Archív

Pri pétanque sa odreagujete a vyhádžete zo seba negatívnu energiu

Pétanque, petang či petank je spoločenská hra, ktorá pochádza z Francúzska. Ide o vcelku jednoduchú hru, ktorá sa dá hrať rekreačne skoro všade a pri každej príležitosti, keď sa stretnete so známymi či kamarátmi, ale hrať ju možno i profesionálne, pričom si neustále zlepšujete techniku a zúčastňujete sa turnajov. Pétanque sa môže stať zábavou pre deti, ženy, mužov, seniorov či handicapovaných ľudí. Hrať môže každý, kto dokáže udržať približne 700 gramovú guľu a hodiť ju. Ak ste už niekedy videli hlúčik ľudí, ktorí hádzali nejaké gule na zem, zameriavali svoj cieľ, hrýzli si do pier alebo mali nepríčetne vyplazené jazyky pri tom, ako sa sústredili, tak práve oni boli hráčmi pétanque.

1.jpg

Čo na hru potrebujeme?
======================

Gule
Pétanque sa hrá s guľami, ktoré musia byť z kovu, pričom ich počet závisí od počtu členov hráčskeho tímu. Gule, na profesionálnych turnajoch, musia spĺňať isté kritériá, ktoré schválila F.I.P.J.P. (Fédération Internationale de Pétanque et Jeu Provençal). Ich priemer nesmie byť menší ako 7,05 cm a väčší ako 8 cm, minimálna váha gúľ môže byť 650 g a maximálne 800 g. Značka výrobcu gúľ, ako aj ich hmotnosť, musí byť na nich čitateľne vyrytá.

2.jpg

Ihrisko
Hrať sa dá na každom povrchu. Ak hráte pétanque pre zábavu, stačí si vytýčiť ihrisko a jednoducho začať. Základ je hrať na rovnej ploche, ktorá môže byť štrková, antuková, piesková, trávnatá či betónová. Ak sa však pétanque hrá profesionálne, ihrisko môže mať tiež ľubovoľný povrch, ale organizačná komisia alebo rozhodca môže požiadať družstvá, aby hrali na vyznačenej ploche. Pre medzinárodné súťaže a národné majstrovstvá platí, že minimálne rozmery ihriska musia byť 4 m na šírku a 15 m na dĺžku. Pre iné turnaje môže národná organizácia povoliť rozmery až do minimálneho rozmeru 3 x 12 m. Ak ihrisko obkolesujú pevné bariéry, tieto musia byť minimálne 30 cm za čiarou neplatnej gule.

4.jpg

Hráčov

Ak hráte pétanque rekreačne, môžete si zahádzať v podstate akokoľvek, závisí však od počtu gúľ, ktoré máte k dispozícii. V profesionálnych súťažiach môžu oproti sebe hrať:
• trojice – traja hráči proti tom hráčom (triplety), každý hráč má 2 gule
• dvojice – dvaja hráči hrajú proti dvom hráčom (doublety), každý hráč má 3 gule
• 1 hráč proti 1 hráčovi (single), každý hráč má 3 gule

5.jpg

Pravidlá

Pétanque sa hrá s oceľovými guľami a drevenou guličkou nazývanou „košon“ (slangovo tiež „prasiatko“). Hádže sa z kruhu, ktorý má priemerne približne 50 cm.

Proti sebe hrajú buď trojice – každý má 2 gule, dvojice – každý má 3 gule alebo jednotlivci – každý má 3 gule.

Cieľom hry je umiestniť vlastné gule bližšie ku košonu ako súper.

Hra sa začína tak, že hráč jedného tímu vhodí košonon. Približne 6 – 10 m. Tento tím potom vhadzuje guľu ako prvý.

Potom je na rade hráč súperiaceho tímu, ktorý sa snaží hodiť svoju guľu bližšie ku košonu ako protivník.

Protihráči sa snažia gule buď približovať čoraz viac ku košonu alebo navzájom „vyhadzovať“ tie súperove. Kto má viac gúľ bližšie ku košonu vyhráva, má bod.

Hrá sa do 13 bodov, hoci ligy a kvalifikačné zápasy sa môžu hrať do 11 bodov.

6.jpg

Za koľko a kde sa dajú kúpiť gule?

Gule na pétanque dnes kúpite už takmer v každom športovom obchode. Cena je približne rovnaká, ako by ste gule kupovali cez internetové obchody, nakoľko cena poštovného sa často vyrovná tej v obchode. Sadu 6 gúľ kúpite približne už od 9 €, sadu 8 gúľ cca od 11 €. Závisí však od toho, či chcete hrať len-tak pre zábavu, alebo sa chcete pétanque venovať naplno.

7.jpg

Ihriská špeciálne na pétanque v Bratislave

Ako sme už spomínali, hrať sa dá kdekoľvek. No v Bratislave je niekoľko ihrísk, ktoré sú špeciálne vyrobené a udržiavané pre hráčov pétanque. Azda najpopulárnejším je to v centre, na petržalskej strane Dunaja v Sade Janka Kráľa. Je ich hneď niekoľko vedľa seba, povrch je štrkovitý a ihriská sa nachádzajú blízko Nového mosta. Ďalšie ihriská sú napríklad v Ružinove na Rumančekovej ulici, blízko OC Retro pri detskom ihrisku či na Partizánskej lúke (tu sa dajú gule i zapožičať u správcu, prípadne si ihrisko rezervovať od pondelka do piatka od 7.00 do 15.00 hod. na tel. č. 0911 929 992 alebo e-mailom: ebringer@ba-lesy.sk, rozmer ihriska je 15 x 4 m). Počas leta sa na T-com pláži dajú taktiež zapožičať gule na pétanque za istú peňažnú zálohu.

8.jpg

Kam sa obrátiť, keď chcem hrať profesionálne?

Ak sa vám pétanque zapáčil a chceli by ste svoje schopnosti a zručnosti rozvíjať stále viac a okúsiť i nejaké turnaje, skúste sa kontaktovať na nejaký klub, v ktorom vás už určite navigujú, na koho a kde sa obrátiť.

Slovenská pétanque federácia: http://www.sfp.sk/

Slovenské pétanque kluby:
http://www.gule.sk/
http://www.guliver.sk/
http://www.sporting.sk/sk/sporty/petang-106

Zápas majstrov
http://www.youtube.com/watch?v=Oka0omULWO0