Archív

Chcete vlastniť pozemok na Mesiaci?….nič jednoduchšie

Fascinuje vás vesmír? Ste nevyliečiteľný romantik, ktorý chce obdarovať svojho blízkeho niečím výnimočným? Máte radi recesiu v tom pravom slova zmysle? Chcete vlastniť niečo, čo vo vašom okolí nevlastní nik? Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali kladne a nepoznáte Lunárnu Ambasádu, je najvyšší čas zoznámiť vás s ňou.

Mesiac na predaj ?

Celá situácia okolo ambasády, ktorá sa zaoberá predajom pozemkov na mesiaci vyzerá na prvý pohľad, ako prvoaprílový žart v štýle obchodníka s dažďom. Je vôbec možné kúpiť parcelu na vesmírnom telese? Čo sa stane, ak bude Mesiac kolonizovaný? Je predaj legálny? Hobbyportal sa pokúsi aspoň čiastočne zodpovedať na tieto, aj ďalšie otázky. Aby sme však pochopili celý systém obchodovania, musíme sa vrátiť v čase o pár desiatok rokov naspäť.

distglow-moon5.jpg

Ľudí fascinoval vesmír odjakživa. Tento záujem sa znásobil v čase, keď po prvýkrát zamieril ku hviezdam Sputnik. S novými možnosťami vesmírneho výskumu bolo iba otázkou času, kedy sa bude musieť pozemské právo rozšíriť aj za hranice našej stratosféry. Jednu z prvých dohôd, ktorá právne upravovala vzťahy medzi Zemou a okolitým vesmírom iniciovala samotná Organizácia spojených národov . Dokument dostal názov Outer Space Treaty . Bol podpísaný v roku 1967 členskými štátmi OSN a bolo v ňom stanovené, že vlády a právnické osoby si nesmú robiť nároky na nebeské telesá vrátane Mesiaca. Signatárske krajiny sa tak vzdali práva vlastniť planéty či iné vesmírne objekty. Až potiaľto by to bolo všetko v poriadku, lenže ani právnici, ktorí stáli pri zrode tohto dokumentu, ani samotní predstavitelia OSN si nevšimli to, že dohoda nikde nespomína fyzické osoby. Túto situáciu veľmi šikovne využil americký podnikateľ Denis Hope. Nechal si Mesiac, Mars a Venušu a ďalšie blízke kozmické telesá zaregistrovať na svoje meno v pozemkovej knihe San Francisca, čím získal legálny nárok nielen na susedné planéty, ale aj ich mesiace.
Naozaj legálny? V jednom s neskorších rozhovorov Denis Hope poznamenal: *„ V podstate som neurobil nič iné, ako naši pradedovia, ktorí po príchode z Európy kolonizovali Ameriku rovnakým štýlom, že jej pôdu brali, ako územie nikoho. Odvtedy už prešli storočia a nikto ich úkon nespochybnil. Dokonca nepoznám prípad, keď vláda USA vrátila takto zabratý pozemok indiánom, ako bývalým majiteľom územia. Mesiac má jednu výhodu. Nehrozia súdne spory s bývalými vlastníkmi, lebo žiadni nie sú.“* Hope teda pružne využil medzeru v zákone, vydanom samotnou OSN a pomohol si aj súčasnými americkými zákonmi o vlastníctve pôdy. Tak vznikol projekt Lunar Embassy, zameraný na predaj pôdy nielen na Mesiaci, ale aj na ďalších ôsmich planétach našej slnečnej sústavy a ich satelitoch okrem Zeme a Slnka. Spočiatku brali všetci jeho počínanie, ako recesiu, bublinu, ktorá rýchlo spľasne. No pozemky sa naozaj začali predávať. A to vo veľkom. Situáciu sa opäť snažila zachrániť Organizácia spojených národov a medzeru vo svojom vlastnom „vesmírnom zákone“ preklenúť v roku 1984 predložením návrhu Paktu o Mesiaci a iných vesmírnych telesách. Tento pakt zakazoval využitie mimozemských zdrojov (čo zahŕňa aj vlastnícke práva) akýmkoľvek subjektom, vrátane fyzických a právnických osôb. Behom hlasovania však Pakt o Mesiaci podporilo len 6 štátov zo 185 (!). Väčšina členských štátov OSN ho teda nepodpísala. Ich nechuť súhlasiť s rozšírením zákona mala zmysel. Predstavte si totiž, čo by sa stalo, ak by na Mesiaci objavili v budúcnosti obrovské zásoby zemného plynu či ropy. Pakt o Mesiaci by vyslovene (a nezmyselne) zakazoval využívať tieto ložiská. Takže pôvodná medzera v zákone zostala. V spojení s platnými zákonmi o pôde vzniká tak právnický termín, z ktorého vyplýva, že vesmírne teleso môže patriť tomu, kto ako prvý požiadal o jeho registráciu v čase, keď o to neusiloval nikto iný. To, čo nepatrí nikomu si tak každý môže privlastniť. Na základe týchto skutočností požiadal Denis Hope už v roku 1977 príslušné úrady štátu Kalifornia o registráciu vlastníckeho práva. Nakoniec mu úrady oficiálne vyhoveli a vydali mu potrebné listiny, ktoré toto vlastníctvo potvrdzovali. Túto skutočnosť pán Hope oznámil vtedajším vládam USA, Číny, ZSSR, OSN, a na radu právnikov ešte počkal 3 roky, kým začal s predajom pozemkov na Mesiaci. Žiadne námietky neprišli ani oficiálnou, ani neoficiálnou cestou a tak Lunárna Ambasáda pôsobí od roku 1980. Žiaden problém so zákonmi pritom nevznikol. Počet vlastníkov „vesmírnej pôdy“ každým rokom narastá.

Denis Hope *** Denis Hope

Lunárna Ambasáda na Slovensku

Ak si myslíte, že iba čistý blázon by investoval do tak neistej kúpy, akou je kúpa pozemku na Mesiaci, mýlite sa. Zoznam vlastníkov je poriadne dlhý, nájdete v ňom aj mnohé známe mená. Vlastníkmi mesačnej pôdy sú okrem iných významní spisovatelia, hudobníci, lekári, vedci, celebrity, svetoví obchodníci, politici, dokonca aj bývalí prezidenti. Áno, dnes už zosnulý Ronald Reagan aj jeho prezidentský predchodca James Carter si zakúpili pozemok na našom najbližšom spolupútnikovi vo vesmíre. K známym vlastníkom lunárneho certifikátu patria napríklad Arnold Schwarzenegger, Tom Cruise, Clint Eastwood, dokonca aj slávne korporácie Hilton či Marriot.
Lunárna Ambasáda začala tiež časom expandovať do iných končín sveta. Jej pobočku nájdeme aj na Slovensku. Podľa vyjadrenia jej zástupcov je záujem Slovákov o list vlastníctva na mesačnú pôdu značný. Nie div. Cena je totiž dostupná naozaj pre každého. Jeden aker Mesiaca, ktorý predstavuje približne štyritisíc štvorcových metrov, ambasáda ponúka za 33,46 € . O niečo viac stoja pozemky na Marse a Venuši. V obchodnej ponuke Lunárnej ambasády nájdete tiež mnoho iných vesmírnych artiklov. K najžiadanejším patria originálne kúsky meteoritov, ktoré majú certifikát pravosti a odbremeňujú zákazníkov od neistej kúpy takýchto hornín na internetových aukciách.

lunar-registry.jpg

Vráťme sa však k samotnému Mesiacu.
Po vybavení nákupu vesmírneho pozemku dostanete originály dokumentov z centrály Lunárnej Ambasády, sídliacej v Amerike, v štáte Nevada. Patrí k nim:
1. Listina vlastníctva s unikátnym registračným číslom. Písomnosť potvrdzuje, že ste od Lunárnej Ambasády kúpili pozemok na Mesiaci a ste odteraz jeho majiteľom. Uvádza sa v nej presné umiestnenie pozemku, jeho veľkosť, meno a priezvisko majiteľa.
2. Mapa povrchu Mesiaca. Na mape je označené približné umiestnenie vami kúpeného pozemku na osvetlenej strane Mesiaca.
3. Lunárna Ústava. Tento dokument obsahuje platné Mesačné zákony a popisuje vaše práva voči ostatným vlastníkom pozemkov.

pozemok-na-mesia-4ad813b3b1627.jpg

Všetky listiny sú v anglickom jazyku.
Listina vlastníctva prechádza registráciou v databáze americkej Lunárnej Ambasády (The Lunar Embassy). Zaznamenávajú sa presné koordinačné body pozemku a daná osoba sa registruje ako majiteľ. Registrácia do databázy potvrdzuje nákup pozemku u Lunárnej Ambasády, ako aj odovzdanie práv na vlastníctvo pozemku Ambasádou danej osobe.

Geniálny nápad, alebo totálny nezmysel ?

Aj napriek uvedeným skutočnostiam nechcem, aby tento článok pôsobil na ľudí, ako reklama niečoho nedosiahnuteľného. Predaj pozemkov na Mesiaci a okolitých planétach beriem s nadhľadom. No na druhej strane musím uznať, že človek len ťažko vymyslí originálnejší darček. Aj tí najlepší obchodníci na svete vám potvrdia, že predať sa dá čokoľvek, ak je po tom dopyt. Ľudia sú ochotní zaplatiť aj za totálne nezmysly. Pozemky na Mesiaci zatiaľ až k takým nezmyslom nepatria. Nepriamo to potvrdzujú aj zamestnanci Lunárnej Ambasády, ktorí spočiatku brali tento predaj za druh zábavnej show, no keď sa bližšie zoznámili s filozofiou firmy, zmenili názor. Samozrejme, na celom svete je množstvo oponentov, ktorí majú pádny dôvod spochybňovať takýto biznis. Lunárna Ambasáda na Slovensku upozorňuje potenciálnych kupcov aj na taký detail, akým je vymožiteľnosť práva. Keďže práva na vesmírne objekty sú zaregistrované v USA a ich predaj sa riadi americkými zákonmi (ktoré sa veľmi často líšia od zákonov Slovenskej republiky), všetky nedorozumenia a spory o predmet transakcie budú riešené podľa zákonov a v súlade s právnymi normami USA, štátu Nevada. Čo to znamená? V reálnom živote je známy prípad z Čiech, keď chceli právnici zažalovať pobočku Lunar Embassy za podvod. Keď uvideli päťdesiatstránkovú licenčnú zmluvu sami uznali, že nemá význam súdiť sa s bohatou americkou firmou. Ako hovorí Denis Hope: *„Spoločenstvo národov malo roky na to, aby moje nároky spochybnili. Ale nikdy tak neurobili.“*

moon3-650.jpg

Ak si teda lámete hlavu nad tým, akým nevšedným darčekom by ste mali obdarovať svojich blízkych, môžete to skúsiť s darovaním certifikátu o vlastníctve pôdy na vesmírnom telese. Že to nie je nezmyselný nápad, dokazujú osobnosti v Čechách a na Slovensku, ktorí takýto certifikát vlastnia. Kým u nás robia celebrity okolo kúpy pozemku na Mesiaci tajnosti, Česi sú otvorenejší. Svojich pár akrov mesačnej pôdy vlastní napríklad zabávač Jan Kraus, moderátor Libor Bouček, muzikant Ivan Mládek. Vlani pri príležitosti svojich osemdesiatych narodenín dostala certifikát na tri akre mesačnej pôdy ako darček aj legenda českého filmu Jiřina Bohdalová.
Ak chcete vedieť viac, navštívte stránku Slovenskej Lunárnej Ambasády, kde nájdete okrem iného aj formulár na vyplnenie objednávky jedného či troch akrov pôdy na Mesiaci.

galaktick-pas-4ad815258424d.jpg
Foto: lunarna-ambasada.sk, moonestates.com, getmoonland.com, miss-swiss.com