Štatistika je veda, v ktorej sú náhodnosť a neurčitosť modelované pomocou teórie pravdepodobnosti. S určitou dávkou nadhľadu by sa dalo povedať, že je to veda o presnom nakladaní s nepresnými číslami. Pre niekoho nezaujímavá, až nudná. Existuje však spoločnosť, ktorá hneď v prvých mesiacoch svojej existencie na internete zaznamenala obrovský nárast záujmu o štatistické údaje. Všetko sa udialo jednoduchým spôsobom. Štatistické údaje sú zobrazované online na internetovej stránke a prinášajú naozaj zaujímavé čísla, ktoré sa menia v reálnom čase. Spoločnosť nesie názov Worldometers. O tom, že štatistika môže byť zaujímavá sa mohli presvedčiť milióny užívateľov internetu, keď 31.10.2011 na domovskej stránke Worldometers sledovali počítadlo obyvateľov tejto planéty a tešili sa na príchod dieťaťa s poradovým číslom 7 000 000 000.
Vítajte vo svete štatistík
Môžu sa stať čísla koníčkom? Zdá sa, že vďaka internetu áno. Chceli by ste vedieť, aký je počet obyvateľov tejto planéty v reálnom čase? Koľko rokov nám vydržia zásoby ropy? Koľko ľudí dnes vyhľadávalo cez Google? Koľko cigariet sa dnes vyfajčilo? Koľko detí sa dnes narodilo? Koľký v poradí ste sa narodili na Zemi vy? Hobbyportal vám ukáže, ako na to. Vitajte vo svete štatistík.
Worldometers je spoločnosť, ktorá sa zaoberá číslami. Ich internetová stránka slúži všetkým ľuďom. Je síce plná čísel, to však neznamená, že je nudná. Slovenskú verziu tejto stránky nájdete TU
Štatistické údaje sú prehľadne zoradené do kategórií. Čísla sa každú sekundu menia a je ozaj zaujímavé ich sledovať.
*Svetová populácia* – tu sa dozviete, koľko obyvateľov má teraz naša planéta, koľko detí sa narodilo dnes, koľko ľudí umrelo…
*Vláda a ekonomika* – dozviete sa celosvetové výdaje vlád na vzdelanie, zdravotníctvo, zbrojenie, ale aj počet vyrobených áut, počítačov a bicyklov.
*Spoločnosť a médiá* – noviny, vydané do obehu dnes, predané mobilné telefóny dnes, odoslané emaily dnes a mnoho iného.
K ďalším kategóriám patria: *potrava, životné prostredie, energie, voda, zdravie*.
Samozrejme, čísla nie sú na 100% presné, no aj podľa mnohých odborníkov sa veľmi približujú realite. Worldometers starostlivo vyberá zdroje pre svoje štatistiky. Sú to najprestížnejšie organizácie sveta, ako Organizácia spojených národov, Svetová zdravotnícka organizácia, OECD, UNICEF a podobne.
Výsledné čísla, ktoré sa zjavujú na stránke sa aktualizujú z najnovších a najpresnejších údajov týchto inštitúcií a pomocou matematického algoritmu poskytujú veľmi presnú online štatistiku tých – ktorých kategórií.
Najsledovanejšou kategóriou je Svetová populácia. Vieme, že za posledných 50 rokov sa počet obyvateľov našej planéty zdvojnásobil. Čo bude ďalej? Koľko nás bude o 50 rokov? Vedeli ste, že za hodinu sa na svete narodí priemerne 15 347 ľudí a 6418 ich umrie? Hľadajte odpovede a zistíte, že štatistika vôbec nie je nudná veda. Britská štátna televízia BBC prišla na svojej stránke so zaujímavou aplikáciou. S jej pomocou si môžete spočítať, koľkým obyvateľom planéty ste. A nielen to, Zráta vám aj koľkým v poradí ste od vzniku planéty. Stačí, ak na stránke BBC s aplikáciou zadáte dátum svojho narodenia.
Aplikáciu nájdete TU .
Samozrejme som neodolal a tak som zadal dátum svojho narodenia. Vyšlo mi toto:
Zanechať odpoveď