*„To nie je možné“* – poviete si možno pri pohľade na obrázky v tomto príspevku, keď sa dozviete, že skaly na nich nedrží pohromade žiadne lepidlo, ani drôt či iné zariadenie. Rock Stacking & Balancing, teda vyvažovanie skál je druhom hobby, ktoré mnohí považujú za prírodnú formu umeleckého dizajnu. Právom.
Gravitácia, alebo nie?
Všeobecne sa tento druh umenia opisuje ako štýl, v ktorom umelec pomocou skál, kameňov či balvanov vytvára abstraktné formácie spôsobom, že ich kladie na seba pomocou rôznych techník takzvaného stohovania. To všetko bez pomoci akéhokoľvek lepidla , podstavca či zariadenia na fixovanie. Nejde však len štýl umeleckého vyjadrenia pomocou prírodných materiálov. Mnohí tvorcovia tvrdia, že okrem formy umenia má tento proces meditatívny charakter spájajúci hobby s pokojom a vnútornou rovnováhou. Rovnako tí, ktorí majú možnosť vidieť tieto diela získavajú okrem umeleckého zážitku podobný pocit reflexného pokoja a vnútorného mieru.
V mnohých prípadoch sa zdá, že veže zo skál vzdorujú zemskej príťažlivosti. Je to však presne naopak – gravitácia je dôvodom, prečo sa tieto diela nerozsypú a nezničia. O tom, že je to pravda vás presvedčí nasledujúce video:
[* youtube:PUsqEDLEmgk *]
Zvláštne, že? Michael Grab je jedným z najlepších umelcov, ktorí sa tomuto koníčku venujú. K spôsobu ukladania skál sa vyjadril takto: *„V podstate ide o princíp v podobe napríklad tri skaly – tri prírodné body. Určenie rovnovážnych bodov však naozaj vyžaduje skúsenosť a nekonečné more trpezlivosti. Prvý bod môže tvoriť prírodná drážka na základnej skale, alebo nejaká nerovnomernosť, či prasklina, no ani to samozrejme nezabezpečí, že druhá skala vám bude na tej prvej stáť bez pohybu. Musíte teda na nej hľadať bod číslo dva. Tam postavíte ďalšiu skalu. Jemne ňou manipulujete, otáčate s ňou a posúvate kým necítite žiaden odpor, ktorý by znamenal spadnutie. Nehľadáte len ťažisko, ale sústavu ťažísk, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú. Kamene musia držať na svojom mieste iba vlastnou rovnováhou a váhou, ako takou. No a potom hľadáte tretí bod, aby ste mohli vo svojom diele pokračovať ďalej. No nie to tak zložité, ako sa zdá na prvý pohľad. Chce to len prax. A samozrejme trpezlivosť a pokoru.“*
Skalné útvary, vytvorené vyvažovaním môžu byť veľmi malé, ale aj mohutné. Niektorí umelci dokážu „stohovať“ obrovské balvany, zatiaľ čo iný dávajú prednosť oveľa menším výtvorom. Bez ohľadu na hmotnosť sú diela týchto ľudí považované za dočasné. Nakoniec dochádza k ich demontáži prírodnými silami (dážď, vietor, morské vlny a podobne). Napriek tomu, aj keď sa vyzerá útvar zo skál doslova neisto, gravitačná sila, držiaca ho pokope býva oveľa silnejšia, ako sa zdá.
Umenie Rock Balance býva mnohokrát nebezpečné. Vyvažovanie sa zvyčajne vykonáva v oblastiach s nerovným terénom, na brehoch riek, alebo priamo v rieke na balvane, trčiacom z vody. Kto chce teda tento koníček praktizovať, mal by mať dobrú kondíciu. Nesmieme zabudnúť ani na umelcov, manipulujúcich s ťažkými kameňmi. Vtedy je naozaj veľmi ľahké ublížiť si.
Techniky používané v skalnom vyvažovaní sa môžete naučiť. Mnohí sa však domnievajú, že sa jedná o určitý stupeň prirodzeného inštinktu, kombinovaného s vrodeným talentom nájsť to správne umiestnenie.
[* youtube:JykJrVbCMuM *]
Spomínaný Kanaďan Michael Grab vysvetľuje: *„ Každý kameň je zvyčajne pokrytý rôznymi nerovnosťami, ktoré môžu slúžiť ako „statív“ pre vzpriamene stojacu skalu. Aj keď sa to zdá zvláštne, veľkú pozornosť venujem „pocitu“ skál. Snažím sa vidieť už dopredu, ako by mal výsledok vyzerať a aké skaly by som mal naň použiť. Táto činnosť sa v mojej mysli dokáže zmeniť na niečo viac, ako experimentovanie. Zvedavosť sa mení na terapeutický rituál, prechádzajúci do meditatívnej prítomnosti. Umenie dizajnu sa prepojí s pokojom v duši a pohodou myslenia.“*
Zámer umelca sa môže meniť vzhľadom na situáciu, okolnosti a miesto, kde tvorí. Štýly, ktoré využíva sa dajú medzi sebou kombinovať a delia sa do štyroch základných:
Pure Balance – dva kamene usporiadané v rovnovážnych bodoch.
Counterbalance – čelná vyváženosť, kde kompaktnosť útvaru závisí od hmotnosti a schopnosti ukladaných skál v hornej časti udržať rovnováhu. Vrcholom tohto štýlu je opačné poradie skál a kameňov, kedy sú na spodku tie menšie a ľahšie a smerom k vrchu sa ukladajú väčšie a ťažšie.
Balanced Stacking – vyvážené stohovanie – skaly ležia na sebe naplocho poukladané do veľkej výšky
Free Style – kombinácia predošlých štýlov
Michael pokračuje: *“Najkrajšie miesta sú pre nás neprístupné. Niežeby sme sa tam nedostali, ide o to, že Kanada má množstvo národných parkov, ktoré sú vďaka špeciálnym zákonom na ne sa vzťahujúcim nedostupné. Doslova je uvedené, že narušovanie pôvodného vzhľadu prírody vrátane zbierania rastlín, skál a podobne je v národných parkoch zakázané. No napriek tomu sa dá nájsť dostatok nádherných miest, v ktorých tvorím.“*
Peter Juhl je ďalším známym umelcom, ktorý tvorí objekty z vyvážených skál. Jeho návod na úspech v tejto činnosti je nasledovný:
*„Balancing Rocks je zručnosť, ktorá sa dá naučiť. Väčšina ľudí sa ju môže naučiť. Moja lekcia je stručná, no aj s jej pomocou sa ľahko môže stať, že získate vášeň na celý život. Je lákavé zobrať niekoľko skál a postaviť ich na seba tak, že budú na prvý pohľad odporovať gravitácií. No ak máte príliš skoro veľké očakávania, bude vaše nadšenie viesť skôr k frustrácií, ako k uspokojeniu. Je oveľa lepšie začať s dvoma, maximálne s troma skalami a vaše prvé diela vôbec nemusia mať eleganciu. Stačí ak prídete na to, ako to všetko funguje. Vyberte si väčšiu skalu so zaoblenými koncami a snažte sa nájsť nejaký balvan, ktorý poslúži, ako stabilná základňa. Hľadajte na jeho povrchu nejakú väčšiu priehlbinu, prasklinu a podobne. Do tejto priehlbiny sa snažte umiestniť jeden koniec vašej skaly tak, aby vzhľadom k balvanu stála vertikálne. Držte ju oboma rukami a pomaly ich odsúvajte preč. Vtedy zacítite smer, v ktorom sa začne nakláňať na stranu. Vtedy s ňou začnite jemne otáčať a jemne ju nakláňajte do opačného smeru proti tomu, v ktorom má tendenciu spadnúť. Po pár skúškach ucítite v dlaniach pozície, v ktorých je tendencia k pádu menej výrazná. Sledujte ich a pokračujte v menších úpravách pomalým pohybom skaly. Nakoniec ucítite v prstoch, kde skala dosiahne stabilitu. Uvoľnite ich a zistíte sami, či je skala stabilne vyvážená. Možno sa vám to podarí na prvýkrát, možno na piaty, pribaľte si teda so sebou veľkú dávku trpezlivosti. Keď ste zvládli tento krok, zostaňte ešte chvíľu pri tejto skale a pokus opakujte znovu. Skúste iný kontakt na základni (balvane)a precvičujte uchopenie dlaňami a prstami. Môže to trvať hodinu a tak si z času na čas precvičte stuhnuté prsty a pošúchajte dlane jednu o druhú. Ak sa vám podarí nájsť iné body stability, bude to len a len vašim plusom. Potom si nájdite základný balvan s hladkým, alebo takmer hladkým povrchom. Skúste aj tento krát umiestniť naň skalu s oblými koncami. Toto už chce viac citu a zručnosti, pevne však verím, že sa vám to podarí.“*
Peter Juhl má mnohých nasledovníkov. Dôležité je, že sa rád so svojimi poznatkami podelí: *„Keď ste sa naučili dokonale vyvážiť dve skaly, môžete pridať ďalšiu. No teraz sa samozrejme celá vec skomplikuje. Dbajte hlavne na jednu zásadu – snažte sa nepohnúť so skalou, ktorú ste umiestnili, ako prvú. Ak to nepôjde, budete musieť posunúť aj prvú skalu, pretože pridaním druhej ste zmenili celkové ťažisko útvaru. Pravdou je, že s narastajúcou praxou získate vyšší level zručnosti a v budúcnosti vám nebude robiť problém postaviť zostavu aj s viacerých skál a skaliek. Tento návod je len jeden z mnohých, ale pre začiatočníka úplne postačuje.“*
Kamenné útvary, založené na vyvážení nemusíte tvoriť len v prírode. Skúsiť sa dajú aj v okolí vášho domu. Nielen že nimi skrášlite exteriér, oveľa väčším zadosťučinením za trpezlivosť budú obdivné a neveriace pohľady susedov, rodiny a známych, ktorí vás prídu navštíviť.
Tak čo. Máte chuť skúsiť Balancing Rocks? Za skúšku predsa nič nedáte. A možno v sebe objavíte schopnosti, o ktorých ste netušili. Inšpiráciu môžete nájsť vo fotogalérií k tomuto článku.
Foto: teamsandtastic.com, designverb.com , wikipedia.org, yadogg.com, telegraph.co.uk, mypicking.com, qnet.org.au, gravityglue.com,
Zanechať odpoveď