Kuchyňa je časť bytu či domu, kde sa spolu stretávajú členovia rodiny vcelku pravidelne a niekedy aj najčastejšie. Ranná káva či čaj, toasty, müsli , vajíčka, pečivo alebo jogurt zbližujú členov jednej domácnosti viac ako si to pripúšťame. Potom sa totiž každý odoberie do vlastného sveta povinností a večer po celodennej šichte je rád, že sa dostane do svojej izby, kde ho čaká vytúžená posteľ. Preto je potrebné, aby kuchyňa bola zariadená prakticky ale i útulne.
Imidž kuchyne
Na prvý pohľad má každá kuchyňa akoby svoju tvár. Ide o štýl, v ktorom je kuchyňa postavená, vyzdobená a ako je v nej rozmiestnený nábytok. Domnienkou je, že kuchyňa je ženskou záležitosťou. No nežijeme už v stredoveku a charakter bytu, takže i kuchyňa, odráža osobnosti obyvateľov priestorov. Zariadenie, farby, materiál, rozmiestnenie – to všetko vypovedá o charaktere ľudí, ktorí si priestor vytvorili tak, aby sa v ňom cítili. A na základe tohto si môžu vždy návštevníci cudzích domov či bytov vytvoriť mienku o ľuďoch, ktorí ich k sebe pozvali. Napríklad, máte kolegu, s ktorým sa viete dobre porozprávať, chodievate s ním na obedy a raz vás pozve ku nim domov na štvorité rande a dom, do ktorého vkročíte je celý vo vidieckom štýle. Prekvapí vás to, a „vďaka“ predsudkom si už vaša myseľ vytvorí obraz o (už bohužiaľ bývalom) úžasnom kolegovi.
Každá kuchyňa má svoje čaro a dokáže sa líšiť najmä dvomi základnými prvkami, ktorými sú kuchynské linky a jedálenské stoly Skúste si tieto dva základy kuchýň predstaviť v nasledujúcich druhoch .
Moderné kuchyne: trendom je využívanie rovných línií a metriálov ako hliník, oceľ, antikoro a sklo. Základom sú zabudované hi-tech spotrebiče, ktoré pri kombinácii s drevom a pastelovými farbami vnášajú do takéhoto interiéru teplo. Horizontálnu líniu kuchýň umocňujú dlhé madlá, ktoré bývajú na širokých a hlbokých zásuvkách v spodnej časti kuchynských liniek. Platí tu, že čím nižšie a širšie sú zásuvky, tým je kuchyňa modernejšia. Horné časti kuchynských liniek vypĺňajú hrubé police a široké výklopné skrinky. Dominantným prvkom modernej kuchyne je pracovná doska, ktorá býva zväčša rovná a jednoliata. Takejto kuchyni pristane antikoro či kameniny, ktoré pôsobia luxusne.
Klasické kuchyne: sú vhodné najmä pre konzervatívnejších jedincov, ktorý nemajú radi príliš prezdobený dizajn, ale ani veľmi jednoduchý. Obľubu v tomto prípade zohráva napríklad kombinácia jednej výraznej farby s brezovou, jaseňovou či bukovou dyhou. Klasický vzhľad podporí aj farba dreva moreného na čerešňu. Úchytky môžu byť takmer ľubovoľné, od jednoduchých po rozlične tvarované. A klasike sa nemôže stať, že časom stratí na svojom čare.
Rustikálne kuchyne: nemusia byť zariadené výlučne starožitným nábytkom. Naopak kombinácia zaujímavých kúskov starého nábytku s modernými prvkami dá kuchyni pravý rustikálny ráz. V minulosti bola dominantným prvokom takejto kuchyne pec s komínom umiestnená v strede kuchyne, no dnes ju nahradil digestor. V porovnaní s vidieckym typom kuchyne je rustikálna viac ozdobnejšia, má bohaté profilovanie predných dvierok a horných ríms skriniek, často sa v nej využívajú ozdobne vyrezávané pilieriky a kovové alebo keramické madlá skriniek bývajú ručne maľované. Typickými detailmi sú filigránske kovové úchytky, ozdobne vyrezávané konzoly políc či malé zásuvkové skrinky na potraviny a koreniny. Dôležitým detailom je aj vodovodná batéria, pričom obľúbenými motívmi sú napríklad kohútiky v tvare tradičného kríža.
Vidiecke kuchyne: majú svoju obľubu možno práve kvôli pocitu, ktorý ľuďom pripomína atmosféru kuchyne starej mamy. A toto miesto ich tak vytrhne z uponáhľanej doby. Takéto kuchyne sú inšpirované z vidieckeho prostredia, pôsobia mäkko, sú vytvorené najmä z prírodných materiálov a vypovedajú o remeselnej zručnosti. Najvyužívanejšími materiálmi sú drevo, keramika a kov (nie antikoro). Na presklenie sa používa pieskované, leptané alebo vzorované sklo. Jedinečnú úlohu zohrávajú najmä doplnky vidieckych kuchýň – vankúšiky, obrusy, záclony, podsedáky – často z károvanej látky, keramika, prútené košíky, starožitný riad, mažiare, porcelán alebo mlynčeky.
Kuchynské drezy a vodovodné batérie
Zariadiť kuchyňu, aby vyzerala pekne, pohodlne, príjemne a atraktívne je jedna vec, no druhou je jej praktická stránka. Ak dokážete skĺbiť obe, vyhrali ste.
Napríklad „len také“ kuchynské drezy Ak si zariaďujete byt či dom sami, je dobré si veci najprv naštudovať či poradiť sa s odborníkom alebo aspoň s niekým, kto má nejaké podobné skúsenosti, a až potom sa vybrať do obchodu. Inak totiž zvíťazí nejaký dôležitý kus výbavy na základe vzhľadu, nebodaj farby, či bude tak ohavný, no hlavne že bol praktický. Samozrejme, ak ste miliardári, tak nie je problém prepadnúť láske na prvý pohľad s digestorom, no ak máte len jednu šancu výberu, radšej na to choďte pomaly. Druhá rada je, že ak sa v niečom naozaj nevyznáte, priznajte si to radšej hneď na začiatku a zavolajte niekoho, kto vám to buď urobí alebo s montážou či výberom poradí, lebo ináč budete platiť dvojnásobok ak nie viac. Kuchynské drezy sa delia na tri základné kategórie, a to nerezové, keramické a tegranitové drezy. Nerezové majú ešte svoje podkategórie – drezy zabudovateľné a drezy podstavné. Treba naozaj dobre zvážiť, kde si budete umývať hrnček od kávy. (Samozrejme ak nebudete natoľko lenivý, že ho strčíte ihneď do umývačky riadu, ktorá by mimochodom, ak si zariaďujete kuchyňu nemala vo výbave chýbať. Počiatočná investícia sa vráti vcelku rýchlo, pretože umývačka šetrí spotrebovanú vodu na riad mnohonásobne a má dlhú životnosť + záručnú dobu.)
*** podstavný nerezový drez
*** keramický drez
*** tegranitový drez
Vodovodné batérie či kohútiky sú veľkými detailmi, ktoré prezrádzajú veľa o type celej kuchyne. Tvar, dĺžka, farba, vzor, materiál,… Odrážajú jednoducho osobnosť domáceho osadenstva.
Čo so špinavou vodou z kuchyne?
Ak máte rodinný dom, s výstavbou kuchyne súvisí i odtok špinavej vody. A kto sa o to musí postarať? Vy. No nezúfajte, tí čo bývajú v panelákoch nemajú záhradu a víkendové raňajky na terase. Čiže 1:1. Žumpy našťastie už tiež postihla revolúcia a tak „dnešným hitom“ sú plastové žumpy Ide o podzemné bezodtokové nádrže, ktoré uchovávajú splaškové vody z rodinných domov. Obsah takýchto žúmp však musí byť pravidelne vyvážaný fekálnym vozidlom na veľkú čističku odpadových vôd. Je možné ich použiť všade tam, kde nie je vybudovaná verejná kanalizácia a kde nie je možné vypúšťať predčistené odpadové vody do vodného toku alebo ich nechať vsiaknuť na pozemku. Majú valcový tvar, vďaka ktorému lepšie odolávajú tlakom okolitej zeminy a tlakom podzemnej vody ako klasické hranaté nádrže. Vďaka samonosnej konštrukcii sa nádrže nemusia obetónovávať! Okrem otvoru pre prítokové potrubie majú nádrže na hornom okraji manipulačný otvor s poklopom pre kontrolu množstva odpadových vôd v nádrži. Tento otvor zároveň slúži na odčerpanie obsahu nádrže fekálnym vozidlom. Veľkosť žumpy závisí najmä od počtu osôb žijúcich v budove napojenej na nádrž a taktiež na charaktere domu – či sa jedná o trvalo obývaný dom alebo o rekreačný objekt. S týmito údajmi súvisí počet vývozov odpadových vôd fekálnym vozidlom. Pretože sa jedná o hotový výrobok, je vodotesnosť zaručená výrobcom, ktorý vám vydá príslušné osvedčenie. Nevýhodou bezodtokových nádrží sú vyššie prevádzkové náklady súvisiace so zaistením vývozu odpadových vôd fekálnym vozidlom k ich likvidácii na veľké čističky odpadových vôd. Výhodou je ale jednoduché vybavenie príslušných povolení stavby na úrade.
M.CH.
Zanechať odpoveď