Každý z nás má isté potreby, pohnútky, túžby… Často si ani neuvedomujeme, že nás láka bádať nepoznané, poznávať nové a skúšať doposiaľ neznáme veci. Je to už akási automatika. No chtivosť sa skrýva v každom z nás. Človek sa učí každý deň, no svoje okolie aj nevyhnutne ovplyvňuje a poúča tak ostatných. Niekedy však prepadneme pocitu, že naše telo i myseľ stagnuje. Nie vždy sa však odhodláme alebo nájdeme možnosť ukojiť toto chcenie o rozvíjanie osobnosti a časom sa uspokojíme so stereotypným nažívaním. Nemusí však tomu byť tak i naďalej, pretože nový projekt zlepšisa.sk, ktorého heslo znie: Každý z nás (sa) môže niečo naučiť, je tu práve pre využitie potenciálu, chtivosti, energie, nápaditosti a rozvíjania.
O projekte
Projekt spája ľudí, ktorí sa chcú v niečom zdokonaliť alebo sa naučiť niečo úplne nové, či majú záujem podeliť sa o svoje skúsenosti a znalosti s ostatnými a učiť ich.
Každý z nás (sa) môže niečo naučiť – to je hlavná myšlienka nového projektu na Slovensku Zlepšisa.sk, ktorý sa snaží vytvárať a spájať komunity ľudí s podobnými záujmami, a tak sa navzájom zlepšovať.
Do projektu sa môže zapojiť ktokoľvek, bez ohľadu na profesiu, vzdelanie alebo skúsenosti. Stačí mať len chuť zlepšiť seba, alebo iných.
Motiváciou pre vytvorenie tohto projektu vraj bola snaha o zavedenie nového prístupu k vzdelávaniu formou kurzov, na ktorých sa nevyžadujú od lektorov profesionálne znalosti alebo rôzne školiace certifikáty, a tým sa kurzy stávajú finančne dostupnejšími, rôznorodejšími a kreatívnejšími.
Registrácia
Na úvod je azda najdôležitejšou informáciou, že registrácia nie je spoplatnená. Zdá sa, že autori projektu sa vžili do pozície svojho klienta, pretože ide o nenáročnú a hlavne nenútenú evidenciu. Nie je totiž potrebné sa najprv niekde prihlásiť, aby ste sa mohli na stránke ďalej pohybovať. Ak vás zaujme nejaký kurz a rozhodnete sa naň prihlásiť, konto sa vám vytvorí automaticky. Na mail vám budú okamžite zaslané prihlasovacie údaje. Poviete si otrava? Nikto vás však nenúti prihlásiť sa do svojho konta. Údaje vám boli zaslané v podstate na uľahčenie postupu v prípade, že sa rozhodnete prihlásiť na nový kurz. V svojom konte budete mať tak prehľad aj o tom, aké kurzy ste absolvovali, ktorých sa zúčastňujete a pod. Keď sa teda rozhodnete po prvom kurze zúčastniť ďalšieho a budete prihlásený vo svojom účte, všetky potrebné údaje na prihláške budete mať predvyplnené.
Keďže žijeme v dobe sociálnych sietí, autori projektu samozrejme mysleli aj na prihlásenie možné cez facebook. Čiže aj tu ide o rýchly a jednoduchý proces. Stačí si vybrať kurz a keď sa naň budete prihlasovať stačí kliknúť, že si prajete prihlásiť sa cez facebook, pričom z vášho facebookového účtu sa do prihlášky načítajú vaše verejné údaje a vualá – hotovo. Zväčša je však potrebné ešte dopísať telefónny kontakt, ktorý mnohí nemávajú na facebooku zverejnený.
Ponuka kurzov
Keďže projekt bol len nedávno spustený, ponúk zatiaľ nie je ako maku, no už teraz je citeľná ich pestrosť. Zaujímavými kurzami sú napríklad fotenie aktu, výroba sošiek z paverpolu (textilného tužidla), kresba portrétu, ako sa reštartovať po rozvode, alebo dokonca balenie nežného pohlavia
Ak sa však ľudia čím skôr a v čo najrozľahlejších kútoch dozvedia o tejto novinke, autorom sa môže vydariť celkom slušný nápad. Zapojiť sa predsa môže takmer ktokoľvek. Atraktívnosť naučiť sa niečo nové za nie zdieračský poplatok či možnosť zárobku predsa láka každého z nás… Nejde predsa o operáciu, na ktorú by bolo vhodné vidieť od vykonávateľa papier či diplom na vykonávanie zákroku, tu však môžu byť špecialisti aj bez kusu papiera.
Ako na to?
• Čo treba urobiť, keď sa chcete niečo naučiť:
Vybrať si kurz → vyplniť a odoslať prihlášku → uhradiť sumu za kurz (platobné údaje sú odosielané na email), potom ste právoplatne prihlásení → zúčastniť sa kurzu → po skončení kurzu sa zasiela uchádzačovi na e-mail krátky dotazník, ktorý však nie je povinné vyplniť. Slúži iba pre zhodnotenie priebehu kurzu, lektora a pod.
• Čo treba urobiť, keď chcete niečo niekoho naučiť a privyrobiť si:
Poslať zakladateľom základné údaje o vás, vašich schopnostiach a predstavách o kurze → zakladatelia pre vás vytvoria konto, v ktorom si budete môcť organizovať vlastné kurzy (pričom dátum uskutočnenia, cenu za účastníka, minimálny počet účastníkov a ďalšie detaily si určujete vy sami) → po uskutočnení kurzu vám budú na účet odoslané peniaze
Platba
Záujemcovia o kurz sa nemusia obávať, že o svoje financie prídu. Predsa len posielať neznámemu človeku peniaze na účet, nie je príjemný pocit a nemáte dôvod dôverovať mu. Väčšine azda hneď príde na um, že ich lektor oklame, zhrabne peniaze a kurz sa nikdy konať nebude. Aj na to však tvorcovia mysleli. Lektor dostane peniaze až po ukončení kurzu. Peniaze totiž záujemcovia posielajú na účet projektu, ktoré zakladatelia odosielajú lektorovi až po splnení si svojich povinností.
M. CH.
Zanechať odpoveď