Niektorým ide učenie ľahšie, iným pomalšie. Tí, ktorých školské osnovy neoslovili, majú k nim poriadne výhrady a narobili im v živote istú „šarapatu“ sa často odhodlajú využiť služby doučovateľov, ktorí im známky v kolónkach triedneho výkazu pomôžu dostať do prijateľnejších stupňov. Naopak tí, ktorým ide učenie ľavou zadnou a pohrávajú sa s myšlienkou využiť svoje vedomosti tým, že ich speňažia, prinesie práve tento článok tiež užitočné informácie. Koľko vás vyjde doučovanie, kde doučovateľov hľadať alebo koľko si doučovaním môžete zarobiť? Čítajte ďalej a dozviete sa…
Rozhodnutie
Dôležité je uvedomiť si a pripustiť si, že doučovateľa potrebujete. Nejde o zlyhanie, každý je predsa lepší v niečom inom. No ak školský systém vyžaduje zručnosti práve v tých odvetviach, ktoré vám nie sú blízke, je múdre sa rozhodnúť pre pomoc a nehrať sa na hrdinu. Je to vždy lepšie, ako si zbytočne kaziť priemer, ak by ste potrebovali len trochu postrčiť a naviesť na učivo, porozumieť mu, ako pykať za to, že si chybu nepriznáte a neskôr by sa to odrazilo napríklad pri prijímacích skúškach na ďalšiu školu.
Vyhľadávanie doučovania
Keď sa rozhodnete pre doučovateľa, máte niekoľko možností, ako a kam sa obrátiť.
• v inštitúcii, ktorú navštevujete máte nejakú kompetentnú osobu, najčastejšie študijného poradcu, ktorý vám vie odporučiť spoľahlivé zdroje, prípadne nejakú nástenku, na ktorej nechávajú rôzne organizácie, súkromné osoby alebo samotní študenti, často aj rovesníci, odkazy s ponukou doučovania a kontaktom
• existuje množstvo webových stránok, ktoré ponúkajú doučovanie, napríklad: kvalitnedoucovanie.sk, doucovanie-vzdelavanie.sk, doucovanie.eu
• oplatí sa opýtať sa známych, ktorí doučovanie už skúsili, môžu vám niekoho odporučiť, prípadne vás pred niekým vystríhať
• ak potrebujete napríklad doučovanie angličtiny alebo iného cudzieho jazyka, je dobré si urobiť prieskum okrem „googlenia“ aj osobne. Keď si napríklad vyberiete tri jazykové školy ale konkrétne osoby, je dobré si ich najprv „oťukať“, prezrieť si priestory, kde bude výučba prebiehať, zoznámiť sa s doučovateľom, uistiť sa o jeho kvalitách, veď ide o vaše peniaze…
Druhy doučovania
Dopĺňať svoje vedomosti a rozširovať si obzory môžete skúsiť tiež rôznymi formami. Na výber máte individuálne doučovanie a skupinové doučovanie. V skupinovom doučovaní môže ísť o rôzne veľké počty skupín študentov, od dvoch do troch, až po napríklad pätnástich. Záleží od toho aký druh štúdia vám vyhovuje. Samozrejme, že hlavne ide o financie, ktoré viete na doučovanie vyčleniť, od čoho závisí prístup, blízkosť a venovanie sa pedagóga, odborníka či lektora študentovi. Niekoho dokáže skupina, v ktorej študuje ťahať, iný sa zas neprinúti pokiaľ na neho nie je vytváraný nátlak a nie je napríklad v „skupine“ sám. Ak ide o individuálne doučovanie zaváži i to, či lektor chodí k vám domov alebo vy k nemu, prípadne či sa stretávate v kaviarni a podobne. Dnes už existuje i doučovanie formou skype-u, cena za 45 minút vás pritom vyjde približne na 10 eur.
Ceny za doučovanie
Ak sa necháte vzdelávať alebo sa rozhodnete vzdelávať „face to face“, čiže v pomere jeden na jedného, tak vás vzdelávanie vyjde pochopiteľne drahšie, lebo doučujúceho platíte vy sami. Záleží od toho, kto vás učí a čo. Ak sa dohodnete so spolužiakom , že vám dvakrát do týždňa venuje hodinu a vysvetlí učivo, ktoré preberáte v škole môžete sa dohodnúť na nejakej symbolickej cene. Ak je to dokonca kamarát, môžete mu zaplatiť aj protislužbou či hmotným darčekom. Ak však pôjde o seriózne doučovanie a bude vás individuálne doučovať napríklad učiteľ či profesor matematiky alebo učiteľ chémie na dôchodku, cena na hodinu vás vyjde priemerne na 20 eur. Ak by ste mali záujem o konverzačné hodiny v nemeckom jazyku od rodeného Nemca, cena na hodinu sa v Bratislave pohybuje cca od 20 do 65 eur. Záleží však na leveli, požiadavkách a forme výučby. Ak sa totiž rozhodnete pre klasické vyučovanie s knihami a pracovnými zošitmi, napríklad v jazykovej škole vás vyjde výučba francúzštiny na pol roka dvakrát do týždňa na 300 eur. Kebyže sa ale rozhodnete podstúpiť radikálnejší spôsob výučby, napríklad hravou formou alebo psychowalkmanom, ten vás vyjde približne na 100 eur.
Ponúkam doučovanie
Ako bolo už vyššie spomenuté, kde hľadať doučovateľov, služby doučovania môžete ponúknuť rôznymi spôsobmi. Dnes sú asi vyhľadávané najmä inzeráty na internete alebo „klasické“ papieriky na nástenkách. Šťastie môžete skúsiť i populárnym spôsobom, no nie veľmi šťastným pre upratovačov, a to vylepením inzerátu na autobusovej zastávke či inom verejnom priestranstve. Takýto druh však určite nepôsobí príliš dôveryhodne, to už si radšej vytlačte malé kartičky, ktoré necháte buď v centrách voľného času, školských kluboch či na športových tréningoch, prípadne na recepciách rôznych ubytovacích zariadení, na chodbách v zdravotných centrách či fitness kluboch. Okrem doučovania si mnohí privyrábajú i tak, že tvoria tým, ktorí majú málo času seminárne práce Ak ste šikovný, nevadí vám, že za niekoho urobíte robotu, ktorú bude prezentovať ako svoju vlastnú a máte dostatok času a vedomostí, nech sa páči. Ide však trošku o adrenalín, keďže to nie úplne čistá hra. V porovnaní však s tým, že niekto píše študentom i bakalárske práce a kupuje im tak tituly, to až tak zvrátene nepôsobí.
Pomôcky pre študentov
Pri štúdiu je dôležitá psychohygiena. Treba dodržiavať pitný režim, spánok a odpočinok, správne osvetlenie, čerstvý vzduch a striedanie činností, aby sa vám prekrvil mozog a „uvoľnili sa mozgové závity“.
Každý má pri učení iné návyky, ktoré mu pomáhajú absorbovať veľké množstvo informácii rýchlejšie. Niekomu napomáha hudba, iný potrebujú ticho, ďalší sa potrebujú pri „nasávaní“ vedomostí prechádzať či si robiť poznámky.
Okrem rôznych „osvedčených“ energetických nápojov, tabletiek či prírodných látok sa dajú pri učení využívať rôzne študijné materiály, súhrny, tabuľky, knihy, webové stránky či mnemotechnické pomôcky.
M. CH.
Zanechať odpoveď