Archív

Tom Ball

Od roku 2010 je v predaji dôstojný nástupca Rubikovej kocky, ktorý dostal názov Tom Ball. Jeho „stvoriteľom“ je Zdeněk Blažek (*1950) zo susedného Česka. Poďme sa pozrieť na jeho hlavolam bližšie.
Vynálezca Zdeněk Blažek a jeho hlavolam *** Vynálezca Zdeněk Blažek a jeho hlavolam
Všetko sa začalo v roku 1983. Vtedy dostal Zdeněk Blažek neobvyklý darček. Farebnú kocku s menom Rubika: *„Kocka mi učarovala,“* hovorí Z. Blažek a dodáva: *„Celé roky som ju považoval za niečo neprekonateľné, za vrchol medzi hlavolamami.“* O štrnásť rokov neskôr sa pokúsil kvalitu Rubikovej kocky prekonať. Jeho cieľom bolo vytvoriť zložitejší hlavolam: *„Spočiatku to bola len taká malá výzva. Rubikova kocka ma stále bavila, no v tom čase ju už dokázali poskladať aj malé deti. Mojim snom bolo vymyslieť niečo dokonalejšie, zložitejšie, niečo, čomu ľudia prepadnú tak, ako som ja prepadol čaru Rubikovej kocky.“* Do svojej vízie neváha investovať milióny. Trvá však dlho, kým príde na lepší tvar, ktorý by bol primárne zložitejší, ako kocka. A potom to prišlo: *„ S desaťročným synom Tomášom som hral futbal a pri sledovaní lopty som si odrazu uvedomil, že práve ona v sebe skrýva úžasný hlavolam.“* Od tej doby dostáva jeho hlavolam finálnu podobu. A tiež názov – Tom Ball – podľa jeho syna. Cesta jeho vynálezu k zákazníkom nebola však jednoduchá. V roku 1997 požiadal o patentovú ochranu na Tom Ball Úrad priemyslového vlastníctva. Získava ju až po dvoch rokoch, no po čase o ňu prichádza z dôvodu, že si podobné riešenie prihlásil v roku 1983 niekto v Nemecku. Začína sa boj o značku. Súdne spory a ťahanice nemajú konca. Až po dlhom čase sa všetko urovná. Dnes sa môže Zdeněk Blažek pochváliť patentovou ochranou na Tom Ball aj v USA.

60097.jpg

Povrch Tom Ballu tvorí 50 otočných prvkov, ktoré sa vzájomne pretínajú v dvanástich kružniciach. Je to naozaj futbalová lopta v malom. Nachádza sa na nej 12 päťuholníkov a 20 šesťuholníkov. Okolo každého päťuholníka je možné otáčať priľahlými šesťuholníkmi. Vzniká tak neskutočný počet kombinácií. Vyjadrené číslami je to 10 na šesťdesiatdeviatu. Nepredstaviteľné číslo. Ak by sme na Tom Balle nastavili každú sekundu jednu možnosť a začali vo chvíli veľkého tresku (teda pred 14 miliardami rokov), boli by sme v tejto chvíli ešte stále na začiatku s kombináciami. Samozrejme existuje aj ľahší variant Tom Ballu, ktorý sa dá poskladať už za pár minút. Klasický Tom Ball je však zložitým orieškom aj pre skúsených „rubikárov“. Samotný vynálezca tvrdí: *„Osobne som ťažší variant Tom Ballu nikdy nezložil. Ani som sa však o to nepokúsil, pretože na to nemám trpezlivosť.“* To však neznamená, že iní trpezlivosť nemajú. Príkladom je akcia, ktorá sa konala v Čechách začiatkom roku 2011. Kto by do troch minút zložil 5ažšiu verziu Tom Ballu, mohol vyhrať rovný milión českých korún. Nikto taký sa však nenašiel….
[* youtube:dAZfLGBa-XA *]
Hlavolam bol širšej verejnosti predstavený len nedávno, v apríli 2010. No stihol si získať srdcia mnohých riešiteľov rébusov a hlavolamov. Stojí približne 19€ a zakúpiť si ho môžete napríklad TU

9ed9b548653630580bfc01618623fc3f.jpg

V článku bolo použité foto z :
www.bonitahorizont.sk
http://relax.lidovky.cz