Aj vy ste sa niekedy zamysleli nad tým, aký pôvod majú názvy a obľúbených klubov NHL ? Prečo sú v Buffale Šable, v Anahaheime Káčerovia , v Detroite Červené krídla? Hobbyportal vám to prezradí.
Anaheim Ducks (Káčerovia)
V roku 1993 zakladá spoločnosť Walt Disney Company v kalifornskom meste Anaheim klub „káčerov“. Názov nie je náhodný. Rok predtým sa totiž premieta v USA veľmi úspešná Disneyovka s názvom *The Mighty Ducks* (Mocní káčerovia). Dej tohto filmu sa točí okolo Gordona Bombaya, ktorý musí trénovať najhorší detský hokejový tím v lige. Spoločným úsilím však začnú senzačne vyhrávať jeden zápas za druhým. Názov klubu sa ujal, no neskôr sa vynechalo slovo Mighty a zostali len Anaheim Ducks. To však už klub vlastnili manželia Samueliovci. Hráči tohto klubu v sezóne 2006 / 2007 do bodky naplnili dej filmového predchodcu a z outsidera sa stali držiteľmi Stanley Cupu.
Boston Bruins (Medvede)
Art Ross nebol len človekom, po ktorom je dodnes pomenovaná trofej pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti súťaže, ale aj prvým generálnym manažérom najstaršieho amerického klubu NHL z Bostonu. Ten vznikol už v roku 1924 a úlohou Rossa bolo nájsť vhodné pomenovanie. Majiteľom klubu bol v tom čase Charles Adams, potravinový magnát a jeho víziou bolo mať v logu farby, kopírujúce jeho obchodný reťazec (hnedá a žltá) a názov mal vystihovať neskrotné zviera. Na základe týchto indícií prišiel Ross s názvom Bruins. Slovo Bruins pochádza zo staroangličtiny a bol pomenovaním medveďov hnedých.
Buffalo Sabres (Šable)
Za unikátne pomenovanie klubu môže verejná súťaž z roku 1970. Vtedajším majiteľom klubu, bratom Knoxovcom, sa zapáčil práve nápad so šabľami, pretože šabľa je zbraňou vodcu a pri obrane či útoku je rovnako silná. A taký je doteraz aj štýl hry mužstva, ktoré má dravú a dynamickú ofenzívu a zároveň rýchlu a pružnú defenzívu.
Calgary Flames (Plamene)
Tento názov úzko súvisí z klubom, ktorý v rokoch 1972 – 1980 sídlil v Atlante. Atlanta Flames sa začiatkom 80. rokov presťahoval na sever Kanady, no jeho majiteľ Nelson Skalbania sa rozhodol Flames v názve ponechať. Názov Flames (plamene)pôvodne súvisel s občianskou vojnou v 19. storočí, počas ktorej generál *William Sherman* podpálil veľkú časť amerického mesta Atlanta, no Skalbaniovi sa pomenovanie Flames dokonale hodilo aj do nového pôsobiska klubu. Calgary je totiž tak, ako Edmonton, významným petrolejárskym mestom. A tak sa udiala len malá zmena v logu, keď sa horiace A vymenilo za horiace C.
Carolina Hurricanes (Hurikáni)
V marci 1997 sa rozhodlo, že sa klub Hartford Whalers presťahuje do Severnej Karolíny. Keďže súťaž začínala už v októbri, majiteľ klubu Peter Karmanos jednoducho nemal čas vyhlasovať súťaž o názov a pomenoval ho podľa vlastného nápadu. Ten súvisel s ozajstnými hurikánmi, ktoré pravidelne dvakrát do roka sužujú oblasť Severnej Karolíny, kde klub sídli.
Colorado Avalanche (Lavína)
Black Bears (Čierne medvede), Outlaws (Zbojníci), Storm (Búrka), Wranglers (Kovboji), Renegades (Odrodilci), Rapids (Pereje), Cougars (Pumy), Avalanche (Lavína). To všetko boli názvy, za ktoré mohli hlasovať obyvatelia amerického Colorada potom, ako sa z kanadského Quebecu presťahoval do Denveru hokejový klub. Keďže pod Skalnatými horami nie je ozajstná lavína ničím výnimočným, dostal nakoniec podľa tohto javu názov aj klub.
Columbus Blue Jackets (Modré kabáty)
Jeden z najmladších klubov NHL nesie pomenovanie, ktoré má korene v 19. storočí. Na začiatku nového milénia sa do verejnej súťaže prihlásilo vyše 14 tisíc návrhov, no do finále postúpili len dva, pričom obidva súviseli s vojnou Severu proti Juhu – Blue Jackets (Modré kabáty) alebo Justice (Právo, Spravodlivosť). V Columbuse sa šili vojakom Severu modré uniformy, podľa ktorých ich nazývali Blue Jackets, teda modré kabáty. Niet teda divu, že symbolika zvíťazila.
Dallas Stars (Hviezdy)
Keď sa klub Minnesota North Stars (Minnesotské Severné hviezdy) v roku 1993 presťahoval do štátu Texas, nemusel robiť vo svojom názve veľké zmeny. Štát Texas sa totiž nazýva aj Lone Star State, teda Štát osamelej hviezdy, pretože vlajka tohto amerického štátu obsahuje len jednu hviezdu. A tak dostal nový hokejový klub naozaj príznačný názov.
Detroit Red Wings (Červené krídla)
Názov Red Wings nie je pôvodným pomenovaním klubu. Mužstvo NHL v štáte Michigan vzniklo už v roku 1926 ako Detroit Cougars (Pumy), pričom v roku 1930 sa premenovalo na Detroit Falcons (Sokoli). Prezývku Red Wings (Červené krídla) mu vymyslel James Norris, ktorý v rokoch 1932 – 1952 vlastnil detroitský tím. Norris okrem toho, že bol podnikateľ , hrával sám v minulosti hokej za amatérsky klub Montreal Winged Wheelers (Okrídlené vozidlá). Keďže Detroit je centrom amerického automobilového priemyslu, chcel Norris názvom aj logom vyzdvihnúť práve túto skutočnosť.
Edmonton Oilers (Olejári)
Tu nie je čo vysvetľovať. Vzhľadom na charakter kanadskej provincie Alberta, kde sa Edmonton nachádza, je názov Oilers tým pravým. Alberta je totiž známym sídlom ropných spoločností a magnátov zaoberajúcich sa ťažbou a spracovaním ropy.
Florida Panthers (Panteri)
Názov Panthers sa viaže k živočíšnemu druhu zvanému floridský panter, ktorý patril na začiatku 90. rokov minulého storočia, k ohrozeným druhom. A práve z úcty k tomuto pozoruhodnému živočíchovi, ktorého teritórium je v južnej časti Floridy, sa prvý majiteľ klubu Wayne Huizenaga rozhodol spojiť názov i logo svojej organizácie s týmto druhom pumy.
Chicago Blackhawks (Čierni jastrabi)
Black Hawk Division bolo pomenovanie 86. pešej divízie v ktorej slúžil počas prvej svetovej vojny niekdajší vlastník hokejového klubu z Chicaga Frederic McLaughlin. Táto vojenská divízia niesla meno slávneho indiánskeho náčelníka. Dlhé roky bolo názvom klubu pomenovanie Black Hawks práve na jeho počesť. K zmene na jednoslovné, dodnes používané, pomenovanie Blackhawks došlo v lete roku 1986, a to na základe pravopisu zaznamenaného v oficiálnych historických dokumentoch. Pôvodné klubové logo, ktoré sa neveľmi líši od súčasnej verzie používanej od sezóny 1964/65, navrhla McLaughlinova manželka Irene. V roku 2008 označila redakcia mesačníka The Hockey News chicagsky emblém za najkrajší v Národnej hokejovej lige.
Los Angeles Kings (Králi)
Snom prvého vlastníka najstaršieho kalifornského hokejového klubu Jacka Kenta Cookea bolo vyniesť ho do vyššej spoločnosti, podobne, ako basketbalový tím *L.A. Lakers*, ktorý tiež vlastnil. Preto sa nemôžeme čudovať, že z verejnej súťaže fanúšikov o názov klubu bol vybratý práve kráľovský Kings. *„Chcel som názov, ktorý by mal doslova kráľovský status a týmto sa mi to podarilo,“* hovoril neskôr Cooke svojim priateľom.
Minnesota Wild (Divočina)
Blue Ox (Modrý tur), Northern Lights (Severná polárna žiara), Voyageurs (Cestovatelia), White Bears (Biele medvede), Freeze (Mráz) a Wild (Divočina) – to všetko boli návrhy názvu Minnesotského klubu. Zvíťazil posledný menovaný, ako hold nádhernej divej prírode obklopujúcej mesto. Zaujímavé je, že tento názov bol vybratý už v roku 1998, teda dva roky predtým, ako v októbri 2000 klub vstúpil do NHL.
Montreal Canadiens (Kanaďania)
Na prvý pohľad jasný názov má aj dodnes platnú frankofónnu prezývku Les Habitants (francúzske pomenovanie osadníkov a obyvateľov francúzskeho pôvodu, ktorí obrábali pôdu na území dnešnej kanadskej provincie Quebec, v ktorej sa nachádza mesto Montreal). Skrátenú verziu Les Habs, alebo The Habs môžeme počuť dodnes aj z úst športových komentátorov. Najstarší a zároveň najslávnejší klub NHL bol založený v roku 1909. Vtedy niesol názov, ktorý mu vymyslel jeho zakladateľ John Ambrose O´Brien – *Club de Hockey Canadien*. Názov Canadiens je teda v poriadku (anglicky by bol Canadians) – používa sa totiž jeho francúzska podoba. Písmeno H v logu sa však nevzťahuje k prezývke Habs, ale k slovíčku Hockey.
Nashville Predators (Predátori)
Keď v roku 1971 v Nashville pri výstavbe kancelárskej budovy stavbári objavili 23 centimetrov dlhý tesák tigra šabľozubého, ktorý žil v dobe ľadovej, určite netušili, že táto udalosť bude inšpirovať Craiga Leipolda pri výbere názvu pre svoj hokejový klub. Predator – to bolo slovo, ktoré vzbudzovalo rešpekt a Leipold ho neváhal dodatočne pridať do verejnej súťaže, ktorej do toho momentu kraľovali tri názvy : Ice Tigers ( Ľadové tigre), Fury (Zúrivosť)a Attack (Útok). So svojim návrhom nakoniec zvíťazil.
New Jersey Devils (Diabli)
Stará povesť hovorí, že kedysi v lesoch New Jersey žila príšera, známa pod ľudovým pomenovaním Jersey Devil. Čo je na tejto povesti pravdivé nevieme, zato vieme, že podľa názvu príšery bol v roku 1982 pomenovaný klub Colorado Rockies, ktorý sa v tom roku presťahoval práve do New Jersey a bolo mu treba vymyslieť nové meno. Názov Devils tiež vyhral verejnú súťaž, ktorú odštartovali miestni novinári. Do úzkeho výberu sa vtedy dostali aj iné názvy: Americans (Američania), Blades (Čepele), Coastals (v zmysle „tí z pobrežia“), Colonials (Kolonisti), Gulls (Čajky), Jaguars (Jaguáre), Meadowlanders (názov odvodený od známych mokradí), Meadowlarks (Škovránky).
New York Islanders (Ostrovania)
Vytváranie názvov pre kluby má svoje osudové cestičky. Príkladom sú Islanders, ktorí sa pôvodne mali volať Long Island Ducks. Prekvapivo však v roku 1972 zvíťazilo pomenovanie Ostrovania, ako satisfakcia za rok 1961, kedy názov New York Islanders skončil na tretej priečke za pomenovaním New York Mets pri výbere mena pre bejzbalový tím. Ak by to bolo opačne, tak dnes by sa hokejový klub volal Ducks a bejzbalový Islanders. V tom prípade by Káčerovia z Anaheimu mali úplne iné pomenovanie…
New York Rangers (Jazdci)
Texas Rangers boli slávni ochrancovia zákona, ktorých príbehy sa stali legendami. Ich vplyv na názov jedného z najbohatších klubov NHL je očividný. Keď majiteľ Madison Square Garden G.I. Tex Rickard založil v roku 1926 na Manhattane hokejový klub, začali ho fanúšikovia a žurnalisti prezývať Tex´s Rangers (Texovi Jazdci). No a tento názov sa vyslovuje navlas rovnako, ako Texas Rangers. G.I. Tex Richard bol touto analógiou poctený, a bez toho, aby ponúkol vlastný návrh pristál na názov New York Rangers.
Ottawa Senators (Senátori)
Aj keď terajší klub Ottawa Senators je pomerne mladý (vznikol v roku 1992), s názvom si jeho majitelia nerobili starosti. V rokoch 1883 – 1934 existovalo mužstvo Ottawa Senators, ktoré sa cez sedem nižších súťaží dostalo v roku 1917 do NHL. Vydržalo v nej bezmála dve desaťročia a zaznamenalo jedenásť ziskov Stanleyho pohára. Pre finančné straty však v prvej polovici 30. rokov 20. storočia muselo NHL opustiť. Po takmer šesťdesiatich rokoch nadviazal na ich úspechy nový ottawský hokejový tím, ktorý bol bez váhania pomenovaný tým istým názvom.
Philadelphia Flyers (Letci)
Keď podnikateľ Ed Snyder založil vo Philadelphií hokejový klub, rozhodol sa, že vypíše verejnú súťaž o jeho názov. Do nej poslalo svoje návrhy niekoľko tisíc fanúšikov a viac, ako 100 z nich si vybralo názov Flyers (Letci). Keďže aj Snyderova sestra bola za, neprotestoval a novému pomenovaniu prispôsobil logo klubu. To s drobnými obmenami dodnes zdobí hokejové dresy mužstva z Philadelphie.
Phoenix Coyotes (Kojoti)
V roku 1966 sa mužstvo Winnipegu sťahuje do Arizony. Hlavný podiel na ich novom názve má viac, ako 10 tisíc fanúšikov, ktorí usilovne posielajú svoje tipy. A tak sa na prvom mieste ocitne meno Coyotes, inšpirované šelmou práve z juhozápadnej časti USA. Na druhom mieste sa umiestnil ďalší „domáci“ živočích – škorpión (Scorpions).
Pittsburgh Penguins (Tučniaci)
Pittsburgh už jedno slávne hokejové mužstvo v histórií mal. Boli to Pittsburghskí Piráti (Pittsburgh Pirates), ktorí v rokoch 1925 – 1930 pôsobili v NHL. Keď potom na jar 1965 štátny senátor Jack McGregor zo samosprávneho mesta Kittanning v štáte Pennsylvánia inicioval návrat najstaršej profesionálnej severoamerickej hokejovej ligy do Pittsburghu, bola to jeho manželka Carol, ktorá sa zaslúžila o jeho názov: *,,Uvažovala som o niečom na písmeno P. Opýtala som sa manžela Jacka, ako nazývajú Civic Arenu* (predchádzajúcu halu klubu). *Povedal mi, že veľké iglu. Preto som začala uvažovať o ľade… Hovorím si Pittsburgh… Penguins!“* … a názov bol na svete.
San Jose Sharks (Žraloci)
Tichý oceán, ktorý obmýva Kaliforniu, je domovom množstva krvilačných žralokov. Žraloky sú tvory, ktoré charakterizuje odhodlanosť, rýchlosť, neústupčivosť, šikovnosť, bystrosť a nebojácnosť. A na takýchto vlastnostiach plánovali majitelia klubu vybudovať mužstvo. Vo verejnej súťaži o názov klubu síce vyhralo pomenovanie Blades (Čepele noža), no vzhľadom k obavám z negatívnych asociácií hokejového klubu so zbraňami, zvíťazil druhý najvyšší počet hlasov a ten získalo práve pomenovanie Sharks.
St. Louis Blues
Aj pieseň môže byť inšpiráciou pre názov hokejového klubu. Svoje o tom vie jeden z pôvodných majiteľov mužstva zo štátu Missouri Sid Salamon. Hudobník a skladateľ William Christopher Handy je dodnes považovaný za otca hudobného štýlu blues. V roku 1914, na začiatku prvej svetovej vojny, napísal slávnu pieseň St. Louis Blues. A práve tento šláger, ktorý Handymu priniesol popularitu a uznanie, podnietil Salomona, aby podľa neho pomenoval svoj hokejový klub.
Tampa Bay Lightning (Blesk)
V roku 1990 sa na západnej Floride strhla prudká búrka. Phil Esposito, hokejová legenda a prezident novovzniknutého klubu, ju ticho pozoroval a v tom mu vhupol do hlavy pozoruhodný nápad: náš nový klub sa bude volať Lightning! Tampa Bay je totiž známe ako hlavné mesto bleskov, a preto nie je zvláštne, že práve búrka sa stala inšpiráciou na pomenovanie hokejového mužstva, ktoré do Národnej hokejovej ligy vstúpilo v sezóne 1992/1993.
Toronto Maple Leafs (Javorové listy)
Pôvodný klub vstúpil do NHL už v roku 1917 a niesol názov Arenas – podľa spoločnosti Arena Company, ktorá ju vlastnila. Už o dva roky neskôr sa však označenie Arenas zmenilo na St. Patricks v snahe prilákať na hokej írsku populáciu žijúcu v Toronte. V roku 1927 odkúpil klub Conn Smythe, bývalý vojak, ktorý počas I. svetovej vojny bojoval v regimente s názvom Maple Leaf Regiment. Traduje sa, že práve na počesť bojovej jednotky zmenil potretí krát v priebehu desiatich rokov názov klubu, ktorý platí doteraz.
Vancouver Canucks (Kanaďania)
Ak budete niekedy počuť českého, alebo slovenského komentátora hovoriť o Canucks, ako o Kosatkách z Vancouveru verte, že sa mýli. Prezývka Canuck totiž v hovorovej angličtine označuje obyvateľa Kanady (podobne ako sa hovorové slovo Yankee vzťahuje na občana USA). Kosatka je síce v logu, no v súvislosti s majiteľmi klubu, predstaviteľmi spoločnosti Orca Bay (orca = kosatka). Existuje však aj alternatívne logo, ktorého motívom je kreslená postavička Johnny Canuck. Komixový hrdina dosiahol veľkú slávu počas II. svetovej vojny, keď stvárnil neohrozeného bojovníka proti Adolfovi Hitlerovi. Ako vyzerá alternatívne logo? Nad písmenom V, symbolizujúcim Vancouver, je zobrazená Cannuckova hlava s typickou čiapkou a bradou.
Washington Capitals
Pôvodný majiteľ klubu Abe Pollin stavil pri vymýšľaní názvu na jednoduchosť. Názov Capitals má symbolizovať, že tím nesúci toto meno sídli v hlavnom meste USA vo Washingtone. Capitals v spojitosti s názvom klubu sa dá totiž voľne preložiť, ako „Tí z hlavného mesta“.
Winnipeg Jets (Tryskáče)
Ako inšpirácia pre názov klubu, ktorý v sezóne 2011/2012 nahradil v NHL Atlantu Thrashers slúžil stíhací letecký oddiel kanadského kráľovského letectva, ktorého sídlo základne leží neďaleko Winnipegu.
Zdroj : sportsnet.ca
Zanechať odpoveď