Hovorí sa, že sto ľudí, sto chutí. To sa týka všetkých oblastí nášho života a dokonca aj akvaristiky. Môžeme to prirovnať k situácií, v ktorej sa niekomu páčia nóbl reštaurácie s moderným, no sterilným dizajnom a najnovšími vychytávkami, kým iný si zvolí radšej k posedeniu tradičnú krčmičku s dreveno kamenným, no útulným interiérom. Tak existujú ľudia, ktorí sa radi popýšia akváriom s krištáľovo čistou vodou, preplnené spleťou hadičiek, automatickými dávkovačmi krmiva, umelými doplnkami , dokonalou filtráciou a podobne. Naopak, iní chcú pri pohľade do akvária vidieť skutočný vodný svet tak, ako ho vidí potápač po ponorení do vody. Hobbyportal vás pozýva na výlet do sveta aguascapingu. Sveta, kde príroda hrá prím a vytvára doslova umelecké dielo priamo vo vašom domove, kde je spokojný nielen majiteľ, ale aj samotné ryby v akváriu. Táto cesta však nie je určená pohodlným.
V jednoduchosti je krása, ale aj kus driny
Základom úspešnosti vytvorenia prírodného akvária je zvládnutie vybudovania ekosystému, teda niečoho, na čo mala príroda čas milióny a milióny rokov. Cieľ je jasný. Vytvoriť vodný svet, kde je všetko akousi zmenšeninou prírodných kolobehov. Je dobré, že aj v našich končinách má človek, ktorý chce toto dosiahnuť , možnosť zohnať si množstvo odbornej literatúry, alebo získať odpovede na svoje otázky na rôznych špecializovaných internetových fórach.
Podstatou tohto príspevku je oboznámiť ľudí so základnými pravidlami, ktoré bude potrebovať, ak sa pre prírodné akvárium rozhodne. Teoreticky by to malo byť zrozumiteľné – väčšina komponentov by mala byť prírodná, dodávať je nutné len svetlo (prípadne teplo) a potravu. O ostatné sa postará ekosystém, v ktorom kyslík pre ryby vytvoria rastliny a naopak kysličník uhličitý, dôležitý pre rastliny dodajú svojim vydychovaním ryby. Potrava sa vylučovaním zmení na hnojivo a bude základom pre rast nových rastlín. Naštartovať tento ekosystém však vôbec nebude jednoduché.
Pravidlá, pravidlá a ešte raz pravidlá
Nádrž. Vytvoriť miniatúrny ekosystém je práca pre odborníka. My sa budeme musieť zmieriť s rovnicou – väčšie akvárium = lepšie podmienky pre kolobeh ekosystému.
Dno. Podľa odborníkov by malo mať dve vrstvy. Na prvú vrstvu postačí napríklad málo prepraný piesok hoci aj so staršieho akvária, alebo z prírody. Druhú vrstvu tvorí štrk, ktorý musí byť naopak dôkladne prepraný, dokonca prevarený, aby sa zamedzilo zaneseniu akvária škodlivými mikroorganizmami. Paradoxne bude táto vrstva po čase slúžiť, ako liaheň pre „dobré“ a potrebné mikroorganizmy. Zároveň bude jej úlohou zachytávať kal a umožňovať jeho premenu a prechod takto vzniknutých živín do spodnej vrstvy.
Rastliny. Sú rozhodujúcim faktorom stability celého ekosystému. Nesmú si však navzájom brániť v raste a zatieňovať hladinu. Stabilizujúcu úlohu pre akvárium hrá mach. Populárny je napríklad Jávsky mach.
Ryby. Ich počet nezávisí od množstva vody, ale práve od stavu rastlín. Na začiatku postačí len malé množstvo rýb, ktoré môžeme postupne zvyšovať. Samozrejme sem nepatria mimoriadne náročné ryby a špecializované druhy. Bez rýb, ktoré odstraňujú riasy sa však nezaobídete. Prírodný filter vám tiež zabezpečia vhodne vybraté mäkkýše.
Štartujeme ekosystém
Trpezlivosť ruže prináša. Ak aj po prečítaní predošlých riadkov zostáva vo vás túžba vlastniť takéto akvárium, budeme sa musieť pozrieť na to, akým spôsobom naštartujeme proces, ktorého výsledkom bude sebestačnosť celého vodného systému. Nedostatok informácií však vedie k neuspokojivým výsledkom. Prvé problémy nastanú, ak si zvolíme zlé rastliny. Keďže ryby môžeme vpustiť do akvária až potom, ako sa naše rastlinky ujmú, musíme ich starostlivo vybrať. Najlepšie za pomoci odborníka, alebo špeciálnej literatúry. V opačnom prípade môžu vzniknúť problémy s rastom rastlín, s ich neadaptovaním sa na rast pod vodou, s ich farbou a vysychaním a podobne. Pri výsadbe tiež musíme rátať s tým, že nám rastlinky budú rásť a ak si nechceme akvárium „zadusiť“ musíme s týmto faktom rátať už na začiatku. Akékoľvek vytrhávanie rastlín po čase môže znehodnotiť celý ekosystém. Skôr sa odporúča prestrihávanie. Nebojte sa však neúspechov a buďte vytrvalí. Len tak dosiahnete pocit víťazstva.
Veľmi dôležitým štartovacím faktorom je voda k napusteniu akvária. Predovšetkým by nemala obsahovať dusičnany (ani v takej miere, ktorá je podľa noriem povolená v pitnej vode s vodovodu). Kde však takúto vodu zohnať? Názory sa rôznia a v diskusných príspevkoch sa objavili dokonca informácie, že aj dažďová voda spôsobila zakalenie akvária. Musíme teda veriť štatistike, ktorá uvádza, že máme jednu z najlepších vôd na svete, ktorá je privádzaná do vodovodných sietí. Takúto vodu však musíme nechať aspoň jeden deň odstáť, aby sa usadili zvyšky chlóru, ktoré obsahuje.
Ak by sa aj takáto voda začala kaliť, nepanikárte. Väčšinou postačí znížiť teplotu v miestnosti a prívod svetla. Opäť buďte trpezliví. Múdra príroda sa aj s týmto problémom popasuje. A väčšinou zvíťazí. Kritickým obdobím pre vznik stabilizovaného systému sú približne prvé dva mesiace. Ak je po tomto období voda nezakalená, máte vyhraté.
Akvárium bude teraz fungovať hoci aj bez rýb. To však nebolo našim cieľom. Predtým, ako si kúpite ryby, budete musieť veľa čítať a ešte viac sa pýtať. Vaše otázky však smerujte na ozajstných odborníkov, pretože (bez urážky) záujmom predajcu akvarijných rybičiek je v prvom rade ryby predať. Využite teda nápovede na internete a diskusie na internetových fórach.
Ktorý štýl vám vyhovuje?
Aj keď prvotné plány na prírodnom akváriu sa začnú rysovať vo vašej hlave a fantázií sa naozaj medze nekladú, v podstate zhotovuje väčšina akvaristov svoje diela podľa niekoľkých štýlov. Niektoré hlavné si predstavíme.
Holandský štýl
==============
Patrí v Európe k najstarším štýlom vysádzania prírodných akvárií. Bol vyvinutý v Holandsku v roku 1930 a je populárny dodnes. Princípom tohto štýlu je vytvorenie vodného ekosystému pomocou sviežeho usporiadania viacerých druhov rastlín. Tie sú zoskupené podľa veľkosti a úhľadne usporiadané v radoch odzadu dopredu. Vhodným výberom rastlín rôznych veľkostí, listových farieb, textúr a podľa rýchlosti rastu vznikajú farebné kontrasty a zaujímavé tvary. Rastliny však budete musieť zastrihávať a poskytnúť im aspoň zo začiatku dostatok živín. Rastliny v tomto akváriu totiž hrajú hlavnú úlohu na úkor rýb. Takže je potrebné hnojiť ich CO2. Rastliny vďaka ich množstvu nahrádzajú dokonale akúkoľvek filtráciu.
Prírodný štýl
Tento štýl spopularizoval japonský profesionálny fotograf Takashi Amano a patrí k najpopulárnejším. Takashimu bude patriť záver tohto príspevku, no zjednodušene môžeme povedať, že jeho diela sú zobrazením podvodných japonských záhrad (*Wabi Sabi*). Na akvárium sa tak nedívame očami potápača, ale milovníka prírody, ktorý vidí jej nádherné obrazy pod vodou. Na rozdiel od holandského štýlu sa pri ňom využíva ilúzia zaplaveného kamenia či dreva. Čo sa týka rastlín, postačí len 3 – 5 druhov, avšak ďalšie druhy sú využité na vyplnenie medzier medzi jednotlivými objektmi.
Iwagumi štýl
Stanovuje pravidlá pre rozmiestnenie kameňov . Je ďalšou formou japonskej záhrady pod vodou a vymyslel ho opäť Takashi Amano. Využíva 4 základné druhy kameňov – *Oyaishi, Fukuishi, Soeishi a Suteishi*. Prvý z nich je Oyaishi, čo je hlavný kameň, ktorý tvorí ťažisko, druhý je Fukuishi, čo je sekundárny kameň podobný Oyaishi, potom je Soeishi, čo je skupina kameňov, ktoré obklopujú Oyaishi a Fukuishi, a konečne je Suteishi, takzvaný „ obetný kameň“ , ktorý prípadne môže byť pokrytý rastlinami.
El Natural štýl
Je pravdepodobne jedným z najjednoduchších a najlacnejších štýlov, kde sa rastliny používajú, ako biologické filtre. K osvetleniu postačí slnečné svetlo a rastliny sa neprihnojujú CO2, pretože odpad z rýb poskytuje všetky živiny, ktoré potrebujú. Akváriá sú však obmedzené druhmi rastlín a rýb, aké budete chcieť použiť. Je totiž len málo rastlín, ktoré nepotrebujú dostatok svetla k rastu a tiež málo rýb, ktorým biologická filtrácia v podobe iba pár rastlín nebude vyhovovať. Napriek tomu sú takéto akváriá populárne. Aj vzhľadom na nízke náklady a jednoduchú údržbu.
Zberateľský štýl
Hlavná pozornosť sa sústreďuje na rast veľkého množstva rôznorodých rastlín. Je bežné mať v akváriu 12 a viac druhov, no napriek ich rozmanitosti sa tento štýl nepovažuje za holandský. Je to hlavne preto, že rastliny nie sú prehľadne usporiadané do skupín, no napriek tomu vytvárajú neopakovateľné prostredie. Pestujú sa tu tiež rôzne machy, ale aj vzácne rastliny, ktoré by osamote neprežili rast v akváriu bez rôznych hi-tech pomôcok.
Takashi Amano
Jeho meno sa stalo synonymom pre aquascaping a prírodné akváriá. Narodil sa v japonskej Nigate v roku 1954. Je uznávaným fotografom a dizajnérom. Po návšteve najväčších tropických pralesov v Amazónií, ale aj v Borneu a Západnej Afrike a nedotknutých lesov Japonska priniesol svetu nielen sériu úžasných fotografií v sérií s názvom Nedotknutá príroda, ale aj nový pohľad na akvaristiku, pretože jedinečné prírodné detaily preniesol pod vodu. Tento nezvyčajný pohľad na svet, ktorý nás obklopuje mimo veľkomiest a našich obydlí ho preslávil po celom svete a prinútil akvaristov popremýšľať nad tým, ako jeho dielo napodobniť. Takashi Amano začal postupom času experimentovať s novými nápadmi tak, aby si prírodné akvárium mohol úspešne zhotoviť každý, kto má dostatok trpezlivosti. Tak vznikla značka ADA – *Aqua Design Amano*. Cez ňu dnes ponúka nadšencom všetko, čo potrebujú. Od akváriových nádrží, cez štartovacie balíčky, hnojivá, ryby, rastliny. To všetko za priaznivé ceny a s výnimočnou kvalitou.
Na záver vám prinášame fotografie niekoľkých akvárií, ktoré tento odborník vytvoril a ktoré vám možno poslúžia, ako inšpirácia.
Foto: aquascapist.com, Takashi Amano
Zanechať odpoveď