Studený porcelán je univerzálna modelovacia hmota, ktorú milujú tak dospelí, ako deti. Naučíme vás, ako si ju vyrobiť v domácich podmienkach a dodáme nápady na to, čo všetko si môžete z nej vytvoriť.
Čo je studený porcelán?
Napriek názvu nejde v skutočnosti o porcelán, hoci finálna hmota sa po vysušení naň veľmi podobá. Počiatky studeného porcelánu siahajú 100 rokov dozadu a za jeho „pravlasť“ sa považuje Argentína. Tamojší obyvatelia, pripravujúc sa na sviatky vymysleli špeciálnu zmes kukuričného škrobu, lepidla, oleja a glycerínu, z ktorej pripravovali nádherné dekorácie a ozdoby. Vzhľadom k tomu, že modelovacia zmes takto pripravená má veľmi hladkú a jemnú jednotnú štruktúru, je možné z nej vymodelovať či vyrezať akýkoľvek tvar.
{{adsense}}
V súčasnosti patrí studený porcelán k najobľúbenejším materiálom pre hobby na celom svete aj vzhľadom k tomu, že ide o netoxický, lacný a tvárny materiál. Niektorí ho prirovnávajú k plastelíne, ktorá však počas tuhnutia získa tvrdosť a odolnosť voči deformáciám. Upozorňujeme však, že na modely z neho vyrobené vplývajú faktory ako vlhkosť a teploty, takže porcelánový riad zo studeného porcelánu síce vyrobíte, no bude vám slúžiť len na okrasu. Napriek tomu tento pozoruhodný materiál poskytuje neobmedzené možnosti pre kreativitu. Vďaka tomuto sa dnes z neho nevytvárajú len dekorácie, ale tiež výnimočné umelecké diela.
Najjednoduchší recept na studený porcelán
V súčasnosti môžete prostredníctvom internetových vyhľadávačov nájsť desiatky receptov na prípravu studeného porcelánu. My vám ponúkame zopár tipov. Začneme s tým najjednoduchším.
Variant č.1
===========
Veľmi obľúbený postup, pretože na jeho prípravu nie je potrebné lepidlo, ani glycerín.
Potrebujeme: *¼ šálky jedlej sódy, ¼ šálky kukuričného škrobu (Zlatý klas, Solamyl), ¼ šálky studenej vody*
Postup: všetky ingrediencie za studena zmiešame v panvici s teflónovou vrstvou.Za stáleho miešania zahrievame na miernejšom plameni. Po dosiahnutí určitej teploty sóda začne reagovať syčaním a budú sa tvoriť hrudky. V miešaní však musíme pokračovať ešte pár minút, pričom znížime plameň, kým sa zmes neoddeľuje od stien tak, že panvica je takmer úplne čistá. Hmota je horúca a tak sa jej nedotýkame rukami, ale pomocou kuchynského riadu ju preložíme na kuchynskú utierku, kde ju necháme vychladnúť do teploty, ktorú naše ruky znesú a ručne ju vymiesime, ako keby sme miesili obyčajné cesto. Tento spôsob je na rozdiel od ostatných, pri ktorých sa používa lepidlo výhodný, pretože hmota sa nelepí na ruky. Akonáhle máme vymiesené, môžeme so studeným porcelánom tvoriť. Ak potrebujeme čas, hmotu vložíme do potravinového sáčku a uložíme na suché miesto(nie do chladničky). Pri izbovej teplote nám vydrží niekoľko dní.
2. variant
==========
Potrebujeme: *4 dcl jemného kukuričného škrobu (maizena, Solamyl…) 2dcl bieleho lepidla (Herkules), 1PL kyseliny citrónovej, 3PL lyžice studenej vody, PL detského oleja*
Postup: Prísady zmiešame a varíme na miernom ohni za stáleho miešania pokým hmota neuschne a neoddeľuje sa od stien nádoby. Po vychladnutí 10 minút miesime, no keďže je hmota lepkavá, musíme si ruky natrieť krémom (Indulonou), alebo minimálne olejom. Po vymiesení vložíme studený porcelán do igelitu a pri izbovej teplote necháme 24 hodín stáť. V igelite hmota vydrží aj tri týždne, no pred modelovaním je dobré ju vždy premiesiť.
{{adsense}}
3. variant
==========
Potrebujeme: *pohár na odmeriavanie, jemný škrob, lepidlo (Herkules, vinylové a pod.) glycerín, alebo glycerínovú vazelínu (dostať v lekárni), citrónovú šťavu, vodu.*
Postup: Na teflonovú panvicu vylejeme pol pohára studenej vody, ¾ pohára lepidla, 2 KL glycerínu, 1KL citrónovej šťavy a 1 pohár škrobu. Všetko zmiešame tak, aby neboli hrudky a za stáleho miešania zahrievame na miernom plameni. Hmota začne varením hustnúť a akonáhle je z nej pevná masa, vyklopíme ju na alobal, či papier na pečenie a necháme trochu vychladnúť. Ruky si natrieme hydratačným krémom a miesime hmotu, až kým nevychladne. Ak je hmota riedka, môžeme pridať trochu škrobu aj počas miesenia. Po dokonalom vypracovaní by sme mali mať krásne hladký snehobiely elastický „bochník“ studeného porcelánu, ktorý nám zabalený v igelite vydrží niekoľko dní. Tentokrát ho však skladujeme v chladničke.
Studený porcelán a farby
Je to tak pol na pol. Niekedy maľujeme studený porcelán až po vytvorení diela akrylovými farbami, ktoré môžeme po vyschnutí prelakovať bezfarebným lakom v spreji, no častokrát sa tónuje samotná hmota už počas miesenia. Používajú sa k tomu nielen temperové a akrylové farby, ale aj make – up, rúže, sypké farby a podobne. Pri farbení hmoty miesením si však musíme uvedomiť, že po vyschnutí studeného porcelánu budú tieto farby výraznejšie (tmavšie).
*** Zo studeného porcelánu sa dajú vymodelovať neuveriteľne realistické ruže a iné kvety
Ako modelovať?
Zo studeného porcelánu je možné vytvoriť čokoľvek, záleží len na našej fantázií, zručnosti a predstavivosti. Ak spájame naše dielo z niekoľkých častí, nanesieme na spoj trochu lepidla. Sušenie výtvorov je priamo úmerné ich hrúbke a trvá od 12 hodín približne do troch dní. Sušiť sa dá pri izbovej teplote, alebo na zapnutom radiátore, na ktorý sme najprv položili papier na pečenie. Zručnejší môžu vyskúšať rúru na pečenie, no s teplotou to netreba preháňať.
{{adsense}}
Studený porcelán je totiž hmota ktorá začne tvrdnúť už pri procese modelovania a jeho vytvrdenie je úplne prirodzený proces, ku ktorému netreba nič, len čas. Vynikajúce je, že studený porcelán môžeme vyvaľkať naozaj na veľmi tenko a následne z tejto „placky“ vystrihovať to, čo potrebujeme. Fantasticky vyzerajú napríklad farebné ruže zo studeného porcelánu. Keďže ide o proces modelovania, ktorý poznajú len zručnejší, prinášame vám videonávod na takéto ruže.
[* youtube:PNzSr5eEdnc *]
Ružami so studeného porcelánu je možné dekorovať všetko. Šperkovnice, poháre, vázy, fľaše, taniere, sviečky a podobne. Nemusíte však vytvárať len ruže. Stačí „odpozerať“ vzor v prírode (lístky, lupienky, farbu) a vytvoríte kvety, ktoré budú naozaj, ako živé.
Kto má kreatívneho ducha, trpezlivosť a vôľu, môže vytvárať zo studeného porcelánu neuveriteľné diela, ktoré vyrážajú dych už len tým, že sú vlastnoručne vyrobené. Táto súprava je vyzdobená z veľkej časti studeným porcelánom:
Reliéfy
=======
Na tento druh umenia je studený porcelán ako stvorený, pretože ak reliéf vyrezávame, môžeme sa vždy pred procesom vysušenia hmoty vrátiť späť a prípadné nedostatky odstrániť pridaním novej vrstvy hmoty a jej následným opracovaním do želaného tvaru. Na dokončený reliéf sa zvyčajne nanáša akrylová farba (medená, zlatá, bronzová), alebo sa ponechajú v bielom stave.
*** Takto vyzerá Mesačná sonáta očami umelca
Reliéf je možné vytvoriť tiež odtláčaním hmoty do formy. Studený porcelán je naozaj veľmi hladký a vyniknú na ňom aj najmenšie detaily. Formu je potrebné pred prácou natrieť olejom.
Postavičky, bábiky
==================
Studený porcelán je ideálny na tvorbu miniatúrnych rozprávkových postavičiek, bábik a dokonca sa z neho dajú vyrobiť postavy do bábkového divadla. Ak chcete vyrobiť pre niekoho originálny darček, skúste práve studený porcelán.
Zo starého nové
===============
Renovácia a umelecká recyklácia – to sú pojmy, ktoré v modelárstve zaujímajú čestné miesto. Ak máte doma niečo nepotrebné, skúste sa skôr, než to vyhodíte, zamyslieť nad tým, či by nebolo možné ich navrátiť do života umeleckým zásahom. Existuje mnoho spôsobov, ako pomocou studeného porcelánu urobíte zo starej sklenenej fľaše výnimočné dielo. A takto sa to dá urobiť takmer so všetkými predmetmi. Na obrázku je vynovená stará šperkovnica.
Šperky, náhrdelníky, náušnice
=============================
Presne tak. Studený porcelán je ideálnou hmotou na výnimočné ozdoby. Mnohí z neho vyrábajú dokonca netradičné farebné koráliky, ktoré navliekajú na šnúrky a s podobne ladenými ozdobami vytvárajú fantastické náramky, náhrdelníky a podobne.
Nezabudnime na deti
===================
Vďaka neškodlivosti a netoxickosti je studený porcelán vhodný aj pre najmenších. Samozrejme musíme ich dôrazne upozorniť, že táto hmota, podobne ako plastelína do úst nepatrí. Deti si studený porcelán zamilujú a my budeme žasnúť, aké diela dokážu pomocou neho vytvoriť. Na rozdiel od plastelíny ide o trvalé výtvory, ktoré si môžeme odložiť na pamiatku.
Redakcia Hobbyportalu vám všetkým želá príjemné chvíle pri modelovaní zo studeného porcelánu. Množstvo inšpirácií nájdete v galérií k tomuto článku.
FOTO:ginabellousdolls.com , americanstyle.com , bucketsandbunches.com , etsy.com, pistrucciartworks.wordpress.com, stranamasterov.ru, memitherainbow.blogspot.com