Keď sa v roku 1949 po prvýkrát objavili známe kocky stavebnice s názvom LEGO, málokto predpovedal, že to nebude len obyčajná hračka pre deti, ale že jej čaru prepadnú aj dospelí. Dnes je LEGO významným prvkom v kreatívnom modelárstve, technologickom dizajnérstve a tiež držiteľom niekoľkých rekordov. Hobbyportal vás zoznámi s LEGO výtvormi, ktoré sa naozaj oplatí vidieť.
Od fiaska k celosvetovému úspechu
Ak by ste chceli pátrať v histórií firmy, vyrábajúcej stavebnicu LEGO, museli by ste sa ocitnúť v roku 1932. Vtedy zakladá chudobný dánsky tesár z mestečka Billun, menom Ole Kirk Christiansen firmu LEGO Group, ktorá bude zásobovať trh drevenými hračkami. O sedemnásť rokov neskôr sa dostane na trh stavebnica, obsahujúca kocky s výstupkami, ktoré majú držať pohromade modely. Na trhu však stavebnica zažila totálne fiasko. Vtedajší zákazníci sa nedokázali odpútať od klasických drevených hračiek a novinka sa takmer vôbec nepredávala. Doba však išla dopredu a dnes si majitelia spoločnosti môžu spokojne mädliť ruky. Aby nie, keď ročne vyrobia 20 miliárd segmentov LEGA so ziskom takmer 711 miliónov €. A ešte jedna štatistika – z doteraz vyrobených kociek lega by bolo možné postaviť most medzi Zemou a Mesiacom.
Čo sa však stane, ak sa k stavebnici dostanú dospelí?
Dom z LEGA
James May je moderátorom úspešného TV programu Top Gear. Bol prvým na svete, koho napadlo postaviť zo stavebnice ozajstný dom. Pre svoj projekt si vybral anglické mestečko Dorking, respektíve vinársku časť Surrey. Dom z diaľky vyzerá, akoby ho niekto pomaľoval farebnými pruhmi, keď však pristúpite bližšie, zistíte, že je ozaj z LEGA. Čo bolo k tejto stavbe potrebné? Viac, ako 1000 dobrovoľníkov a milióny kociek LEGA. *„Samozrejme, že sme dom nebudovali kocku po kocke,“* hovorí James: *“Sú to veľké tehly či tvárnice, každá z nich však obsahuje 272 klasických kociek. Celý dom tak pohltil neuveriteľných 3,3 milióna kúskov LEGA.“*
Chcete vstúpiť dovnútra? Nech sa páči. Perfekcionista James nezabudol na nič a vybavil dom všetkým potrebným. Nájdete tu toaletu, WC, spálňu, pracovňu – no všetko je z LEGA. Dokonca naaranžoval do interiéru drobné predmety a zvieratá z farebných kociek. Okná sú tvorené priesvitnými segmentmi, takže je vnútri dostatok svetla. Bývať v takomto dome zrejme nebude možné. James si vyskúšal prespať jednu noc na LEGO posteli a neskôr uviedol, že to bol najnepríjemnejší nocľah v jeho živote.
Takmer babylonská veža
Vlaňajšie 80. výročie založenia firmy LEGO Group sa rozhodli osláviť českí nadšenci naozaj štýlovo. Priamo v Prahe tak vyrástla najvyššia veža na svete z farebných kociek. Zhodili tak z trónu rekord, zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov z roku 2011 – vežu, ktorú sa podarilo vytvoriť v brazílskom meste Sao Paolo. Tá mala výšku 31,9 metra. Pražská veža však bola o viac, ako meter vyššia. Stavitelia na ňu spotrebovali 450 000 kociek LEGA. Jej hmotnosť sa odhadovala na 1500 kg. Stavba vyrástla aj vďaka zhruba 10 – 11 tisícom detí, ktoré sa na nej podieľali. Poslednú kocku položila slávnostne česká olympionička Miroslava Knapková. Veľkosť veže premerali komisári z Dánska. Akcia prebiehala pod dohľadom a za asistencie odborníkov z The Lego Company, ktorí z billundskej centrály priviezli kocky. Veža mala pôdorys kríža a istilo ju viac, ako tucet lán.
Netradičný vianočný stromček
Keď v decembri 2011 pribudol na londýnskej stanici St.Pancras vianočný stromček, mnohým pri pohľade z diaľky ušlo, že je neobvyklý. Z blízka však bolo zrejmé, že je poskladaný zo stavebnice LEGO. Z výškou 12,2 metra sa stal najvyšším stromom, aký bol z tejto stavebnice postavený. Celá stavba zabrala dva mesiace. Bolo na ňu použité 600 000 dielov. Z LEGA je dokonca aj všetkých 1200 ozdobných gulí, ktoré boli zavesené na jednotlivých vetvičkách. Tak, ako to býva dobrým zvykom, na stavbe vianočného stromčeka sa podieľali deti zo základných škôl, jednej britskej a jednej dánskej a tiež z britských skautských oddielov. Pod vedením profesionálneho staviteľa z LEGA Duncana Titmarsha, ktorý riadil všetky práce tak vznikla nádherná vianočná dekorácie stanice.
Domáci Legoland
Ak sa vám páči farebný život, nechajte sa inšpirovať parížskym dizajnérskym štúdiom Munchausen. Alebo tam priamo zatelefonujte. Štúdio je špecialistom na interiérové kúsky, vyrobené z LEGA. Na mieru vám z 15 000 kúskov tejto stavebnice vytvoria šikovní zamestnanci kuchynskú linku , alebo stôl, na ktorý spotrebujú „len“ okolo 7000 kociek. Aby bol nábytok funkčný, poistia jednotlivé spoje špeciálnym lepidlom a vy sa budete cítiť, ako v Legolande. Čakacia doba nie je dlhá. Na stolík s váhou 20 kg budete čakať približne 14 dní. Otázne je, či sa vám to oplatí, respektíve, či si to môžete dovoliť. Cena za jednotlivé interiérové kusy sa začína približne na 1000 €. A takúto sumu dá len málokto. Preto je LEGO nábytok určený pre fajnšmekrov a predáva sa rádovo len v desiatkach kusov.
LEGO lode
V kategórií lodí, vyrobených z LEGA je dosť ťažké určiť tie najväčšie. Lode sa delia na bojové, nákladné aj pre cestujúcich a v každej kategórií nájdeme tie s prívlastkom naj. Navyše sa často stáva, že prvenstvo nejakého modelu trvá len pár týždňov a potom príde niekto s väčšou a ťažšou Lego kópiou. Ak by sme chceli vidieť najväčšiu nákladnú loď, museli by sme navštíviť nemecký Wolfsburg. Tamojšia nákladná loď z Lega sa rozťahuje do 7, 29 m dĺžky. Ak by ste si ju chceli poťažkať, zlomili by ste sa pod váhou 500kg. Niet divu – tvorí ju až 400 000 kúskov LEGA. Ako dlho sa na jej výrobe stavitelia nadreli? Len 9 dní. Z podobného súdku je replika lietadlovej lode USS Interpid, ktorú mnohé médiá označili za najväčšiu LEGO loď na svete, aká bola kedy postavená. Táto loď je zároveň vybavená LEGO modelmi lietadiel Corsair a Wildcaft. USS Interpid je jednou z 34 lodí US Navy , postavených behom druhej svetovej vojny a model je jej kópiou v mierke 1 : 40. Jej dĺžka je viac, ako 7 metrov a ak by ste chceli mať predstavu o jej ploche – je väčšia, ako keby ste postavili za seba tri veľké manželské postele.
Najtajomnejšia stavba z LEGA
Aj tu by sa dalo o prvenstve polemizovať. Viaceré z internetových ankiet však odkazujú na projekt s názvom City of Odan. Vytvoril ho Mike Doyle, umelec z New Jersey a použil naň „len“ 200 000 kociek LEGA. Rozmery diela sú približne 160 x 190 cm. City of Odan je dôkazom obetavosti a nekonečnej trpezlivosti, no jeho autor k nemu so svojským humorom dodáva: „Môže to vytvoriť hocikto. Aj vy. Len sa uistite, že budete mať dostatok jedla na 3 mesiace.“ Stavba tohto výtvoru mu trvala 600 hodín. Koncept bol navrhnutý tak, aby spájal krásu všetkých životných foriem. Veže mesta vyvolávajú v ľuďoch priam mystické vnemy, no zároveň sú tajomné. Vyžarujú akýsi duchovný príbeh, kde sa prvky vyspelej civilizácie spájajú s nekonečným vedomím.
Nathan Sawaya
Naše putovanie vo svete stavebnice LEGO ukončíme u zaujímavého umelca v New Yorku. Jeho diela samé o sebe nepatria medzi rekordy sa najväčšími rozmermi a predsa je rekordérom. Pri svojej kreatívnej činnosti už stihol pospájať viac, ako 1, 5 miliónov kociek LEGA.
Nathan Sawaya býval kedysi úspešným firemným právnikom, ktorý si zo dňa na deň povedal dosť. V roku 2001 dal výpoveď a určil si nový cieľ – stať sa popredným svetovým LEGO umelcom. *„ Niekto používa farby, iný bronz, kameň či sadru, ja som sa rozhodol pre tehličky z Lega,“* hovorí Nathan : *„Prečo? Pretože pre mňa prakticky neexistujú hranice toho, čo sa z nich dá vytvoriť.“*
O tom, že jeho diela nie sú hocijaké, svedčia mnohé výstavy, s ktorými putuje po Severnej Amerike. Navyše sa jeho plastiky celkom slušne predávajú. Nathan prijíma zákazky od jednotlivcov, spoločností, podnikov, proste od tých, ktorí majú záujem. A nie je ich málo. Plastiky z LEGA navrhuje a spája podľa požiadaviek zákazníkov, alebo podľa dohovoru s nimi. Počet kombinácií kociek je nekonečný. *„Deti na celom svete strávili od vzniku stavebnice približne 5 miliárd hodín skladaním LEGA. Prečo by som to nemohol skúsiť ja?,“* smeje sa Nathan: *„ Rozdiel je možno v tom, že napríklad na stvárnenie osláv znovuzrodenia New Orleansu som minul asi 120 000 kociek.“*
Ak by ste chceli zakúpiť nejakú plastiku od Nathana, museli by ste siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Tak napríklad plastika vašej frajerky v životnej veľkosti by vás vyšla približne na 60 000 USD.
Takže snáď bude najlepšie pokochať sa naozaj skvelými plastikami a zabudnúť na kúpu. V galérií nájdete ďalšie fotografie diel Nathana Sawaya.
*** Autor a jeho klon
FOTO: r4architecture.com , hungeree.com, picstopin.com , flickriver.com ,tyden.cz, Nathan Sawaya
Zanechať odpoveď