Archív

Kreatívne recyklovanie: okolie domu, chalupa

Existuje nepreberné množstvo dôkazov, že človek je tvor kreatívny už od čias, ako dostal hrdé pomenovanie Homo sapiens. Kým v dávnej minulosti si musel vystačiť s predmetmi, čo mu dala príroda a blízke okolie, dnes mu stačí zájsť do obchodu a nakúpiť si potrebné veci k tomu, aby si spríjemnil svoje bývanie. Stále sú však ľudia, ktorí vďaka svojej kreativite využijú aj to, čo ostatní považujú za nepotrebné. Tak to bolo v minulosti a tak to je aj teraz. Niekedy sa človeku až zatají dych, keď vidí ich diela a hlavne to, z čoho vznikli. Vďaka internetu sa v súčasnosti môžu mnohí kutilovia a domáci majstri pochváliť svojou tvorbou. Už niekoľko rokov vznikajú blogy, kde sú prezentované nielen ich výsledné práce, ale aj návod pre ostatných, ako sa to robí.

{{adsense}}

Buď je to formou „step-by-step“, čiže krok za krokom, alebo súborom fotografií, ktoré slúžia samé o sebe, ako návod. A niekedy postačí jedna fotka, ktorá dá človeku myšlienku, nápad. V dnešnom príspevku sa budeme venovať ľuďom, ktorí vytvárajú nové hodnoty zo starých, použitých materiálov a tvorivo ich uvádzajú do nového života, skrášľujúc pritom svoje bývanie. Fotografie takýchto kreatívnych výtvorov kolujú po internete vďaka špecializovaným stránkam, aj na sociálnych sieťach. Ich vyhľadávanie však zaberá kopec času. Keďže Hobbyportal sa venuje vo veľkej miere tvorivým nápadom, zahrali sme sa na detektívov a ponúkame vám niekoľko vynikajúcich internetových nápadov na tému – ako si skrášliť okolie domu, chalupy či chaty pod heslom za málo peňazí veľa muziky.

Vonkajšie osvetlenie

Našťastie mnohí kutilovia sa chcú nielen pochváliť, ale aj ukázať návod, ako na to. Pasquale Lampard, 66 ročný taliansky dôchodca má vďaka svojej dcére vlastnú internetovú stránku, na ktorej prezentuje svoje nápady. Píše: *„Mnohí ľudia majú problém s vonkajším osvetlením svojho príbytku či chaty. Robíte v lete posedenia v blízkosti chaty a nechce sa vám zakaždým naťahovať predlžovaciu šnúru so svetlom? Potom máte tri možnosti – buď si kúpite v súčasnosti populárne LED osvetlenie, ktoré sa nabíja pomocou solárneho kolektora, alebo sa spoľahnete na petrolejovú lampu, sviečky. Alebo vymyslíte niečo nové a pekné.“*

{{adsense}}

O tom, že vymýšľať sa naozaj dá vás presvedčia nasledujúce obrázky. Na prvom vidíme, ako sa dajú recyklovať staré žiarovky. Je tu však jeden háčik. Práca s klasickou žiarovkou kladie dôraz na bezpečnosť. V sklenenej banke sa totiž nachádza vákuum a pri neopatrnom zachádzaní vám môže v rukách explodovať . Ako teda dostať jej vnútornosti vonku bez úrazu? Odpovedá Pasquale: *„Najprv odstránime kontaktný pliešok na spodnej strane objímky. Z plechu nám ostane trčať sklenená časť. Tú opatrne rozbijeme (nezabudnime na pracovné okuliare). A potom cez vzniknutý otvor rozbijeme napríklad pomocou klinca vnútornú sklenenú tyčku ktorá drží vlákno. Všetko cez otvor vysypeme von. Naplníme olejom do lámp. Kto má možnosť, umiestni do vnútra žiarovky sklenenú laboratórnu trubku (vydrží vysoké teploty), ktorou prechádza knôt. Kto nie, postačí mu aj kovová trubička. Tú musíme uchytiť, aby nám nepadla aj s knôtom dovnútra sklenej banky.“* Výsledok vidíte na obrázku:

osvetlenie3.jpg

Niečo podobné sa dá urobiť s prázdnou fľašou. Tu je výhoda, že namiesto trubky, ktorou vedieme knôt môžeme použiť špeciálny uzáver na nalievanie alkoholických nápojov, ktorý dostanete v obchodoch s domácimi potrebami a ktorý presne sedí v otvore. Trubka na nalievanie je dostatočne dlhá a tak nám nehrozí jej prehriatie od horiacej časti knôtu a následné vyhorenie umelej hmoty, suplujúcej štopeľ:

osvetlenie1.jpg

Aj najjednoduchšie nápady môžu byť úžasné. Na to, že sa jedná o drevené štipce prídete až pri bližšom preskúmaní:

osvetlenie2.jpg

165963-459563324067479-1052137901-n.jpg

Kreativita nepozná hranice. Príkladom je vášnivý motocyklista, ktorý si vonkajšiu stenu svojho domu doplnil o veľmi zaujímavé svietidlo:

osvetlenie4.jpg

Kvety a rastliny:

Klasické žiarovky miznú z obchodov a nahrádzajú ich úsporné. Staré a vypálené môžeme buď vyhodiť, alebo si z nich spraviť pekné vázičky na kvety. Aj tu platí zvýšená opatrnosť pri manipulácií s nimi. Odstránenie vnútrajšku takejto žiarovky sme si popísali o niekoľko riadkov vyššie:

ziarovky.jpg

Praskol vám črepník? Nevadí. Recyklujte ho napríklad takto:

crepnik-2.jpg

Ak si chcete vytvoriť v črepníku mini jazierko, pozrite si nasledujúci fotonávod. Dno črepníka musíte vyplniť vrstvou hliny, aby vám voda nevytekala, alebo ho zalepte. Deliaca časť je umiestnená cca 2 cm nad dnom – voda z jazierka tak bude od spodu zvlhčovať korienky rastlín, zasadených v zemi:

crepnik-jazierko.jpg

Máte pri chalupe kvety? Nechcete ich pri kosení poškodiť a veľké črepníky sú drahé? Recyklujte staré pneumatiky. Nebude hroziť, že vaša motorová kosačka „omylom“ skosí aj váš záhon:

02pneumatiky.jpg

03pneumatiky.jpg

04pneumatiky.jpg
Pneumatiky sa dajú využiť aj takto:

01pneumatiky.jpg

Jedným z obľúbených spôsobov nahrádzania klasických črepníkov sú duté pníky. Pri správnom výbere rastlín, ktoré sa v nich chystáte pestovať navodia pri vašom obydlí doslova prírodnú atmosféru:

pne.jpg

Skalné ruže sú vďačné na pestovanie. Rastú prakticky všade aj na hrsti zemi. Ani vlahy nepotrebujú veľa. Čo tak urobiť si z nich živý obraz? Podľa rozmerov starého rámu si vyrobíme malú debničku, ktorá bude slúžiť, ako zadná stena. Naplníme ju hrubšou rašelinou a na vrch pripevníme sieťku. Tá zabráni vypadnutiu rašeliny. Debničku pripojíme k rámu. Zasadíme skalné ruže.

{{adsense}}

Môžeme dva týždne počkať, kým sa zakorenia a zavesíme na stenu. Po poliatí ruží necháme opäť obraz aspoň deň stáť v horizontálnej polohe. A opäť zavesíme. Bez polievania vydržia niekoľko týždňov:

skalne-ruze-obraz.jpg

Na pestovanie rastliniek sa dá využiť čokoľvek. Napríklad staré topánky :

293637-358701880893831-1482294309-n.jpg

Populárnou náhradou črepníkov a váz sú aj PET fľaše – nápadov, ako ich využiť je ozaj mnoho:

08pet.jpg

09pet.jpg

10pet.jpg

Podobne sa dajú využiť aj staré či zbytkové PVC trubky:

rurky1.jpg

rurky2.jpg

PET fľaše

Okrem pestovania kvetov ich môžeme naozaj využiť na tisíc spôsobov. Chcete si postaviť skleník? Fólia nevydrží naveky a vďaka poveternostným podmienkam (silný vietor, kamenec) môžete o ňu prísť už v prvom roku. Sklo je zasa drahé. A čo tak skleník z PET fliaš? Na rôznych internetových fórach si záhradkári pochvaľujú ich dlhú životnosť. A nielen to. Absorbovaním tepla zo slnka sa toto v nich hromadí a v niektorých prípadoch dokáže nahradiť vykurovanie skleníka v nočných hodinách:

07pet.jpg

recycled-drinks-bottle-greenhouse.jpg

Strešná krytina z PET fliaš, vyrobená pomocou noža, nožníc, priesvitnej lepiacej pásky a obojstrannej lepiacej pásky je síce v našich končinách vďaka snehovým zrážkam zrejme jednosezónnou záležitosťou. V južnejších krajinách sa však teší obľube:

05pet.jpg

A ešte pár dobrých nápadov:

06pet.jpg

11pet.jpg

Apropo – PET fľaše. Je zrejmé, že aby ste ich zohnali dostatočný počet napríklad na skleník, budete musieť byť buď krčmár, alebo ich budete zbierať pár mesiacov za prispievania celej rodiny. Keď ich však budete mať, nevyhadzujte ani ich uzávery. Verili by ste, že tieto závesy sú vyrobené práve z takýchto štopľov?:

zavesy.jpg

Namiesto dlažobných tvárnic

Skúste si ich vyrobiť doma. Postačí vám veľký lopúch a dostatočné množstvo betónu, ktorý dnes zoženiete aj ako polotovar:

dlazba.jpg

Ak máte možnosť zohnať si pár pníkov z tvrdého dreva a niekoho, kto zručne narába s motorovou pílou, skúste tieto pníky napíliť spôsobom, akým nakrájať salámu. Využitie je zrejmé z nasledujúceho obrázku:

drevena-dlazba.jpg

Palety, europalety

Jorge Raul Raposo býva v Portugalsku. Už roky podniká v obchode. Kupuje tovar vo veľkom a následne ho v malom predáva. Hovorí: *„Po čase nastal problém s paletami. Mal som ich veľmi veľa a nik o ne nejavil záujem. Ich odvoz by ma vyšiel viac, ako bola ich zostatková cena. Najprv som ich chcel spáliť. Potom však prišiel nápad.“* Jorge začal z paliet stavať: *„Mám z nich celú chatu. Staval som to, ako LEGO.“*

{{adsense}}

palety2.jpg

Tento nápad nie je zlý. Cena nových paliet na Slovensku sa pohybuje okolo 7€. Sám som však našiel pomocou inzercie palety po 2€ a jednorazové aj lacnejšie. To by bolo zaujímavejšie. Prístrešok z paliet vás ochráni pred slnkom a zároveň poskytuje dokonalé vetranie a prívod vzduchu:

227797-493650314010808-1966627955-n.jpg

Človek je naozaj oddávna kreatívny tvor. A to je dobre. Dnes môžu všetci vďaka internetu prezentovať svoje nápady, ktoré sa vďaka sociálnym sieťam a zdieľaniu dostanú nezriedka do celého sveta. Ponúkli sme vám len zlomok takýchto nápadov. Je však možné, že vás inšpirujú k činnosti, ktorá nesie odborný názov – KREATÍVNE RECYKLOVANIE.

2012-02-15-mchin.jpg

sudy.jpg

stolik.jpg

Foto: internet