Archív

Korálkové umenie Huichol – hobby pre trpezlivých

Je to niečo magické a očarujúce – takéto myšlienky vám prídu na um, keď po prvýkrát vidíte umelecké diela z korálikov, ktoré vytvorili šikovné ruky mexických indiánov kmeňa Huichol. Korálkové umenie Huichol , alebo ak chcete Huichol Bead Art, patrí právom k vrcholu akejkoľvek tvorby, pri ktorej boli použité koráliky. A hoci si pod pojmom koráliky väčšina z nás predstaví ich navliekanie na šnúrky, v tomto prípade ide o niečo iné. Hobbyportal vás pozýva do sveta mystiky, krásy a farieb, v ktorom sa vám zatají dych.

016-vzor.jpg

Z Mexika do sveta

V hornatej časti časť Mexika sa nachádza Sierra Madre – odveký domov indiánov kmeňa Huichol. Ich príbeh je príkladom sily triumfu nad nepriazňou osudu. Vďaka svojej odľahlej polohe unikla táto časť Mexika pozornosti (hlavne ničeniu) španielskych dobyvateľov a zachovala si dodnes spôsob a štýl života takmer rovnaký, ako pred tisíc rokmi. Antropológ Robert Zing ich nazval kreatívnymi ľuďmi a pokolením umelcov. Vedel prečo. Fascinujúci svet indiánov Huichol je plný tajomstiev, kúziel, mystiky a šamanských rituálov. Ich svet prežil aj napriek stovkám rokov útlaku a spoločenských pokusov o asimiláciu. Sú jednou z mála zostávajúcich pôvodných domorodých kultúr Mexika. Svoj duchovný svet predstavujú svetu vo forme umenia. Zložité korálkové obrazy sú neuveriteľne detailné, bohaté na živé farby a symboliku. Toto umenie je nesmierne žiadané a tak je zároveň aj jedným z hlavných zdrojov ich príjmu. Ak chcete mať kus ich tajomného sveta doma, naučíme vás, ako si z korálikov vytvoriť nádherné umelecké predmety. Musíte sa však vyzbrojiť obrovskou dávkou trpezlivosti. Výsledok stojí za to.

fg-vzor2.jpg

Ako sa to robí?

Umenie Huichol získalo stáročiami jedinečný a nezameniteľný rukopis. Postup pri jeho tvorbe je oddávna prakticky nezmenený až na koráliky. Tie sa stali modernou náhradou za farebné kamienky, semená a koraly. Základom je keramický, alebo drevený model na ktorý sa naliepajú stovky farebných korálikov mozaikovou technikou. Tradičnou základňou bývajú zvieracie figúrky, masky, nádoby, alebo jednoduché drevené doštičky vyrezané v tvare kruhu, elipsy, kosoštvorca a podobne. Symbolika napĺňa všetky vzory. Svoje korene má v náboženstve indiánov. Napríklad jaguár je bohom šamanov, kojot poslom ohňa, hviezda symbolizuje lásku, maska autoritu. Obľúbená je tiež výzdoba keramických ľudských lebiek. Lebka totiž u indiánov nesymbolizuje smrť v podobe, ako ju poznáme my, ale má duchovnejší charakter. Drevenú či keramickú základňu natierajú indiáni kmeňa Huichol lepidlom, ktoré pripravujú nad ohňom z včelieho vosku a parafínu tak, že ich roztopia a dôkladne zmiešajú. Takto pripravenú zmes nanášajú napríklad na figúrku zvieraťa a postupne do nej vtláčajú koráliky. Úzkostlivo dbajú hlavne na to, aby ležali otvormi hore. Takto pomaly vytvárajú mozaiku, ktorá akoby vdýchla neživej veci život. Pri väčšine svojich diel nepoužívajú viac, ako 10 farieb korálikov, človeku sa však zdá, že vidí na ich výtvore aj 50 farieb. Je to však len očný klam, ktorý vzniká práve precíznou hrou s farebnými korálikmi. Ostatne – obrázky hovoria samy za seba:

011-huichol-pri-praci.jpg

017-vyroba-jaguara.jpg

15-indian-tvori-jaguara.jpg

020-jaguar.jpg

Ako začať?

Ak chceme vytvoriť sami nejaký korálikový výtvor, nemusíme sa úzkostlivo pridŕžať tradičnej výroby Huichol. Pre začiatok nám stačí obyčajný kus lepenky, no ak chceme prejsť priamo na Huichol Bead Art, zoberieme si ako základňu starý hlinený či drevený tanier. Naň si ceruzkou nakreslíme vzor. Povolíme uzdu fantázií, alebo sa necháme inšpirovať obrázkami, ktorých nájdete nielen v tomto článku, ale aj za pomoci internetových vyhľadávačov neúrekom. Pre začiatok si vyberte jednoduchý centrálny vzor. Verte, že aj ten najbanálnejší bude vo finále vyzerať úžasne, napríklad ako slnko na obrázku. Vhodný je tiež mesiac, hviezda, alebo kvetinový vzor.

001-dekoracia-taniera.jpg

Ak chceme aspoň sčasti zachovať tradície, necháme v miske v mikrovlnnej rúre roztopiť včelí vosk a parafín v pomere 1:1. Keď sa zložky roztopia, dôkladne ich premiešame a pomocou plochého štetca nanášame zmes na tanier. Robíme to postupne, hoci so zmesou sa dá pracovať pri izbovej teplote dostatočne dlho. Nezabudnime, že tanier a každý predmet, ktorý nám slúži, ako základňa, musí byť pred nanesením vosku či lepidla dokonale odmastený. Podľa starého receptu by mala byť hrúbka naneseného vosku taká, ako je polovica hrúbky korálikov. To znamená, že čím väčšie koráliky, tým hrubšia vrstva a naopak. Jednoduchšie však bude, ak si kúpime lepidlo (ideálne, ak po stuhnutí ostane priesvitné), alebo tmel . Ak nemá lepidlo špeciálny uzáver na nanášanie, použijeme tiež plochý štetec (tmel môžeme aj špachtličkou či prstom). Vrstva lepidla však môže byť tenšia ako pri vosku a tmeli, no musí byť dostatočne silná, aby udržala lepené koráliky na mieste. Postačí vám pár pokusov, aby ste zvolili tú najvhodnejšiu hrúbku vrstvy. Koráliky si môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch, alebo za pomoci internetu. Obchodníci ponúkajú naozaj dostatočný výber farieb aj veľkostí. Cena nie je privysoká ( 10 gramové vrecúško s plastovými korálikmi stojí 30 až 75 centov). Vyberajte žiarivé farby a rôzne odtiene červenej, oranžovej, modrej, fialovej a žltej, ktoré sú aj medzi indiánmi najobľúbenejšie. Nezabudnite na čiernu.

Tradičné vtláčanie korálikov do zmesi včelieho vosku a parafínu *** Tradičné vtláčanie korálikov do zmesi včelieho vosku a parafínu

Koráliky postupne pritláčajte do naneseného lepidla tak, že ich napichnete napríklad na špáradlo, položíte na miesto, kde majú byť umiestnené a pomocou pinzety či noža ich dôkladne pritlačíte s tým, že špáradlo opatrne vytiahnete. Tým docielite, že otvor bude navrchu. Lepidlo po pritlačení neprilepí k tanieru len samotný korálik, ale vtlačí sa aj do jej otvoru, tiež do medzier medzi korálikmi a tak ich po vyschnutí zafixuje. Koráliky môžeme lepiť v riadkoch, alebo špirálach. Dbáme však na to, aby boli okrajmi tesne jedna vedľa druhej. Tradičný postup umiestňovania korálikov spočíva v tom, že koráliky sú navlečené na dlhých šnúrkach podľa farieb. Umelec chytí medzi dva prsty posledný korálik a pritlačí ho do vosku ručne.
Keď máme plochu taniera vyplnenú, necháme náš výtvor vyschnúť (cca 8 hodín). Ak máme obavy, že by nám koráliky vypadli, môžeme ich ešte zaliať bezfarebným lakom, alebo nahrubo pretrieť priesvitným akrylátovým tmelom. Nie je to však povinné. Pri použití vosku na lepenie musíme výsledok našej zručnosti nechať schnúť aspoň jeden deň v chladnej miestnosti. Ak sa vám vaše prvé dielo podarí, verte tomu, že budete chcieť vyskúšať aj niečo zložitejšie. Po čase vám nebude robiť problém vyzdobiť korálikmi aj predmety, ktoré mali pôvodne skončiť v smetnom koši, alebo také o ktorých ste si mysleli, že sa s nimi už nedá nič urobiť.

018-topanka.jpg

Inšpirácie

Náramok
Aj keď drevené náramky nevyjdú tak rýchlo z módy, môžete si nejaký starší oživiť technikou, o ktorej sme písali. Odporúčame však výsledné dielo na hrubšie prelakovať bezfarebným lakom:

022-naramok.jpg

Amulet
Veľmi častý doplnok, ktorý v sebe spája techniku mozaiky s technikou navliekania korálikov na povrázky. Základňu si vystrihneme s tvrdého papiera. Efektné je podlepiť, alebo ešte lepšie obšiť zo zadnej strany kožou, koženkou či látkou. Do okrajov základne všijeme niekoľkokrát pomocou ihly pevnú niť tak, aby sme na ňu mohli navliecť koráliky. Musí byť teda dostatočne dlhá. Pomocou nití, alebo tenkých povrázkov môžeme k základni pripojiť ďalšie. Základne samozrejme vyzdobíme mozaikovým vzorom. Koráliky musia byť prilepené čo najlepšie, aby nám časom nevypadli. Výsledné dielo je už na prvý pohľad veľmi efektné:

005-amulet.jpg

004-amulet.jpg

Renovácia starých premetov
Máte doma niečo staré? Nemoderné? Skúste na to aplikovať korálkovú techniku. Výsledok bude ohromujúci.
Na obrázkoch vidíte premenu drevenej sochy mačky, ktorú si kedysi dávno priniesol majiteľ z Egypta. Časom sa z nej začala lúpať farba a na dreve sa objavili trhlinky. Zrenovovať ju pomocou korálikov bola správna voľba.

012-premena-macky.jpg

Zruční modelári si dokážu vyzdobiť korálikmi napríklad skrine, alebo dokonca steny. Koráliky držia dobre aj v sadre, stolárskych tmeloch a podobne

003-skrina.jpg

Kraslice
Efektným dielom je ručná výroba kraslíc o akých v našich končinách nechyrovať. Ideálne sú drevené základne v tvare vajíčka, no môžete použiť aj plastové:

19-kraslice.jpg

Mandaly
Tibetskí mnísi ich tvoria desiatky hodín zo zrniek piesku. My môžeme použiť objemnejší materiál – koráliky. Lepíme ich na tenkú dosku, ktorú neskôr zavesíme na stenu tak, ako obraz:

024-mandala.jpg

Korálková technika Huichol môže byť aj zábavná. Hlavne vďaka tomu, že vyzdobiť sa dá naozaj všetko, čo je z pevnejšieho materiálu:

006-kola.jpg

Obrovské nadšenie vyvolalo dielo Mexičana – indiána z kmeňa Huichol Francisca Bautistu Carrilla a jeho dcéry Keny Bautisty, ktorým vzdali hold kedysi najpopulárnejšiemu vozidlu v Mexiku, ktorým bol Volkswagen „Chrobák“. Dodnes je všadeprítomný a obľúbený vďaka svojim malým rozmerom . Je známe, že takmer všetky mexické taxíky sú tejto značky. Pozrite sa, čo s „chrobákom“ dokázali títo dvaja umelci. Potrebovali k tomu božskú trpezlivosť a viac, ako 227 000 000 malých korálikov…

fg-chrobak.jpg

[* youtube:weu7h7k8DTs *]

Na záver ešte niekoľko obrázkov pre vašu inšpiráciu. Ďalšie nájdete v galérií k tomuto článku.

002-konik.jpg

008-papagaj.jpg

013-tanier.jpg

021-jaguar.jpg

Foto: uamasters.com, blog.kp.ru, belindaschneider.wordpress.com, indigoarts.com, livepuntamita.com, preciosa-ornela.com, aidacoronado.com, blog.mexi-go.ca