Predstavujeme vám nádherný druh umeleckého vyšívania, ktorý sa na pohľad zdá veľmi zložitý. Temari však nie je až tak ťažké, ako pôsobí. Naučte sa ho spolu s nami.
Temari (loptičky Temari) vznikli ako časť ľudovej tvorivosti v Číne, keď ich matky a babičky vyrábali svojim deťom a vnúčatám, aby sa mali s čím hrať. Šičky spočiatku využívali kúsky jelenej kože, ktoré zošívali do tvaru gulí a zdobili farebnými niťami. Neskôr používali ako materiál zvyšky starých odevov, (v Japonsku predovšetkým kimon) a prešívali tieto hodvábne tkaniny tak, aby vznikla guľa. Na záver dekorovali Temari prúžkami tkaniny, aby držala pohromade. Zdobilo sa najčastejšie hodvábom. Z Číny sa toto umenie prenieslo počas obdobia *Asuka* (približne pred 1400 rokmi) do Japonska, kde sa spočiatku nazývalo *kemari* (podľa hry podobnej futbalu ke= noha, mari= lopta). O tisíc rokov neskôr sa z kemari vyvinulo *Onna Mari* a vzápätí Temari (jap. te = ruka, mari=lopta). Išlo o vylepšenú verziu kemari, určenú pre vyššie kasty. Stále viac sa kládol dôraz na zvyšujúcu sa dekoratívnosť loptičky a na detailnosť, až nakoniec sa na loptičky Temari začali vyšívať veľmi zložité vzory.
Aristokracia a vznešené ženy sa predbiehali v tom, kto vytvorí krajšie a zložitejšie loptičky. Dnes predstavujú vysoko cenený a drahocenný darček, ktorým na znak vďaky súčasne vyjadrujeme darovanej osobe hlboké priateľstvo a lojalitu. Tiež brilantné farby a používané nite sú symbolom, ktorý želá príjemcom skvelý a šťastný život. Najmä matky často darovali svojim deťom loptičky Temari ako novoročný darček so želaním, aby priniesli šťastie tomu, kto ich dostane do svojich rúk. Dámy v starom Japonsku tiež využívali Temari ako príležitosť ukázať sa v tom najlepšom svetle pred bohatými veľmožmi a získať ich pozornosť. Spočiatku sa loptičky vytvárali pomocou *kakagari* (steh s hodvábnymi niťami) a boli obmedzené pre vyššie spoločenské triedy. Avšak postupom času sa stali ľahko dostupnými bavlnené nite a s tými začali Temari zdobiť obyčajní ľudia z nižších kást. Vtedy sa zaujímavý štýl rozletel do všetkých kútov Japonska a každá oblasť a prefektúra mala svoj jedinečný a nezameniteľný dizajn loptičky, založený na miestnej kultúre a dostupných materiáloch (hodváb, ľan, vlna, bavlna atď.) Kým prvým podkladom pre loptičku bola pred mnohými a mnohými rokmi hlavne jelenia koža, neskôr už bola celá z textilu a nití. Bez ohľadu na použitý materiál je základný postup pri vytváraní Temari rovnaký. Hlavná náplň je pomocou prešívania a nití tvarovaná do presnej gule a potom pevne zabalená prúžkami látok a nití. Tradícia hovorí, že pred tisíc rokmi musela byť guľa zabalená tak pevne, že sa po hodení odrážala od zeme. Stred gule ukrýval hrkálku, ktorá sa pri pohybe rozozvučala.
{{adsense}}
Japonský zmysel pre estetiku vyžaduje oddávna krásu vo všetkom a tak niet divu, že ako plynul čas, pretavilo sa Temari do úžasného druhu umenia, ktorý obdivujú a napodobňujú ľudia po celom svete. Ako hovorí japonská legenda – Temari prepožičiava svojmu majiteľovi šťastie. Medzi najobľúbenejšie patria vzory geometrické a symetrické, pričom mnoho dizajnových prvkov sa inšpiruje prírodou, vytvárajúc kaleidoskopické vzory. Stať sa majstrom Temari v Japonsku bol a je zdĺhavý proces. Aj dnes si vyžaduje osobitnú odbornú prípravu.
Tradičné vyšívanie na netradičnom podklade
Obrázky z tohto článku určite nadchnú mnohých, ktorým vyšívanie nie je cudzie, no zároveň položí otázku, ako to vytvoriť? Naozaj je Temari také zložité? Odpovieme vám – nie je. Mnohí z tých, ktorí sa zdobením loptičiek zaoberajú nehľadajú inšpiráciu na internete, ale vo svojom vnútri. 24 ročná Tamiko z Osaky hovorí: *„Temari som zbožňovala od malička, pretože mi ich otec nosil zo svojich ciest po Japonsku. Nikdy by som však nepredpokladala, že to raz sama vyskúšam. Keď sa mi končila materská dovolenka a ja som mala odrazu viac času na svoje záľuby, povedala som si, že to skúsim. Hneď prvý môj výtvor nadchol celú rodinu. Všetci mi hovorili, aká som šikovná, no môžem vám povedať, že pre mňa je Temari viac matematikou a geometriou, ako umením. Najťažšie nebolo vymyslieť vzor, ale vyrátať, aby sa na loptičku zmestil a symetricky opakoval. K tomu však veľmi pomáhajú vodiace čiary – takzvané poludníky a rovnobežky, ktoré som si pred začiatkom dekorovania na loptičku naniesla. Temari ma začalo neskutočne baviť a tak som už do môjho pôvodného zamestnania nenastúpila a predaj týchto loptičiek ma celkom slušne živí. Popri práci by som to však nestihla, pretože čas je to, čo hlavne pri práci potrebujete. Samotné Temari sa v mnohých smeroch podobá klasickému vyšívaniu. Len sa tentokrát vyšíva priestorovo na guľatom podklade.“*
Ako začať?
Základom Temari je dokonalá guľa. Dnes už samozrejme nik po vás nebude chcieť, aby ste zošívali dohromady jeleniu kožu. Väčšina moderných „temaristov“ využíva ako základ napríklad tenisovú loptičku, alebo gule z polystyrénu, penovej hmoty a podobne. Začiatočníci by mali používať väčšie gule, s ktorými sa jednoduchšie manipuluje. Zaužívanou veľkosťou je veľkosť tenisovej loptičky.Takáto guľa sa pomocou hrubšej látky či inej textílie, špendlíkov a nožníc napevno zabalí tak, ako to vidno na nasledujúcich obrázkoch.
Celý obrázkový postup vytvárania takejto základnej gule nájdete na tejto stránke Guľu je potrebné dôkladne ovinúť niťou tak aby táto niť nedeformovala tvar a zároveň bol vzniknutý obal pevný.Špendlíky, ktoré držia textíliu prichytenú na guli sa počas ovíjania vytiahnu. Majstri Temari tvrdia, že k ovíjaniu by sa malo použiť až 300 metrov tenkej nite. Keď máme tento úkon hotový, prichádza čas na vyšívanie. Vynikajúcim pomocníkom sú vodiace linky, ktoré nám guľu symetricky rozdelia. Na obrázku vidíte 4 hlavné spôsoby vedenia týchto liniek. Pre nasledujúci fotonávod si vystačíme s najjednoduchším delením – 8 „poludníkov“, 1 „rovnobežka“ v strede, čiže rovník. Vyznačovať môžeme jemnou niťou (niektorí využívajú linky fixkou, no nemalo by sa). Keď máme všetko pripravené, môžeme začať vyšívať.
Vyšívanie Temari
Pre obrázkový návod som vybral jednoduchý chryzantémový vzor, ktorý dáva vyniknúť farbám. Štyri zelené lístky sú zvýraznené štyrmi okvetnými žltými lístkami.
Pomocou špendlíkov si vyznačíme na guli body, umiestnené na „poludníkoch“ cca 0,5 cm od „rovníka“.
===================================================================================================
Zelenou niťou vyšijeme okvetné lístky od bodov vytvorených špendlíkmi až po „severný pól“. Niť prevlečieme v týchto bodoch cez textil, ktorý obaľuje guľu a prešijeme v blízkosti pólu tak, aby vyčnievajúca časť nite nebola voľná.
========================================================================================================================================================================================================================================
Keď máme vzor uzavretý, pokračujeme s paralelným pridávaním nití k už existujúcim.
==================================================================================
Takto nám vznikne vzor so siedmimi riadkami nití tesne pri sebe (dajú sa pritískať jedna k druhej prstom, aby nevznikali medzi nimi medzery).
==============================================================================================================================================
Pri lemovaní zelenej môžeme kombinovať hrúbku žltých nití.
===========================================================
Žlté okvetné lístky začíname vyšívať cca 2 cm od „rovníka“.
===========================================================
Výsledný žltý vzor efektne prekrýva zelenú výšivku a pôsobí trojrozmerne. Rovnaký postup volíme pri vyšívaní opačného pólu.
===========================================================================================================================
Zostáva nám dekorovať časť rovníka.
=====================================
Temari je hotové.
Ak uprednostňujete video pred obrázkami, pozrite si dva praktické videonávody pre Temari
========================================================================================
VIDEO 1
VIDEO 2
Inšpirácie
Na internete po zadaní Temari, ako kľúčového slova, nájdete množstvo nápadov a inšpirácií k výrobe takýchto krásnych gulí. My vám tiež niekoľko prinášame priamo v tomto článku a tiež vo fotogalérií k nemu.
Foto: flickr, stranamasterov.ru, temarikai.com
Zanechať odpoveď