Bez akéhokoľvek nadsadenia pozývame všetkých nadšencov geocachingu aby sa zapojili do hry, aká nemá v našich končinách obdobu. Ide o hľadanie sond z vesmíru v hre, ktorá sa nazýva Stratocaching.Vypukne už 16.11.2013.
Stratocaching
Spojením dvoch slov *stratosféra* a *geocaching* vznikol názov experimentu a zároveň hry, ktorá je doslova lahôdkou pre všetkých nadšencov geocachingu, turistiky a vesmíru.
O čo v hre pôjde?
Určite si pamätáte na úspešný pokus Felixa Baumgartnera, ktorý uskutočnil zoskok z hranice vesmíru do hĺbky, ktorá merala viac, ako 30 000 metrov. Stratosféra je vrstva atmosféry, obaľujúca Zem . Začína sa vo výške 11 000 metrov. Výška, z akej zoskočil Baumgartner je prakticky už vesmír. Vidieť z nej zaguľatenie Zeme a mráz dosahuje hodnotu až – 75°C. Dopravné lietadlá lietajú o celých 20 000 metrov nižšie. No a v tejto výške začne už čoskoro hra s názvom Stratocaching. Tento experiment má „na svedomí“ český server Technet v spolupráci s občianskym združením Žiadna veda Na ich webových stránkach sa môžete dozvedieť presnú definíciu stratochachingu:
*„Stratocaching je vedecký experiment a zároveň dobrodružná hra pre širokú verejnosť. Kombinuje v sebe prvky dvoch aktivít, ktoré sa v poslednej dobe tešia rastúcej popularite: geocachingu a stratosférického balónového lietania. Chystáme sa vypustiť stratosferický balón osadený kamerami, z jeho špeciálnej gondoly vo výške 30 kilometrov vyslať drobné lietajúce moduly s GPS trackerom (tzv. stratocache) a na zemi potom zorganizovať hru o ich nájdenie. Stratocaching vďaka svojmu originálnemu konceptu vyžaduje špecifický výskum a vývoj spojený so zapojením expertov v niekoľkých odboroch. Do nášho zábavného experimentu sa ale nakoniec môže aktívne zapojiť každý.“*
Experiment a hra v jednom
V praxi to znamená adventúru, ktorú nenahradí žiadna počítačová hra. Stratosférický balón vystúpi do 30 km výšky. Tesne predtým, ako praskne sa z jeho gondoly (tzv. Dropionu) vysypú kapsle v tvare obrovských javorových semienok. Vo väčšine kapslí budú umiestnené GPS a GSM moduly, vďaka ktorým budú môcť ich pohyb od určitej výšky sledovať registrovaní účastníci experimentu tak, že získajú prístup k dátam vysielaným z kapslí, letiacich k Zemi. A budú sa tak môcť vydať na dobrodružnú cestu k miestam ich dopadu. Balón síce vyletí nad Českú republiku, no vďaka obrovskej výške, v ktorej budú kapsle vypustené je reálny predpoklad, že niektoré preletia hranice a pristanú v inom štáte (vrátane Slovenska). A keby aj nie, nadšencov geocachingu hranice neobmedzujú. Výhodu majú tiež ľudia, dlhodobo žijúci či študujúci v Českej republike. Samotný lov „cache“ z vesmíru bude zážitkom, no tvorcovia hry sľubujú viac. Vecné ceny od partnerov Stratocachingu sú pripravené nielen pre prvého nálezcu, ale aj pre niekoľko ďalších, ktorí na miesto dopadu kapsle prídu neskôr. Šancu tak dostanú napríklad aj rodiny s malými deťmi, ktorí si môžu urobiť výlet za sondou spadnutou z vesmíru.
Pozrite si 3D animáciu projektu Stratocaching
[* youtube:K-uvy3uhIl0 *]
Vznik a dozrievanie experimentu
Projekt Stratocaching by sa nikdy nemohol uskutočniť bez nadšencov, ktorí sa zišli okolo Technetu a Žiadnej vedy s myšlienkou poslať balón do vesmíru. Pôvodná idea časom dozrievala, aby sa po roku metamorfovala do podoby, v ktorej je v súčasnosti ponúknutá súťažechtivým ľuďom. Technet priniesol niekoľko zaujímavostí, ktoré opisujú prípravy experimentu: *„Vo chvíli, keď sme začali Stratocaching plánovať, sa dal najväčší stratosferický balón, ktorý by náš náklad vyviezol až do oných 30 až 40 kilometrov, zohnať len v jednom e-shope v Japonsku. Objednať ho bolo nutné dlho dopredu. Bežne sa totiž nepoužíva, a nie je teda na sklade. Na štarte má v priemere 2,5 metra, ale tesne pred prasknutím sa nafúkne až na úctyhodných 13 metrov.“*
Dizajnér Peter Bakoš, autor Dropionu (gondoly) aj samotných „semienok“ s GPS si tiež niekoľko mesiacov lámal hlavu s tým, ako to zariadiť, aby takmer 40centimetrové, 80 gramov vážiace kapsule pri páde z výšky niekoľkých desiatok kilometrov tu dole nikoho nezabili. Nakoniec vymyslel práve „javorové semienka“, ktoré sa vďaka rotácii znášajú neškodne k Zemi. Cesta k ideálnemu tvaru a pohybu pri lete však bola dlhá a zložitá a nezaobišla sa bez skúšok v špeciálnom testovacom tuneli.
Problémov, ktoré sa museli (a musia) riešiť a dolaďovať je oveľa viac – vytvoriť systém stáleho spojenia s balónom počas letu, vybaviť množstvo povolení na let, vytvoriť bezpečnostný systém pre predčasné prerušenie letu a podobne. Vďaka nadšeniu, ktoré medzi zainteresovanými vládne sa to všetko zvláda na jednotku.
Kedy? Kto? Čo? …a hlavne – Ako sa zaregistrovať
Hry Stratocaching sa môže zúčastniť každý, kto má chytrý telefón s internetom a dobrodružnú povahu. Potrebujete si len prečítať pár pravidiel, registrovať sa a vyraziť za semienkami padajúcimi z okraja vesmíru!
Kedy sa hra koná?
Štart balóna je naplánovaný na 16.11.2013 o 9:00 (dátum a čas sa môže zmeniť pri nevhodnom počasí). Celý experiment budete môcť sledovať naživo na tejto stránke alebo na Technet.cz. Očakáva sa, že stratocahe po lete zo stratosféry dopadnú na zem v ten istý deň do 13:00 a nahlásia svoju polohu registrovaným hráčom.
Kto vyhráva?
Ten, kto nájde jednu z desiatich spadnutých Stratocache ako prvý a nahlási svoj nález (s číslom identifikačnej značky) organizátorom! Ak bude tento výherca solidárny (v čo veríme), počká na mieste na deväť ďalších, ktorí sa tiež prihlásia. V prípade, že všetko dopadne podľa plánu, bude mať teda hra 100 výhercov.
Ako sa zapojiť do hry?
Pre účasť sa stačí registrovať na tejto stránke . Registrácia vám umožní prístup k GPS súradniciam stratocache po dopade, ktoré ostatní pozorovatelia mať nebudú. V čase experimente potom môžete rovno vyraziť do terénu. Registrácia neoprávňuje k účasti na štarte balóna – kapacita štartového miesta je obmedzená.
Čo vyhráte?
Pre prvého nálezcu stratocache sú prichystané hmotné odmeny. Všetkých 10×10 výhercov, ktorí nahlásia svoj nález usporiadateľom, navyše získa Stratocoin, dizajnový suvenír z gondoly balóna, ktorý sa „dotkol“ vesmíru, a ktorý je tiež registrovaný ako oficiálny „geocoin“ na Geocaching.com.
*Ako každý experiment, môže aj tento dopadnúť rôzne. Redakcia Hobbyportalu bude držať palce a veriť v zdar celej hry – experimentu.*
Foto a zdroje: Jan Kužník, Ivan Sobička (spoluautori projektu), technet.cz, zadnaveda.cz,
Video / animácia: Magic Seven
Zanechať odpoveď