Archív

Ako zdolať cudzí jazyk

Koľko jazykov človek vie, toľkokrát je človekom. Preto začať sa učiť cudzí jazyk alebo sa v nejakom zdokonaľovať v hocijakom veku je len prínosom. Cibrenie mozgu, obohacovanie slovnej zásoby, vnímanie výrazových prostriedkov a synoným v cudzej reči, čítanie medzi riadkami, nacvičovanie prízvuku, pozeranie filmov, počúvanie rádia a komunikácia v danom jazyku je síce drina, ale v konečnom dôsledkom veľkým prínosom. Pre samého seba i v spájaní ľudstva.

1.jpg

Možností je veľa
Učiť sa dá rôznymi formami. Dôležité je zistiť, ktorá je tá pravá pre vás. Čo vám išlo ľavou zadnou v mladosti, nemusí ísť teraz. Učenie na skúšky na univerzite je určite inou šálkou kávy, ako učenie z potešenia. Memorovanie nemusí byť násilné a deprimujúce, ale i zábavné, hlavne hravou formou. Opakovanie do „zblbnutia“ zaručia aj rôzne piesne. Najmä tie detské. Ide o veľmi chytľavé odrhovačky, ktoré sa vám zaryjú do vedomia, a vďaka nim si osvojíte niektoré pojmy. Avšak aj preklad obľúbených piesní a ich spievanie má niečo do seba. Z hudobných náuk možno skúsiť i karaoke, pričom si budete texty prekladať. Nepredpokladajte však, že z vás bude hneď úplne kóšer prekladateľská agentúra, každý ale musel nejako začať.

Niekomu zas viac vyhovuje keď sa pri učení hýbe. Prechádzať sa hore dole po izbe môže niekomu uľahčiť memorovanie. Takisto aj chytanie predmetov, ktorých slová sa práve učíte alebo si predstavovať zvuky, aké vydávajú, prípadne aké sú na dotyk. Jednoduché hádzanie si loptičky môže niektorým taktiež napomôcť k sústredeniu, iných to zas môže vrcholne rozptyľovať, rovnako ako sa niekto dokáže učiť len v absolútnom tichu, čo iného privádza do šialenosti a nie je schopný sa v takom prostredí niečo naučiť. Taktiež rôzne pohybové hry využívané najmä v jazykových školách, resp. väčších skupinkách študentov, môžu urýchliť proces osvojenia si gramatiky či slovnej zásoby.

Pri krkolomných slovách, frázach či iných pre vás nezapamätateľných výrazov môžete použiť aj rôzne asociácie či mnemotechnické pomôcky. Ide o slová, vety, básničky, rýmy, príbehy, či dokonca celé poémy urobené tak, aby človeku pomohli zapamätať si informácie lepšie.

[* youtube:gmHMzmonaJE *]

Aký ste typ?
Podľa zmyslových preferencií možno e identifikovať štyri učebné štýly označujúce sa akronymom VARK, čo je skratka pozostávajúca zo začiatočných písmen slov Visual(vizuálny, zrakový), Aural(auditívny – sluchový), Read/write (čítať/písať – verbálny, slovný) a Kinestetický (pohybový):
• vizuálny – neverbálny (zrakovo – obrazový)
• auditívny (sluchový)
• vizuálny – verbálny (zrakovo – slovný)
• kinestetický (pohybový)

Niektoré publikácie bližšie špecifikujú kinestetický učebný štýl a v jeho rámci uvádzajú pojem
dotykový (tactile – spojený s dotykom)

Jazyková škola
Aj s učením sa cudzieho jazyka je to tak, že ak vás niekto vedie a nachádzate sa v skupine, ste viac motivovaný k výkonu, ako keď sa učíte ako samouk. Pevný režim, výklad a systém vás totiž prinútia k práci viac. Česť výnimkám.

2.jpg

V dnešnej dobe existuje široká škála kurzov, na ktoré je možné sa zapísať. Individuálna výučba či výučba v skupine, hravá forma alebo klasická s učebnicami. Aj pri tých pôvodných metódach, aké si pamätáte zo školských lavíc, ktoré mimochodom nahradili zväčša pohodlné kancelárske stoličky, sa využívajú už všelijaké novodobé výdobytky – ako napríklad interaktívna tabuľa. Ak neviete čo sa za tým pojmom skrýva, môžete si rozšíriť obzory na interaktivnatabula.com

Všetko záleží od ceny – či ani nevytiahnete päty z domu a lektor bude chodiť k vám alebo budete chodiť na víkendové komunikačné pobyty. Za zaujímavú klasicko-interaktívnu výučbu s občasnými sprievodnými podujatiami zaplatíte v Bratislave za pol roka s výučbou dvakrát do týždňa po 90-tich minútach približne 250 eur.

Samouk
Ak sa rozhodnete učiť cudzí jazyk svojpomocne, na výber máte tiež viacero možností ako na to. Záleží na ako stupni ste. Ak ste úplným začiatočníkom najpomocnejšia je podľa nášho názoru predsa len kniha. Lekcia rad za radom vás navedú postupne na základy a ďalej môžete využívať interaktívnejšie formy – ako napríklad pozeranie videí, ktoré vám rozšíria slovnú zásobu, jazykovo-výukové tv-show či čítanie kníh a časopisov s vypisovaním si slovíčok, ktorým nerozumiete.

Namiesto toho, aby ste si však napríklad tlačili rôzne dostupné materiály na učenie z internetu, a vymieňali tak vkuse atramentové kazety v tlačiarni, môžete skúsiť on-line formu výučby. Dnes totiž existujú programy, ktoré vás prostredníctvom internetu naučia na podobnom princípe, ako lektori v jazykových školách. Dôležité je však pri obrazovke zotrvať a nerobiť si stále prestávky, nakoľko takéhoto lektora môžete ľahko stopnúť.

3.jpg

Ak vám niekto tvrdí, že sa naučíte plynule hovoriť za pár týždňov, zaváňa to podfukom. Rovnako ako podľa nášho názoru aj metóda, keď dookola opakujete vety, ktoré počúvate. Je iné, keď sa nachádzate v prostredí, v ktorom sa daný jazyk používa neustále – teda v zahraničí, ako hodinka počúvania pred spaním. Predsa len v cudzine ste nútení hovoriť a zdokonaľovať sa, lebo inej možnosti niet. Človek je tvor lenivý a preto flákanie a obchádzanie úsilia mu je veľmi blízke. Nenechajte sa preto nachytať na „vychytávky“, ktoré vás naučia rozumieť a rozprávať v cudzom jazyku na počkanie.

M. CH.