Určite si mnohí z vás spomínajú na bezstarostné časy detstva, keď sa chlapci hrali na indiánov, alebo na vojakov a maľovali si po tvárach výstražné znamenia uhlím, či nedajbože fixkami. Dievčatá mali zase záľubu požičiavať si mamin mejkap a napodobňovať ju, herečky, či si len tak po sebe čmárať. Ďalšou spojitosťou sú karnevaly, kde sa ľudia prezliekajú do masiek a svoje nové identity väčšinou dopĺňajú aj farbami na svojom tele.
Čo zaraďujeme do Bodypaitingu
Takýto druh vyjadrovania sa v odbornom žargóne nazýva „Bodypainting“. V umeleckom poňatí sa zaraďuje do kategórie „bodyartu“, kde patrí aj tetovanie, pirsing, skarifikácia (jazvenie), vešanie na háky, či iné telesné modifikácie. Bodypainting používali dokonca už indiáni a domorodé kmene na zastrašenie svojich nepriateľov v boji. Maľba na telo mala skôr úžitkový a rituálny význam. Samozrejme sa to vtedy nepovažovalo za umenie, pretože tento pojem ešte ani neexistoval. U niektorých kmeňov maľovanie na telo vystriedalo tetovanie, pretože je trváce.
Maľba na telo sa prevádza rôznymi druhmi farieb, podľa toho na aký účel bude pomaľované telo využité. Najčastejšie používanou je druh na vodnej báze, pretože je voči olejovým praktickejší, nakoľko ho stačí umyť vodou. Väčšinou sa modelky a modely predvádzajú na rôznych exhibíciách, súťažiach, či prehliadkach. Maľby na telách sú len dočasné a preto je pre účastníkov aj predvádzajúcich veľmi dôležité, aby bolo okolo nich množstvo ľudí s foťákmi a kamerami. Fotografie sú nevyhnutným doplnkom hlavne takej umeleckej exhibície, kde pomaľované telo predstavuje objekt, alebo námet, a fotografia konečný výsledok. Autor teda môže zožať niekoľko potleskov a úspechov s jedným, aj s druhým výstupom.
Známe techniky – ako sa to robí
Čo sa týka techník, najpoužívanejšou stále zostáva maľba štetcom, prípadne špongiami. Tieto pomôcky sú finančne nenáročné a dostupné. Väčšina profesionálov však postupne prechádza na vyšší level, a to je maľba airbrushom. Nazýva sa aj americká retuš a robí sa vzduchovým štetcom, alebo tiež „pištoľou“. Takto sa dajú vytvoriť neuveriteľne jemné prechody, ktoré dávajú ilúziu skutočnosti.
Najväčšou a najznámejšou akciou, ktorá sa celá týka maľby na telo je World Bodypainting Festival Koná sa každoročne v letných mesiacoch krásnom mestečku Portschach v Rakúsku. Toto mesto obklopené tyrkysovou vodou je ako stvorené pre tvorivý ľud. Festival sa koná od roku 1998 a teší sa veľkej účasti tak zo strany účinkujúcich, ako zo strany divákov. Profesionáli nás môžu ohurovať v kategóriách: Štetec a huba, Airbrush, Špeciálne efekty, UV Efekty a Face painting. Súťažiť môžu aj amatéri v kategóriách „Štetec a huba“ a „Airbrush“.
K článku nás inšpiroval informačný portál www.infopedia.sk, ktorý sa okrem iného venuje aj umenie z rôznych historických etáp.
Zanechať odpoveď