Chcete si kúpiť nový televízny prijímač a tak ako množstvo iných ľudí sa neviete rozhodnúť medzi LCD, LED a plazmou? Ak vás netlačí čas, skúste si počkať na technickú novinku – televízor, ktorý si v „stand-by“ režime ani nevšimnete. Najnovší model moderného prijímača je totiž takmer úplne priehľadný.
Technológia TOLED
Vývojári a výrobcovia na poli televíznej techniky až doposiaľ bojovali o to, kto predstaví najtenší výrobok. Dnes už nie je nič výnimočné, ak má televízny prijímač bočnú šírku len pár milimetrov. A keďže sa možnosti inovácií v tomto smere zmenšili na minimum, dalo sa očakávať, že raz príde niekto s niečím úplne novým. Stalo sa. Nemecký dizajnér Michael Friebe už minulý rok predstavil koncept prijímača, ktorý je jedinečný. Na obyčajnom podstavci z umelej hmoty je len priehľadný panel, ktorý je však plne funkčný. To znamená, že dokáže prijímať televízny signál a plnohodnotný obraz prenášať na priehľadnú plochu. *„Je to dizajnový skvost,“* chváli sa Michael Friebe. Napriek tomu sa spočiatku stretáva len s neveriacimi pohľadmi. Všetko sa však zmení, keď sa o túto novinku začne zaujímať nemecká firma Loewe AG, špecializujúca sa na elektroniku, s tým, že tento model dostane na pulty predajní.
*„Táto úplne nová a jedinečná technológia si zaslúži byť novinkou na trhu s televíznymi prijímačmi“*, nechal s počuť Oliver Seidl z manažmentu spoločnosti Loewe AG: *„Po rôznych LED modifikáciách máme na svete nový prírastok, ktorým je forma TOLED. Forma, ktorá je charakteristická spojením s niečím priehľadným. TOLED využíva inovačnú technológiu, ktorá dokáže pracovať s farbami aj v prostredí priesvitných materiálov.“*
Firma Loewe pritom nie je žiadnym nováčikom v prostredí televíznej techniky. Bola založená v roku 1923 a už o pár rokov neskôr, v roku 1931, skúša spolu s fyzikom Manfredom von Ardennom prvé televízne vysielanie do celého sveta. Aj keď nejde o dlhodobý prenos, Loewe AG je zapísaná v dejinách, ako jeden z prvých úspešných priekopníkov televízneho vysielania.
INVISIO
Aký je princíp fungovania nového televízneho prijímača, ktorý dostal názov INVISIO? Po zapnutí zariadenia sa aktivuje vrstva vo vnútri panelu. Vrstvy kladne a záporne nabitých častíc existujú aj v bežných televíznych paneloch, tentoraz sa však dostali do priesvitného materiálu. Potom už len odborníci odstránili nepotrebné plechy a vrstvy klasického televízoru. Zmes káblikov, obvodov a čiastočiek, ktoré sú dnes rozosiate v každom i tom najtenšom prijímači šikovne ukryli do spodnej časti, ktorá zatiaľ priehľadná nie je, no v budúcnosti je možné, že bude „neviditeľná“, pretože bude ukrytá mimo obrazovku tak, ako sú dnes mimo prijímača rôzne multimediálne zariadenia a bude k nej pripojená buď bezdrôtovou technológiou, alebo len pomocou tenkého káblika. Samotná obrazovka si totiž vystačí len s kladne a záporne nabitými časticami.
Oliver Seidl k tomu dodáva: *„Keď budete mať tento televízor v nečinnom stave, bude to klasický priehľadný panel, navyše tenký, ako dnešné LCD TV. Obrazovkou nevedú žiadne spoje, takže cez ňu uvidíte úplne všetko, čo sa za ňou nachádza. Raz možno príde doba, že sa prijímač stane súčasťou obyčajného okna na miestnosti, kde nahradí niektorú z jeho sklenených tabúľ.“*
Je otázkou veľmi krátkeho času, kedy sa televízor dostane na pulty predajní. Nebude pritom žiadnym skúšobným výrobkom, ktorý bude mať horšiu kvalitu, ako ďalšie moderné prijímače. Naopak, ponúkne používateľom pestrú škálu farieb od tmavo čiernej až po snehovo bielu. Ak zatúžite vlastniť INVISIO, budete si spočiatku musieť prichystať približne 1500 EUR a viac. Akonáhle sa ale technológia TOLED dostane do programu ďalších výrobcov, bude jeho cena prudko klesať. Podľa odborníkov budú obchody s elektronikou preplnené priehľadnými televízormi tak za tri až päť rokov, kedy sa ceny najnovších modelov znížia na úroveň cien, za ktoré kupujeme televízory dnes.
FOTO: yankodesign.com
Zanechať odpoveď