Vo svete žijú státisíce ľudí, ktorých koníčkom je zberateľstvo takzvaných chladných loveckých zbraní, medzi ktoré patria kordy, šable, dýky, ale aj oštepy, mačety, tesáky a podobne. V ich zbierkach však nesmie chýbať legenda medzi nožmi – Bowie. Nôž, ktorého história sa začala písať pred 185 rokmi.
Dejiny písané krvou
*** James Jim Bowie
Na zemi leží zranený muž, ktorému z hrude trčí zabodnutý kord. Ten patrí nenávidenému šerifovi Norrisovi Wrightovi. Vo chvíli, keď sa major Wright skloní, aby čepeľ vytiahol a súpera dorazil, chytá ho nečakane ležiaci za odev. Vzduchom sa bleskovo mihne veľký nôž a major klesá k zemi. Mŕtvy. Stalo sa to 17. septembra 1827. Meno muža s nožom je James Bowie.
*** Jeden z prvých Bowieho nožov
James „Jim“ Bowie sa narodil v roku 1796 v Kentucky. Je odvážny, vzdelaný, no napriek tomu nie je vôbec žiadne neviniatko. Spolu so starším bratom Rezinom (1793 – 1841) vo veľkom paktujú s pirátom Jeanom Laffitom a obchodujú s otrokmi, čo im vynáša celkom slušné peniaze. Situácia sa však zmení po tom, ako Spojené štáty dovoz otrokov zakážu. Bratia začnú obchodovať s pozemkami a tiež v roku 1825 uvedú do prevádzky blízko Alexandrie vôbec prvý parný mlyn na mletie cukrovej trstiny. Zdalo by sa, že bratia sú za vodou a ich život sa bude uberať pokojným smerom. Opak je však pravda.
V lete roku 1827 dostane Jim od brata Rezina špeciálne upravený nôž s 23 centimetrov dlhou čepeľou. Rezin ho sám navrhol a dal vyrobiť kováčovi Jessemu Clifftovi. Jim je nadšený. Keď mu nôž v súboji s majorom Wrightom zachráni život, začne sám pracovať na jeho vylepšení. Z dreva vystrúha model, ktorý odnesie kováčovi Jamesovi Blackovi, aby mu podľa neho vyrobil zbraň. Kováč to urobí, no navyše vytvorí vlastný model so skosenou a naostrenou hornou chrbtovou časťou. Jim bez váhania siahne po upravenej verzií noža…
Ako vlastne vyzerá Bowieho nôž? Má dlhšiu a dostatočne ťažkú čepeľ umožňujúcu účinný sek zhora, ale tiež mierne prehnuté ostrie na chrbte a s ostrý hrot, aby bolo možné viesť útok aj zdola nahor a využiť tak spiatočný pohyb ruky po seku. Hrot čepele je v strede, aby bol dobre vedený a kontrolovateľný pri priamom výpade.
James Bowie je bojovník telom a dušou. Toto sa potvrdí už v roku 1831 počas výpravy za stratenou baňou na striebro, ktorá by sa mala nachádzať v troskách texaskej španielskej misie Santa Cruz de San Sabá. Jim má k dispozícií len 10 chlapov, kým indiánov je niekoľkokrát viac. Po krvavom boji zostane na mieste viac, ako 40 mŕtvych indiánov, kým Jimova výprava stratí len jediného muža. V tom istom roku ho napadne trojica nájomných vrahov. Bowie ich všetkých svojim nožom zabije. Spolu s tým, ako rastie jeho sláva, rastie aj sláva jeho noža. Mnoho výrobcov začne vyrábať jeho kópie a dokonca vzniká škola, ktorá učí s týmto nožom bojovať. Bowie sa v tom čase zapája do búrlivého politického diania v Mexiku. V roku 1933 ho však tvrdo zasiahne osobná tragédia. Texas postihne epidémia cholery. James v strachu posiela svoju tehotnú manželku a dcérku do Mexika na rodinný statok Monclova. Paradoxne si ich práve tu cholera nájde a obidve umierajú. Jim je zdrvený a svoj žiaľ utápa v alkohole. Vrhá sa do súbojov, chce umrieť, no smrť na neho zvysoka kašle. Po vypuknutí revolúcie sa pripojí k texaskej milícií a vybojuje niekoľko cenných víťazstiev.
Prichádza rok 1836. V januári sa Bowie ocitá v pevnosti Alamo. Uvedomuje si jej strategický význam a je ochotný spolu so 182 mužmi brániť ju až do posledného dychu. Odmieta výzvu ku kapitulácií generála Anonia Lopéza de Santa Anna, ktorý pevnosť oblieha s takmer 2500 mužmi. Zomrie spolu s ostatnými 6. marca 1836, kedy je pevnosť dobytá, so svojim nožom v ruke. Keď o jeho smrti informujú matku, tá len prehodí: *„ Stavím sa, že ani jedno z jeho zranení nebolo na chrbte.“*
Bowieho nôž žije ďalej
*** John Rambo, alias Sylvester Stallone s upraveným nožom Bowie
Okolo roku 1835 už nôž vyrába aj niekoľko britských výrobcov. Na svete sa predáva s veľkým úspechom množstvo variant, líšiacich sa veľkosťou a tvarom. Značka Bowie je nesmierne populárna. Americký historik a bádateľ Russell T. Johnson charakterizuje nôž slovami: *„Musí byť dlhý tak, aby sa dal použiť, ako meč, ostrý tak, aby sa dal použiť, ako britva, široký tak, aby s ním bolo možné pracovať, ako s lopatkou a ťažký tak, aby fungoval, ako sekera.“* Je obľúbený medzi lovcami aj vojakmi. O sto rokov neskôr sa stáva súčasťou výzbroje mnohých svetových armád, ako nôž na prežitie. Slávu si užil aj na plátnach kín, kde ho používal John Rambo, alias Sylvester Stallone a iní akční hrdinovia. Dlhý čas bol používaný, ako táborový nôž lovcov a lesníkov. Dokonca aj v Československu vlastnili jeho originál niektorí šťastlivci spomedzi trampov. V súčasnosti však už nemá praktické využitie a tak sa tradičný „Bowie“ stáva čoraz viac zberateľským artiklom. Niektorí zberatelia ich majú stovky rôznych kusov. Ceny najvzácnejších kúskov dosahujú cenu aj 150 000 €. No kúpiť si ho môžete podstatne lacnejšie (23 – 189€) napríklad TU
Na záver
8. januára 1947 sa narodil spevák David Robert Hayward Jones. V roku 1960 si oficiálne zmenil meno, pretože nechcel, aby si ho fanúšikovia plietli s Davym Jonesom, členom úspešnej skupiny The Monkees. Pretože bol obdivovateľom Bowieho noža, od roku 1960 poznáme tohto speváka pod umeleckým menom David Bowie.
Foto: bowieknifefightsfighters.blogspot.com, uberti.com, blade-empire.com, trueswords.com, wikipedia.org,
Zanechať odpoveď