Archív

Ako si vlastnoručne postaviť bazén

Leto sa pomaly blíži a sním neodmysliteľne aj vodné radovánky. Ak máte na záhrade kúsok voľného rovného „placu“ a láka vás predstava, že sa po robote alebo cez voľné dni budete môcť schladiť vo vlastnom bazéne, ľahnúť si v ňom na nafukovačku s drinkom v ruke či nechať v ňom šantiť deti, ktoré budete mať pri sebe, tak šup do ruky lopatu :-).

1.jpg

Bazény potešia nielen deti, ale aj dospelých, ktorí si tak možno splnia detské sny. V lete tak môžete tráviť čas so svojimi blízkymi priamo u vás doma a užívať si horúce dni plnými dúškami. Záhradná grilovačka spojená s kúpaním je predsa letnou idylkou.

Ako na to

Najprv je potrebné si vybrať veľkosť a tvar bazéna a takisto miesto, kde ho budete stavať. Miesto na stavbu musí byť rovné. Potom je potrebné v obchode kúpiť balenie súpravy bazéna.

2.jpg

Najskôr sa vykopú sa základy. Keďže konštrukcia bazéna je stabilná, samonosná aj bez vystužovacích vonkajších podpier či múrikov, vyžaduje si len minimálne zväčšený výkop (15 cm za okrajom bazéna). Potom sa začnú montovať steny bazéna z plastových panelov strateného debnenia, ktoré je najprv potrebné vystužiť oceľovými prútmi. Vodorovné výstuhy sa vkladajú do drážok v paneloch, ktoré sú na to určené. Vďaka systému modulárnych montážnych panelov a vopred pripravenej konštrukcii je montáž rýchla a jednoduchá. Technické diely, rohy a schodisko sú už vopred pripravené na inštalovanie. Každý panel má na sebe skrutky, ktoré umožňujú prispôsobovať výšku bazéna. Zvislá výstuž sa pritom zasúva do každého zalievacieho stĺpca.

3.jpg

4.jpg

K zakúpeným panelom je v balení súpravy na výstavbu bazéna i filtračná jednotka – filtračný panel. Ten býva vybavený zväčša kartušovým filtrom pre jemnú filtráciu a samozrejme čerpadlom, ktoré poháňa vodu filtračným systémom s prietokom 30, 40 alebo 50 m3/h a má jednotný príkon 1000 W. v prednej časti filtračného panelu je hladinový odtok vody – skimer a spätná dýza, ktorou sa prefiltrovaná voda vracia naspäť do bazéna. Ak má však bazén väčšie rozmery, montujú sa dva alebo aj tri filtračné panely, ktoré sa umiestňujú na opačnú stranu bazéna, aby sa zabezpečila výraznejšia cirkulácia vody, pričom sú prepojené s materským čerpadlom.

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Ak ste skontrolovali konštrukciu – vodorovnosť, zvislosť a pravouhlosť, môžete na dno bazéna umiestniť zváranú oceľovú sieťovinu, ktorú spojíte pomocou oceľových spôn s výstužou stien vo vopred pripravených otvoroch v osadených paneloch. Do výplňových dutín potom nalejete betón, najlepšie triedy C25/30. Keď už je betón naliaty, nie je potrebné ho vibrovať. Dno bazéna zalejete betónom v rovnakom čase. Tým pádom vznikne monolitická samonosná konštrukcia bazéna. Medzere, ktoré sú medzi stenami bazéna a okolitou zeminou, vysypte štrkom.

8.jpg

9.jpg

Olemovanie bazéna z aglomerovaného kameňa leží výlučne na stenách bazéna, takže olemovanie neohrozuje riziko sadania pôdy. Keďže jednotlivé prvky lemovania sú vyrobené presne na mieru pre celý bazén, tak nevznikajú žiadne nepekné zárezy. Pred tým ako sa bazén vystelie fóliou, je potrebné vyčistiť celú vnútornú konštrukciu. Následne sa bazén upraví cementovým poterom, povysáva sa a položí sa naň plstená rohož, ktorá ho celý zakryje.

10.jpg

11.jpg

Steny spolu so schodmi do bazéna sa obložia hrubým penovým materiálom, ktorý má dobré tepelné izolačné vlastnosti. Okolo bazénu sa odporúča klásť dlažba, a to najmä kvôli nenarúšaniu a sadaniu zeminy v bezprostrednom okolí bazénov, ako aj pre ich estetickú a pohodlnú funkciu. Preto sa dlažba okolo bazéna môže klásť priamo na prírodný nenarušený terén po jednoduchých terénnych prípravách. Platne sa ukladajú z vonkajšej strany bezprostredne k okraju bazéna, avšak ku konštrukcii sa nepripájajú. Ak si chcete okolie bazéna „vytuningovať“, pri pokladaní dlažby môžete do nej umiestniť bodové svietidlá, ktoré môžu byť i na okrajoch či na dne bazéna.

12.jpg

13.jpg

Napokon sa do bazéna vkladá fólia, ktorá je presne vyrobená na mieru (vrátane schodov) a pripája s a k zámkom v konštrukcii stien bazéna. Spod fólie odsajte vzduch, aby sa poriadne prilepila na steny bazéna. Počas toho ako budete vzduch odsávať, začnite doň napúšťať vodu. Tá začne automaticky natiahnutú fóliu pritláčať. Nezabudnite na to, že pre bezpečnú prevádzku bazéna je dôležité posúdiť hladinu spodnej podzemnej vody a zabezpečiť ľahko obsluhovateľný prívod i odvod vody.

14.jpg

15.jpg

Ak sa vám zdá daný postup náročný, neriskujte, že utratíte úspory a ešte aj nezvládnete proces výstavby. Poraďte sa radšej s odborníkom, alebo mu celú výstavbu zverte do rúk. Budete tak bez nervov, „sauny“ (vlastnokrvne vypotenej) a bez svalovice a bolesti celého tela.

Ak ste však nenáročný typ, určite vás poteší i jednoduchý nafukovací bazén, ktorý si jednoducho rozložíte, napustíte a taktiež splní svoj účel. Taký s rozmermi cca 360 x 250 x 120 cm vás vyjde cca na päťsto eur, pričom ak si dáte vyrobiť bazén na mieru s rozmermi cca 6 x 3x 1,5 m, tak ten vás na približne tri tisíc eur.

16.jpg

Stavebný úrad vs. výstavba bazéna

Ak sa rozhodnete postaviť si vlastný bazén, nezabudnite, že každú stavbu je podľa legislatívy nutné oznámiť stavebnému úradu. Vyhnete sa tak zbytočným opletačkám. Základom je posúdiť, či ide o novú stavbu, rekonštrukciu alebo len udržiavacie práce. Následne, ak ide o stavbu do 16 m2, tá sa vykonáva na základe ohlásenia stavebnému úradu. Ak však ide o stavbu nad 16 m2, na ňu je potrebné už stavebné povolenie, ku ktorému je potrbené predložiť stavebný projekt.

17.jpg

Čistenie bazéna

Na filtračný panel je možné pripojiť vysávač, ktorý odsaje nečistoty z dna bazéna. Keďže filtračné čerpadlo má vysoký výkon, usadeniny z dna bazéna sa dostanú do filtra a čistá voda sa tak vracia naspäť do bazéna.

Starostlivosť o vodu

Mechanické nečistoty sa dajú odstrániť pomocou vysávača a sieťky vo filtračnej jednotke. Pred rozmnožením baktérií a tvorbou rias chráňte vodu bežnými chlórovými tabletami. Používajú sa aj iné metódy, ako napríklad ozón, soli kovov alebo ožarovanie UV žiarením, ktoré sú vhodné pre osoby s citlivou pokožkou. Zvýšená kyslosť vody umožňuje rozmnožovanie rias, preto ju udržujeme v optimálnych hodnotách 6,8 – 7,6 pH. Odchýlky regulujte pri nižšej kyslosti prípravkom pH+, ktorý kyslosť zvyšuje, alebo pri vyššej kyslosti prípravkom pH-, ktorý zasa kyslosť znižuje. Ak sa v bazéne aj napriek tomu rozmnožia riasy a spôsobia zákal, použite na ich odstránenie vločkovací prípravok. Vyzrážané riasy usadené na dne odstránite vysávačom. Znečistenie spôsobuje aj hmyz a dažďová voda. Preto musíte hladinu chrániť bublinkovou plachtou, ktorá zabraňuje aj vychladnutiu vody v noci.

18.jpg

Príliš tvrdá voda spôsobuje usadeniny v bazéne a filtračnom systéme. V takom prípade použite zmäkčovacie prípravky. Iné látky odstraňujte z bazéna pravidelnou výmenou vody. Po výmene preperte kartušu filtračnej jednotky. Dĺžku dennej prevádzky filtra v hodinách približne vypočítate tak, že teplotu vody vydelíte tromi. Prevádzku možno ovládať programovateľným časovým spínačom. Filter raz za týždeň prepláchnite vodou. Pre vonkajšie bazény sa odporúča teplota vody 22 až 28 °C.

Keď už si na Vašu záhradu zadovážite obrovský bazén, nemali by ste zabudnúť ani priestor v interiéri Vášho domu, ktorý by mala zdobiť luxusná sauna, v ktorej načerpáte v studených zimných dňoch nové sily.

M. CH.