Mnohí z nás zmýšľajú tak, že pri sťahovaní si chcú všetko odniesť sami, svojpomocne. Poznáte to, zapriahnete rodinu, kamarátov, známych… Najprv treba všetko zbaliť a označiť. Potom naložiť (niekoľkokrát) do áut, previesť a vyložiť. No a potom pekne krásne vybaliť a poukladať na miesto. Ten kto to zažil vie, že je to o nervy. Avšak je naozaj lacnejšie ak si všetko urobíte sami? Predsa len sa musíte autom otočiť niekoľkokrát, ak však zavoláte „sťahovákov“ prevezú vám veci na jeden – dva krát a ešte aj vynesú do nového príbytku. Kríže by ste si mali šetriť na balenie a vybaľovanie, pretože ak sa sťahujete viackrát a veci si sami aj nakladáte, vykladáte a nosíte, môžete si začať šetriť na invalidné vozíky, ktorých výber nájdete napríklad na http://www.tual.sk/www-alma-mk-sk/eshop/23-1-Voziky-a-chodulky. Vaše telo totiž asi nezažíva takú záťaž každý deň a zdravie máme len jedno.
Čo ponúkajú sťahovacie služby
Ak si myslíte, že sťahovacie firmy ponúkajú len sťahovanie, tak ste na omyle. Od nových technológii a pokroku doby sa odvíja aj ponuka, ktorú dnes ponúka každá sťahovacia služba. Základné služby, ktoré „sťahováci“ ponúkajú sú:
• sťahovanie bytov, domov
• sťahovanie firiem (napr. kancelárii, skladov, a pod.)
• sťahovanie jednotlivých kusov (napr. chladnička, práčka, jednotlivé kusy nábytku, a pod.)
•dovoz tovaru z predajní
• výnos nepotrebného materiálu
• premiestňovanie a posúvanie nábytku (napr. pred a po maľovaní, prestavbách bytov, výmene parkiet, a pod.)
• sťahovanie ťažkých bremien (napr. klavír, trezor, a pod.)
• sťahovanie nadrozmerných vecí na výstavy, firemné akcie, prezentácie a pod.
• vypratávanie bytov, nebytových priestorov (napr. pivníc, povál, dvorov, a pod.)
• balenie (zbalenie, vybalenie)
Nie je výnimkou, že sťahovacia služba, ktorú nájdete napríklad na http://www.zew.sk/, ponúka svoje služby nonstop. Nakoľko dnes je na trhu veľká konkurencia, tak platí, že kto chce zarobiť, musí zákazníkovi maximálne vyhovieť. Predsa len dobré referencie a odporúčania tešia každú firmu a zabezpečia jej aj ďalšie zákazky.
„Sťahováci“ majú vo svojej ponuke rozdelené služby pre zákazníkov aj podľa ich časových možností:
• sťahovanie na kľúč – ide o službu, v ktorej fyzicky nezohrávate žiadnu rolu. Svoje požiadavky len oznámite sťahovaciemu tímu a určíte čas. Sťahovací tím zariadi všetko od zbalenia vecí, po presun a vybalenie.
• čiastočné sťahovanie – túto službu využívajú najmä ľudia, ktorí majú dostatok času alebo myslia ekonomicky, pričom si však nechajú pomôcť aj profesionálmi. Veci si totiž sami zbalia, profesionálny tím „sťahovákov“ ich naloží, prevezie a vynesie do určených miestností, cieľa.
• vozidlo s vodičom – v tomto prípade ide o sťahovanie vo vlastnej réžii. Veci si sami zbalíte aj prenesiete, k dispozícii vám bude len vozidlo, ktoré vám ich prevezie z bodu A do bodu B, ak vám chýbajú prepravné kapacity, alebo sa nechcete otáčať niekoľkokrát s autom. Tím „sťahovákov“ však budú tvoriť vaši známy, rodina či priatelia.
• manipulačné a sťahovacie práce – ak chcete premiestniť nábytok alebo veci v rámci budovy, podniku či prevádzky, tak si môžete prenajať skúsený tím ľudí, ktorí manipuláciu hravo zvládnu.
Cena – sťahovacia firma vs. svojpomocné sťahovanie
Keď si objednáte sťahovaciu firmu na presťahovanie napríklad 3-izbového bytu v rámci Bratislavy, tak si môžete pripraviť cca 120 eur (presťahovanie vecí) + doprava (15 eur/hod.,). Doobjednať si však môžete aj počet pracovníkov. Každá sťahovacia firma má však iné sadzby, napríklad hodinové sadzby – malé sťahovanie: 1 auto + 2 sťahováci – cca 32 eur/hod., stredné sťahovanie: 1 auto + 3 sťahováci – cca 42 eur/hod., veľké sťahovanie: vozidlá aj sťahováci podľa potreby – cca 46 eur/hod. treba podotknúť, že aj týchto vyškolených profíkov však poteší malé občerstvenie.
Ak sa rozhodnete sťahovať svojpomocne, najväčšie náklady vás vyjdú na doprave a jedle. Nakoľko vám budú pomáhať kamaráti a známy, budete ich chcieť pohostiť, naplniť im žalúdky a doplniť energiu. Káva nie je určite jediná, ktorú im ponúknete. Čiže ak vás bude sťahovať a pomáhať vám cca 8 ľudí a rozhodnete sa variť jedno veľké teplé jedlo (napríklad guláš), tak pripočítajte aj pečivo a minerálky alebo iné nealkoholické nápoje, no na záver padne dobre aj také pivko. Výška nákladov na jedlo a pitie vás v tomto prípade môže vyjsť na cca 50 eur. Ak by ste sa sťahovali väčšinou vlastnými osobnými autami, pričom by vám niekto požičal menšiu/ strednú dodávku a sťahovali by ste 3-izbový byt v rámci napríklad Bratislavy, náklady vás vyjdú cca na 25 eur. No je dôležité spomenúť, že ak vás sťahujú kamaráti, ktorí si našli čas a pomohli vám, raz príde na odplatu a dovtedy im budete zaviazaný.
Preto je dobré zvážiť, či sťahovanie nenechať na tých, ktorí sa ním živia, majú špeciálne náradia na ťažké a masívne kusy nábytku, vedia ako poukladať veci tak, aby sa nerozbili, nepoškodili a rýchlo a bezpečne prepravili do cieľa. Je takmer isté, že ak ste priemerne zdravý, presťahovať sa zvládnete aj sami, no nie ej vylúčené, že ďalšie týždne sa budete natierať Fastumgelom a svalová horúčka vás bude trápiť pri každom pohybe. Plus je dosť možné, že kamaráti, ktorí pomáhali vám, vás raz požiadajú o pomoc, keď sa rozhodnú sťahovať oni. Zvládnete to ešte raz, či niekoľko kamarátskych krát?
M. CH.
Zanechať odpoveď