Archív

Môj dom, môj hrad

V detstve mal každý svoj vlastný domček. Jeden veľký, druhý menší, tretí poschodový, ďalší strakatý a niekto bez okien. Lego zaplavilo takmer každú detskú dlaň a fantázii sa medze nekládli. Stavalo sa doma, v škôlke, u susedov, starých rodičov či v aute. Iskry v očiach po hrubých pracovných základoch mali najmä dievčatá, ktoré rady zariaďovali interiér a vymýšľali kam umiestniť sedačku, postele, kuchynskú linku a iné „somarinky“. Radosťou však určite nesršali mamy detí, ktoré určite pár krát lego vyprali aj v práčke, keďže ich ratolesti považovali za vhodnú skrýšu pre dieliky práve vrecká nohavíc…

1.jpg

No raz príde zlom… V jednej etape života už lego na (vlastné) bývanie nestačí. A tak sa legové vysnené hrady premieňajú na reálne hniezdočka. Často však vyzerajú inak, čo je našťastie na jednej strane veľká úľava, no niekedy by si človek predstavoval niečo iné, vysnené, či už v priestoroch, lokalite alebo originalite ako to bolo pri stavaní lega (pričom vo vrecku stačilo mať len nejaké tie farebné dieliky).

Netreba mať však sklonenú hlavu, pretože všetko je také ako si to človek sám zariadi. Vždy má na výber a nedostatky sa dajú prebiť inými nápaditosťami, ktoré urobia z bývania to vysnené a hlavne vaše miesto. Spomínané dievčatá, či mladé slečny, dnes už možno panie, zväčša obľubujú zariaďovanie interiérov stále. V detstve si len cibrili vkus a keď príde chvíľa „Ch-á“ s ľahkosťou a eleganciou dokážu premeniť aj garáž na izbu v hoteli Plaza.

2.jpg

Je jasné, že detaily učarujú miestam najviac napriek tomu, že ide o maličkosti. Udávajú atmosféru, navodzujú spomienky a vytvárajú osobité čaro. No zázraky môžu robiť na pohľad aj klasické, samozrejmé súčasti bytov či domov.

Ak niekto chce aby sa jeho vytúžená legová chalúpka premietla do skutočných rozmerov, musí bazírovať na detailoch od základov. Či už pôjde o materiál, ktorý sa na výstavbu použije, ako sa čo vymeria alebo komu sa zveria do rúk náradia až po také väčšie detaily ako sú napríklad okná, komín či dvere.

Rady a nápady

Je nutné si však dať pozor pri výbere a nenechať sa ovplyvniť rôznymi „kšeftármi“. Pravidlom a zároveň dobrou radou je si vopred naštudovať niečo o súčastiach vybavenia, na ktorých si potrpíte a nenechať sa zviesť len farbou a dizajnom. (Asi práve na to máme vo vzťahoch dve polovičky, ktoré po kompromise vyberú väčšinou veľmi peknú variantu aj po estetickej, ale hlavne aj po technickej stránke). Ak si už aj vyberiete napríklad konkrétnu firmu, nie je na škodu si ju preveriť v obchodnom registri – orsr.sk . Vždy je lepšie venovať pár minút kliknutím a uistiť sa, že názov nájdený hocikde nemá problém s reálnou existenciou. Ak už budete klikať, odporúčam aj navštíviť rôzne fóra, ktoré vám prezradia o danej firme viac od ľudí, ktorí mali už tú česť sa stretnúť s prácou a pracovníkmi danej firmy. Tu poslúži kamarát google :-).

Koľko miniem na Okenu?

Zodpovedať si túto otázku už v začiatočnej fáze projektu domu, nie je celkom na zahodenie. Okná, brány do sveta, tvoria ako jediné z oboch strán – vonku aj vnútra, neodmysliteľnú súčasť svojského paláca. Preto im treba venovať dostatok pozornosti a zvážiť komu si okná dať urobiť. Medze sa dnes nekladú žiadnemu odvážlivcovi a na mieru sa dajú vyrobiť rôzne tvary, veľkosti, ba aj farby skiel. No hlavnou zásadou pri všetkých okrasných funkciách by mala byť kvalita. No netreba sa dať nahovoriť, na názor, že čím vyššia cena, tým lepšia kvalita. To sa volá skôr zdieračstvo. Niektoré firmy ponúkajú priamo na ich webových stránkach výpočet cenovej kalkulácie, koľko by vás stála výmena či obnova starých okien za nové plastové okná, po zadaní presných rozmerov. Čo je vcelku užitočná informácia a môžete si tak ľahko urobiť prieskum trhu. Každá firma ponúka na svojich stránkach aj odpovede na všakovaké oknovité, dverovité či preskleno-stenové otázky od výroby, montáže, cez prospekty až k pracovným ponukám.

3.jpg

Ak už má človek okná, svetlo vyhral len z polovice. Ala potreba svietidiel.
Ak sa nájde jedinec, ktorý v svojom byte či dome túži po svetle i počas noci, prichádza na rad výber svietidiel Svietidlá by sa dali považovať aj za detaily, ktoré tvoria osobité čaro priestoru, no niekedy sú ešte stále veľkými okrajovými súčasťami. No ak ste nedávno mali tú česť vyberať niekam lampu, určite ste zistili, že existuje už pomaly viac druhov pečiva či nebodaj kvetov ako svietidiel. Interiérové, exteriérové, vianočné, kancelárske, priemyselné, ručné, záhradné a neviem-ešte-aké. Ak sa vyberiete do obchodu s myšlienkou, že niečo vyberiem a kúpim, fúúú, tak veľa zdaru. 🙂 Ak si chcete naozaj potrpieť na tom správnom „šmrnci“, po celodennej túre po obchodoch budete mať skôr otlaky na nohách ako novú lampu. Výber nemá medze a zapáčia sa vám rôzne vrtochy fantázie. Treba však zvážiť čo sa vám hodí k novým oknám a vedzte, že svietidlo vytvorí jedinečnú atmosféru celej izby či priestoru vôkol.

4.jpg

Čo so svietidlom keď nesvieti?

Najprv skúste skontrolovať účet za elektrinu. No ak cifry na účte sedia, problémom je azda žiarovka. Tipom je čoraz viac udomácňujúca sa LED technológia, ktorá sa stáva ikonou 21. storočia a nachádza využitie úplne všade. Bodaj by aj nie, keď led žiarovky šetria spotrebu elektrickej energie minimálne desaťkrát, majú dvadsaťnásobne vyššiu účinnosť a dlhú životnosť (až 50-tisíc hodín). A bolo svetlo. (dňom i nocou:-))

5.jpg

Ak máte dom alebo byt s oknami a dverami, je jasné, že ste sa od detských čias poučili a kocky lega vás predsa len niečo naučili. Ak váš rozprávkový príbytok napĺňa svetlo kedy sa vám len zachce, gratulujem, a verím, že ostatné detaily prídu sami a vyčarujete si miesto, kde budete sami sebou. Home, sweet home.