Archív

Vápeč – majestátna skala Strážovských vrchov

Vápencovo-dolomitová bralnatá dominanta Strážovských vrchov s druhovo pestrou flórou a faunou teplomilného až horského charakteru. Tak takýto popis si môžete prečítať na tabuli tesne pred strmým stúpaním na vrchol.

Vrchol, ktorý sa týči do výšky 956,6 m n. m., sa nachádza v severozápadnej časti Strážovských vrchov. Je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest tejto oblasti. Vrch a jeho okolie vytvára *Národnú prírodnú rezerváciu* vyhlásenú v roku 1993 a rozkladá sa o výmere 75,38 ha. Jeho krása a majestátnosť najlepšie vynikne pohľadom z cesty Ilava – Valaská Belá. Momentálne je cestná komunikácia Ilava – Valaská Belá v stave údržby.

Pri výstupe na vrchol stretnete mnoho turistov z rôznych strán. Každoročne 26. decembra sa organizuje výstup na Vápeč, taktiež v máji je organizovaná aj Ilavská 25-ka (http://www.kstilava-tulaci.estranky.sk/clanky/ilavska25ka.html). Jej trasa prechádza v dĺžke 25 km cez vrchol Vápča. Na počasí nezáleží, nálada, dobrý kolektív, láska k prírode sa o zážitok z turistiky postará.

Na vrchol sa dá dostať z viacerých bodov:
– – z Ilavy
– – z osady Háj
– – z obce Kopec
– – zo sedla Homôlka
– – z Hornej Poruby
– – od chatiek nad Dolnou Porubou.

Trasa z Homôlky:
================

Je potrebné už od chaty Homôlka sledovať modrú turistickú značku. Po prejdení lúky a zdolaní náročného svahu sa ocitnete v sedle Homôlky, odkiaľ môžete vidieť domy vo Valaskej Belej, koniec dediny Dolná Poruba a za dobrej viditeľnosti aj skalnaté *Vršatecké bralá*.

[* 100-2135.jpg .(Výhľad na koniec dediny Dolná Poruba) >] *** Výhľad na koniec dediny Dolná Poruba

.=
Na tejto lúke nájdete slabšie viditeľné modré označenie na strome. Je nutné, aby ste vstúpili do lesa, kde natrafíte na ďalšie modré značky. Držte sa vyšliapaného chodníka, tu sa modré značky končia, musíte zdolať svah a v bukovom lese vystúpite na hrebeň, kde sa opäť napojíte na modrú. Značky vedú po hrebeni kľukatými cestičkami (je to veľmi zaujímavé pre zvedavé detičky), sem-tam sa nevyhnete prekážkam, ako je spadnutý strom. Po ľavej strane sa vám vyskytne pohľad na dedinu Dolnú Porubu a v pozadí na Omšenie. Po určitej dobe musíte zdolať prudko sa zvažujúci lesný svah a vyjdete na lúke. Z tejto lúky zbadáte váš cieľ, a to v plnej kráse.

[* 100-2158.jpg .(Bočný pohľad na Vápeč) >] *** Bočný pohľad na Vápeč

Z lúky opäť vstupujete do lesa.
Pozor!!! Na konci lúky sa vydajte doprava, nie vľavo, to je spiatočná cesta z iného východiskového bodu. Opäť vás čaká stúpanie, klesanie, až sa dostanete opäť von z lesa a na lúčke si konečne môžete oddýchnuť na odpočívadle. Kto si donesie niečo na opekanie, je tu k dispozícii aj ohnisko, dokonca pripravené palice.

Určite si tu oddýchnete, pretože vás čaká výstup so striedajúcim klesaním a stúpaním, až sa dostanete pod najnáročnejší úsek výstupu. Tu sa už značky nedržíme a iba stúpame po viditeľnom chodníku medzi skalami. Ak budete potichu, môžete stretnúť aj obyvateľov týchto skál – malé jašteričky, ktoré vás svojou rýchlosťou prekvapia.

Po zdolaní tohto výstupu sa ocitnete tesne pod vrcholom. Je to odlesnený úsek s veľkým bralom, kde si konečne môžete vydýchnuť. To najhoršie máte za sebou. Z tohto miesta uvidíte v pozadí Homôlku, pod vami Hornú Porubu a z druhej strany v diaľke Považskú Bystricu.
Pokračujete pod úpätím hory cez sedlo Palúch až k pamätnej knihe hory, kde sa môžete zapísať napr. aj ako Fantomas: Bol som tu!!!

Vrcholová kniha Vápča *** Vrcholová kniha Vápča

Kto má odvahu a chce byť na úplnom vrchole Vápča, vyšplhá sa priamo od knihy alebo po chodníku od malého otvoru v skale, na samý vrch. Je tu umiestnený kovový kríž, ktorý je vidieť už z diaľky.
Pri dobrej viditeľnosti sa vám naskytne výhľad na *Vršatecké bradlá, Omšenskú babu*, okolité vrcholy Strážovských vrchov, *Strážov, Súľovské skaly, Vtáčnik* a mnoho ďalších.

100-2167.jpg100-2175.jpg100-2187.jpg100-2202.jpg

Trasa z Hornej Poruby:
======================

Na Vápeč môžete vystúpiť dvoma trasami. Jedna je po modrej značke od kostola, ktorá sa v strede obce stáča doľava medzi domy, kde sa začína strmý svah do lesa. Alebo si môžete vybrať druhú – červenú značku Cesty hrdinov SNP, ktorá sa začína hlavnou ulicou horného konca obce. Táto ale nie je až taká vyhľadávaná, predsa len je výstup prudší, preto si väčšina ľudí vyberie trasu po modrej. Modrá sa s červenou stretáva vo výške 750 m n. m.. Po určitej dobe a stúpaní sa dostanete až k upravenému prameňu s posedením. Po oddýchnutí vás čaká mierne stúpanie po pravej strane brál, kde sa po strmom úseku dostanete až do sedla pod vrcholom. Z tohto sedla je to už to isté, ako je uvedené pri výstupe z Homôlky.

Náročnosť výstupu:
——————

Výstup na Vápeč zvládnu aj malé deti (odporúčam od 4 rokov), pri našom výstupe sme stretli aj mladšie deti (okolo 2 rokov), tým samozrejme musia pomôcť rodičia. Veľmi veľa ľudí bolo už v pokročilejšom veku, ale nakoniec to zvládli.

Cena:

Tento výlet vás cenovo nevyjde draho. Finančne náročná je iba doprava do východiskových bodov, to záleží od vzdialenosti od Vápča. Odporúčam určite malé a ľahké občerstvenie a samozrejme si zabezpečte pitný režim, ktorý je veľmi dôležitý.

Turistika spojená s výstupom sa nemusí vykonávať iba v letných mesiacoch, na Vápči je krásne v každom ročnom období. My sme tam boli aj na začiatku jari, keď bola inverzia a na vrchole som mala pocit, akoby som bola v inom svete. Všade naokolo oblaky ako mlieko, iba na vrchu bolo slnečno. Akoby ste lietali v oblakoch, preto všetkým, ktorí majú radi prírodu a výzvy v podobe výstupov odporúčam, aby sa vydali na prieskum Vápča a jeho okolia.

Prajem vám príjemný zážitok.
============================

Použité fotografie: archív autora