Archív

Space Diving – extrémny šport zajtrajška

Space Diving znamená v preklade vesmírne potápanie. Laicky povedané, je to druh parašutizmu. No zarážajúca je výška zoskoku. Tá dosahuje hranicu vesmíru. Ľudia mali vždy radi výzvy a s nimi prichádzali aj pokusy zdolať nemožné. Vieme, že vesmír začína vo výške 90 až 100 kilometrov nad Zemou. Je to miesto, kde ešte stále pôsobí gravitácia. Dá sa však z takejto výšky zoskočiť s padákom? Ako bude pri voľnom páde reagovať ľudské telo na záťaž? Stane sa vôbec zo Space Divingu šport?

Rekord neprekonaný viac, ako 50 rokov

Joseph Kittinger - muž, ktorý to všetko začal *** Joseph Kittinger – muž, ktorý to všetko začal
Joseph William Kittinger. Jeho meno je u nás neznáme, no v Amerike je pojmom. Dnes už 83 ročný plukovník amerického letectva dokázal vo svojom živote veci, nad ktorými zdravý rozum zostával stáť v úžase. Jeho životopis je viac, ako dobrodružný román. Nebol iba letec a parašutista, ale aj spisovateľ, dobrodruh a rekordman. Počas svojej vojenskej kariéry sa aktívne zúčastňoval na testovacom programe nových typov lietadiel a stíhačiek. Má nalietaných tisíce hodín, pri ktorých ovládal desiatky typov lietajúcich strojov. Ako pilot bol nasadený do viacerých vojenských operácií, pričom len počas vietnamskej vojny bojoval v 438 misiách. Bol zostrelený a 11 mesiacov strávil v zajatí. Ani po vojne neskončil s lietaním. Naopak. K lietadlám pribudla nová vášeň – balóny. Je prvým človekom na svete, ktorý preletel balónom Atlantický oceán a tiež v ňom preletel najdlhšiu vzdialenosť – 5707 kilometrov. Už koncom 50. rokov minulého storočia mu vŕtalo v hlave, ako vysoko by dokázal vyletieť balónom. A tiež to, či by dokázal z neho v tej výške zoskočiť…
Joseph Kittinger a jeho rekordný skok *** Joseph Kittinger a jeho rekordný skok
Písal sa 16. august 1960. Balón Josepha Kittingera dosiahol výšku 102 800 stôp ( 31,3 kilometra), čiže stratosféru. Nebojácny Kittinger sedel na plošine pod balónom, oblečený v špeciálnom skafandri. Po dosiahnutí tejto výšky sa postavil a zoskočil do neznáma. Voľný pád trval 4 minúty a 36 sekúnd. Prístroje, merajúce rýchlosť pádu zaznamenali neuveriteľných 988 kilometrov za hodinu. Kittinger vo výške 5 kilometrov nad zemou otvoril padák a po 13. minútach a 45. sekundách od zoskoku pristál bezpečne na Zemi. Odvtedy sa mnoho odvážlivcov pokúšalo prekonať jeho rekord. Nikomu na svete sa to však doteraz nepodarilo.

Skočte si do neznáma

Zoskok Josepha Kittingera, známy aj ako projekt Excelsior bol riskantný, no veľmi dôležitý. Jeho význam bol nadčasový hlavne pre kozmický program, ktorý bol v čase Kittingerovho zoskoku v plienkach. V roku 2003 nešťastne zhorel pri pristávaní raketoplán Columbia. Odborníci začali uvažovať nad alternatívnym spôsobom preletu atmosféry tak, aby sa aj pri havárií vesmírnej lode mohol každý kozmonaut dostať bezpečne na Zem. Zrodila sa myšlienka vývoja špeciálneho skafandra, umožňujúca zoskok z výšky 100 kilometrov. Ubehlo iba pár rokov a na svete boli dve spoločnosti, ktoré chcú urobiť z takýchto zoskokov extrémny druh športu. Ich cieľom je vývoj a výroba skafandra, určeného na bezpečný prelet atmosférou. Všetko sa však odvíja od programu vesmírnej turistiky. Je to turistika pre solventných ľudí. Ľudí, ktorí sú ochotní zaplatiť tisíce a tisíce dolárov za to, aby zažili pocity kozmonauta v beztiažovom stave. Spoločnosti Space Driver a Orbital Outfitters chcú osloviť odvážnych ľudí, ktorí by si chceli vyskúšať zoskok z komerčnej rakety, vyvinutej práve na vesmírnu turistiku. Ako bude vyzerať takýto zoskok? Podľa slov predstaviteľov Space Driver a Orbital Outfitters sa raketa s kolmým štartom vypustí do vesmíru. Na jej vrchole bude umiestnená plošina pre parašutistu v špeciálnom skafandri. V určitej výške plošina doslova vymrští kozmonauta tak, aby nedošlo k zrážke s raketou a ten potom bude padať smerom k Zemi. Zdá sa to ľahké, no skúsenosti Josepha Kittingera ukazujú, že z extrémnych výšok padá ľudské telo veľmi rýchlo, pretože zemská atmosféra je riedka a nekladie ľudskému telu takmer žiaden odpor. Samotná Zem je tak vzdialená, že prvé minúty po zoskoku sa zdajú parašutistovi, ako keby stála na jednom mieste a on vôbec nepadal. Opak je pravda. V polovici skoku asi 50 km nad Zemou je rýchlosť pádu už okolo 4000 km za hodinu. Potom začne atmosféra hustnúť a tým sa zvýši aj trenie. Rýchlosť sa síce spomalí, ale skafander sa začne extrémne zahrievať. Musí byť preto vyvinutý tak, aby zvládol aj najextrémnejšie podmienky.
spacedivers-main-485.jpg

Testujeme, skáčeme, padáme

Space Driver a Orbital Outfitters sú presvedčení, že prvý vesmírny parašutista ohúri svojim skokom už čoskoro. Pripravujú sa prvé testy rakiet na vývoz parašutistov do vesmíru. Spočiatku budú na plošine rakety figuríny. Ich úlohou bude preveriť odpútavacie systémy a ich bezpečné fungovanie. Prvé testy s ľuďmi sa uskutočnia len v pár kilometrovej výške. Tu sa otestujú skafandre a padáky a zároveň sa bude pokračovať v ich zdokonaľovaní. Dôležité pri zoskokoch v malých výškach bude tiež overenie, akým spôsobom by sa malo skákať. Nie je totiž jednoznačné, či je výhodné skočiť hlavou dolu, alebo klasicky v horizontálnej polohe s roztiahnutými končatinami. Dôležité tiež bude, aby sa kozmonaut nedostal do takzvanej vývrtky, kedy by mohol stratiť vedomie. Stabilitu by mali zabezpečiť špeciálne trysky na skafandri. Samotný padák sa pritom otvorí automaticky 1, až 2 kilometre nad zemou. Samozrejme, získané poznatky by sa využívali aj v kozmickom programe. Je to, ako s monopostmi Formuly 1 či inými pretekárskymi automobilmi. Technológie, využívané pri závodných strojoch sa neraz objavia aj v bežnom automobilovom priemysle. Tak, ako Space Driver a Orbital Outfitters hodlajú využívať pri pokusných zoskokoch takzvané oranžové skafandre, budú poznatky a technológie svojich vlastných skafandrov posúvať pre NASA. (Oranžový skafander bol vyvinutý po tragédií raketoplánu Challenger. Nosia ho všetci americkí kozmonauti. Zabraňuje poklesu tlaku a jeho bezpečnosť je na vysokej úrovni. )

V nedohľadne?

Felix Baumgartner v akcií pri testovacom zoskoku vo výške 8 kilometrov *** Felix Baumgartner v akcií pri testovacom zoskoku vo výške 8 kilometrov
Na prvý pohľad by sa zdalo, že Space Diving, ako šport, je hudbou tak vzdialenej budúcnosti, že sa neoplatí o ňom písať. Nie je to celkom tak. Už vlani sa mal pokúsiť o prekonanie Kittingerovho rekordu rakúsky parašutista Felix Baumgartner. Projekt zastrešila firma Redbull a niesol názov Redbull Stratos. Kvôli súdnym sporom však z tohto zámeru zatiaľ zišlo, no firma Redbull verí, že ťahanice na súde skončia priaznivo a bude to ich parašutista, ktorý prekoná zatiaľ stále platný rekord. Baumgartnerov skok sa podľa plánu uskutoční vo výške 35 kilometrov nad Zemou, aby o 4 kilometre prekonal Kittingera. Felix Baumgartner pri tréningových zoskokoch 27. mája 2010 dosiahol výšku „len“ necelých 8 kilometrov. No fotografie z jeho zoskoku dostali do vytrženia mnohých priaznivcov parašutizmu, ktorí by si to radi vyskúšali. Odvtedy je firma Redbull bombardovaná žiadosťami o extrémny zoskok. A prestíž je pre túto spoločnosť prvoradá… Takže už čoskoro…

VIDEÁ

ZOSKOK JOSEPHA KITTINGERA
=========================
[* youtube:YVanXFKS8DM *]

ZOSKOK F. BAUMGARTNERA
[* youtube:PyGmTV0q2kY *]

Použité foto: www.space.com , http://en.wikipedia.org , http://stratocat.com.ar , www.scottking.info