Archív

Ako prerezať sklenenú fľašu na polovicu +kreatívne nápady

Na recyklovanie nevratných sklenených fliaš existuje veľa úžasných a kreatívnych možností, ktoré zručným domácim majstrom jednoducho nedovolia vyhodiť ich do smetného koša. Mnohokrát však nastáva problém s tým, ako tieto fľaše prerezať, ak nemáme špeciálnu pílku. Ponúkame vám jednoduché riešenie ako to urobiť a tiež množstvo nápadov na to, čo všetko sa s takýchto fliaš dá vytvoriť.

breaking-the-bottle-how-to.jpg

Ako prerezať fľašu?

V nasledujúcom fotonávode si popíšeme jeden z najjednoduchších spôsobov rezania fliaš.
Budeme potrebovať:
– bavlnený povrázok
– odlakovač na báze acetónu
– zapaľovač
– ľadovú vodu
– gumené rukavice
– a samozrejme fľašu
Postup:

Najprv naplníme hrniec ľadovou vodou. Množstvo odhadneme podľa veľkosti fľaše. Nádobu odložíme na stranu a miesto, kde chceme mať fľašu prerezanú ovinieme trikrát dookola bavlneným povrázkom strednej hrúbky. Povrázok môžeme nahradiť napríklad ľanovou priadzou. Konce povrázku zaviažeme nie úplne na pevno, aby sa dalo s ním posúvať po fľaši. Ak je sklo príliš hrubé, môžeme ovinúť povrázok aj šesťkrát.

2.jpg

Akonáhle máme povrázok zaviazaný, opatrne ho stiahneme z fľaše a ponoríme do acetónového odlakovača, ktorý sme si prichystali do malej nádobky. Nemusíme ho tam nechať ponorený dlho, už počas desiatich sekúnd bude dostatočne nasiaknutý horľavou chemikáliou.

3.jpg

4.jpg

Opatrne pomocou gumených rukavíc vytiahneme preparovaný povrázok a opäť ho nasunieme na fľašu. Skontrolujeme, či je na mieste, kde chceme mať sklo prerezané, vyzlečieme gumené rukavice a zapálime ho. Počas horenia povrázku neustále otáčame fľašou, aby plameň horel rovnomerne v okruhu. Toto robíme dovtedy, kým plameň zhasne. Oheň musíme udržiavať dostatočne dlho najmä u fliaš so silným sklom. Ak je miesto rezu blízko miesta, v ktorom chytáme fľašu počas horenia, musíme použiť na držanie aspoň mokrú utierku, aby sme sa nepopálili. Je naozaj dôležité, aby miesto rezu bolo dostatočne horúce, ináč sa nám pokus nevydarí.

5.jpg

Akonáhle plameň zhasne, rýchlo ponoríme fľašu do hrnca s ľadovou vodou, miernym tlakom na konce ju zlomíme a vytiahneme z vody.

7.jpg

Voda musí byť počas ponorenia fľaše naozaj veľmi, veľmi studená. Môžeme si pomôcť tak, že do nej ešte pred ponorením fľaše vysypeme zásobník s ľadovými kockami.

9.jpg

Málokedy sa nám podarí rez tak čistý, že nemusíme robiť ďalšie úpravy. Odporúčame teda obrúsiť miesto lomu brúsnym papierom, alebo jemnou kotúčovou brúskou (nezabúdajme pritom na ochranné okuliare). Ideálny je papier na mokré brúsenie.

il-fullxfull.287068055.jpg

Potom už záleží len a len na nás, čo z fľaše vytvoríme. Výhodou je široká škála farebného skla, ktoré sa na výrobu týchto fliaš používa a tiež množstvo tvarov ich tela. Najčastejšie sa z nich vytvárajú vázy, alebo silné poháre na chalupy, chaty, proste všade tam, kde hrozí rozbitie tenkostenných pohárov. Sú však aj iné spôsoby využitia takýchto fliaš. Pre prvý pokus však odporúčame rezať fľašu, ktorá nemá hrubú sklenenú stenu.

Nápady

V príspevku o kreatívnom recyklovaní vám Hobbyportal ponúkol zaujímavé tipy na využívanie starých fliaš. Dnes sme tu s novými nápadmi:

005.jpg

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

006.jpg

008.jpg
Ďalšie nápady si môžete pozrieť v galérií k tomuto článku.
———————————————————–

Foto: picklee.com, etsy.com, lushome.com, hamariweb.com, internet