Ako na to, na čo nezabudnúť, prečo škrabať, umývať či čistiť steny, čo je potrebné pre maľovanie a aké farby zvoliť – zodpovie tento „maľovací“ článok. Veľa ľudí si povie, že vymaľovať? Ľavou zadnou. No v skutočnosti ak chcete mať vymaľované naozaj pekne, ide o „maľovaciu“ vedu.
Výhody
V porovnaní napríklad s tapetovaním alebo obkladaním, má maľovanie niekoľko dôležitých výhod. Nie je príliš nákladné, jeho realizácia trvá kratšiu dobu a umožňuje častejšiu obmenu povrchu podľa aktuálnych prianí, trendov či zariaďovaní miestností. Práca s maliarskymi farbami je bezpečná, jednoduchá, farby sa dajú tónovať, nie sú chemicky agresívne a majú vysokú kryciu schopnosť.
Nie je farba ako farba
Maľovanie síce nie je také nákladné ako napríklad obloženie stien kachličkami, no je podstatné zvoliť správnu farbu. Ak sa totiž rozhodnete maľovať svojpomocne a vlastnoručne, dajte si pozor, aby vás v obchode nezlákala veľmi výhodná cena. Lebo výsledok by ste potom mohli ľutovať a začať úplne odznova. Niektoré farby, aj tie kvalitné, však zanechávajú na oblečení farbu, keď sa opriete či obtriete o stenu. Odolnosť proti púšťaniu farby sa však dá zvýšiť pridaním niektorých hmôt – ako napríklad Dekora special či kaseinové lepidlo, no znižuje sa nimi paropriepustnosť náteru. Farby na maľovanie s odolnosťou proti púšťaniu farby sa využívajú v bytových priestoroch čoraz viac. Dajú sa prípadne i omývať a ich špecifická vlastnosť odolnosti býva označená na obaloch, často s odkazom na nemeckú normu DIN 53778. Ak je farba odolná, znamená to však aj to, že pred ďalším maľovaním sa odstraňuje ťažšie, no na druhej strane nátery s ňou vydržia dlhšie.
Glejové farby: obsahujú glejový škrob, dnes sa už tak veľmi nevyužívajú. Tie lacnejšie začnú po určitom čase púšťať a glej sa rozpadne na šupinky. Sú však dokonale priepustné, steny tak dobre dýchajú a celkovo sú pomerne lacné.
Disperzné farby: vynikajú dobrou a trvalou odolnosťou voči oterom a voči umývateľnosti. Výrobcovia zaručujú i určitú parapriepustnosť, ktorú predošlé latexové farby nezaručovali. Druhom týchto farieb sú latexové farby, ktoré majú obzvlášť vysokú kvalitu a majú veľmi jemné farebné zložky a ich náter sa leskne.
Silikátové farby: sa na rozdiel od predošlých dvoch skupín neriedia vodou, ale špeciálnym riedidlom. Sú vhodné na vlhké podmáčané steny kostolov a starých objektov, kde nie je sanačná omietka.
Okrem bežných maliarskych farieb, ktoré dostať kúpiť v tekutom skupenstve alebo v prášku, farby na maľovanie sa dajú vyrobiť aj z plavenej kriedy, maliarskej beloby či vhodného škrobového gleja. Takto vyrobená farba vás bude stáť určite menšie finančné náklady, no jej kvalita nestojí zaveľa.
Pravidlá, tipy a rady
Hovorí sa, že samotná príprava na maľovanie je najdôležitejšia a najnáročnejšia fáza celého maľovania. Ak totiž zanedbáte niečo už na začiatku, výsledok sa odzrkadlí a náprava už nebude možná. Preto je dôležitá trpezlivosť a pedantnosť.
1. Z miestnosti, ktorú sa chystáte maľovať je najprv potrebné vypratať nábytok alebo stavebný materiál, aby vám nezavadzal.
2. Všetky druhy podláh, okien – či už plastové okná Bratislava alebo drevené eurookná, ktoré nemienite maľovať je potrebné zakryť igelitom či fóliou, aby sa zbytočne nezašpinili.
3. Na ochranu zásuviek, vypínačov či svietidiel môžete buď použiť kryciu pásku, ktorou ich olepíte alebo ich jednoducho odmontujte a ušetríte si čas olepovaním a odlepovaním a navyše sa určite nezašpinia.
4. Pred maľovaním je dobré sa presvedčiť, či je predošlá maľovka odolná proti vode a či je súdržná. Ak sa farba rozpúšťa alebo sa lúpe, zrejme sa bude vrstviť i na valček. Takúto maľbu je dobré pred tým najprv oškrabať alebo ak ide o tenkú vrstvu môžete takýto povrch pretrieť základným náterom pomocou maliarskej štetky. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť univerzálnu alebo hĺbkovú penetráciu na spevnenie podkladu a zjednotenie savosti materiálu.
5. Pred tým, než začnete maľovať, uistite sa, že máte dostatok farby na celú plochu, ktorú chcete vymaľovať. Potom by ste sa už márne triafali do presného farebného odtieňu, ktorým ste začali maľovať. Ak by sa vám však niečo také prihodilo, dobré je skončiť s jednou farbou v rohu alebo na hrane, kde je najmenej vidieť zmenu farby. V strede steny by vám určite vždy padol zrak na odlišnosť odtieňu, to by ste tam už museli len postaviť skriňu, aby ste to zakryli…
6. Ak budete meniť pri maľovaní farby alebo ich tónovať, odstráňte maskovacie pásiky, ktoré použijete na prechode predtým ako farba zaschne. Vyhnete sa tak rozmazaným a nepresným hranám. Ak však maskovanie na oknách potrebujete nechať niekoľko dní, odporúča sa použiť pásku s UV ochranou, ktorú odstránite ľahko aj po dlhšom čase bez zanechania lepidla.
7. Kým začnete so samotnou realizáciou, farbu si poriadne zamiešajte, aby mala rovnaký odtieň v celom svojom objeme.
8. Najprv sa začína maľovať strop. Valčekom by ste mali nanášať farbu od okna smerom do vnútra miestnosti tak, aby nebolo vidno spoje pod odrazom svetla. Medzi nátermi je potrebné nechať niekoľkohodinové pauzy na preschnutie, približne 3-4 hod. pri 23°C a 50% relatívnej vzdušnej vlhkosti.
9. Detail, ale užitočný, je ak maľuje pravák – mal by postupovať sprava doľava a ak ľavák – zľava doprava. Kebyže sa totiž dotknete druhou rukou o stenu, bude to ešte na tej časti, ktorá nie je namaľovaná a je suchá. Záverečné ťahy valčeka majú smerovať od stropu k zemi, s rovnakou štruktúrou a bez škvŕn.
10. Ak chcete niečo opraviť už na hladkom povrchu, nikdy to nerobte s iným nástrojom akým ste začali danú plochu maľovať. Odlišná štruktúra by bola totiž prvá vec, ktorá by vám vždy padla do oka keď v tej miestnosti budete.
11. Kúty, rohy, okolia zástrčiek či radiátorov maľujeme štetcom a vždy ako prvé. Podkladový náter robíme buď valčekom alebo kvalitným štetcom. Keď maľujeme valčekom, po jeho namočení vo farbe, tú prebytočnú odstránime jeho otretím o otieraciu mriežku, 1-2 krát. Ak s ním natierame i strop – čo je jednoduchšie a praktickejšie, na uľahčenie určite použite teleskopickú tyč.
12. Ak chcete prácu na nejaký čas prerušiť, stačí keď dáte štetec do vody a valček omotáte fóliou. Keď s prácou skončíte, pracovné nástroje dôkladne opláchnite, až kým z nich pod tečúcou vodou nebude odtekať čistá. Mokrý valček však nikam neukladajte aby sa usušil, ale zaveste ho – zabránite tak jeho deformácii. Pri ďalšom maľovaní by tak nanášal farbu nesúmerne.
Triky s farbami
Pomocou dobre zvolených farieb môžete opticky meniť miestnosti, ktoré sa chystáte maľovať. Ak použijete svetlé studené farby, ako napríklad svetlo modrú, miestnosť tak bude vyzerať dlhšie. Teplé svetlé farby – napríklad žltá, môžu vyrovnať chýbajúce slnečné svetlo. Pokiaľ majú veľké miestnosti pôsobiť útulnejšie a menšie, na steny by sa mali použiť teplé tmavšie odtiene farieb, ako je napr. hnedá alebo červeno-oranžová.
Svetlé odtiene farieb opticky zvýšia strop. Využívajú sa najmä v novostavbách. Naopak tmavé farby sú typické pre staré domy či byty s vysokými stropmi – aby sa v miestnosti opticky znížil strop. Tento dojem je možné ešte zosilniť, keď sa na niekoľko centimetrov na stene použije rovnaký odtieň farby.
Čo potrebujete na maľovanie
– -Maliarsku škrabku alebo špachtľu
– -Hranatý alebo guľatý štetec
– -Kvalitný valček
– -Mriežku na otieranie valčeka
– -Nádobu na farbu
– -Štetec na rohy
– –Pracovné odevy
– -Kus dreva alebo tyč na miešanie farby
– -Dvojitý rebrík
– -Teleskopickú tyč
– -Meter
– -Maskovacie pásiky
– -Kryciu pásku
M.CH.
Zanechať odpoveď