Archív

Dioráma (nielen) pre začiatočníkov

Dioráma a jej vytváranie je krásny koníček, v ktorom môžete využiť naplno mimoriadne širokú škálu vlastnej kreativity. Pomocou diorámy vytvárate miniatúrny svet , zachytávate momenty a akékoľvek scény, ktoré si vaša myseľ dokáže predstaviť. Populárne sú diorámy, znázorňujúce významné okamihy II. svetovej vojny, ale aj pristátie na Mesiaci, zmenšeniny filmových exteriérov, interiérov, námorné bitky, najkrajšie miesta sveta, prírodné a mnohé iné scény, ktoré budú vaši známi obdivovať. Hobbyportal vás zoznámi so základnými technikami, výberom materiálu, postupom a úpravami týchto miniatúr.

rubble-1.jpg

Čo potrebujeme?

V prvom rade samozrejme nápad. Mnohí z nás obdivujú diela, ktoré sú naozajstnou vernou replikou originálnych scén. Začiatočníkom sa však neodporúča vrhnúť sa na tak zložité diorámy. Na prvé pokusy je potrebné vybrať si niečo jednoduchšie.
Určite budete potrebovať tenkú preglejku, tvrdý kartón či nádobu, ktoré budú tvoriť podložku. Ďalej figúrky zvierat, stromov, rastlín, ľudí, rozprávkových či fantasy bytostí, štetce, modelovacie hmoty, farby, lepidlo, papier a podobne. Množstvo materiálov a pomôcok si môžete vyrobiť doma (spôsob si popíšeme neskôr). Pre vašu scénu si môžete vybrať čokoľvek. Nechajte vašu fantáziu pracovať naplno. Toto je váš svet – čokoľvek si dokážete predstaviť, môžete pomocou diorámy zhmotniť.
Dôležitým úkonom je voľba správnej mierky. Váš výtvor bude uveriteľný práve kvôli podobe so skutočnosťou. Pomer veľkostí závisí aj od veľkostí figúrok, ktoré chceme do diorámy zakomponovať.
Modely a figúrky nakupujeme v špecializovaných obchodoch, ideálnym miestom sú tiež detské hračkárstva. Diorámu začíname vyrábať pozadím, ktoré umiestnime na podstavu, či do škatule, nádoby a podobne. Postupujeme od pozadia do popredia – najbližšie k prednej strane by mali byť umiestnené najmenšie objekty.

diorama.jpg

Dioráma však môže byť vytvorená len s použitím papiera a lepidla. Výroba scén takýmto spôsobom je vhodná pre úplných začiatočníkov a tiež pre deti, ktoré sa s ňou môžu stretnúť v rámci výtvarnej výchovy. Tento spôsob si predstavíme, ako prvý.

Drak v škatuli

Diorámy z papiera sú nenáročné na čas. Ich vytvorenie vám zaberie 1 – 2 hodiny. Neponáhľajte sa však a užite si to.
Väčšina scén diorámy napríklad v škatuli od topánok býva umiestnená horizontálne, existujú však výnimky vo zvislej polohe. Toto je jedna z nich. Boj draka s rytierom – dynamický fantasy príbeh. Vertikálny formát umožňuje zachytiť draka v celej veľkosti a navyše v priestorovom poli, kde drak nevyzerá, ako prilepený na zadnú stenu – naopak, máte dojem, že lieta. Scéna je presiaknutá energiou boja.
Potrebujeme:
***Škatuľu od topánok
Sortiment farebných papierov
Nožnice
Biely výkres
Pastelky, voskovky a podobne
Lepidlo***
Najprv si vytvoríme pozadie. Na modrý papier nalepíme mraky, vystrihnuté z bieleho papiera. Spodnú stranu nalepených mrakov jemne vytieňujeme do sivomodra a stred vyplníme odtieňom modrej, ktorý sa môže zhodovať s podkladovým farebným papierom:

drak1.jpg

drak2.jpg

Na zadnú stranu pod mraky ešte vystrihneme a nalepíme siluetu hradu z tmavosivého papiera a pôdu (trávu) zo zeleného papiera. Pamätajte, že je to váš projekt a nie môj, môžete teda na spodnú časť umiestniť ozajstné skalky a podobne:

drak3.jpg

drak4.jpg

Vytvorte si postavy rytiera a draka. Najprv ich jemne načrtnite na výkres, potom vymaľujte a vystrihnite. Rytiera môžete umiestniť na spodnú časť škatule, ešte ho však nepriliepajte, aby neprekrýval draka:

drak5.jpg

drak6.jpg
Vystrihnite dračie krídla a podlepte ich dvoma prúžkami modrého papiera, zhodného s tým, čo ste použili na pozadie. Natrite ich lepidlom a nalepte na vnútorné bočné strany škatule:

drak7.jpg

drak8.jpg

Umiestnenie rytiera doladíme v závislosti od draka a prilepíme ho, našu prácu dokončíme nalepením draka na krídla. Pozor, aby ste ndali veľa lepidla, pretože drak by sa mohol prehýbať v mieste zlepenia. Ideálne je požiť malý kúsok obojstrannej lepiacej pásky. Prilepením draka je dioráma hotová:

drak9.jpg

Opevnenie pri skale

Toto je jeden z jednoduchších modelov. Pozrime sa ako na to.
Potrebujeme:
***Preglejku
Staré noviny
Tvrdý papier, kartón škatuľky z liekov a podobne
Múku, vodu, soľ (môžeme nahradiť modelárskou sadrou)
Nožnice
Papierovú lepiacu pásku
Farby, štetce
Kuchynské papierové utierky
Špongiu
Rôzne veci na výzdobu (modely stromov a pod.)
Zeminu, piesok, prach, drobné skalky***

Najprv si ceruzkou na podstave z kartónu či preglejky vyznačíme približné umiestnenie objektov. Potom je potrebné vytvoriť základnú štruktúru pomocou škatuliek od liekov, tvrdého papiera a kartónu. Začíname skalou v pozadí, pokračujeme opevnením a príjazdovými cestami. Všetky objekty pevne prelepíme papierovými páskami a prilepíme pomocou nich aj k podstave. „Duté“ miesta vyplníme pokrčeným novinovým papierom. Je to dôležité, aby dioráma držala svoj tvar aj pri nanesení a vyschýnaní papierovej hmoty:

opevnenie1.jpg

Ako vyrobiť papierovú hmotu? Použijeme buď sadru, alebo cesto. Pri príprave cesta použijeme šálku múky , ktorú dôkladne premiešame s 1 a ¼ šálky vody. Keďže cesto schne dlhšie, výhodnejšia je sadra. Musí byť riedka. Papierovú utierku nastriháme na tenké prúžky a postupne ponárame do sadrovej hmoty. Vytiahneme, prstami zotrieme prebytok hmoty a aplikujeme na papierovú kostru:

opevnenie2.jpg

V procese aplikácie prúžkov papierovej hmoty pokračujeme dovtedy, kým nemá celá dioráma aspoň dve vrstvy prúžkov. Celé dielo necháme vysychať celú noc:

opevnenie3.jpg

Po vysušení môže nastať problém s tým, že sa zrolujú niektoré papierové pásiky. Môžeme ich opatrne vyhladiť pomocou mokrej špongie:

opevnenie4.jpg

Teraz pristúpime k nanášaniu farieb. Na krajinu použijeme hlavne hnedú a zelenú – dbáme však na to, aby odtieň pôsobil prírodným dojmom. Steny opevnenia budú sivé:

opevnenie5.jpg

Zameriame sa na detaily. Štetec vymeníme za popisovače, ktorými sa na papierovú hmotu kreslí ideálne:

opevnenie6.jpg

Ďalej si vytvoríme realistický terén. Využijeme piesok, ale aj jemnú zeminu, špinu a prach. Aplikujeme ich na vrstvu lepidla, ktorou sme natreli jednotlivé časti. Hmotu na lepenie si pripravíme zmiešaním bieleho kancelárskeho lepidla s vodou v pomere 1:1:

opevnenie7.jpg

Piesok a ostatné materiály je vhodné nasypať do pevného obalu napr. z korenín a jemne ním posýpať lepidlo:

opevnenie8.jpg

Terén môžeme vylepšiť rôznymi spôsobmi – prilepíme malé skalky, malé krovie či mach môžeme vytvoriť zo zelenej špongie, alebo pridáme modely stromov a kríkov. Tieto si tiež môžeme vyrobiť doma – spôsob ich prípravy sme na Hobbyportali popisovali na tomto mieste :

opevnenie9.jpg

Diorámu môžete vylepšiť akokoľvek – experimentujte s rôznymi materiálmi a rôznymi farbami. Takto vyzerá pevnosť po dokončení:

opevnenie10.jpg

Realistický vodopád

Na prvý pohľad sa javí ako vážny problém stvárnenie vody v dioráme tak, aby vyzerala realisticky (viď obrázok) V nasledujúcom návode vás presvedčíme, že je to jednoduchšie, ako ste čakali.

vodopad-1.jpg

Najprv musíme vytvoriť scénu. Urobíme si skicu na podstavu, alebo na papier. Musíme však zohľadniť fakt, že tentoraz bude model doplnený figúrkami a tak zvolíme správnu mierku:

vodopad-2.jpg

Jedným zo spôsobov vytvorenia pozadia a scény je použitie hmoty, ktorá sa nazýva Foamular. Podobá sa na veľmi jemný polystyrén a je ideálna na modelovanie. Zohnať ju je však dosť ťažké a tak ju musíme nahradiť napríklad klasickou montážnou penou, ktorú nastriekame do formy z dreva, kartónu a podobne. Formu vystelieme mastným papierom na pečenie, aby sa nám odliatok neprilepil k stenám. V obchodoch si necháme poradiť a vyberieme si penu s čo najjemnejšou štruktúrou. Po stuhnutí nám vznikne asi 6 – 8 cm vysoký kváder, ktorý môžeme rezať, lepiť a tak vytvoriť scénu. Použiť môžeme aj klasický polystyrén – obidve hmoty po vyrezaní a zlepení do tvaru, aký potrebujeme musíme opatriť vrstvou papierovej hmoty tak, ako v predchádzajúcom návode. Alebo na povrch aplikujeme rovno modelársku sadru. Ostatne – základnú scénu môžeme zhotoviť tak, ako pri predošlom návode na opevnenie:

vodopad-2a.jpg

vodopad-3.jpg

Teraz prichádza na rad výroba „vody“ a vodopádu. Použijeme priesvitný silikónový tmel, ktorý vytlačíme v pásoch tesne vedľa seba na väčší štvorec voskovaného (mastného) papiera. Silikónové pásy sa zlejú do seba a vytvoria jeden kus :

vodopad4.jpg

Táto hmota vyzerá, ako padajúca voda. Môžeme ju ešte trochu upraviť pomocou špáradla, ktorým jemne vytvoríme „riadky“ padajúcej vody:

vodopad5.jpg

Ako náhle je hmota suchá, odlúpneme ju z voskového papiera. Je však dosť krehká a tak ju musíme pri umiestnení do diorámy spevniť. Vystrihneme z priesvitnej PET fľaše pruh široký, ako vodopád a o niekoľko centimetrov dlhší. Prúžok vlepíme do scény a pomocou fénu s horúcim vzduchom vytvarujeme ohyb:

vodopad-4.jpg

Teraz prilepíme vodopád k podložke a skrátime na požadovanú veľkosť. Prítok vody a jazierko vytvoríme tiež z priesvitného silikónového tmelu. Ním zalejeme spodnú časť vodopádu. Pomocou zriedenej bielej farby zvýrazníme padajúcu vodu:

vodopad-6.jpg

vodopad-7.jpg

Penu na hladine jazierka vytvoríme pomocou bieleho silikónu, ktorý upravíme štetcom do požadovaného tvaru a po čiastočnom zaschnutí naň jemne aplikujeme vrstvu priesvitného tmelu:
Ostáva nám pridať figúrky a tiež nejakú flóru. Výsledok stojí za to:

vodopad-8.jpg

Kombináciou spomínaných postupov takto môžete vytvárať krajinky a scény podľa vlastnej fantázie.Experimentujte a vyberajte si postupy, ktoré vám „sadnú“.

Niekoľko rád na záver

Nech ste akokoľvek šikovný, vedzte, že výroba diorámy vám zaberie dva dni a viac, Je to dané hlavne dlhým časom, ktorý je potrebný, aby modelovacia hmota (sadra, cesto a podobne) dôkladne vyschla.
To však nebráni tomu, aby ste zatiaľ vyrobili niektoré realistické detaily k vašej scéne.
Vlnitý plech. Vyrobíme si ho z vlnovkavého papiera, ktorý poznáme napríklad, ako výstuhu kartónov, no dá sa kúpiť aj samostatne. Postup nie je zložitý. Vystrihneme si z papiera obdĺžnik, ktorý prekryjeme vrstvou alobalu tak, aby sa jeho bočné strany dali zahnúť na druhú stranu. Jemným štetcom (alebo mäkkou handričkou) pretierame alobal, kým nekopíruje vlnky papiera. Keď to máme hotové, opatrne zložíme z papiera alobal, natrieme ho natenko lepidlom a prilepíme naspať na papier s tým, že bočné strany alobalu zahneme podeň. Alobal nemusíme použiť, ak chceme mať „akože“ vlnitý plech natretý farbou. Vtedy stačí vlnovkavý papier vymaľovať napr. temperou.

vlnity-plech.jpg

vlnplech3.jpg

Terakotová strecha. Z vlnovkavého papiera môžeme tiež vytvoriť imitáciu terakotovej strechy tak, že vystrihujeme malé kúsky vlnoviek a lepíme ich späť na papier tak, ako keby sme pokladali krytinu na ozajstnú strechu. Na záver pretrieme tehlovočervenou farbou:

terakota.jpg

Sneh. Imitáciu snehu na pôde diorámy aj na predmetoch vytvoríme tak, že štetcom natierame plochy sadrou a vytvárame dojem závejov či snehu na stromoch, predmetoch. Sadru necháme zaschnúť a potom ju jemne natrieme lepidlom, na ktoré nasypeme detský púder:

tiger-tank-snow-scene-diorama-1.jpg

Pri modeloch z II. Svetovej vojny ja dôležité upraviť modely tankov, aby vyzerali reálnejšie, napríklad imitáciou blata. To si urobíme tak, že zmiešame sadru s hnedou potravinárskou farbou (môžeme však použiť napr. kakao, kriedu zmiešanú s grafitom a pod.) Sadra s vodou musí byť rozrobená na riedko, aby sa nám dala časť vtiahnuť do slamky na pitie nápojov. Stačí naozaj len trochu zmesi. Tú potom silne vyfúkneme na objekt a po vyschnutí bude vyzerať, ako ozajstné blato:

weathering-tutorial-2.jpg

Nebojte sa experimentovať. Požite napríklad vatu, namočenú v sadrovom roztoku. Je dobre tvarovateľná a vytvoriť s ňou môžete aj malé detaily. Pri tvorbe diorámy môžete využiť netradičné veci. Napríklad na imitáciu dlžobných kociek úplne postačí šošovica s obchodu. Na podstavu diorámy nalepíme obojstrannú priesvitnú lepiacu pásku a na ňu postupne priliepame zrnká šošovice. Medzery medzi zrniečkami môžeme vytmeliť a výsledné dielo natrieť na sivo:

sosovica-dlaz.kocky.jpg

Ak sa teda rozhodnete urobiť si vlastnú diorámu, nezabúdajte, že jediné, čo vás obmedzuje, je vaša vlastná fantázia. Ostatné je len na vás a na vašej zručnosti. Tisícky inšpirácií nájdete na internetových stránkach po zadaní hesla diorama do vyhľadávača. Prajem príjemnú zábavu.

wolstenholme-diorama-overhead.jpg

Foto: youtube.com, armorama.com, stormthecastle.com, newarkadvocate.com