Toto malé zvieratko pochádza z Južnej Ameriky, kde je chované predovšetkým na kožušinu a mäso. Avšak v Európe sa uchytilo ako milý spoločník a obľúbené domáce zvieratko.
Morské prasiatko je vďaka svojej povahe a nenáročnosťou chovu vhodné pre každého chovateľa-začiatočníka. Ani ľudia s alergiou na zvieraciu srsť nemusia zúfať, v dnešnej dobe existuje aj špeciálne vyšľachtené plemeno bez srsti, tzv. skiny morča.
Čo všetko potrebujem na chov?
=============================
Ak ste už učinili prvý krok a teda ste sa rozhodli zadovážiť si morčiatko treba porozmýšľať čo vlastne pre jeho chov potrebujete. Morské prasiatka sú nenáročné na chov, ale predsa zopár základných potrieb majú. Najčastejšie sa používa plastová debnička s odnímateľným pletivovým stropom, pre ľahkú údržbu a prístup ku zvieratku zboku. Ak chceme morčiatko chovať vonku vhodným príbytkom je drevená králikáreň. Avšak pri poklese teploty pod –10°C, by sme mali morčiatko presunúť do tepla. Ako podstielkový materiál nikdy nepoužívame jemné piliny, morčiatka nemajú viečka a tak sa im prach ľahko dostane do očí. Použijeme radšej iné alternatívy ako sú seno alebo väčšie piliny. Do klietky môžeme umiestniť aj domček, ktorý hlavne pre plachšie zvieratá slúži ako úkryt. Morčatá sa takisto potešia rôznym hračkám ako sú preliezky, stupienky, schodíky, ktoré ich budú zabávať vo vašej neprítomnosti. Celú výbavu pre morčatá môžeme zakúpiť aj v internetových obchodoch napr. zoohit.sk , zvieratka.eu
Potrava
=======
Jedálny lístok morských prasiatok je vskutku pestrý, sú to malí žrúti. Zjedia všetko od zeleniny, ovocia až po obilniny. Pri kŕmení by sme mali dávať pozor na jeden fakt, a to že organizmus týchto zvierat si nevytvára sám vitamín C., preto je ho potrebné dostatočne pridávať do stravy. Môžeme dávať svojmu zvieratku brokolicu, šalát, uhorky, paradajky, mrkvu, papriku, výber je vskutku rozmanitý. Po čase samy zistíte čo má vaše morčiatko rado.
V jedálničku nesmú chýbať ani obilniny. Kŕmne zmesi si môžeme už hotové kúpiť v obchode alebo si obilnú zmes namiešame aj samy z obilnín, ktoré má naše zvieratko najradšej. Obilná zmes môže obsahovať napr. pšenicu, ovos, ovsené vločky, slnečnicu, jačmeň, kukuricu, vitamínové doplnky.
Jedno alebo viac?
=================
Pri kúpe tohto zvieratka musíme mať na pamäti, že morčatá sú veľmi spoločenské zvieratá. Nemajú radi samotu, a bez vašej prítomnosti sa sami v klietke budú nudiť. Najlepšou voľbou je preto zaobstarať svojmu zvieratku spoločníka. Ak nechceme neočakávané prírastky, zadovážime si zvieratká rovnakého pohlavia, alebo zvolíme obľúbenú kombináciu – trpasličí zajko a morské prasiatko. Tie dve zvieratká dokážu veľmi dobre spolu vychádzať.
Prírastky – Mladé
=================
Morské prasiatka pohlavne dospievajú pomerne skoro už vo veku 1–2 mesiacov. Preto sa nám ľahko môže stať, že si už domov prinesieme gravidné morča z chovproduktu. Avšak, pri plánovanej gravidite sa tak mladé morčiatka nepoužívajú na chov. Tehotenstvo sa na samičke zo začiatku nedá spozorovať, až neskôr začne mať krásne hruškovitý tvar. Pri jednom vrhu sa môžeme tešiť na 1–6 malých prírastkov. Po pôrode malé morčiatka vyzerajú ako minikópie svojich rodičov.
Zanechať odpoveď