Archív

Augmented Reality – spojenie virtuálnej s ozajstnou realitou

Predstavte si, že kráčate po známej ulici. Míňate obchodné domy, paneláky, múzeá, stavby, pristavíte sa pri reklamných pútačoch a pozdravíte priateľov, čo náhodne stretnete. Zdá sa vám, že vás na týchto miestach nemôže nič prekvapiť. Vrátite sa teda na začiatok svojej cesty a jediné, čo urobíte navyše je to, že si založíte špeciálne okuliare. Potom sa prejdete tou istou ulicou. Cez okuliare vidíte to isté, čo predtým. Vlastne nie až tak celkom. Vidíte čosi navyše. Obraz ulice je doplnený o množstvo informácií. Už zďaleka vás obchodný dom informuje o zľavách, hotel vám ponúkne voľné izby, pri pohľade na reklamný pútač okamžite zistíte, kde a za akú cenu si môžete kúpiť tovar na obrázku, kaviareň vás pozve na kávičku a to nie je všetko. Môžete si reálne prečítať pri okoloidúcich osobách ich status na sociálnej sieti a urobiť si virtuálnu prehliadku múzea skôr, ako do neho vkročíte. To všetko vďaka okuliarom, ktoré ste si založili. Zdá sa vám to v dnešnej dobe nemožné? Hobbyportal vás presvedčí o opaku.

earthmine-app-copy.jpg

Čo je Augumented Reality ?

Tento termín sa voľne prekladá, ako rozšírená realita. Je to pohľad na reálny svet, doplnený či rozšírený o virtuálne prvky. Tieto prvky sú v reálnom čase zobrazované cez displej, alebo iné zariadenie, ktorým sa pozeráte na okolitý svet, môžu byť však zobrazené aj v reálnom svete formou priamej projekcie. Reálny svet kombinovaný s virtuálnym dosahuje pútavý výsledný efekt, ktorý prináša okrem zábavy aj množstvo užitočných informácií a poskytuje tak cennú pridanú hodnotu. Myšlienka prelínania vrstiev reality a informácií nie je pritom nová. Existuje od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Trvalo však takmer 50 rokov, kým sa tento princíp ujal v praxi. Za všetko môže prudký rozmach mobilných telefónom, ktoré sú v súčasnosti štandardne vybavené fotoaparátmi a čoraz viac aj GPS čipmi a kompasom, vďaka ktorým vie aplikácia presne, aké informácie má užívateľovi ponúknuť na displeji. Vytvoriť svoju vlastnú rozšírenú realitu nie je nič zložité ani pre bežného užívateľa. Princíp jej vytvorenia je nasledovný:
infobod.jpg
V grafickom programe si vytvoríte takzvaný informačný bod. Rozumie sa tým najčastejšie čiernoohraničený štvorec , vo vnútri ktorého je vaša grafická značka *(obr.1)* . Tento si vytlačíte pomocou tlačiarne na hárok papiera (alebo na vizitku, nálepku, inzerciu a podobne */obr. 2/*). Pomocou programu na vytvorenie rozšírenej reality určíte, aké informácie bude váš štvorec podávať. Ak potom nasnímate štvorec vašou webkamerou, uvidíte na monitore všetko, čo ste chceli. V reálnom čase a aj v 3D zobrazení *(obr.3)*. V PC musíte mať nainštalované malé rozšírenie – plugin, ktorý vám všetko toto umožní. Ak chcete vedieť viac o vytvorení vlastnej rozšírenej reality, kliknite SEM

Najčastejšie aplikácie Augumented Reality:

1.Aplikácia pracujúca pomocou kamery
Je to vlastne aplikácia, ktorú sme spomínali pred chvíľou. Kamera, snímajúca informačné body vytvára na monitore obraz s naprogramovanými prvkami. Obraz nemusí byť statický, do informačného bodu sa dá umiestniť aj video. Využitie tejto aplikácie je mnohostranné. Nasledujúce video ukazuje obyčajný prospekt na dom, kde použitím kamery a monitoru vidíme pôvodnú fotografiu v 3D s možnosťou prehliadky domu z každej strany aj poschodia. Podobne to funguje aj pri predaji áut, nábytku, doplnkov a iného. Ako to vyzerá v praxi si môžete pozrieť TU.

Aplikáciu s pomocou webovej kamery využívajú v súčasnosti obchodné domy, ktoré vôbec nemusíte navštíviť. Stačí, ak za informačný bod označíte samého seba a môžete si v pohodlí domova odskúšať oblečenie, topánky, alebo trebárs okuliare tak, ako uvidíte na nasledujúcom videu:
[* youtube:Ag7H4YScqZs *]
Efektné sú tiež rôzne knihy a encyklopédie, obohatené o rozšírenú realitu:
[* youtube:oHkUOpYNhoM *]
2. Mobilné zariadenia
Tejto aplikácií predpovedajú odborníci úžasnú budúcnosť. Mobilný telefón totiž nosí každý pri sebe a tak ho môže pomocou tejto aplikácie využívať v reálnom čase na reálnom mieste. Stačí s vhodne nastaveným mobilom chodiť po uliciach a pri pohľade na okolité domy ihneď viete, ktoré byty sú na predaj, môžete si pozrieť ich fotografie zvnútra a tiež zavolať maklérovi. Pri nedostavaných stavbách uvidíte ich vizualizácie v plnej kráse. Mobil vám zároveň ponúkne okamžité informácie o pamiatkach, ukáže vám, či sa v obchodnom centre nachádza váš obľúbený obchod, v ktorých reštauráciách majú vaše obľúbené jedlo a podobne.
[* youtube:DpmAyen4sv0 *]
Augumented Reality prináša zároveň do vášho mobilu veľa zábavy. Za všetky spomeniem jeden príklad. Navigácia vás spoľahlivo privedie na miesta, kde sa točil váš obľúbený film. Mobilný telefón vám však ukáže čosi navyše. Na konkrétnom mieste uvidíte priamo sekvenciu k filmu, ktorý sa tam nakrúcal.Ukážku si môžete pozrieť TU.

Je potrebné poznamenať, že k mobilným zariadeniam sa rátajú aj špeciálne okuliare, alebo helmy, nahrádzajúce displej telefónu. Aj od nich si ich výrobcovia sľubujú veľa. A je nesporné, že tomu o pár rokov tak bude.

3.Projekcia
Nedívate sa na monitor, ani na displej, ale na reálny svet. Pomocou projektoru a projection mappingu vidíte rozšírenú realitu. Tak, ako v nasledujúcom videu, ktoré je vlastne reklamou na film. A že je to reklama, ktorá zaujme tisíckrát viac, ako obyčajný plagát niet pochýb:
[* youtube:XSR0Xady02o *]

Využitie

Nasadenie tejto technológie v realitnom biznise, turistickom ruchu, v zábavnom priemysle či obchodných reťazcoch je naozaj iba špičkou ľadovca. Rozšírená realita má budúcnosť napríklad aj v medicíne, kde dokáže skombinovať reálneho pacienta s 3D anatomickým modelom jeho tela vytvoreným pomocou CT či magnetickej rezonancie. Lekár tak bezpečne určí postihnuté miesto a pacient nemusí absolvovať množstvo predoperačných vyšetrení. Hovorí sa tomu obrazovo riadená chirurgia.
Vizualizácia pomocou rozšírenej reality v medicíne *** Vizualizácia pomocou rozšírenej reality v medicíne
*Využitie v armáde* – Systém Augumented Reality dokáže ušetriť obrovské množstvo peňazí napríklad pri výcviku pilotov, kde sa im na priezor helmy pri cvičení premieta napríklad obraz nepriateľskej helikoptéry a dokonale sa nasimulujú bojové podmienky.
V *opravárenskom priemysle* – tak, ako v medicíne môže servisný technik pomocou špeciálnych okuliarov simulovať opravu automobilu, alebo najrýchlejší postup demontáže jednotlivých častí motora a podobne.
Vývojári *PC hier* prinášajú záujemcom hry, ktoré si môžete nasimulovať napríklad u vás doma. Predstavte si AR okuliare, ktoré premenia váš dom, školu, ulicu napríklad na bojovú zónu. Využitie Augumented Reality pri počítačových hrách sa však zatiaľ stretlo s najväčším odporom nielen laickej, ale aj odbornej verejnosti.
Možnosti využitia rozšírenej reality sú naozaj obrovské. A čo u nás? Zatiaľ to ide slepačím tempom. Najvýraznejší pokrok v tomto smere zaznamenali napríklad 3D Zlaté stránky, alebo jedna z bánk, ktorá vás na stránke www.baliksluzieb.sk pomocou vašej webkamery vtiahne priamo do rozšírenej reality. Dúfajme teda, že čoskoro sa aj my s takouto realitou budeme stretávať denne.

Foto: internet, http://www.wired.com