Fatálna chyba vás nemusí pripraviť len o úspech, slávu, ale aj o peniaze. Veľmi veľa peňazí. Svoje by o tom vedeli porozprávať majitelia švédskeho knižného vydavateľstva Piratförlaget. V lete roku 2003 im ponúkol novinár Stieg Larsson rukopis na dve detektívne knihy. Nakladateľstvo spočiatku jeho ponuku ignorovalo a po niekoľkých urgenciách ju rovno odmietlo. Larsson sa však nevzdával. Výsledkom jeho snaženia bola zmluva s vydavateľstvom Norstedts, ktoré sa podujalo obidve knihy vydať. Larsson na oplátku sľúbil šéfredaktorovi, že ešte v tom istom roku dodá tretí rukopis, ktorý mal podľa jeho vlastných slov nadväzovať na prvé dve knihy a vytvoriť tak napínavú detektívnu trilógiu. Trilógiu, ktorá dostala názov Millenium. Od tej chvíle si mohli vydavatelia z Piratförlagetu začať trhať vlasy. Od roku 2004 do roku 2007, keď vydal Norstedts prvé dva diely, predalo sa len vo Švédsku viac, ako 800 000 kusov. Neskôr vydaná posledná časť však spôsobila na knižných trhoch hotové zemetrasenie. Z Millenia sa stal bestseller nielen vo Švédsku, ale aj v celom svete. Kniha bola preložená do mnohých jazykov. Len v Dánsku, ktoré má mimochodom 5 miliónov obyvateľov, sa predalo viac ako milión kusov tejto trilógie. Vo svetovom meradle bola už dávnejšie pokorená hranica predaja 50 miliónov kusov a čísla stále rastú. Millenium je celosvetový knižný fenomén. Stieg Larsson to však nevie. Zomrel len pár mesiacov predtým, ako vo Švédsku vyšla prvá časť trilógie. Niekoľko dní pred smrťou stihol priniesť vydavateľovi tretiu – poslednú časť…
Žena, ktorá nenávidí mužov, ktorí nenávidia ženy
Larssonovi sa pod rukami nezrodila len tak obyčajná detektívka. Mnohovrstvový dej zapríčinil, že recenzenti naň reagovali ďalšími žánrovými označeniami, ako technothriller, politický či žurnalistický thriller. Kým prvá časť sa dá čítať samostatne a má uzatvorenú dejovú líniu, ďalšie dve na seba úzko nadväzujú. Slovenskí čitatelia patrili k prvým na svete, ktorí si mohli už v roku 2008 vychutnať Millenium s kvalitným prekladom. Do roku 2010 táto trilógia ovládla svet. Dokonca v USA, kde majú ľudia veľký problém prijať diela iných, ako domácich autorov si ľudia Stiega Larssona doslova zamilovali. Navyše sa stal prvým autorom, ktorý okrem miliónov predaných papierových kníh zaznamenal úspech v predaji elektronickej podoby svojho diela. Stal sa prvým autorom, ktorý predal milión e-kníh (a to rátame iba tie, čo sa objednávali cez Amazon). Larsson totiž ponúkol čitateľovi brutalitu v tej najdrsnejšej podobe tým, že odhalil najtemnejšie stránky spoločnosti. Popísal ich tak emotívne, že čitateľom vstávajú hrôzou vlasy na hlave. Pripomeňme si v skratke dej jednotlivých častí trilógie:
Muži, ktorí nenávidia ženy (*Män som hatar kvinnor*). Mikael Blomkvist je žurnalista, nakladateľ časopisu Millenium. Keď ho odsúdia za ohováranie významného podnikateľa, snaží sa uniknúť pozornosti verejnosti a médií. Prijme preto ponuku priemyslového magnáta Henrika Vagnera k napísaniu kroniky jeho rodiny a odchádza na sever Švédska. Vagner však sleduje jediný cieľ – objasniť záhadné zmiznutie svojej netere Harriet v roku 1966. Blomkvistovi sa rozhodne pomôcť mladá, zneužívaná geniálna hackerka Lisbeth Salanderová. Spolu tvoria neobvyklý pár, ale zároveň dokonalý tým. Spolu krok za krokom rozpletajú temnú a krvavú históriu rodiny Vagnerovcov. Keď na povrch vyplávajú fakty, ktoré sa nikto nikdy nemal dozvedieť, ocitnú sa obaja hlavní hrdinovia v smrteľnom nebezpečenstve. Navyše Lisbeth musí čeliť démonom vlastnej minulosti.
Dievča, ktoré si hralo s ohňom (*Flickan som lekte med elden*) . Časopis Millenium chystá senzáciu – článok o detskej prostitúcií, korupcií na najvyšších miestach a obchode s bielym mäsom. Krátko pred jeho publikovaním sú zavraždení dvaja novinári, ktorí chystali pre Millenium podklady. Mikael Blomkvist je zdrvený zo smrti blízkych spolupracovníkov. No najväčší úder ho ešte len čaká. Na mieste činu sa nájde vražedná zbraň s odtlačkami jeho priateľky Lisbeth Salanderovej. Vzápätí ju polícia s pomocou výraznej mediálnej podpory označí za nebezpečnú psychopatickú lesbičku so sadistickými sklonmi. Mikael je presvedčený o jej nevine, ona však akúkoľvek pomoc odmieta. Celý príbeh tak vyvrcholí do smrtiaceho finále.
Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (*Luftslottet som sprängdes*). Na konci druhej časti skončila Lisbeth s prestrelenou hlavou napoly zakopaná v plytkom hrobe. Akoby zázrakom však prežije a tento krát už s pomocou Mikaela snuje plány na pomstu. Pomstu všetkým, ktorí jej ubližovali a ešte nie sú potrestaní. Strhujúci vývin udalostí nesie čitateľa ako vlna tsunami až k rozuzleniu. A to prichádza naozaj až s poslednými stránkami knihy. Bez nadsadenia tak má čitateľ napnuté nervy až do posledného riadku.
*** Novinár a spisovateľ Stieg Larsson
Stieg Larsson
Vlastným menom Karl Stig-Erland Larsson. Narodil sa 15.augusta 1954 neďaleko mesta Skellefteå v severnom Švédsku. Ako dvanásťročný napísal do poznámkového zošita svoj prvý „román“. Otec mu chcel urobiť radosť, tak mu k narodeninám kúpil písací stroj, čo v tej dobe nebola vôbec lacná záležitosť. Malý Stieg odvtedy často trávil celé noci usilovným písaním. Ako osemnásťročný stretáva na protestnom mítingu proti vietnamskej vojne svoju budúcu životnú partnerku Evu Gabrielssonovú. Larsson bol aktívnym členom švédskeho ľavicového hnutia a zároveň zarytý antifašista. Ostro vystupoval proti akémukoľvek prejavu extrémizmu a preto niet divu, že už v deväťdesiatych rokoch zakladá nadáciu EXPO, ktorej cieľom bolo sledovanie a dokumentovanie nedemokratických a rasistických tendencií v švédskej spoločnosti. Zároveň sa stal vydavateľom rovnomenného časopisu. Ako novinár sa dostal k mnohým podkladom o udalostiach, o ktorých spoločnosť ani netušila, pretože sa o nich nesmelo písať. Aj keď mnohokrát čelil vyhrážkam zo strany extrémistických skupín, vo svojej ostrej a konfrontačnej činnosti nepoľavil. Ba čo viac, začal uvažovať, že svoje novinárske skúsenosti pretaví do beletrie. Tak sa zrodil nápad napísať Millenium. Písať začal ešte v roku 1997, rukopis však začal ponúkať až po napísaní druhého dielu v roku 2003. Slávu a ocenenia si však krutou zhodou náhod neužil. Tesne po odovzdaní materiálov na tretiu časť trilógie ( 9.novembra 2004 )umrel v Stockholme na ťažký infarkt. Domnienky, že jeho smrť nejakým spôsobom súvisí s vyhrážkami extrémistov sa nikdy nepotvrdili.
*** Steg Larsson a jeho životná partnerka Eva
Keby Pippi Dlhá Pančucha dospela
V Larssonových knihách vystupuje v hlavných úlohách dvojica absolútne protikladných hrdinov. Zásadový morálny skaut Mikael Blomkvist a emočne nevyrovnaná extravagantná anorektička s tetovaním, piercingom a pankáčskym účesom Lisbeth Salanderová, ktorá je však neskutočne dobrou hackerkou. Tak dobrou, že jej služby využíva súkromná detektívna kancelária Milton Security.
Sám Larsson priznal, že ho neskutočne bavilo vymýšľať profily pre postavy
knihy. A podarilo sa mu to skvelo. Mikael je hrdina, ktorý má veľa spoločného so samotným tvorcom trilógie. Má guráž postaviť sa hoci aj celému systému. Hoci nie je typický kladný hrdina, jeho postavu si čitatelia obľúbia od prvých stránok. Z iného súdka je postava Lisbeth. V knihe je predstavená, ako vyziabnutá slaboduchá sociálna anarchistka. No spolu s Mikaelom tvoria dvojicu, s ktorou sa po prečítaní knihy nebudete chcieť rozlúčiť. Prečo je tomu tak odhalil Stieg Larsson ešte počas života. Pokúste sa predstaviť si Pippi Dlhú Pančuchu, aká by asi bola, ak by ju jej autorka Astrid Lindgrenová nechala dospieť. Ľudia by sa na ňu dívali tiež, ako na sociopata, ktorý sa nedokáže začleniť do spoločnosti a ktorému chýbajú sociálne návyky. Lisbeth tak, ako Pippi neuznáva autority, je extravagantná a ide si svojou cestou navzdory všetkým signálom, ktoré ju upozorňujú na nebezpečenstvo. A Mikael? Ten je akoby stelesnením dospelej verzie ďalšieho detského hrdinu z knihy Astrid Lindgrenovej s názvom Majster detektív Kalle Blomkvist. Larsson nielenže nechal svojmu hlavnému hrdinovi jeho priezvisko, dokonca nechal Mikaelových spolupracovníkov oslovovať ho Kalle. Paralela je teda zrejmá.
*** Noomi Rapace a Michael Nyqvist , hlavní predstavitelia filmového spracovania Millenia
Od knihy k filmu
Bolo len otázkou času, kedy sa zjavia postavy Millenia na plátnach kín a televíznych obrazovkách. Samozrejme, Švédi si nesmeli nechať uniknúť obrovskú príležitosť a tak už v roku 2009 sfilmovali v spolupráci s nemeckými a dánskymi filmármi všetky 3 (!!!) diely Millenia. Ak si zrátame, že dohromady naservírovali divákovi približne 7 hodín filmu (len prvá časť trvá úctyhodných 146 minút), zdalo by sa na prvý pohľad nemožné za tak krátky čas nakrútiť kvalitnú filmovú verziu Millenia podľa knižnej predlohy. No opak je pravda. Sfilmovaná podoba trilógie začala nielen valcovať kiná a videopožičovne, ale aj zarábať. Stačí, ak spomeniem, že tretia časť trilógie, ktorá má ako jediná odlišný názov oproti predlohe (namiesto Vzdušný zámok, ktorý vybuchol sa volá Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda) bola natočená s rozpočtom 4 mil. USD a za prvý rok celosvetovo zarobila viac, ako desaťnásobok tejto sumy. Režisérom prvej časti trilógie bol Niels Arden Oplev (zvyšné dve časti režíroval Dan Alfredsson) a podľa jeho vlastných slov sa filmovanie podobalo maratónu: „Najtvrdším orieškom bol výber dvoch hlavných postáv. Na nich stal a padal celý úspech filmu.“ Samozrejme, vybrať kladných hrdinov s charakteristikou – Mikael: ani pekný, ani škaredý chlap s absenciou akejkoľvek charizmy a Lisbeth: potetovaná asociálna psychopatka s piercingom – a vybrať ich tak, aby si ich aj napriek vzhľadu ľudia obľúbili sa zdalo nad ľudské sily. Oplev sa však prekonal a jeho obsadenie naozaj prinieslo filmovému spracovaniu knihy len plusy. Mikaela hrá Michael Nyqvist (nar. 8.11.1960) – známy švédsky filmový a divadelný herec, držiteľ viacerých ocenení vrátane obdoby švédskeho Oscara Guldbagee. Lisbeth si zahrala Noomi Rapace (nar. 28.12.1979) švédska herečka islandského pôvodu.
*** Noomi Rapace
*** Michael Nyqvist
O tom, že filmovanie nebrali herci na ľahkú váhu svedčí aj to, že od prírody štíhla Noomi Rapace schudla pred filmovaním niekoľko kíl, aby jej postava naozaj dostala anorektický nádych. Okrem toho si nechala prepichnúť obočie a nos , cvičila kick-box a hoci má v civile rešpekt pred motocyklami, urobila si na ne vodičský preukaz.
Filmovému spracovaniu diela sa potešili aj neúnavní hľadači detailov a skrytých odkazov vo filmoch a tak sme sa vďaka ich pozorovaciemu talentu mohli dozvedieť, že v momente, keď sa koná míting vydavateľov v kancelárií Millenia, vidno na stole stoh časopisov, kde zreteľne vidno aj EXPO – antifašistický magazín, ktorý založil Stieg Larsson. Ďaľšie odkazy smerujú aj na Astrid Lindgrenovú a jej Pippi Dlhú Pančuchu. V opustenej chate vidno ležať na polici knihu o Pippi a okrem toho je vedľa nej aj ďalšie známe dielo Majster detektív Kalle Blomkvist. Na dverách bytu Lisbeth je menovka V.Kulla – odkaz na dom, v ktorom bývala Pippi – Villa Villekulla. K zaujímavostiam patrí napríklad aj to, že Lisbethinu matku hrala vo filme ozajstná matka Noomi Rapace. A tiež, že kompletná hudba pre všetky diely Millenia bola nahratá za neuveriteľné 4 dni v Bratislave. Pritom iba zošity s notami vážili 33 kg.
V roku 2010 začala vysielať Švédska televízia dokonca seriál Millenium. Bol to šikovný ťah, rozdelť už sfilmované dielo na šesť častí po 90 minút, pretože pribodlo množstvo záberov, ktoré fo filmoch neboli. Stopáž serálu sa tak natiahla takmer na 550 minút.
Vlani sa celý kolotoč Millenia vďaka americkým filmárom roztočil znovu. V magický dátum 21.12.2011 sa konala v USA premiéra amerického remaku prvej časti trilógie, ktorej dali tvorcovia v origináli názov Girl with the Dragon Tatoo. Keďže Noomi Rapace odmietla hrať v tomto filme, nahradila ju Američanka Rooney Mara, ktorú možno poznáte z remaku Nočnej mory z Elm Street (hrá tú, čo prežila). V hlavnej mužskej úlohe sa predstavil Daniel Craig (alias James Bond). A zdá sa, že aj tentokrát bude Millenium trhák. Slovenskí distribútori ho uviedli do našich kín 12.1.2012.
*** Premena Noomi Rapace na Lisbeth Salander
*** Rooney Mara, ako Lisbeth v Americkej verzií Millenia
POST SCRIPTUM
Asi mesiac pred smrťou oznámil Larsson svojej dlhoročnej láske Eve Gabrielssonovej, že už má dokončenú takmer polovicu štvrtého pokračovania Millenia (netajil sa, že chce napísať 10 častí). Po jeho smrti Eva oznámila, že sa mu podarilo napísať začiatok a koniec románu, stred však chýba. To rozvírilo dohady, či sa Eva nepodujme dopísať román za neho. Nanešťastie sa začali súdne ťahanice o majetok a tak celý zámer dať svetu ďalší diel Millenia išiel zatiaľ na vedľajšiu koľaj.
Steg Larsson vďaka tejto trilógií získal posmrtne mnoho literárnych cien, medzi inými aj Glass Key Award v roku 2006, v roku 2008 Boeke Prize a v roku 2009 Galaxy British Book Award.
[* youtube:WVLvMg62RPA *]
Foto : Nordisk Film , bmhs.billerica.k12.ma.us , guardian.co.uk
Zanechať odpoveď