burky vo Francúzsku (a myslím aj v Belgicku, alebo Holandsku?). A ten záver je fakt trápny - tie nápisy na výrobkoch určených pre USA sú tam len z dôvodu ich debilného súdneho systému - pokiaľ totiž blbý usak spraví s výrobkom nejakú činnosť pri ktorej sa mu stane úraz (alebo utrpí nejakú škodu) a na zákaz podobnej činnosti ho výrobca výslovne neupozornil a zažaluje výrobcu (prípadne toho výrobcu zažalujú jeho dedičia) tak spravidla vyhrá tučné odškodneni

1. Článok je amatérsky asi preto, lebo ja SOM amatér. Nie som vyštudovaný žurnalista, ani nič podobné až na to, že mojim hobby je písať o hobby. A Dumb Laws hobby je.
2. Zákon predsa nemusí byť smiešny, aby bol blbý. Čo sa týka Singapuru a žuvačiek - tým, že človek žuje žuvačku predsa neznečisťuje mesto. A predsa to nesmie robiť. Iba ak by bol potenciálnym špiničom, pretože sa predpokladá, že ju vypľuje na zem. Lenže napríklad potenciálnym vrahom pri takomto výklade zákona môže byť aj babka, ktorá si veselo štrikuje v parku. Veď čo ak zabodne niekomu ihlicu do oka?
3. Konzumácia v mesiaci ramadán je jeden z pilierov viery pre moslimov - pritom zákon platí pre všetkých, aj bez vyznania.
4. A trápny záver? Je asi tak trápny, ako spomenutý súdny systém v USA. Ináč by tento článok nevznikol.

Ivan Nôta 12.06.2012 18:43
Ivan Nôta

Existujú však zákony, ktoré nezakazujú - naopak dovoľujú urobiť hoci aj nemožnú vec. Tak napríklad v Anglicku môže tehotná žena vykonávať malú potrebu všade, kde sa jej zachce – vrátane policajtovej čapice.

buko1 (Neregistrovaný užívateľ) 12.06.2012 18:36
buko1

Toto je čo za amatérsky článok? Časť zákonov je vytrhnutá z kontextu a nie je na nich nič smiešne - napr. žuvačky v Singapúre (a aj to splachovanie záchodov) súvisí so snahou udržať mesto čisté. Podobne aj zákaz konzumácie jedál a nápojov počas dňa v mesiaci ramadán v Saudskej Arábii je logická - prísny pôst počas dňa tomto mesiaci je jeden z pilierov ich viery. A ak sa už naváža do podobných zákonov - čo takto spomenúť rovnako exosticky´zákaz nosenia burky vo Francúzsku (a myslím aj v Belgicku, alebo Holandsku?). A ten záver je fakt trápny - tie nápisy na výrobkoch určených pre USA sú tam len z dôvodu ich debilného súdneho systému - pokiaľ totiž blbý usak spraví s výrobkom nejakú činnosť pri ktorej sa mu stane úraz (alebo utrpí nejakú škodu) a na zákaz podobnej činnosti ho výrobca výslovne neupozornil a zažaluje výrobcu (prípadne toho výrobcu zažalujú jeho dedičia) tak spravidla vyhrá tučné odškodnenie....

Ivan Nôta 12.06.2012 18:35
Ivan Nôta

Netušil som, že článok bude mať tak veľký úspech, preto pridávam ešte pár zákonov "nahlavupostavených" :
Na Aljaške je zakázané napájať losy alkoholickými nápojmi, v Arizone nesmú spať somáre vo vani, v Denveri je porušením zákona aj požičiavanie vysávača susedovi. V štáte Connecticut je zakázané prechádzať cez ulicu po rukách.V Severnej Karolíne platí dávny zákon, ktorý zakazuje na verejnosti falošne spievať.V Clarendone sa nesmie vo verejných budovách utierať prach prachovkami z peria, v Port Arthure vás môžu trestne stíhať za šírenie zápachu vo výťahu.

Ivan Nôta 12.06.2012 17:19
Ivan Nôta
hugo dugo napísal:

zákaz kŕmenia holubov je pomerne bežná vec nie iba v Benátkach

Samozrejme že áno, ale napr. v Petržalke za kŕmenie holubov dostanete blokovú pokutu 16,59€ a v Benátkach až 500 €. A k tomu aj zopár šťavnatých nadávok od starostu. Ak v Benátkach odmietnete zaplatiť pokutu, môžete skončiť na policajnej stanici.

hugo dugo (Neregistrovaný užívateľ) 12.06.2012 14:45
hugo dugo

zákaz kŕmenia holubov je pomerne bežná vec nie iba v Benátkach

Milan Švidroň 11.06.2012 16:56
Milan Švidroň

Nooooo - už dávno som sa tak nenasmial :))))))))) Ďakujem

Prihlásenie
 
 
Reklama