Archív

Renovujte parkety profesionálne!

Mať veľký rodinný dom je perfektné, no s radosťami prichádzajú aj starosti. Veď to poznáte, neustále treba niečo opravovať, rekonštruovať, dokúpiť, dorobiť… Podobne je to i s vlastníctvom inej nehnuteľnosti. Možno podnikáte, alebo spravujete nejaký ten objekt. Ak sa chystáte v súčasnosti napríklad renovovať parkety, rozhodne sa Vám hodia užitočné rady, ako dosiahnuť čo najlepší efekt. Samotný postup realizácie si popíšeme v nasledujúcich krokoch.

krb.jpg

Parkety nie sú prežitok

Na začiatku by sme si mohli zhrnúť, že častejšiu renováciu si vyžadujú parkety, ktoré sú intenzívne namáhané a vystavované každodennému preťaženiu. Medzi také zaraďujeme tie v telocvičniach, kultúrnych domoch či kanceláriách. Zatiaľ čo pri tomto type miestností musí renovácia prebiehať už po približne 5-tich rokoch, v domoch či bytoch to môže byť pokojne aj po 20-tich. Samozrejme, ak parkety počas celej tej doby správne ošetrujete. Čo sa týka renovácie, tá vždy znamená úbytok 1 mm vrstvy dreva.
Parkety rozhodne nie sú prežitok doby a keďže ide o prírodný produkt, sú vhodnou ekologickou alternatívou. Majú dlhšiu životnosť ako plávajúce podlahy a je možná aj ich renovácia. Pri samotnej parketovej úprave je nutné nekonať unáhlene, vsadiť skôr na precíznosť a na druhej strane nešetriť finančnými prostriedkami. Venujte dostatok času vybrúseniu parkiet, pričom nevynechajte žiadne miesto. Zakúpte si kvalitný lak, ktorý zanecháva požadovaný efekt. Aplikujte ho veľmi starostlivo.

Renovácia krok za krokom

lesk.jpg

Prvým krokom je vybrúsenie parkiet tak, aby sa na ne mohol naniesť lak. V súčasnosti sú na trhu mnohé spoločnosti, ako napríklad Slovparket.sk , ktoré ponúkajú absolútne bezproblémové, čisté a kvalitné brúsenie podláh. Znamená to, že v miestnosti nebude žiaden prach, pretože ten sa zachytáva do špeciálnych bezšvových vriec. Účinné a ergonomické brúsky sú veľmi obľúbené najmä v domácich priestoroch. V zásade by sme mohli brúsenie rozdeliť do 3 etáp:
1.Hrubé brúsenie – tu by ste mali odstrániť základné nečistoty, nerovnosti a stopy na dreve, ktoré tam nepatria. Zrnitosť je 24, respektíve 36.
2.Stredné brúsenie – je to jemnejšie brúsenie, ktoré odstraňuje ryhy a stopy hrubého brúsenia a parkety tak dostávajú rovnejší vzhľad.
3.Jemné brúsenie – vykonáva sa so zrnitosťou 80 až 100. Je to finálne brúsenie parkiet, po ktorom nasleduje lakovanie.

parkety.jpg

Tmelenie predstavuje druhú fázu, ktorá však nie je vždy nutná. Ak máte v parketách príliš veľké medzery, ktoré vznikli poškodením, treba ich zatmeliť. Tmel je vhodný po zaschnutí ešte prebrúsiť, pretože môže spôsobovať nerovnosti. Brúsi sa s najväčšou zrnitosťou.
Poslednou fázou je lakovanie parkiet, pri ktorom sa nanáša zvolený lak. Poznáme vodou riediteľné laky a tie na báze rozpúšťadiel. Pri výbere laku sa zamerajte na konečnú podobu parkiet, či ich chcete mať lesklé, mierne matné alebo matné. Taktiež je dôležitá farba. Väčšina ľudí sa rozhoduje pre prírodný odtieň, avšak lakom sa dajú dosiahnuť i mnohé iné odtiene. Vďaka moridlám tak môžu byť parkety aj v inej ako prírodnej farbe. Laky by nemali byť príliš agresívne k životnému prostrediu, mali by relatívne rýchlo schnúť a dosiahnuť požadovaný výsledný efekt.

Chce to čas a trpezlivosť

Renovácia parkiet je relatívne jednoduchý proces, ktorý zvládne aj domáci kutil. Treba však k tomu správne nástroje a komponenty, vďaka ktorým bude brúsenie bezprašné, tlmenie efektívne a lakovanie kvalitné. Na renováciu musíte mať najmä dostatok času, aby ste ju vykonali na 100% a nemuseli celý proces čoskoro znova opakovať, ale aj trpezlivosti, pretože nie nadarmo sa hovorí „pomaly ďalej zájdeš“. Pokiaľ Vám jedna z týchto dôležitých „predností“ chýba, tak využite služby profesionálov. Na odkaze https://www.youtube.com/watch?v=QVq1TtcVUlA si môžete pozrieť celý proces ešte raz.

Foto: slovparket.sk, panguaneta.com, mr-bricolage.be