Archív

Čo všetko ponúkajú čajovne a ktoré sú najlepšie?

Čajovne okrem kvalitného pôžitku zo stoviek druhov čajov ponúkajú i jedinečnú atmosféru, kde sa môžete zrelaxovať a načerpať nové sily. Nejde v nich len o posedenie s kamarátmi či známymi, ale o akoby očistu tela i ducha s príjemnou a pokojnou atmosférou. Často zanechávajú dojem, že všetok zhon zostal za dverami a tak chvíľa strávená v prítomnosti čaju, ezoterických vôní a uvoľňujúcej hudby zreinkarnuje snáď každého.

1.jpg

Ako zistiť či je čajovňa naozaj dobrá?

Netreba zabúdať, že sto ľudí – sto chutí, a každému tak vyhovuje niečo iné. V klasickej a štandardne kvalitnej čajovni by však mala byť prítomná pokojná tichá atmosféra, kde by návštevníci nemali rozprávať nahlas alebo nebodaj kričať. Zvyčajne sa v čajovniach nemajú používať ani mobilné telefóny, práve preto, aby sa zachovala pokojná atmosféra. V niektorých čajovniach ani nebýva signál, nakoľko niektoré sa nachádzajú i pod zemou. Hudba by mala dopĺňať celkovú atmosféru a vyznačovať sa svojským, ľahkým, nenásilným a upokojujúcim štýlom. Okrem bohatej ponuky čajov v čajovom lístku by v ňom mal byť prítomný i čajový kódex. Ten sa líši v každej čajovni, ktorá si udáva vlastné pravidlá. Často sa na podnose či stolíku vedľa čajového lístka nachádza i zvonček, ktorým zákazníci majú dať znamenie obsluhe, že si vybrali z ponuky. Zvoniť by však mali s mierou a nie arogantne ako na nejakého sluhu. Výzor čajovne zväčša pôsobí alternatívne. Nemali by chýbať pódiá s vankúšmi a matracmi, v ktorých sa môžete pohodlne zvaliť a vychutnávať si pôžitok z čaju. V niektorých čajovniach sú samozrejme aj stoly so stoličkami, no býva zvykom, že nábytok pochádza z rôznych období a štýlov, čo však pôsobí príjemne a uvoľnene. V čajovniach sa taktiež často nachádza hŕba kníh, ktoré sú zákazníkom plne k dispozícii a môžu tak svoju myseľ pri čaji obohatiť aj nejakými poznatkami alebo ich očarí nejaká beletria Veľmi obľúbenou zložkou bývajú v čajovniach spoločenské hry, hračky či hlavolamy. Tie dokážu často spôsobiť aj to, že vypijete mnoho čajov a v čajovni strávte i celé popoludnie.

2.jpg

Čo čajovne ponúkajú okrem čaju?

Okrem spomínaných spoločenských hier a kníh sa v čajovniach tešia čoraz väčšej obľube vodné fajky. Rôzne chute a vône tabakov dnes zapĺňajú priestory takmer všetkých čajovní a stávajú sa obľúbeným relaxom. Čajovne zvyčajne ponúkajú aj rôzne pochutiny. Nejde však o komerčné výrobky, ale o rôzne zdravé sušienky, sezamky, chalvu či perníčky. V čajovniach sa často dajú i čaje zakúpiť a tak si môžete domov odniesť čaj, ktorý vám vyrazil dych a opantal chuťové poháriky.

3.jpg

Príjemné čajovne v Bratislave

Čajovňa My a mama – Šafárikovo námestie 4
otváracie hodiny:
utorok – piatok:13:00-22:00,
sobota a nedeľa: 16:00-22:00

Dobrá čajka – Kollárovo námestie 16
otváracie hodiny:
pondelok – piatok: 14:00-22:00
sobota a nedeľa: 16:00-22:00

Čajovňa v podzemí – Ventúrska 9

otváracie hodiny:
pondelok – nedeľa: 14:00-23:00

Čajovňa Michalský dvor – Michalská ulica 3, momentálne je pre rekonštrukciu uzatvorená!
otváracie hodiny:
pondelok – nedeľa: 11:00-21:00

Kelion – Líščie údolie 138

otváracie hodiny:
pondelok – nedeľa: 15:00-22:00
počas júla a augusta býva čajovňa zatvorená!

Čajovňa u veselého slona – Radlinského 24/B

otváracie hodiny:
pondelok – piatok: 14:00-22:00
sobota a nedeľa: 16:00-22:00

Biela Ľalia – Nevädzová 4

otváracie hodiny:
pondelok – piatok: 12:00-22:00
sobota a nedeľa: 15:00-22:00

Pohoda – Laurinská 3

otváracie hodiny:
pondelok – piatok: 10:30-23:00
sobota: 12:00-23:00
nedeľa: 12:00-22:00

Čajovňa u nás – Gercenova 8

otváracie hodiny:
pondelok – piatok: 15:00-21:00
sobota: zatvorené
nedeľa: 15:00-21:00

4.jpg

Najznámejšie druhy čajov

Najstarší záznam o čaji ako o liečivom nápoji pochádza z Číny. Čajoví gurmáni si čaje zásadne nesladia, nakoľko by sa chuť byliniek výrazne zmenila a veru aj pokazila. Preto ak si myslíte, že do čaju nevyhnutne patrí cukor a bez neho chutí ako sirup proti kašľu a to je dôvod prečo ani do čajovní nechodíte, mýlite sa. Existuje veľmi veľa druhov čajov, ktoré sa pripravujú rôznymi spôsobmi. Sú však aj čaje, ktoré sa odporúčajú piť s cukrom. Ide napríklad o čaj Rizé, ktorý je kryštálovo čistým čiernym čajom pestujúcim sa v Turecku. Tento čaj je plný energie a pripravuje sa tak, že čajové lístky sa musia najprv opražiť na panvici. Vtedy sa uvoľňuje veľmi prenikavá sladká vôňa. Opražené čajové lístky sa potom lúhujú takmer pol hodinu a až potom sa čaj môže podávať. Tradične by sa mal nalievať do malých istikanov – čo sú poháriky pripomínajúce štamprlíky so zlatým lemovaním. A do každého pohára sa zakaždým do nového naliateho čaju pridajú tri – štyri lyžičky cukru. Zdá sa to byť veľa, ale tento čierny čaj až potom nadobudne svoju pravú prenikavú lahodnú chuť. Ak si strážite líniu a diéta vám bráni pôžitku ochutnať tento čajový skvost, prichádzate oveľa. Napriek tomu však môžete skúsiť mnoho iných druhov, ktoré majú rôzne zdravotné, povzbudzujúce, relaxačné či detoxikačné účinky.

5.jpg

Najrozšírenejšie čajové druhy:
● Biely čaj
● Zelený čaj
● Modrý čaj
● Zelenomodrý čaj
● Červený čaj
● Čierny čaj
● Oolong (polozelený čaj)
● Lapacho
● Asám
● Darjeeling
● Dymový čaj
● Maté
● Catuaba
● Vilacacora
● Ginkgo
● Honeybush
● Rooibos
● Myrtovník cytrónový
● Pu – Erh
● Ovocný čaj

6.jpg

M. CH.