Archív

Večný svit Jimovej hviezdy

Zmyslom existencie Hobbyportalu určite nie je prinášať informácie o niečom, čo je roky známe celému svetu, ba práve naopak – keď sme tento web zakladali, predsavzali sme si byť originálni a neošúchaní. Táto zásada platí o to viac o článkoch z filmovej sekcie – ako je napr. tento. Na základe predošlých slov by ste si pomysleli, že budem písať o nejakom skrytom klenote nezávislého filmu, či o neobjavenom hereckom talente z východnej Európy, avšak ja som sa rozhodol napísať článok o mojom obľúbenom Hollywoodskom hercovi, ktorého každý pozná. Nepíšem o mojich dvoch najobľúbenejších hercoch – o Kate Winslet, ktorá má za svoj herecký talent Oscara, či o Clintovi Eastwoodovi, ktorých ich má päť. Tento článok bude venovaný Jimovi Carreymu, ktorý je najmä Slovákmi vnímaný „iba“ ako komik s prehnanou mimikou, čo ich odrádza od jeho ďalšej tvorby. Avšak, Jima Carreyho radím k najlepším hercom svojej generácie a to obzvlášť vďaka jeho dramatickým hereckým úlohám, kde nepoužil ani jednu zo svojich opičiek. Za svoj herecký talent síce nebol nikdy odmenený Oscarom… získal iba Zlatý glóbus.

Jim Carrey - seriózny herec... *** Jim Carrey – seriózny herec…

... alebo komik? *** … alebo komik?

Ako človek so zmyslom pre humor sa hneď úvodom tohto odstavca ospravedlňujem za humoristické rúhanie, keď som v predošlých riadkoch použil výraz „iba komik“. Samozrejme, filmoví zabávači majú v očiach filmových fanúšikov obraz podradnosti – čo je daň za stratu dôstojnosti, ktorú popri vykonávaní umenia humoristiky musíte obetovať. Avšak vedieť rozosmiať ľudí je niekedy to najnáročnejšie, o čo sa môžete pokúsiť a mnohí dramatickí herci v tejto úlohe pohoreli. Avšak, veľkým lákadlom býva výmena rolí, keď dramatický herec dostane komediálnu rolu, či keď komik dostane rolu dramatickú – a tento experiment zafunguje. Typickým príkladom prvého prípadu bol Leslie Nielsen. Ten bol až do roku 1980 známy ako herec serióznych rolí, až ho režisérski bratia Zuckerovci obsadil do filmovej paródie Pripútajte sa prosím!. Práve angažovanie serióznych hercov do komediálneho žánru bolo geniálnym zámerom bratov, keď docielili efekt neočakávaných situácii a mnohé scény nevyzneli lacno, ako keby ich hrali komici parodujúci už samých seba. Zuckerovcom pokus vyšiel, z filmu sa stal trhák a z Nielsena doživotný komik.

Ale vráťme sa ku Jimovi. Určite mnohí z vás čakajú, kedy už konečne začnem písať o serióznejšej tvári bláznivého Carreyho. A určite ani mnohí z vás neveria, že taká Jimova tvár ozaj existuje. A mňa to ani neprekvapuje, keďže ľudia na Slovensku pozerajú filmy predovšetkým v televízií (so zvyšujúcou sa kvalitou internetu si už dokážu stiahnuť aj najnovšie pecky, avšak ide skôr o kraviny – chýba osveta). Na Slovensku sú takmer výhradne známe Carreyho komédie – ako Maska, Ace Ventura, Blbý a blbší, či Božský Bruce. Tie pozná každý, lebo ich naše dve komerčné televízie do omrzenia opakujú. No väčšine sú neznáme tie filmy, kde Jim exceloval v dramatickej polohe a za ktoré bol nominovaný na rôzne ocenenia. No aby som sa ešte vrátil k spomínaným komédiám – v nich Carrey hrá absolútnych blbečkov, avšak od podradnosti každej jednej z týchto snímok ju oddeľuje jeho excelentný herecký výkon, ktorým ich dokáže pozdvihnúť do hviezdnych výšin a tie sa potom stali hitmi na dlhé roky a to vďaka hereckej participácii Jima Carreyho.

Vo svojej najznámejšej komediálnej roli - ako Ace Ventura *** Vo svojej najznámejšej komediálnej roli – ako Ace Ventura

V romantickej dráme Majestic *** V romantickej dráme Majestic
No prejdime konečne k tej serióznejšej tvári Jima Carreyho. Popisovať budem 5 filmových počinov, ktoré prídu v ľubovoľnom poradí, čiže nie podľa chronológie. Začnime filmom Muž na Mesiaci. Tento film vyberám na úvod nenáhodne, priznávam, tak trochu na rozjazd, keďže herecká poloha Jima Carreyho tu vôbec nebola nekomediálna, avšak to nevylučuje fakt, že mala aj dramatický rozmer, Jim v tejto roli exceloval a záver prinúti diváka sa nad celým filmom zamyslieť. Pod režisérsku taktovku si film zobral český guru Miloš Forman, ktorý Carreyho obsadil do biografickej role komika Andyho Kaufmanna(čo Jimovi určite nebolo cudzie), ktorý sa snaží presadiť na americkej humoristickej scéne. Letálny koniec hlavného hrdinu, ako výsledok jeho životného štýlu, dovršuje výnimočný emocionálny zážitok diváka.

Ako druhý v poradí si na paškál vezmeme film Číslo 23. Tu hneď z kraja poznamenám, že nejde o scenáristický zázrak, ale pripomínam, že sa primárne venujeme dramatickým úlohám Jima Carreyho, v tomto prípade asi o jeho najdramatickejšiu, v ktorej opäť hral prím. Čiže, v porovnaní s Mužom na Mesiaci tu je komických scén naozaj minimum. Avšak, podstatou drámy nemá byť to, aby svetoznámy komik držal svoju prirodzenosť na uzde a to len z toho dôvodu, aby dokázal, že dokáže predviesť aj inú ako komediálnu polohu. Práve naopak, jeho zmysel pre humor môže odľahčiť napínavú scénu v dramatickej chvíli. Nebolo tomu inak ani v Čísle 23, napr. v scénke, keď Jim čoby nemotorný šarha sa snaží chytiť podráždeného psa. Ako som povedal, nejde o scenáristicky skvost, avšak Jim Carrey je v detektívnej zápletke absolútne uveriteľný.

Moja najnovšia skúsenosť s „vážnym“ Jimom Carreym pochádza z filmu Majestic. Ide o snímku režisérskej hviezdy 90. rokov – Franka Darabonta, ktorý sa preslávil dvoma svetoznámymi drámami z väzenského prostredia – Vykúpenie z väznice Shawshank a Zelená míľa. Ak si chcel tento režisérsky guru dokázať, že vie nakrútiť kvalitný film aj z iného prostredia, než z basy, tak sa mu to touto snímkou plného ľudskosti podarilo. Do hlavnej úlohy nemohol obsadiť vhodnejšieho herca, ako Jima Carreyho. Film rozpráva o mladom hollywoodskom scenáristovi, ktorý si plní svoj sen, keď mu nakrútia jeho filmovú prvotinu – béčko o pirátoch (veď nejako sa začať musí). Prvé filmové zábery vyobrazujú situáciu, ako filmoví tvorcovia prejednávajú scenár k jeho druhému filmu a bez škrupúľ mu do neho zasahujú zaraďovaním najväčších hollywoodskych klišé, akú si dokážeme predstaviť. Hlavný predstaviteľ v mene svojho sna na tieto kompromisy pristupuje. Jeho následná strata poddajnosti je hlavným posolstvom filmu. Fakt, že hlavného hrdinu nespravodlivo obvinia a on sa nešťastnou náhodou stane obyvateľom malomesta, je len sprievodným javom k finálnemu poznaniu. Film takisto hovorí o kontrastoch medzi hviezdnym L.A. a vrúcnym malomestom, o konaní veci pre vec (a nie pre prospech), či o veľkosti ľudského srdca. Výnimočný punc snímke dodáva atmosféra 50. rokov a fantastický výkon Jima Carreyho. Tomu sa v tomto vážnom diele hodila aj charakterová poloha krehkého chlapa, známa aj z jeho komédii ako Maska, či Klamár, klamár.

Na preskačku opäť zabŕdneme do komediálneho žánru, avšak ani tento počin, podobne ako Muž na Mesiaci nie je ani zďaleka „iba“ komédiou. Hovorím o filme Truman show. Nádherný mix komédie a drámy a aby som mal vystrúhať nevšedný kompliment – z duše neznášam, ak ma niektorý z mojich známych poprosí o radu na „oddychovku“, keďže také filmy považujem za dehonestáciu dramatického umenia. Avšak ak chcete poradiť oddychovku v najlepšom zmysle slova, tak radím Truman show – tento film vás rozosmeje, ale aj rozcíti a nechá vo vás hlboký odkaz. Dej filmu sa dá popísať jednoducho – Jim Carrey hrá hlavnú postavu – Trumana, ktorý je od narodenia, proti svojej vôli a bez vlastného vedomia hviezdou reality show, ktorú celosvetovo sledujú miliardy ľudí (reality show je vlastne jeho samotný život, ktorý on žije v umelo vytvorenom meste, s platenými hercami) . Scenár filmu je považovaný za jeden z dvoch najoriginálnejších za ostatných 20 rokov (druhým je Memento), avšak zosobňuje občasnú predstavu asi každého jedného z nás – čo keď náš život nie je skutočný, ale ho riadi niekto z hora? Výnimočný emocionálny zážitok umocňuje aj nádherný záver filmu, keďže na rozdiel od dvoch predošlých filmov končí tento happy endom. Práve za herecký výkon v tomto filme bol Jim Carrey ocenený Zlatým glóbusom.

A aby sme to uzavreli, na koniec vám poviem o jednom z mojich vôbec najobľúbenejších filmov – Večný svit nepoškvrnenej mysle. V tomto prípade ide o stopercentne dramatický výkon Jima Carreyho. Varujem vás – je to romantický film a aby som tomu nasadil korunu – romantický film pre mužov! Ak som v úvode tohto článku spomínal Kate Winslet, nebolo to bezdôvodne. Považujem ju za absolútne najlepšiu herečku svojej generácie a popri každom zo svojich mužských hereckých partnerov dokázala excelovať – Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Guy Pearce, Ralph Fiennes . Po týchto hviezdach ťažkého kalibru prišiel komik Jim Carrey a v tandeme s Kate držal prím práve on. Avšak treba poznamenať, že v tomto prípade až dvojnásobne zafungovala zámena charakterov popisovaná v predošlých odstavcoch – Kate Winslet známa ako špičková dramatická herečka dostala rolu pojašenej ženskej a najlepší komik 90. rokov si zahral rolu seriózneho introverta. Osud tieto dve rozdielne duše spojil, a aj keď sa obaja snažili svojej lásky zriecť, nakoniec si aj tak našli k sebe cestu.

Rád by som písal aj o ďalších hereckých počinoch tohto rodeného Kanaďana, avšak, jeho filmová tvorba sa ráta na desiatky filmov, z ktorej som videl sotva tretinu. Na druhú stranu sa môžem tešiť, že má veľa dobrého ešte len čaká. Zároveň dúfam, že ak ste si doteraz mysleli, že Jim Carrey je len pako strúhajúci grimasy, tak týmto článkom ste si k nemu našli cestu.

THE END

Muž na Mesiaci *** Muž na Mesiaci

Číslo 23 *** Číslo 23

Truman show *** Truman show

Večný svit nepoškvrnenej mysle *** Večný svit nepoškvrnenej mysle

BONUS: Nezvyčajný trailer k film Blbý a blbší
[* youtube:zLDx-BPgxxA *]

AKTUALIZÁCIA (16.9.2012): Autor článku doplnil informácie o filme Majestic.