Archív

Hľadači pokladov – poriadne adrenalínové hobby

Čo by ste povedali na to, keby ste sa dozvedeli, že sused vlastní mapu pokladu? Chceli by ste cestovať s ním alebo tú úžasnú kresbu vlastniť? Bájne miesta a povestné mapy zamestnávajú myseľ človeka odnepamäti. Archeológovia sa môžu považovať za akýchsi legálnych hľadačov pokladov, ale my vieme, že sú tu aj takí, ktorí sa nie vždy pridŕžajú zákona. Skutočne dobrí hľadači lukratívnych predmetov nikdy nečakajú na náhodu. Dnes sa hľadá „poklad“ o niečo jednoduchšie ako tomu bolo kedysi. Detektory kovov sú voľne dostupné. Stačí si vybrať, zaplatiť čiastku, ktorá sa Vám môže, pri úspešnej misii, niekoľkonásobne vrátiť a ide sa. Boom hľadania pokladu nikdy skutočne neutíchol. Po uvedení detektorov kovov na trh iba narastá. Ich predaj je na dennom poriadku skoro tak, ako keď si ráno kúpite chlieb alebo dieťaťu hračku. Tento druh hobby je rozšírený najmä vo Veľkej Británii. Počet hľadačov sa tu odhaduje až na tridsaťtisíc.

Detektor – základná výbava „lovcov pokladov“

Detektor kovov

Detektor kovov netreba zaiste nijako zvlášť predstavovať. Jednoducho ide o zariadenie, ktoré reaguje na kov. Celkom „obyčajný“ detektor je poskladaný z oscilátora a cievky. Ak sa v blízkosti cievky mihne kúsoček elektricky vodivého kovu, tak sa do neho indukujú vírivé prúdy. Toto potom vytvorí striedavé magnetické pole. Už pri zaznamenaní malých zmien v magnetickom poli môže byť detegovaný predmet z kovu. Prvé detektory kovov pre priemyselné účely (ťažba) boli do praxi uvedené v roku 1960. Detektormi sa dnes nehľadá len poklad. Majú aj „poetickejšie“ využitie. Slúžia napríklad na odmínovanie, zisťovanie prítomnosti zbraní, na geofyzikálny prieskum a pod. K detekcii kovov a minerálov Vám môže dopomôcť i kvalitná značka Spectra V stavebníctve sa nimi odkrýva výstuž v železobetóne. Dokonca majú využitie i v potravinárstve. Nikto by predsa nechcel, aby sa v potravinách nachádzal kov.

Keď sa hobby zvrhne na „boj o prežitie“

Mapa pokladu

Nadšení hľadači pokladov majú zriadené vlastné stránky na internete, kde s rovnakými nadšencami diskutujú a radia sa o pôvode i hodnote nájdených vecí. Najznámejšou je stránka *treasurenet.com*. Polícia však väčšinu týchto stránok monitoruje, pretože nenahlásenie akéhokoľvek neobvyklého objavu sa považuje za trestný čin. Mnoho zberateľov preto žije na hrane zákona. No poznáme aj tých čestnejších, ktorí pracujú pre vládne organizácie, múzeá či galérie. Sú to tak trochu romantici, ktorí sa nechali inšpirovať literárnymi hrdinami. Takýto nadšenci sa neraz nechajú zviesť falošnou stopou, ženú sa za snom a preludom. Nevinné hobby sa tak môže zvrhnúť na boj o prežitie. Môžete nahliadnuť i na stránku *treasurehuntersuniversity.com*. Ide o akúsi jedinečnú univerzitu, ktorá sa venuje „lovcom a lovkyniam pokladov“, ktorí sa ukrývajú v každom z nás. Pokiaľ je niekde vyhlásený archeologický prieskum, tak je tam zakázaný vstup s detektormi. Milovníci histórie a hľadači pokladov prečesali nejednu lokalitu. Ak chcú detektor použiť archeológovia, tak musia na povolenie čakať i vyše roka. Preto sa často stane, že ich predbehnú amatérski detektoristi.

Kde hľadať legendárny poklad?

Truhlica s pokladom

Okrem klasických „loveckých“ destinácií (Egypt, Grécko, južná Amerika…) je momentálne v kurze *ostrovček Cayo Levantado* pri pobreží dominikánskeho polostrova Samaná, nazývaný aj ako Bacardi Island. Podľa legendy tu má byť zakopaný obrovský pirátsky poklad. Pre hľadačov je príťažlivá aj *dedinka Aheloy* neďaleko Slnečného pobrežia v Bulharsku. Okolo riečky rovnakého mena ako nesie miestna osada je roztrúsených niekoľko významných historických skvostov. Slovensko tiež ponúka nemálo vzácnych unikátov. Mnoho z nich skončilo v súkromných zbierkach. Medzi takéto miesta patrí napríklad hradisko pri Devínskej Novej Vsi. Pre názornosť stojí za zmienku, že strieborná minca s dácko-keltskej doby sa predala na aukcii v Bratislave za osemtisíc Eur. Ak hľadač pokladu nájde pomocou detektoru truhlicu či džbán plný mincí, tak je z neho boháč. Detektor kovov na zlato môžete nájsť napríklad TU Odhaduje sa, že na Slovensku máme okolo tisícky detektoristov.

Či už veríte na dobrých a zlých hľadačov pokladov alebo nie, nič to nezmení na skutočnosti, že ľudí odnepamäti priťahovalo dobrodružstvo, adrenalín, napätie, ale najmä poklad.

minca.jpg

K.S.

Zdroj obrázkov: sxc.hu a whites.sk