Určite sa aj medzi návštevníkmi Hobbyportalu nájdu mnohí, ktorí radi kreslia a maľujú. Hlavne portréty. Dnes vám predstavíme umelcov, ktorí pracujú bez farieb a štetcov a svoje diela vytvárajú s pomocou najrôznejších techník, o ktorých sa vám nesnívalo, že by sa dali pomocou nich stvoriť portréty, vyrážajúce dych.
Craig Alan – ľudia ako pixely
Craig Alan sa narodil v roku 1971 v kalifornskom San Bernardine. Od malička ohuroval okolie svojim umeleckým nadaním, ktoré sa naplno prejavilo po presťahovaní do New Orleans. V tomto prímorskom kultúrne bohatom meste mohol Craig verejne prezentovať svoje kreatívne vyjadrenie a preskúmavať vlastné dômyselné štýly. Už v mladosti ho považovali za kapacitu pre detailné vizuálne interpretácie. Experimentoval ako pouličný umelec maľbou portrétov, uličiek a neprilepšoval si len finančne. Získaval podnety pre zdokonaľovanie replikácie ľudských postáv a tvárí. Craig začal usilovne študovať umelecký smer na univerzite v Alabame a už čoskoro bol ocenený v oblasti akademickej excelentnosti.
Preslávili ho diela, v ktorých vytvára jedinečné portréty pop kultúrnych ikon pomocou ľudí, umiestnených na jednofarebnú plochu a zosnímaných z výšky. Craig vlastne používa ľudí namiesto pixelov. To, čo by z iného uhla pohľadu nedávalo zmysel, vyzerá z vtáčej perspektívy naozaj fascinujúco.
Bashir Sultani – slané portréty
Art with Salt je štýl, ktorý priviedol rodák z Afganistanu k dokonalosti. Dnes žije a tvorí v Kanade: *„V mojej rodnej krajine sa tak, ako v mnohých iných častiach sveta hovorí, že soľ, rozsypaná zo soľničky prináša nešťastie. Zrejme mám iný pohľad na povery,“* smeje sa Bashir. Nemá totiž problém rozsypať soľ na čiernu plochu a jej jemné kryštáliky formovať do portrétov známych osobností. Všetko, čo okrem soli k tomu potrebuje sú žiletky, kreditné karty a podobné bežné veci, ktorými sa dá manipulovať so soľou. Na vlastnom videokanáli zverejňuje postup a výsledky svojich prác. Na prvý pohľad to všetko vyzerá veľmi jednoducho, ale je zrejmé, že ak ho chcete napodobniť, budete potrebovať more trpezlivosti, zručnosti a hlavne talentu.
[* youtube:y5bh80dIH4U *]
Seikou Yamaoka – jemné prsty a aplikácia za tri doláre
Seikou Yamaoka neznášal dlhú cestu vo vlaku do práce a z práce. Aby zahnal nudu, začal maľovať počas ciest portréty na svoj iPod Touch a iPad s použitím aplikácie Artstudio, stiahnutej za 2,99 dolárov.
Je úžasné, čo všetko dokáže vytvoriť len s použitím končekov prstov. Kliknutím a posunutím jeho prsta cez 3,5 palcový displej iPod Touch vytvára Seikou portréty, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, ako maľované akvarelovými farbami. Takmer všetky takéto digitálne umelecké diela vznikli naozaj pri cestovaní vlakom. V skutočnosti Seikou rád maľuje po starom olejovými farbami na plátno. Kvôli neprajníkom, ktorí jeho „iPodové“ umenie považovali za „fake“ a obviňovali ho z dezinformácií, zverejnil Seiko niekoľko videí, kde pomocou zrýchlenia obrazu môžu všetci v priebehu pár minút sledovať, čo všetko je potrebné urobiť, aby takýto portrét vznikol.
[* youtube:XNqRGL6P6cg *]
Mirco Pagano a Moreno De Turco – umeleckí recyklátori CD
Pri príležitosti uvedenia novej iniciatívy pop-avantgardného kultúrneho magazínu TBWA Italy boli požiadaní talianski umelci Mirco Pagano a Moreno De Turco reinkarnovať sedem svetových slávnych hudobníkov, vrátane Michaela Jacksona, Boba Marleyho, Jima Morrisona, Jimmyho Hendrixa , Elvisa či Freddie Mercuryho a to spôsobom, ktorý vôbec neparí medzi tradičné. Obidvaja umelci strávili viac, ako 200 hodín skladaním a zoraďovaním 6500 CD nosičov k dosiahnutiu portrétov jednotlivých hudobníkov tak, aby mali realistický vzhľad. Zaujímavosťou je, že na každé dielo použili len CD s farebnou potlačou od toho umelca, ktorého podobu práve vytvárali Tieto neuveriteľné portréty boli súčasťou kampane proti hudobnému pirátstvu a umelci sa nerozpakovali vytvoriť k nim aj animované video, ktoré prekonalo všetky očakávania. Či sa im to podarilo, zistíte sami:
[* youtube:pcjJ4vTyqwM *]
Andrew Myers – domáci majster, alebo umelec?
*„To musí byť šialenec,“* povedia si mnohí ľudia, keď uvidia diela tohto umelca. Andrewovým koníčkom je totiž vytváranie umeleckých portrétov pomocou obyčajných samorezných skrutiek do dreva, ktoré zavŕta do dosky z preglejky a potom farbí každú skrutku zvlášť, aby dosiahol 3D efekt. Na jeden portrét spotrebuje 8000 až 10 000 skrutiek.
Andrew Myers sa narodil v Nemecku a vyrastal v Španielsku. Od útleho detstva ho umelecky ovplyvnil európsky svet a jeho kultúra. Ako 20 ročný odišiel do USA, kde sa prihlásil na Art Institute of Southern California, kde bol prijatý aj napriek tomu, že nemal predchádzajúce umelecké vzdelanie. Mnoho jeho prác bolo ocenených, no preslávili ho práve „skrutkové obrazy“. Myers sa nespolieha na žiaden počítačový softvér a pri vŕtaní skrutiek sa riadi len svojim vlastným umeleckým videním. Svoje práce považuje skôr za umelecké sochárstvo a všetky skrutky sú osadené v rôznych hĺbkach tak, aby výsledok bol viac, ako dokonalý.
Jo Hamilton – žienka domáca
Jo Hamilton žije v Portlande a vytvára realistické portréty osôb pomocou nečakanej techniky – háčkovaním. *„Mám dom plný klbiek priadze,“* sťažuje si naoko umelec: *„Keď prídu na návštevu ľudia, ktorí nevedia čomu sa venujem, myslia si, že živím doma babičku, ktorá mi pletie svetre a ja ich potom predávam. Háčkovanie je pre ženy…alebo nie?“* dodáva s úsmevom. Jo vytvára háčkovaný portrét viac, ako 50 hodín. Postup je vždy zvnútra von. Nerobí si žiadne náčrtky, alebo pomocné skice: *“Je to doslova organický proces pri ktorom do poslednej chvíle neviem, aký bude výsledok. Svojmu umeniu a vizuálnej intuícií som sa však naučil dôverovať a o to predsa ide,“* podotýka Jo.
Pete Fecteau – namiesto štetca hlavolam
Nedarí sa vám zložiť Rubikovu kocku? Nezúfajte. Máme pre vás tip, ktorý vám zaručene zoberie chuť manipulovať s touto pôvodne maďarskou hračkou.
Opäť tu máme pixely. Respektíve tisícky farebných štvorčekov. Na každej strane kocky je ich deväť. Umelec Pete Fecteau sa podujal vyrobiť zo 4242 oficiálne licencovaných Rubikových kociek portrét Martina Luthera Kinga. „Stavebný proces“ trval viac, ako 40 hodín, Každá kocka bola poskladaná tak, aby deväť farebných štvorčekov na nej vytváralo 9 pixelov celkovej mozaiky obrazu ( to predstavovalo 38170 políčok). Obraz vážil 454 kg.
Pete Fecteau je dizajnér a výtvarné umenie je jeho veľkým hobby. Vyštudoval Kendall College of Art & Design v Michigane a dosiahol bakalársky titul v oblasti digitálneho dizajnu médií. Počas návštevy ArtPrize, ktorá sa radí medzi najväčšie umelecké súťaže v USA sa rozhodol poraziť konkurentov konceptom, aký nemá obdoby.
[* youtube:TvWlPl8ltHc *]
Frederick McSwain – pocta kamarátovi
V roku 2010 umrel kanadský dizajnér Tobias Wong v mladom veku 35 rokov. Lepšie povedané, žil 13 138 dní. Toto číslo sa stalo základom pre vznik obrazu s názvom *Die*. Tobiasov kamarát Frederick McSwain sa totiž podujal vytvoriť jeho portrét pomocou 13 138 hracích kociek bielej farby s čiernymi bodkami. A tak vzniklo toto dielo. „*Myšlienky o smrti ma priviedli k myšlienkam o náhodnosti žitia. Tobias bol veľmi mladý a život si s ním zahral v kocky. Každá naša myšlienka či rozhodnutie je vecou zhluku okamžitých náhod, ktoré som formou kociek preniesol do obrazu,“* Portrét sa stal súčasťou výstavy BrokenOff BrokenOff na R’Pure Gallery v New Yorku.
Red Hong – ponožky miesto plátna
V podstate je to jednoduché. Zoberiete si 750 párov ponožiek, niekoľko kolíkov a bambusových tyčí, lanká, nite, zatváracie špendlíky a začnete tvoriť. Presne toto urobila mladá číňanka Red Hong. Portrét zobrazuje slávneho filmového režiséra Zhang Yimou, ktorý vo svojich filmoch odráža krásu čínskej kultúry.
Hovorí Red Hong: *„Keď som po prvý krát prišla do Šanghaja, prechádzala som sa starými vilovými uličkami a videla som bambusové žrde len tak vystrčené z okien, na ktorých viala sušiaca sa bielizeň. Bolo to neuveriteľne krásne a zároveň úžasné. Šanghaj je moderné mesto a vidieť niečo tak tradičné v ňom je doslova malý zázrak. To bola zároveň inšpirácia pre mňa. Chcela som vyskúšať, či dokážem vytvoriť obraz z textilu. Voľba padla na ponožky“*
[* youtube:KjwXbuLEYNA *]
Pamela Campagna – ako pavúk
Talianska umelkyňa Pamela Campagna predstavuje svetu zložité konštrukcie portrétov, ktoré vznikajú strategickým rozmiestnením pripináčikov, špendlíkov či kolíkov na základnej doske a ich obtáčaním čiernymi a sivými niťami. Prelínanie nití vytvára obrazy s jedinečnou štruktúrou. Rad Pamelinych komplexných prác je známy, ako NETwork. *„Každý kolík má svoje miesto a každý reťazec plní svoj účel,“ hovorí Pamela: „Podobá sa to na detskú hru, no je to oveľa zložitejšie. Pripadám si, ako pavúk, ktorý nejakou genetickou mutáciou dostal umelecké cítenie.“*
Možno ste sa po prečítaní tohto príspevku rozhodli vytvoriť niečo podobné. My vám budeme držať palce a pre inšpiráciu vám ponúkame viac fotografií v galérií k tomuto článku.
foto : firstfloorunder.com, Seiko Yamaoka, Bashir Sultani, Craig Alan, Andrew Myers, Red Hong, Pamela Campagna, Pete Fecteau, Frederick McSwain, Jo Hamilton
Zanechať odpoveď