Umenie môže mať rôzne podoby a príchute. Záleží od uhla pohľadu, estetického cítenia a hraníc prípustnosti. Za takýmito hranicami stál dlho „prvok hip-hopu“, nazývaný tiež beatbox. Kultúra venovaná rôznym umeleckým formám ho brala ako vydedenca a jednoducho ho prehliadala. No vytváranie tónov imitujúcich napríklad bubeníka iba ústami, bez použitia hudobného nástroja, si určite zaslúži obdiv. Neraz ide o skutočne autentické stvárnenie nástroja a imitátorovi sa doslova robia na jazyku pľuzgiere. Okrem jazyka sa využívajú aj líca, krčné svaly a zapája sa kontrolovaný dych. Z tohto potom vyjde určitá podoba rytmu alebo rôznych nástrojov. Početne sa imitujú bicie nástroje, ku ktorým sa zvyknú tiež pridávať basy, melódie, scratche, ale aj hovorené slovo či spev. „Piaty element“ hip-hopu sa nakoniec predral von a má svojich fanúšikov. Mladí ľudia sa vedia nadchnúť pre všetko netradičné a vymykajúce sa z priemeru. Ako to už býva, nejeden z nich by radšej rebeloval a venoval sa tomuto druhu umenia, ako prebral napríklad zdedenú rodinnú firmu a pokračoval v nalinkovanej tradícií. A čo takto založiť si vlastný beatbox biznis, vytvoriť si svoj štýl a okruh svojich priaznivcov? Ak sa už z akéhokoľvek dôvodu skutočne rozhodnete podnik predať, tak všetko potrebné o rýchlom a bezbolestnom priebehu nájdete aj na tejto linke Potom si už môžete robiť s peniazmi to, čo Vám najviac vyhovuje. Investovať do rozvoja nového podnikania, alebo si zaplatiť i letenku do Ameriky a stretnúť sa osobne s tými najštýlovejšími priekopníkmi beatbox umenia. Človek by si mal ísť za svojím snom. Možno Vám práve predaj firmy pomôže uľahčiť si život a nájsť ten správny smer. Vždy je tých ciest viac, treba si len vybrať. Ak si zvolíte cestu beatboxu, tak tento článok je práve pre Vás.
Podrobnejšie informácie o rebelskej odnoži umenia nájdete aj na týchto linkoch:
1. humanbeatbox.com/forum/content.php
2.blogs.indiewire.com/shadowandact/aff_2011_preview_-_music_documentary_beatboxing_-_the_fifth_element_of_hip_
3. beatboxing.com/
4. hiphopstyle.estranky.cz/clanky/co-je-to-beatbox_/neco-o-beatboxu.html
5. wikihow.com/Beatbox
Hviezdy „beatboxového neba“
O tom, že v beatboxe sa dá celkom slušne preraziť svedčia aj interpreti ako Biz Markie, Rahzel, Killa Kela či Kenny Muhhamad. V súčasnosti sa za nového kráľa „tejto disciplíny“ považuje Tom Thum. Je to austrálsky umelec a hovorí sa o ňom, že prehltol celý orchester aj s niekoľkými spevákmi. Jeho vystúpenie si môžete pozrieť aj na videu:
[* youtube:GNZBSZD16cY *]
Ak spomíname hviezdne nebo, tak nesmieme zabudnúť na meno Eklips, ktoré zosobňuje Beatbox Majster z Paríža. Je neuveriteľne talentovaný a toto umenie ovláda skutočne bravúrne. Ide z neho úžasná energia. Okrem beatboxu je to aj výborný herec a diváci si preto vždy jeho vystúpenie užívajú naplno. Jeho videá trhajú na youtube rekordy:
[* youtube:g0_2vmkTmf0 *]
Istou klasikou je aj Michael Winslow, ktorý sa vryl do Vašej pamäte skôr ako nezabudnuteľný imitátor z Policajnej akadémie.
[* youtube:DzgZPrudKKg *]
Zo slovenskej scény by sme mohli spomenúť milovaného i zatracovaného Rytmusa. Pochlapil sa aj na medzinárodnej súťaži Austrian beatbox battle championship a dokázal tým, že patrí medzi najlepších beatboxerov na Slovensku.
[* youtube:WmZ_LkLsmXs *]
Nadchol Vás takýto štýl zábavy? Máte za sebou prvé pokusy? Nájdite si miestnosť na skúšanie. Začínať môžete aj vo svojej izbe alebo pivnici. No čo takto nejaký starší sklad s dobrou akustikou? Stačí, aby tam bolo teplo a môžete tu skúšať celú zimu. A v lete Váš už možno čaká prvý koncert. Ak potrebujete vyriešiť vykurovanie akusticky vhodných skladov, tak čítajte TU Nezabudnite na mikrofón a dobre si precvičte ústa. Aby ste vedeli, ako začať a na čo nezabúdať, tak čítajte ďalej.
Základy beatboxu
Hoci má beatbox mnoho spoločného s bežnou ľudskou rečou, ak sa ho chcete naučiť, musíte rozvíjať svoje rytmické cítenie a artikuláciu niektorých spoluhlások. Začiatky tejto disciplíny bývajú rôzne. Na úvod môžete počúvať svoje obľúbené skladby a snažiť sa napodobňovať hudobné nástroje, ktoré sa tu objavujú. Počúvajte a pozorujte tiež štýl známych beatboxerov.
Jednotlivé zvuky sú pri beatboxe vyjadrené pomocou písmen.
1.KICK DRUM– Kopák – výrazné a tvrdé zvuky tvoriace sa pomocou písmena „B“. Pre zvýraznenie je nutné nechať tento typ zvuku vibrovať cez pery. Najlepšie si to nacvičíte tak, že vyslovíte B-čko so zavretými perami. Nutné je tiež kontrolovať si priechod vzduchu cez pery. Predĺžiť tento zvuk môžete pomocou „F“ a „S“ (BFF, BSS, BFS).
2.SNARE DRUM – Rytmičák – mäkší zvuk, ktorý v spojení s kopákom vytvorí rytmus. Ak viete správne odbeaboxovať kopák a rytmičák, tak ste prešli prvou skúškou. Rytmičák sa tvorí pomocou písmena „P“. Pre väčší efekt sa odporúča vytlačiť vzduch cez ústa a zvuk rozvibrovať. S výdychom to uhrajte na zvuk ph. Okrem tejto kombinácie sú obľúbené aj pf, ps, psh a pk.
3.HI HAT – poznáme dva druhy a to zavretá a otvorená. Pri zavretej robíte úplne jednoduchý zvuk Ts cez zavreté (prípadne ľahko pootvorené) pery. Pokiaľ chcete dodať Hi hatu „tenkosť“, tak umiestnite špičku jazyka na svoje predné zuby. Pri otvorenom Hi hate majte ústa ľahko otvorené a držte sa zvuku „T“. Vydychujte dlhšie. Často sa využíva aj výdych so zaťatými zubami v podobe tsss.
Toto je z lekcie pre začiatočníkov všetko. Pokiaľ chcete prejsť na úroveň „pokročilý“, tak si skúste kliknúť na sk.getskills.com/clanky/ako-na-beatbox.1-93.html. Jednoducho povedané, alfou a omegou beatboxu je „prskanie“. Inšpiratívne typy na učenie nájdete aj tu hudba-hity-melodie.blog.cz/0905/beatbox-typy-na-uceni-chce-to-trpelivost.
Chce to hlavne trpezlivosť
Učenie sa beatboxu je síce o vnímaní rytmu a citlivosti, ale najmä o trpezlivosti. V tomto prípade viac ako inokedy platí, že trpezlivosť ruže prináša. Možno raz budeme počuť i o Vás, úspešnom beatboxerovi, z ktorého všetkým padne sánka. Výhodou beatboxu je i to, že nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie na dosiahnutie svojho úspechu. Nemusíte sa teda báť, že plošinové váhy na letisku začnú varovne blikať, keď budete cestovať za svojimi fanúšikmi. Vaším hlavným vybavením je Vaše telo, najmä ústa. Ak chcete preraziť, tak sa tiež držte pravidla, že hoci sú Vašimi učiteľmi známe tváre, ktoré často interpretujete a páči sa Vám ich štýl, musíte si vytvoriť svoj vlastný, ktorým sa podpíšete do kroniky „piateho elementu“ hip-hopu.
Foto: febrada.blogspot.sk, theguardian.com
Zanechať odpoveď