Archív

Kúpiť zrekonštruovaný byt/ dom alebo v pôvodnom stave?

Pri kúpe príbytku je zväčša dilemou rozhodnúť sa, či si kúpiť byt v novostavbe alebo v staršej bytovke. Rozdiel je aj bývať v 9-poschodovom paneláku a 3-poschodovom dome s pár bytmi. Ako aj vo výškovej samo-stojacej budove či rodinnej zástavbe. Otázne je i či je zateplený alebo nie. To isté platí aj pri kúpe domu. Je lepšie si postaviť dom od základov po novom alebo si kúpiť starší, opotrebovanejší, s históriou a patinou a prerobiť si ho? Koľko vyjde pozemok? V akej štvrti? S akým pôdorysom či vybavením? Poďme si to rozmeniť na drobné.

b.jpg

Výhody & nevýhody
Pri rozhodovaní sa azda nikdy nie je na škodu si preložiť papier a na jednu stranu napísať výhody kúpy a na druhej nevýhody. Najmä ak sa rozhodujete medzi dvoma či viacerými ponukami ide o vcelku prehľadnú a efektívnu pomôcku.

p.gif

Kúpa/ stavba nového
S kúpou nového bytu či stavbou domu je nutné rátať s novodobými materiálmi. Čo môže byť výhodou i nie. Staré pálené tehly môžu pre niekoho znamenať oveľa väčšiu kvalitu ako tvarovky z ľahčeného betónu. Avšak sto ľudí, sto chutí.

Pri výstavbe bungalovu, ktorý je v dnešnej dobe veľmi obľúbenou formou výstavby, je nutné napríklad zvýšiť pozornosť aj na projekty domov Vybrať si možno z predlôh a hotových šablón, ale i navrhnúť si vlastný pôdorys. Je rozdiel aj ak stavbu kúpite na kľúč alebo si ju staviate svojpomocne. Taktiež závisí na dohode – napríklad pri výbere konkrétneho projektu je možné urobiť drobné zmeny, ako posunúť nejakú priečku. Odrazí sa to však na výslednej cenovej kalkulácii. Okrem projektov je potrebné rátať však aj s výberom pozemku. Na porovnanie v lukratívnej bratislavskej mestskej časti Staré Mesto zaplatíte za m2 približne 980 eur a v obci Varín, ktorá sa nachádza pri meste Žilina, za platíte za m2 27 eur.

d.jpg

Pri kúpe bytu v novostavbe je pravdepodobnosť, že nebudete musieť bojovať s plesňami či popraskanými stenami. Byt bude dýchať novotou a módnym trendom. Ak kupujete byt, ktorý je ešte vo výstavbe, môžete ešte zasiahnuť do plánovaných úkonov, prípadne si vybrať z ponuky. Niektoré firmy totiž dávajú na výber napríklad vonkajšie žalúzie či vnútorné, farbu kachličiek v kúpeľni, podláh v hale či druh vodovodných batérií. Ak už máte napríklad aj predstavu, ako si zariadite obývačku, môžete navrhnúť napríklad do ktorej strany by sa malo otvárať okno a pod. Ak však kupujete byt, ktorý už stojí, musíte sa zmieriť s jeho výzorom a dispozičným riešením. Samozrejme aj tu je možnosť prestavby, čo však v tomto prípade značne zbytočne zvýši náklady.

Na ilustráciu, 3-izbový byt v novostavbe v bratislavskom Ružinove v Perle Ružinova stojí približne 140-tisíc eur. Dvojpodlažný dom na kľúč vyjde približne na 105-tisíc eur. Je nutné však počítať s pozemkom. Za 600 m2 pozemku v Rovinke v okrese Senec s vysporiadanou prístupovou cestou a inžinierskymi sieťami pri pozemku zaplatíte 65-tisíc eur.

Rekonštrukcia pôvodného
S kúpou nehnuteľnosti v pôvodnom stave vznikajú výdavky na jej prestavbu, ak je o ňu záujem. Výhodou však je prerobenie si priestorov podľa svojho gusta. Plochu nerozšírite, pohrať sa však môžete s dispozíciou bytu. Opatrne však s nosnými múrmi. S ich búraním a posúvaním je vcelku problém. Posúdiť, či a v akej miere sa môže ich rekonštrukcia vykonať môže len statik. On presne určí v akom rozsahu je možné s nosnou stenou narábať. Ak napríklad chcete posúvať nosnú priečku na vrchnom poschodí v bytovke, možnosť na odsúhlasenie je vyššia ako kebyže ju chcete presúvať na prvom poschodí v 12-poschodovom paneláku. Tam totiž podopiera 11-podlaží a hýbanie s ňou je značne obmedzené. Je pravdepodobné, že v tomto prípade statik povolí len výraz v stene, pričom jej časť sa bude musieť zachovať na svojom mieste.

r.jpg

Pri menších úpravách bytu sa podáva na miestny či obecný úrad len ohlásenie na stavebné práce, ak však plánujete väčšiu rekonštrukciu, nutné je podať si stavebné povolenie. Zákonná lehota na odpoveď o jeho schválení či neschválení je 30 dní od podania žiadosti. Cena za stavebné povolenie v bratislavskom kraji je vo výške 698 eur.

Pri kúpe staršieho bytu je dôležité prihliadať nielen na jeho samotný stav, ale aj na stav celej bytovej jednotky. V súčasnosti prebieha masové zatepľovanie domov na sídliskách vo väčších mestách. Preto je jednoduchšie kúpiť byt v dome, ktorý už bol zateplený a nemusíte tak zažívať proces zatepľovania. Prach, špinu, robotníkov na lešení za oknami, hluk a pod. Nie je to zas však neznesiteľná komplikácia, ktorú by ste neprežili.

Kúpou staršieho domu môžete získať jeho jedinečný, priam, až historický vzhľad, ktorý by ste dnes žiadnou novou výstavbou len tak ľahko nedosiahli. Detaily v ozdobných chrličoch, rímsach, vysokých stropoch či nájdených pokladoch na povale – ako napríklad zrkadlá, odvlhčovače alebo kolovrátky, môžu dodať príbytku autentickú atmosféru ako s av dome kedysi nažívalo. Nemusíte si hneď myslieť, že takto vznikne z domu múzeum. Vkusným skĺbením moderného dizajnu so starou architektúrou môže vytvoriť zaujímavý, krásny a pohodlný dojem.

g.jpg

Pri kúpe nehnuteľnosti v pôvodnom stave sa môže stať, že predchádzajúci majiteľ vám v nej nechá nejaké vybavenie. Záleží od situácie, či sa sedačke, práčke, mikrovlnnej rúre či chladničke potešíte alebo vám je na oštaru. Záleží takmer vždy na dohode oboch strán. Niekedy je dobré si veci napríklad nechať aj napriek tomu, že ich nevyužijete, ak si majiteľ za ne nič nenárokuje. Môžete ich totiž predať v bazáre a z peňazí, ktoré za ne dostanete si môžete kúpiť, to čo potrebujete. Tu však ide o časové možnosti, ktoré máte.

Okrem pôdorysu a vybavenia je dobré si premyslieť aj sťahovanie a budúce nažívanie. Ak sa vám totiž páči napríklad byt na treťom poschodí v bytovke bez výťahu a plánujete mať deti, nosenie kočíku hore-dole vás isto obmedzí. Alebo ak máte posteľ, ktorú chcete mať aj v svojej novej spálni, ktorú neplánujete prerábať, je dobré si odmerať šírku dverí, aby sa vám do nej vošla.

Na ukážku, za 3-izbový byt v pôvodnom stave v bratislavskom Ružinove zaplatíte približne 105-tisíc eur a za dom v pôvodnom stave v mestskej časti Dúbravka 180-tisíc eur.

Čo z povedaného vyplýva?
Záleží v skutočnosti len a len na preferenciách každého z nás. Dôležitými faktormi sú okrem vkusu aj finančné možnosti a čas.

M. CH.