Každý má asi niekedy pocit akoby bol zavretý v „akvárku“ či sa vznášal vo vlastnej bubline a okolitý svet sa pritom zdal akosi vzdialený a rozmazaný. Nie je to zväčša veľmi triezvi a obľúbený stav. No verte či nie, tieto pocity spojené s odviazaným rýchlym kotúľaním sa stali vyhľadávanou zábavou a ľudia si za ňu dokonca radi zaplatia.
Čo zorbing vlastne je?
Extrémny šport. Ide o veľkú priehľadnú plastovú guľu, v ktorej je umiestnené druhá menšia guľa pripevnená k väčšej tisíckami laniek. Celá guľa má priemer cca 3,2 metra a váži približne 90 kg. Vnútorný priestor má zvyčajne 2 metre. Do menšej gule tunelom vlezie jedna až tri osoby, ktoré sú pri klasickom zorbingu pripútaní za ruky a nohy, a následne skotúľaní zo svahu (najmä trávnatého, na zorbovanie nie je vhodný štrk ani asfalt, svah musí mať min. 50 m a zvyčajne max. 200 m) bez toho aby ste mohli ovplyvniť smer. Ľudia vo vnútri sú úplne chránení, pretože PVC povrch gule absorbuje všetky možné nárazy na nerovnom povrchu a užívajú si jedinečný pocit „života v bubline“. Zorb sa zastaví buď prirodzene sám na rovine pod svahom, záchytnou sieťou, vodnou hladinou alebo ho zabrzdí protisvah. Rýchlosť zorbu dosiahne najviac okolo 50 km/h.
Kto je tvorcom a ako vznikla „zorbovacia“ myšlienka?
Zorbing, nazývaný tiež sphering a nesprávne airball vznikol na Novom Zélande v roku 2000. Zroditeľom zorbu je Andrew Akers, ktorého inšpiroval Leonardo da vinci. Konkrétne jeho slávna skica rozpaženého muža v kruhu.
Kedy a koľko sa gúľa?
U predajcov tohto extrémneho zážitku je potrebné zväčša zorb si zarezervovať a dátum zvoliť podľa počasia. Odporúča sa samozrejme pekné počasie, ale zorbovať sa dá takmer v každom počasí, musí byť však nad nulou.. Avšak počas víchrice a silného dažďa je zorbovanie nevhodné. Samotné gúľanie trvá vcelku krátko – len pár minút, teda jedna jazda. Dôležité je koľko jázd si človek zaplatí a podľa toho sa gúľa.
Kto sa môže zorbovať?
Všeobecne platí, že do zorbu môže vkĺznuť len osoba s výškou nad 150 cm. Jedna osoba nesmie vážiť viac ako 90 kg a dve spolu viac ako 150 kg. Ak sa chcú zorbovať deti, musia mať súhlas zákonného zástupcu, ktorí musia pred jazdou podpísať prehlásenie o zdravotnom stave. Zorbing určite nezaujme klaustrofobikov, ľudí so srdcovo-cievnymi chorobami, epilepsiou a tehotné ženy.
Hrozí nevoľnosť?
Rozšírený názor je, že v zorbe prichádza ľuďom zle od žalúdka a boja sa zvracania. Je to však dosť neopodstatnená myšlienka, lebo v skutočnosti sa zorb otáča len o 360° len raz za 10 metrov a to veru nie je až taká závratná rýchlosť ako sa na prvý pohľad zdá.
NajRekord
=========
Rekord v prekonanom najdlhšom úseku v gúľaní drží Steve Camp s 570 prezorbovaými metrami a zatiaľ najvyššou nameranou rýchlosťou 52 km/h, ktorý bol vytvorený v roku 2006.
Zorb ovplyvní aj zimné olympijské hry v roku 2014
Rusov ovplyvnil vzhľad zorbu pri plánovaní loga pre zimné OH, ktoré sa majú konať v roku 2014 v meste Sochi.
Kde a za koľko sa dá zorbovať na Slovensku
Cena zorbingu za jednu jazdu pre jednu osobu sa pohybuje približne od 30 Eur.
Zorbovanie je rozšírené po celom Slovensku. Známe je napr. na Liptove (http://www.mutton.sk/sk/airball-zorb/), v okrese Martin (http://www.adrenalinove-darceky.sk/sk/zorbing/), v Jasenskej doline (http://www.actionland.sk/P/zorbing/), na Štrbskom plese (http://www.bavtesa.sk/sk/zorbing ), v Terchovej (http://www.uteczmesta.eu/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=233&Itemid=276 ) či v Action parku v Bratislave v Čunove(http://www.actionpark.sk/ihriska-a-atrakcie/zorbing.html).
Zorbing ako aj ostatné adrenalínové športy sa v dnešnej dobe stávajú čoraz viac populárnymi darčekmi pre svojich známych. Chceli by ste byť obdarovanými či obdarujúcimi?
Druhy zorbingu
V celom článku je popísaný základný klasický zorbing, v ktorom je základ, že človek je pripútaný. No keď je niečo populárne, ľudia rýchlo vymyslia rôzne odnože, ako je to aj v tomto prípade.
Obľúbenými zorbujúcimi aktivitami , pri ktorých sa určite vybláznite a zostanú vo vašich mysliach ako historky pre vnúčatá sú aj aquazorbing, bodyzorbing a hydrozorbing.
*Aquazorbing*
Základný rozdiel aquazorbingovej gule je, že táto nemá na rozdiel od klasickej v sebe i vnútornú guľu a nie ste v nej pripútaný. A samozrejme ako už názov prezrádza – zorbuje sa po vode. Jednoducho sa v nej prechádzate, či skôr motáte, ako škrečok a hýbete sa tak po vodnej hladine. Guľa sa nafúkne kompresorom a má špeciálny nemecký zips. Pôvodne bol zorb vyvinutý na „chodenie po vode“, no nakoniec sa stal len mladším súrodencom dnešného klasického zorbingovania.
*Bodyzorbing*
Tento druh zorbingu je najodlišnejší a asi zatiaľ aj najmenej rozšírený. V tomto prípade máte na sebe skoro naozaj akoby natiahnuté akvárko. Priesvitnú guľu, ktorá tiež v sebe nemá ešte jednu, si na seba navlečiete cez hlavu a ramená a pripútate bodyzorb trakmi o plecia, takže nohy vám trčia. S bodyzorbom sa dajú vymýšľať rôzne iné športy, pri ktorých sa určite nasmejete. Môžete v nich napríklad hrať naháňačku, behať štafetu, hrať futbal, kotúľať sa, skákať, pretekať, narážať, padať či hrať sumo :).
*Hydrozorbing*
V hydrozorbingu ide o to, že do gule kde je zorbujúci nepripútaný človek sa pridá trochu vody a človek sa pri gúľaní šmýka o steny zorbu a môže si tak trochu vyskúšať ako sa cíti bielizeň v práčke.
Video
[* youtube:tG3pgV8Crzk *]
Zanechať odpoveď