V treťom pokračovaní filmu Transformers mali diváci možnosť zhliadnuť skupinu mužov v špeciálnych oblekoch, ktorí v jednej scéne obrovskou rýchlosťou preleteli nebezpečnou trasou medzi mrakodrapmi v centre Chicaga. Túto scénu väčšina ľudí považovala za vydarený digitálny trik. Opak bol pravdou. Aby tento záber bol realistický, režisér Michael Bay zariskoval a najal si na nakrútenie týchto záberov mužov v okrídlených oblekoch, ktorí sú tými najlepšími v WingSuit Jumpingu.
Z histórie
Sen lietať a bezpečne padať s veľkých výšok bez použitia ťažkej techniky sa ľuďom splnil už pred sto rokmi, kedy sa objavil prvý odvážlivec s padákom. V tridsiatych rokoch minulého storočia sa objavujú prví experimentátori a odvážlivci, ktorí skok pomocou padáku považujú stále iba za pád a nie lietanie. Chcú viac a tak vymýšľajú rôzne typy odevov, ktorých súčasťou sú krídla. Cenu za pokrok však zaplatia tým najcennejším – životom. V rokoch 1930 až 1961 pri svojich pokusoch priblížiť sa operencom umrie 73 zo 75 „vtáčích mužov“(!). Sila skúsiť niečo nové je však silnejšia, ako zdravý ľudský rozum. Koncom osemdesiatych rokov nemecký parašutista Christoph Aarns vylepší svoj oblek pomocou stabilných krídel, ušitých so špeciálnej látky. Týmto kombinézam sa začne hovoriť WingSuit (okrídlený oblek) a do dnešnej podoby ich dotiahne Francúz Patrick De Gayardon. Sám tvorca však zahynie 13. apríla 1998 pri testovaní tohto odevu.
V čom je kombinéza výnimočná? Tvoria ju v podstate krídla umiestnené medzi rukami a bokmi letca, ďalšie krídlo je medzi nohami. Krídla svojou plochou spomaľujú voľný pád. Letec s WingSuit vytvára aerodynamickú konfiguráciu podobnú krídlam lietadla. WingSuit dáva letcovi možnosť v plnom rozsahu využívať najúžasnejšie trojdimenzionálne ihrisko na svete – oblohu. K hladkému pristátiu po lete slúži samozrejme padák. Doteraz sa bez neho podarilo pristáť len jedinému mužovi – pristávaciu plochu tvorilo obrovské množstvo prázdnych kartónov.
Je to vôbec šport?
Je, aj nie je. Aj keby vám nevadili výšky a samotného pádu do hlbín by ste sa nebáli, len tak si skočiť a lietať vám nik nedovolí. Toto nie je bungee-jumping, kde vás má pod kontrolou špeciálne lano a vy ku skoku nič, okrem vlastnej odvahy nepotrebujete. Ide o disciplínu, pri ktorej vám bez skúseností hrozí istá smrť. Veď ostrieľaní skokani svištia na krídlach rýchlosťou až 300 km/h a dokážu pomocou WingSuit manévrovať tak, že kopírujú napríklad štíty vysokých pohorí vo vzdialenosti 4 – 6 metrov a to niekedy aj bruchom hore. Manévrovanie je obtiažne aj vo voľnom priestore, dramatickejšie a oveľa náročnejšie je pri lete, kedy vás zo všetkých strán obopínajú zradné skalné steny. A práve takéto extrémnosti skúsení WingSuit letci vyhľadávajú. Aby sa tak stalo, potrebujete mať množstvo skúseností. A povolení. Len zahájenie kurzu stojí v USA od 100 dolárov. Potrebujete mať za sebou minimálne 500 zoskokov padákom. Inštruktori však doporučujú radšej dvojnásobok – teda 1000. Prečo? Let so špeciálnym oblekom síce na videu vyzerá úchvatne, no nie to nič jednoduchého. Aj ten najmenší banálny pohyb sa prejaví na letovej dráhe a letec sa veľmi jednoducho dostane do nebezpečnej piruety, ktorá ho na 99,9% pošle rýchlo k zemi v ústrety istej smrti. Niet sa čo diviť, veď k zemi sa letci s WingSuit rútia rýchlosťou okolo 80 km/h, kým horizontálne to vytiahnu aj na dvojnásobok.
Rýchlostný rekord si zatiaľ drží Japonec Shin Ito, ktorý ako 47 ročný (!) dosiahol 28.mája 2011 so svojim oblekom dosiahol neuveriteľných 363 km/h. S prehľadom tak mohol konkurovať menším lietadlám. Odvrátenou stranou sú však smutné prípady. Geoffrey Robson sa narodil v roku 1979. Bol brilantný matematik a miloval skoky s WingSuit. A Nielen to. Pracoval na ich aerodynamike, robil zložité výpočty a písal o nich dizertačnú prácu. Ráno 14. apríla 2010 skúšal preletieť medzi dvoma skaliskami Diablovho zubu, vrcholu Dračích hôr v južnej Afrike. Zle si však vypočítal dráhu a za svoju chybu zaplatil najvyššiu cenu. Keby letel o dva metre vyššie, zvládol by to.
Majstrovstvá sveta
Zdá sa, že definitívnu bodku nad úvahami o tom, či je WingSuit šport, alebo nie je dal október 2012, kedy sa v provincií Chu-nan konal prvý šampionát v tejto disciplíne. Z vrcholu hory Tchien-men sa v ten deň vrhlo 15 odvážlivcov, sprevádzaných troma fotografmi. Všetci mali oblečené WingSuit . Ak vás teraz napadla myšlienka „toto musím skúsiť“, prečítajte si pozorne nasledujúce riadky. Kým zvládnete požadovaných 500 – 1000 zoskokov padákom, prejdú roky, počas ktorých sa oblek bude stále vylepšovať. Po absolvovaní zoskokov môžete teda začať rovno s tréningom. Na začiatočnícku kombinézu si pripravte minimálne 450 €, WingSuit pre profesionálov vás neskôr bude stáť dvakrát toľko. Šport je stále v plienkach a málo rozšírený, preto výrobcovia šijú obleky ručne a v malých množstvách, resp. na mieru. Napriek tomu verím, že mi raz ponad hlavu preletí WingSuit letec aj u nás na Slovensku.
[* youtube:RsV3bGPMTXo *]
FOTO: skysoc.com, johenrik.com
Zanechať odpoveď