Archív

Pirate Pay – koniec internetového pirátstva ?

Ťažké časy nastávajú pre milovníkov takzvaného peer – to – peer sťahovania autorsky chráneného obsahu cez torrenty. Na to, ako znemožniť zdieľanie na P2P sieťach prišla začínajúca ruská firma. Informácie uviedla stránka Torrent Freak a Hobbyportal pátral po súvislostiach.

dvdsecurity.jpg

P2P sieť je tvorená väčším počtom počítačov, ktoré si medzi sebou posielajú (zdieľajú) dáta. Kým v minulosti takýmto sieťam kraľoval Napster, dnes ich je už omnoho viac. V priamej úmere so svojim rozmachom majú na svedomí vrásky na čelách distribučných spoločností a zvyšovanie snahy zabrániť šíreniu autorských diel prakticky zadarmo po celom svete. Sťahovanie cez torrenty patrí totiž k najobľúbenejšiemu spôsobu, ako dostať do svojho počítača film, hudbu a podobné diela často krát skôr, ako sa objavia v oficiálnej distribučnej sieti. Autorom a distribučným spoločnostiam tak vznikajú obrovské finančné straty.
Nedávno prebehla svetom internetu správa, že v Rusku odskúšali software, ktorý úspešne zamedzí zdieľanie súborov cez torrenty. Software a následne spoločnosť, ktorá ho vyvinula dostali priliehavý názov – Pirate Pay. Je to očividná narážka na názov stránky Pirate Bay , patriacu medzi najväčšie databázy torrentov na svete. Pirate Bay je tracker systému bittorrent, čo je protokol na výmenu dát umožňujúci spoľahlivý a rýchly prenos veľkých súborov. Zo servera si môže každý slobodne sťahovať všetko, čo zaregistrovaní prispievatelia pridajú.

pirate-pay-logo.jpg

Oficiálne sa s názvom spoločnosti Pirate Pay spomínajú mená troch ruských mladíkov. Bratia Alex a Andrej Klimenkovci a ich kamarát Dimitrij Šuvajev vytvorili už v roku 2009 systém, pomocou ktorého je možné spravovať dátové toky. V krátkom čase však zistili, že systém má síce nechcenú, zato potenciálne veľmi dôležitú funkciu. Andrej Klimenko(29) k tomu dodáva :*“Pri skúškach prototypu sa ukázalo, že pomocou našej aplikácie môžeme prerušovať sťahovanie súborov. Z obyčajného softwaru sa tak razom vykľula účinná zbraň proti pirátom.“*
Ako systém funguje je samozrejme tajné. Odborníci sa však domnievajú, že systém Pirate Pay vysiela falošné informácie, ktoré sa tvária ako legitímny peer, čím zmätú používateľov torrentov. Tvorcovia k tomu dodávajú: *„Využívame množstvo serverov na rozosielanie falošných informácií o skutočných IP adresách ostatných klientov, ktoré ich nútia odpájať sa od seba, ak sťahujú nelegálny obsah. Výsledkom je to, že na konci tohto procesu nie je možné takýto obsah zdieľať.“*
To všetko samozrejme nebude zadarmo. V praxi to bude vyzerať asi takto: Veľká distribučná spoločnosť dá zamestnancom Pirate Pay zoznam ich filmov, ktoré si ľudia momentálne nelegálne zdieľajú. Systém nájde v sieti kľúčové uzly a vzápätí im začne vysielať falošné informácie brániace sťahovaniu. Za to všetko si ale bude musieť distribučná spoločnosť zaplatiť. Ceny služieb spoločnosť zatiaľ nezverejnila, uviedla len, že poplatky sa pohybujú v rozpätí 12000 – 50000 USD v závislosti od rozsahu projektu. Na prvý pohľad sa to zdá veľa, no ak zoberieme do úvahy miliónové škody vznikajúce práve P2P zdieľaním, je možné, že mnoho distribútorov si s radosťou priplatí. Projektu verí aj Microsoft, ktorý mladíkov vlani podporil štedrou finančnou injekciou v objeme 100 000 USD. Ďalších 34 000 USD im venoval investičný fond Bortnik.

283210.jpeg

Oficiálne testovanie prebehlo v spolupráci s Disney Studios a Sony Pictures pri premiére filmu o Vladimírovi Vysockom *Thanks to God, I’m alive* *(Ďakujem bohu, že žijem)* v období od 1. decembra 2011 do 1. januára 2012. Za tento mesiac sa údajne podarilo zabrániť 44 845 stiahnutiam tohto filmu. Koľko downloadov prešlo spoločnosť nezverejnila.

Pohľad z „druhej strany“

Poplašná správa o systéme Pirate Pay takmer okamžite vyvolala takmer hysterické reakcie medzi „fanúšikmi“ torrentov. Oslovili sme teda niektorých z nich, ktorí si priali zostať v anonymite, no Hobbyportalu odpovedali bez zábran na otázky ohľadom Pirate Pay. Ako sa teda k systému stavajú „Peerovia“ ? V prvom rade všetci spomínajú dnes už zaniknutý MediaDefender, ktorý bol rovnako „bombasticky“ ohlasovaný a ponúkal rovnaké služby, ako Pirate Pay. Jeho sláva však trvala krátko. Úplné blokovanie torrentov (aj podľa odborníkov) nedokáže zabezpečiť žiadna technológia. Ani ak by bola oveľa efektívnejšia, ako predošlé. Možnosť, že sa tento systém dostane na privátne trackery je mizivá a okrem toho investície do plošného zavedenia blokovania by vysoko prevyšovali straty, spôsobené nelegálnym sťahovaním.
Koniec koncov samotná spoločnosť na svojej webovej stránke celkom sympaticky uvádza, že za pirátstvo si môžu distribučné firmy tak trochu samé. Ľudia chcú filmy vo vysokom rozlíšení lacno, rýchlo a s ľubovoľnými titulkami či zvukom. Takýto komfort však nikto nikde neponúka…

FOTO: piratepay.ru, news.ferra.ru, spada.co.uk