Archív

12 záhradkárskych kúziel

Vedeli ste, že si môžete vytvoriť vlastný povzbudzujúci hormón pre zakorenenie rastlín, rozmnožujúcich sa odrezkami? Že sa vošky dajú odstrániť z listov aj bez postreku? Že kyslosť pôdy zmeriate aj bez odborníkov? Predstavíme vám 12 záhradkárskych kúzelných trikov, ktoré dajú vášmu pestovaniu rastlín iný rozmer.

Domáci zakoreňovák

Množstvo rastlín sa dá rozmnožovať pomocou odrezkov. Namiesto chemických stimulátorov si však môžete vyrobiť doma vlastný zakoreňovací hormón, ktorý má skvelé účinky. Podstata triku tkvie v tom, že drevná hmota vŕby obsahuje prírodný zakoreňovací stimulátor, ktorý účinkuje aj na iné rastliny. Čo budeme potrebovať? 15 až 20 vetvičiek akejkoľvek odrody vŕby a nádobu s vodou. Návod: Umiestnite narezané vetvičky do nádoby a zalejte mierne vlažnou vodou. Nechajte ich minimálne 24 hodín vo vode (odporúča sa však aj 48 hodinový pobyt), potom vetvičky vyberte a do takto získaného roztoku ponorte na jeden deň odrezky, ktoré chcete zasadiť. Po uplynutí tejto doby ich zasaďte na miesto, ktoré ste si vybrali. Prírodný zakoreňovací roztok je možné uchovať na chladnom mieste, alebo priamo v chladničke po dobu jedného mesiaca bez straty účinku.

Meranie kyslosti pôdy pomocou sódy a octu

Profesionálne meranie kyslosti pôdy môžeme nahradiť omnoho rýchlejším, lacnejším a spoľahlivým spôsobom pomocou jedlej sódy (bikarbóny) a kuchynského octu. Najprv si však niečo povedzme o kyslosti pôdy. Prečo záleží na tom, či je pôda vo vašej záhrade kyslá, neutrálna, alebo zásaditá? Väčšina rastlín má rada neutrálnu pôdu s pH 6,5 – 7,5. Sú však niektoré, ktoré majú rady kyslejšiu pôdu s pH pod 7, alebo zásaditú s pH nad 7. Testovaním môžete zistiť, či nebude potrebné vašu pôdu upravovať (čo sa kyslosti – zásaditosti týka). Test je jednoduchý, vyžaduje si však precíznosť.
Používajte čisté náradie. Z povrchu zeme, z ktorej beriete vzorku, odstráňte všetky nečistoty a z hĺbky asi 4 cm pod povrchom vyberte vzorku zeme (stačí ¼ šálky). Vzorku zalejte destilovanou vodou, aby vzniklo „tekuté bahno“. A potom na túto zmes nalejte ocot. Ak zmes začne vyhadzovať bublinky, zem je zásaditá. Ak na vzorku, odobratú rovnakým spôsobom a zaliatu destilovanou vodou nasypete jedlú sódu, ktorá zareaguje šumením či bublinkovaním, zmes je kyslá. Ak nenastane žiadna reakcia, zem je neutrálna, teda vhodná pre takmer všetky bežné rastliny.

Zvýšenie úrody paradajok

Pestovatelia vedia, že čím silnejší koreňový systém majú paradajky, tým viac plodov na nich dopestujú. Pestovateľský trik spočíva v tom, že pri sadení priesad sa snažíme veľkú časť stonky nechať pod zemou „na plocho“ tak, ako je to zrejmé z obrázku. Korene sa vytvoria pozdĺž celej ukrytej stonky. Musíte však odstrániť všetky listy, ktoré by zostali v pôde. Ich zahnívanie by totiž mohlo podporiť vznik nežiadúcich chorôb rastliny.

vysadba-paradajok.jpg

Ďalším trikom pre vysoké výnosy paradajok je takzvaná igelitová klietka. Z jemného pletiva vytvoríme valec, ktorý obalíme potravinárskou fóliou a osadíme okolo rastliny. Toto „zariadenie“ bude fungovať ako skleník a poskytne posilnenie rastu aj pri chladných dňoch.

sip878194.jpg.rendition.largest.jpg

Odstraňovanie vošiek bez chemického postreku

Vošky parazitujú napríklad na listoch ríbezlí v tom najnemožnejšom čase – keď sa na kríku červenejú plody. Postriekať ich chemikáliou? To nie – bobuľky by sa znehodnotili. Existuje však niekoľko eko-spôsobov, ako ich odstrániť?. Jedným z nich je metóda „mucholapky“. Táto činnosť môže byť dokonca zábavná ak do nej zapojíte svoje deti. Oviňte si prsty dlane ľavej ruky širokou priesvitnou lepiacou páskou tak, aby „lepivá“ strana bola na vrchu a konce zlepte spolu z vnútornej strany prstov. Prikladajte ruku s lepiacou páskou zo spodnej strany listov a vrchnú časť jemne pritlačte k dlani pod listom. Vošky sa nalepia na lepidlo pásky a vy takto na jeden záťah ošetríte 4 – 7 listov. Potom pásku vymeňte a pokračujte ďalej.

vosky.jpg

Tak trochu iný merací prístroj

Pracujete v záhrade a potrebujete rýchlo zmerať vzdialenosť medzi priesadami, riadkami či jamkami na sadenie a ako na potvoru nemáte po ruke meter , alebo pásmo? Pripravte si netradičné meradlo. Pomocou pásma si preneste mierku pomocou permanentného popisovača na porisko hrablí, motyky či rýľa. Takto budete mať meradlo stále po ruke ak budete chcieť mať rastlinky v presnej vzdialenosti od seba.

Proti špine za nechtami

Mnohých po práci v záhrade trápi špina za nechtami, ktorá sa veľmi ťažko odstraňuje. Tu je trik, ako s tým vybabrať: Zoberte si obyčajné mydlo a „kreslite“ po ňom nechtami dovtedy, kým sa vám za nimi nenazhromaždí dostatočné množstvo tejto hmoty. Po ukončení prác v záhrade použite kefku na odstránenie mydla a vaše nechty budú žiarivo čisté.

mydlo.jpg

Špongiové zavlažovanie

Odchádzate často na pár dní z domu a bojíte sa, že vám vyschnú rastlinky v kvetináčoch? Vyskúšajte toto: Pred presadením rastlinky vložte na dno kvetináča kus špongie na umývanie riadu (alebo celú). Po zaliatí kvetov vodou sa ňou napije aj špongia a postupne bude uvoľňovať vodu do pôdy. Rastlinky tak vydržia oveľa dlhšie, ako bez tejto pomôcky.

Prírodné označenie vysadených rastlín

Chcete vedieť, kde máte čo vysadené a lístky s názvami rastlín vám pripadajú neesteticky? Zapíšte si ich permanentným značkovačom na svetlé skalky (okruhliaky) a umiestnite ich k riadkom, kde máte jednotlivé rastlinky vysadené.

Harmančekový čaj ničí huby

Tento fakt je známy už dávno, no akosi sa naň pozabudlo. Mladé sadenice bývajú niekedy napádané bielym plesnivým povlakom – hubou. A to nielen doma v črepníkoch, ale tiež v záhonoch záhrad. Pôdu okolo základne sadeníc postačí raz týždenne polievať silnejším vývarom harmančekového čaju (samozrejme vychladnutého) a hubovitý povlak zmizne.

harmancek.jpg

Pestovanie hlivy ustricovej v koši na bielizeň

Máte doma starý kôš na bielizeň, ktorý doslúžil? Nevyhadzujte ho, ale pestujte v ňom huby. Pre začiatok skúste hlivu ustricovú, ktorá je nenáročnejšia. Postupujte podľa návodu, ako keby ste ju chceli pestovať vo vreci, naplnenom slamou. Akurát miesto vreca použite starý kôš.

hhlivy.jpg

Kávové filtre na reguláciu odvodnenia v črepníkoch

Tiež vás štvú veľké diery na spodnej časti niektorých črepníkov? Nemusíte hľadať vhodný „črep“ na eliminovanie veľkého odtoku závlahy z nich. Stačí, ak dno prikryjete filtrom do kávovaru. Odvodnenie bude zaručené v potrebnom množstve.

kavove-filtre.jpg

Automobil a rýchle sušenie bylín

Potrebujete rýchlo usušiť bylinky? Žiaden problém. V slnečných dňoch postačí, ak na zadnom sedadle vášho automobilu rozprestriete noviny, poukladáte na ne čerstvé bylinky, pozatvárate okná a zatvoríte všetky dvere. Vaše byliny sa v horúčave vnútri auta usušia veľmi rýchlo a navyše vytvoria interiéri auta nádhernú vôňu.

Foto:itsoverflowing.com, southwestgardener.com, keeperofthehome.org, bhg.com, stuartwilde.com