[* sermiari.jpg .(Šermiari) <]Množstvo našich hradov a zámkov býva svedkom dobových oblečení a napríklad historického šermu aj v súčasnosti. V dobe, kedy šerm už dávno nepotrebujeme na demonštráciu vplyvu, umenia zbrane a sily, slúži nám skôr ako ukážka minulosti. Dobre pripravená choreografia a technika je tiež zaujímavým predstavením pre divákov. Práve na hradoch, kde takéto vystúpenia majú najväčší význam a tvoria zároveň zaujímavú kulisu, stretneme najčastejšie šermiarov. Správny šermiar sa šermu venuje dlhodobo.
Technika šermiara nie je len odhad a náhoda
Správna technika, pri ktorej boj vyzerá obratne a reálne, no nekončí sa smrťou jedného z bojovníkov, je pochopiteľne základ. Techniky dokonca vychádzajú z reálnych šermiarskych lekcií, postupov a pravidiel. Klasický boj jednoručným mečom nesie označenie I. 33. Napríklad šermiari s mečom zvaným landschwert používajú zväčša školu majstra Tallhoffera z 15. storočia.
Šermiarske zbrane, najlepšie sú z Čiech
Aj zbrane samotné musia byť upravené tak, aby nezranili aj pri malej chybe. Správny meč, ktorý je pri historickom šerme používaný, by mal byť ťažký do 1,2 kg. Všetko ťažšie sa už komplikovane ovláda. Skúsenejší šermiari môžu odporúčať meče od českých majstrov kováčov, ktorí si zvykli na objednávky nie len zo Slovenska. Cena takého meča sa pohybuje od 80 EUR.
Skupiny na Slovensku
Na počudovanie na Slovensku funguje viacero klubov, ktoré sa snažia zachovať toto umenie a tiež tak obohacovať nie len historické podujatia a programy na hradoch a zámkoch, ale sú tiež skrášlením aj iných podujatí. A nakoniec dobrých šermiarov občas zavolajú aj do nejakého toho historického, alebo dokumentárneho filmu, ak sa náhodou v ich okolí niekto rozhodne nakrúcať.
Pri hľadaní klubov, ktoré sa venujú historickému šermu sa takmer vždy ocitáme v okolí miest, kde je hrad, alebo významná historická lokalita a história spojená so stredovekom, skrátka dobou dávno minulou. V Nitre funguje skupina *Tormenta a Armen*. V Spišskej Novej Vsi nájdeme skupinu *Jago*, v Stupave skupinu *Ursus*, v Topoľčanoch *Hereditas Patrum*, prípadne v Trnave sa nachádza *Trnavský šermiarsky cech*. Je to však len krátky výťah inak bohatého zoznamu rôznych skupín, ktoré pomáhajú udržiavať históriou na Slovensku nezabudnutou.
Kostýmy vychádzajú z dobových predlôh
Táto záľuba je síce neobyčajnou, avšak zároveň aj nákladnou, keďže zbrane podľa historických predlôh, rovnako ako kostýmy stoja veľa námahy a času minimálne milovaných starých mám, matiek a tiet. Pokiaľ také šťastie nemáte, je nutné sa spoľahnúť na špecializovaných krajčírov, ktorí sa venujú aj práve dobovým kostýmom. Pri dobových odevoch je rozdiel, ak hovoríme o civilnom alebo bojovom. Odevy šľachticov si žiadajú drahšie látky ale aj komplikovanejšie strihy. Pri šatách sedliaka tak ako aj v minulosti, stačí ľanová hrubá látka a jednoduchý strih. Často je vzorom dobová maľba, ilustrácie zo starých kníh a najmä z rôznych zachovaných zvyškov obuvi, ozdôb a podobne. Dobrý kostým vychádza aj na 200 EUR.
Onedlho ožije história
Už 26. a 27. mája sa na hrade Červený Kameň chystá veľké historické podujatie, na ktorom sa objaví aj niekoľko šermiarov a pripravia bohatý program pre návštevníkov. Konať sa totiž má historický festival, jeho prvý ročník, pričom návštevníci si majú prísť na svoje, pokiaľ milujú delá, streľbu, obliehanie hradov a rekonštrukcie starých bojov. Svoj bohatý program tu bude mať aj šermiarska skupina *Kompánia trnavských žoldnierov*, ktorí si pre divákov klasicky pripravili dobový program. Aj po stránke dobových kostýmov a šermiarstva teda bude čo obdivovať. Práve na hrade Červený Kameň funguje oživovanie dávnej doby prostredníctvom historického šermu a s ním spojených programov často a úspešne.
Historický festival na hrade Červený Kameň: http://historickyfestival.sk
Zanechať odpoveď