Dôchodok. Veľa ľudí sa naň teší už od ranného veku. Deti preto, že už nebudú musieť chodiť do školy, mladí s malými deťmi kvôli dostatku voľného času a zrelší pre oddych a plnenie si snov. Mnohí si totiž odriekajú slasti a šetria si prostriedky na neskôr, aby sa potom vyžili a užili si zameškané. Šetriť je potrebné, no jesť suché rožky a nevychádzať z domu, nie je úplne zdravé. Šetriť sa dá aj zábavným spôsobom. Aj keď dnešná ekonomická situácia a politika skôr straší, hranica veku do dôchodku sa posúva a vyzerá to tak, že z roboty sa pôjde rovno do truhly, treba investovať rozumne a nájsť si čas aj na seba. Zodrať sa a šetriť si „len“ na pohreb je nočná mora, často však realita nášho štátu.
Nová vláda, nové zmeny. Stále dookola. Je ťažké mať prehľad, a ešte ťažšie mať dôveru. No odkladať si peniaze doma do vankúšov či ponožiek nie je najrozumnejšie. Najmä keď nedostatok dôvery k štátu zveria starší ľudia často do rúk „dôveryhodným“ podomovým predavačom. Využiť starobné dôchodkové sporenie už len kvôli ním je rozumný krok.
Šporenie s nadhľadom a prehľadom
Keď človek šetrí, nemusí vyzerať vychudnuto, prepadávať depresiám a žiť bez života. Zvyčajne si každý šetrí na bývanie, auto, zázemie. Potom prídu deti (rovná sa výdaje), hypotéka nás však prenasleduje ako tieň a po poslednej splátke sa môže začať odkladať na novo – predsa aj detí sa raz budete chcieť zbaviť a bývanie s nimi naveky vekov by vás mohli doviesť do hrobu ešte pred vysnívaným dôchodkom.
Preto treba dbať na detaily. Mladí si napríklad nemusia každý piatok vyjsť do podniku a nechať tam mastnú čiastku za účet. Zrelaxovať a vyčistiť si hlavu po pracovnom týždni sa dá aj doma. Dobrý film, pohodlie, plechovka pivka a ešte ak je s vami aj polovička v objatí, čo viac treba… Namiesto obedu v reštaurácii je čas naučiť sa variť, veď aj vaše deti raz budú hladné a „mekáč“ či iný fastfood z nich atlétov nespraví. Pri nákupe sa treba pozerať na cenovky, zohnúť sa aj do nižších políc regálov, nenechať sa namotať na marketingové triky a hlavne sa pred nakupovaním poriadne najesť. Prípadne sa nenafetovať vôňami pri výbere aviváže, lebo doma potom vybalíte z tašiek veci, o ktorých ste ani nevedeli, že existujú…
Treba správne investovať
Nie, hazard nie je práve tým najspoľahlivejším. Ak však podnikať, no s mierou, za skúšku stoja napríklad podielové fondy. Základný princíp podielových fondov spočíva v tom, že viacero investorov zverí správu svojich prostriedkov profesionálnemu správcovi, ktorý ich spravuje a zhodnocuje. Investovanie je pre každého, kto chce uchovať alebo zvýšiť hodnotu svojich peňazí, čiže ochrániť ich pred znehodnotím vplyvom inflácie. Z investovaním do podielových fondov môže začať ktokoľvek a kedykoľvek. Potrebuje mať však voľné finančné prostriedky, ktoré momentálne nepotrebuje, ale má dlhodobejší investičný cieľ, ako napríklad nákup auta, domu, dovolenky, zabezpečenie dôchodku, či zabezpečenie detí.
Šetriť si na dôchodok sa v konečnom dôsledku oplatí. Nebudete záťažou pre svojich blízkych, nebudú vás nazývať pijavicou a azda každý ma nutkanie si odložiť niečo na horšie časy. Zatiaľ čo 1. pilier je povinným dôchodkovým poistením, o vstupe do 2. piliera mnohí polemizujú. Známy je názor, že 2. pilier je vhodný najmä pre mladých ľudí a pre tých, ktorí spadajú medzi lepšie zarábajúcich. Predseda vlády však tvrdí, že 2. pilier je nevýhodný pre 81% Slovákov, pretože pre skupinu ľudí s príjmom pod tisíc eur je nezaujímavý, dokonca až nevýhodný.
3 piliere
Prvý pilier predstavuje dôchodkové poistenie, ktoré vykonáva Sociálna poisťovňa. Dôchodkové poistenie je definované dávkovo a je financované priebežne. Druhým pilierom je starobné dôchodkové sporenie, ktoré vykonávajú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Starobné dôchodkové sporenie je definované príspevkovo. Tretí pilier je dobrovoľný, je to doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré vykonávajú doplnkové dôchodkové spoločnosti.
Výhody a nevýhody vstupu do 2. piliera
Finančné centrum O peniazoch informuje verejnosť o výhodách a nevýhodách 2. piliera takto: Dôchodok z 1. piliera závisí od počtu odpracovaných rokov, mzdy počas celého pracovného života a od vývoja slovenskej ekonomiky, ktorý sa veru nedá vopred zaručiť. Dôchodok z 1. piliera sa dá ľahšie predvídať ako dôchodok z 2. piliera, pretože spôsob jeho výpočtu, ako aj miera náhrady (pomer dôchodku k celoživotnej priemernej mzde) sú stanovené zákonom.
Na druhej strane, miera náhrady v 1. pilieri bude v budúcnosti (najmä kvôli demografickému problému) s najväčšou pravdepodobnosťou klesať.
Dôchodok z 2. piliera bude závisieť od zhodnotenia peňazí vo fondoch, ktoré nemožno vopred zaručiť a ktoré môže byť vysoké aj nízke. Na druhej strane, skúsenosti z iných krajín ukazujú, že každá koruna investovaná v súkromných dôchodkových fondoch (2. pilier) priniesla z dlhodobého hľadiska vyšší výnos ako koruna zaplatená do štátneho systému (1. pilier). Peniaze na vašom osobnom dôchodkovom účte budú stále vaším súkromným vlastníctvom, nikto vám na ne nebude môcť siahnuť (ani štát) a v prípade vášho úmrtia ich zdedia vaši pozostalí. Navyše, keď začnete sporiť v 2. pilieri a rozdelíte svoje odvody medzi 1. a 2. pilier, váš budúci dôchodok bude pochádzať z dvoch nezávislých zdrojov, to znamená, že financovanie vášho dôchodku bude bezpečnejšie.
Predsudky hoďte za hlavu
Zvyčajne sa človek celý čas teší na niečo, čo nemá. A keď to príde, chce zas niečo úplne iné. Kolobeh. Preto keď si odkladáte úspory na dôchodok a ocitnete sa zdravý a šťastný bez povinnosti chodiť každé ráno do práce, užite si to. Vždy ste sa chceli skúsiť potápať, ale nikdy ste na to nemali prostriedky? Miňte ich na svoj sen. Chceli ste naplno rozvinúť svoje umelecké „ja“, ale nemali ste na to čas? Prihláste sa na kurzy keramiky. Jednoducho neseďte doma pokiaľ vám to nohy dovolia, vybehnite na polia… bicyklujte sa… cestujte… spoznávajte nových ľudí… Spomeňte si, že na toto obdobie ste sa v podstate nevedeli svojim spôsobom dočkať. Sedieť doma s mačkami a sledovať svet cez okno predsa nemôže naplniť telo i ducha.
M. CH.
Zanechať odpoveď