Archív

Jarné zahradkárčenie – s čím začať a na čo nezabudnúť

Ak máte záhradu, terasu či balkón, kde pestujete ovocie či zeleninu, máte nasiate bylinky alebo zasadené kvety, a máte záľubu v záhradkárčení, určite vás to už do nej ťahá a chcete začať s jej „údržbou“ po zime. A máte pravdu, už je pomaly čas. Aj keď tohtoročná zima nie a nie odísť, môžete si aspoň pripraviť, všetko čo budete o pár týždňov už určite potrebovať.

Práve jar je pre záhradkárov najťažším obdobím počas celého roka. Od vykonaných jarných prác totiž závisí vo veľkej miere celá sezóna. Samozrejme ak nepočítame teplotné výkyvy a iné rôzne „hrátky počasia“.

1.jpg

Kedy v záhrade začať?
Najideálnejšie a najmúdrejšie je s prácami v záhrade – sadením, siatím a odstránením buriny – začať po zídení posledného snehu a počas slnečného suchého počasia. Zvyčajne v marci či apríli.

S čím začať?
Ako prvé by ste mali odstrániť zabudnuté odpadové listy spod ovocných stromov a okrasných kríkov. Ak ste si na jeseň nedali záležať, nájdete pod nimi aj suché vetvičky. Následne odstráňte zimnú nástielku z trvaliek, okrasných kríkov a ruží. Najlepšie však je ak si ju odložíte a hneď nevyhodíte alebo nespálite, nakoľko sa môže ešte zísť pri náhlej zmene počasia.

Kvety
Príchod jari každoročne zvestujú snežienky. Často sa objavia už vo februári, kedy trčia ešte spopod topiacej sa snehovej prikrývky. Keď sa však objavia, je jasné, že zima je už na ústupe. Sú prvými cibuľovinami. Na svoj rast potrebujú výživnú a ľahkú pôdu.
Ďalšími typickými jarnými kvetmi sú narcisy a tulipány. Obe cibuľoviny sú nenáročné na pestovanie a vysádzajú sa už na jeseň – v septembri – októbri, a dodávajú každej záhrade jarného ducha. Na jar začnú kvitnúť taktiež hyacinty či krokusy.

2.jpg

Na jar začíname s vysádzaním letných cibuľovín ako sú napríklad gladioly a ďalšie druhy hľúznatých a cibuľových kvetín.

Čo sa týka trvaliek a letničiek, v prvom rade z existujúceho záhonu trvaliek odstráňte zaschnuté časti rastlín. Kvety, ktoré vytiahol mráz, jemne zatlačte tak, aby im nezaschli korene. Potom môžete začať vysádzať, respektíve presádzať, aj také druhy trvaliek, ktoré budú kvitnúť v lete či na jeseň. Ak pretrváva suché počasie, treba ich pravidelne polievať.

Ak túžite mať už skoro na jar okolo domu, na balkóne alebo na terase záplavu kvetov, vysaďte si dvojročné rastliny, napríklad sirôtky. Bude sa im dariť na záhonoch (aj na tých užších) aj v nádobách a dajú sa kúpiť v rôznych farbách a s rôznymi veľkosťami kvetov. Vynímajú sa napríklad aj v spoločnosti nezábudiek, sedmokrások či cheirantov. Ak túžite po ozajstnej záplave kvetov, vysaďte do jednej nádoby viac exemplárov. Nezabudnite ich však pravidelne polievať a odstraňovať odkvitnuté kvety.

3.jpg

Sadenice a semienka dostanete napríklad na trhoch, v špeciálnych záhradkárskych obchodoch, ale dnes už aj vo veľkoobchodoch a supermarketoch. Ak máte záhradu a túžite ju mať farebnú a plnú všakovakých kvetov, ale nemáte na to peniaze, no chcete si splniť svoju túžbu, je tu možnosť, ako na tom, napríklad pôžička Využiť môžete službu nonstop operátora, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie, priebeh a zmluvné podmienky. Pri niektorých neplatíte žiadne poplatky za vybavenie pôžičky, žiadne poplatky za vedenie účtu, žiadne poplatky za účtovné položky. Jediné, čo uhradíte, je príslušný počet mesačných splátok. Vybavenie pôžičky vybavíte už v 3 krokoch: 1. Zvolíte si sumu, ktorú si chcete požičať, a dobu splácania; 2. Vyberiete si konkrétnu pôžičku a 3. Vyplníte jednoduchú on-line žiadosť. Nemusíte nič tlačiť a ani netreba nič nikam posielať poštou.

Stromy, popínavé rastliny a kry
Už počas marca/apríla je potrebné začať s presvetľovacími a omladzovacími rezmi kríkov, živých plotov a stromov, ktoré kvitnú na konci jari a v lete. Rezy ošetrite latexom alebo štepárskym voskom, čím zabránime následnej infekcii.

Ideálne je tiež začať s výsadbou živého plota. Na 1 meter živého plota použite 5 rastlín. Pri cypruštekoch a tujách však dodržujte menšie, zhruba 40 cm, odstupy.

Najprv samozrejme všetky okrasné kríky skontrolujte, či neboli poškodené mrazom. Ak boli, tak je nutné poškodené konáriky odstrániť. Ovocné kríky ako sú egreše či maliny hlboko zrežte. Práve hlbokým rezom kríkov vyvoláte jeho ďalší intenzívny rast.

Okolie koreňov ovocných stromov je dobré prerýľovať, pohnojiť a urobiť v ich okolí nástelku.

Počas apríla sa strihajú aj niektoré druhy popínavých rastlín ako je napríklad veľkokvetý plamienok, vistéria či zemolez.

Približne v polovici apríla sa vysádzajú aj vždyzelené listnaté stromy, nové ovocné stromy a ihličnany. Čerstvo vysadené dreviny sa musia často zalievať a v prípade, že sú vysadené na mieste, kde neustále svieti slnko, je potrebné zabezpečiť im mierne tienenie.

Počas apríla je nevyhnutné ukončiť aj sadenie ovocných stromov a krov. Uvoľnené kmene mladých stromčekov je vhodné priviazať ku kolíkom.

4.jpg

Tráva
Tráva rastie po roztopení snehu ako z vody. Ak chcete mať na dvore nízky a krásny trávnik, musíte trávu koncom apríla zostrihať a vyčesať z nej odumreté listy pomocou vertikutačných hrablí. Ak takéto hrable nemáte a nedisponujete tučným účtom, môžete využiť rôzne pôžičky Mnohé sú už dnes rýchle a jednoduché, pričom peniaze môžete využiť na čokoľvek. O pôžičku môžete požiadať napríklad aj prostredníctvom internetovej stránky a to vyplnením on‐line žiadosti. Pri vyplnení on‐line žiadosti máte možnosť rozhodnúť sa, či vyplníte celú žiadosť alebo vyplníte len niekoľko kontaktných údajov a spoločnosť vám zavolá späť, s ktorou sa následne dohodnete na podrobnejších informáciách. Výška výpožičiek sa zvyčajne pohybuje od 600 € do 4 000 €, pričom po konzultácii však môžete požiadať aj o vyššiu sumu.

v.jpg

Ak však chcete zakladať nový trávnik, vhodný čas je práve koncom marca/ začiatkom apríla. Pred jeho založením je nutné pôdu dobre prehnojiť. Zároveň je dôležité vybrať správny substrát, zarovnať nerovnosti na trávnatej ploche, ktoré spôsobila zima a zarovnať i okraje. Všetky tieto kroky vám ušetria do budúcna veľa času. Nový trávnik je vhodné kosiť až vtedy, keď narastie do výšky približne 7 – 8cm.

Zelenina a ovocie
Ak je už pôda primerane suchá a počasie je priaznivé, teplé s malými výkyvmi, môžete začať vysievať zeleninu. Najmä teda mrkvu, cviklu, fazuľu alebo hrach. Do skleníka môžete taktiež dať napríklad paradajky či papriky.

V tomto čase je dobré myslieť aj na jahodový záhon. Odstráňte z neho burinu, odumreté listy a odnože. Do pôdy pod jahody môžete pridať síran draselný, ktorý podporuje tvorbu mäkkých pletív. Pre docielenie skoršej úrody môžete záhon s trsmi jahôd napríklad prikryť čiernou polyetylénovou fóliou s otvormi pre jednotlivé rastlinky. Fólia zabraňuje rastu buriny, ale aj nadmernému vysychaniu pôdy a sčasti chráni plody pred znečistením.

5.jpg

Čo na jar sejeme
*Apríl*: špenát, hrach, šalát, reďkovku, cibuľu, pór a koreniny
*Máj*: cviklu, fazuľu, brokolicu, uhorky, tekvicu, čakanku
*Jún*: reďkovku, kvaku, fenikel, kapustu, karfiol, fazuľu kríčkovú

Čo na jar sadíme
*Apríl*: predklíčené zemiaky, skorú kapustu
*Máj* (po troch zamrznutých): rajčiaky, kapustu, kaleráb, zeler, uhorky, tekvicu
*Jún*: papriku, baklažán a to, čo sa nestihlo v máji

Proti škodcom
V apríli je veľmi premenlivé počasie, ktoré je rajom pre slimákov. Ak proti ním včas nezakročíte, s jarnou zeleninou sa môžete rozlúčiť. Nebezpečenstvo slimákov je vtom, že sú v prvých dňoch skoro neviditeľní – a tak sa nedajú dobre pozbierať. Ak však medzi záhony položíte drevené laty a každé ráno ich otočíte, nájdete všetkých votrelcov, ktorí sa chystali napádať vašu úrodu. Ak ešte k tomu pod laty nasypete hobliny poliate pivom, budete sa náramne čudovať ako to pomôže.

Začiatkom apríla sa končí so zimnými postrekmi proti chorobám a škodcom na ovocných stromoch.

M. CH.