Dnes vám ukážeme, ako sa dajú vytvoriť z papiera úžasné trojrozmerné výtvory, známe ako modulárne origami.
==========================================================================================================
Existuje legenda o starom čínskom mníchovi, ktorý po celý svoj život v kláštore prepisoval Konfuciove texty. Popísal tisíce a tisíce hárkov papiera no namiesto uznania prišla správa z cisárskeho dvora, že cisár (prívrženec budhizmu) prikázal zničiť všetky texty s Konfuciovým učením a myšlienkami. Bezradný mních nevedel, čo má robiť, ale poslušne začal plniť cisárovu vôľu tak, že ostrým nožom rozrezával časti hárkov svojho rukopisu na rovnaké malé obdĺžniky. Jedného večera zložil z niekoľkých obdĺžnikov telesá v tvare trojuholníka, ktoré sa dali do seba zasúvať. Z piatich kusov sa mu podarilo zložiť hviezdu. Pokračoval však ďalej a prišiel na to, ako mu poslúži obrovské množstvo papiera. Začal z neho vyrábať hračky pre malé deti a zadarmo im ich rozdával… Dnes sa už nedozvieme, ako to v skutočnosti bolo, takmer isté však je, že tento druh práce s papierom má svoj prapôvod v Číne, odkiaľ sa dostal do Japonska.
Prvý historický dôkaz o modulárnom origami pochádza z japonskej knihy Ranma Zushiki, ktorú publikoval v roku 1734 Hayato Ohoka. Obsahuje kresbu, ukazujúcu tradičné origami modely, spojené do tvaru kocky. Táto je v knihe zobrazená dvakrát (z mierne odlišných uhlov pohľadu) a je označená v sprievodnom texte, ako Tamatebako (magická pokladnica).
Apropo – samotný názov origami vznikol spojením dvoch japonských slov oru= zložiť, a kami (gami)= papier. Modulárne origami vzniká zložením určitého počtu identických telies (modulov) do kompletného modelu. Za normálnych okolností sú jednotlivé moduly jednoduché, no finálny výsledok pôsobí dojmom precíznosti a zložitosti. A taký vlastne aj je. Skutoční majstri dokážu pospájať tisíce a tisíce kusov malých modulov do trojrozmerných fantastických objektov, nazvaných tiež 3D origami.
Modulárne origami môže byť klasifikované ako sub – sada mnohých kusov origami, pretože pravidlo vytvárania modelu z jediného kusu papiera nemôže byť v tomto prípade splnené. Avšak všetky ostatné pravidlá origami zostávajú v stálej platnosti, takže použitie lepidla, zošívania, alebo iného uchytenia, ktoré nie je súčasťou listu papiera je neprípustné a neprijateľné. Medzi ďalšie obmedzenia v súvislosti s 3D origami je možnosť použitia jediného druhu modulu v mnohých kópiách tak, že sa prepoja dohromady symetrickým, alebo opakujúcim sa spôsobom. Znamená to, že ak je stanovený ako modul trojuholníkový tvar, nesmie sa miešať s iným tvarom modulu. V niektorých prípadoch je však dovolené pridať niektoré prvky (znázorňujúce napríklad oči, vlasy a podobne) aj v inej forme.
{{adsense}}
Existuje tiež variant, kde sa používa viac druhov modulov. Nazýva sa multi modulárnym origami. Rozličné časti konštrukcie sú spojené papierovými dielmi dômyselne ukrytými pred zrakom pozorovateľov.
Ako vyrobiť origami modul
Naučíme sa vytvárať populárne trojuholníkové moduly. Pripravte si papier (štandardný kancelársky) formát A4. Ten preložte napoly, a znovu napoly, a znovu napoly….Skladajte dovtedy, kým ho pomyselne nerozdelíte na 16 častí. Alebo radšej na 32.
Čím sú moduly menšie, tým krajšie ukáže výsledný model. Väčšie sú vhodné pre začiatočníkov, alebo objemnejšie modely.
Vystrihnite z papiera obdĺžniky. Pamätajte však, že na vytvorenie modelu budete potrebovať stovky, dokonca tisíce modulov, takže aj základných papierových obdĺžnikov budete potrebovať veľa.
O niečo zložitejšie sa pripravujú moduly z farebného papiera v prípade ak neviete koľko modulov v jednotlivých farbách budete potrebovať. Ale k tomu sa dostaneme. Vystrihnuté obdĺžniky budú tvoriť základ pre trojuholníkové moduly.
Preložíme obdĺžnik po dĺžke na polovice.
Teraz preložíme obdĺžnik po dĺžke na polovicu ešte raz. Potom však papier vrátime do pôvodnej podoby.
K stredovej linke, ktorá vznikla preložením zložíme jednu aj druhú stranu obdĺžnika tak, ako sa skladá lietadlo. Papier otočíme na opačnú stranu.
Teraz ohneme okrajové segmenty tak, ako to vidno na obrázku
Časť s ohnutými segmentmi ohneme nahor
Modul prehneme napoly
Hotovo. Máme prvý základný modul pre naše dielo.
**Takto si ich pripravíme minimálne 50
Každý modul má dve bočné „vrecká“ , s ktorých pomocou môžeme spájať a pripájať ďalšie moduly. Jednoducho ich vkladáme do seba**
Pohľad zhora na spojené moduly.
Trecia sila neumožňuje, aby moduly nedržali (preto sa lepidlo nepoužíva). Stáva sa však, že konštrukcia býva v niektorých miestach nestabilná, preto musíme byť už pri vytváraní modulov presní a hlavne trpezliví. Začíname radšej s bielou farbou papiera, no už čoskoro môžeme prejsť na papier farebný.
Modulárne origami v Európe
Kým tradičné origami je v našich končinách známe už veľmi mnoho rokov, trojrozmerný (modulárny) štýl sa stal obľúbeným až omnoho neskôr. Mnohí si totiž mysleli, že vytvoriť niečo také je príliš zložité. Kým nebol známy know-how – či už samotných modulov, alebo konečných modelov, zaoberalo sa modulárnym origami len málo ľudí. S nástupom farebnej kníhtlače sa mnohé veci zmenili. Začali vychádzať knihy návodov, kde pomocou grafických schém autori znázornili postup pri výrobe mnohých „zložitých“ 3D origami.
Neskôr sa tieto návody dostali na internetové stránky a dodnes sa tešia veľkej obľube. Pri mnohých grafických schémach sa začala objavovať aj legenda, v ktorej sa záujemca dozvedel, koľko modulov a akej farby bude potrebovať na zhotovenie objektu. Modulárne origami si tak našlo priaznivcov po celom svete. Ešte väčší ošiaľ pre tento druh kreatívneho hobby zapríčinila možnosť zdieľať na internete animácie a videá, umožňujúce pridávať detailné pohyblivé návody na tvorbu 3D origami.
Pávy, holuby a iné modely
Pestrofarební vtáci sú symbolom šťastia v mnohých krajinách sveta. Majstri modulárneho origami ich vo svojich dielach znázorňujú veľmi často. Pomocou videonávodu si teraz ukážeme, ako vytvoriť z trojuholníkových modulov takejto holubice:
Na obrázku vidíme bielu holubicu. Na prvý pohľad vyzerá jej stavba celkom zložito, no video pod obrázkom nám dokáže, že až tak ťažký spôsob to nie je. Už som spomínal, že na 3D origami budeme potrebovať veľmi veľa modulov . Aj v tomto „jednoduchšom“ prípade je ich viac, než dosť – 659 bielych trojuholníkových modulov a 17 ružových. Pozorní diváci si všimnú, že autor videa použil na prilepenie krídel lepidlo. Pre začiatočníkov je takáto malá „pomôcka“ častokrát nevyhnutná, so skúsenosťami však každý príde na to, ako zafixovať časti 3D origami bez nepovolených materiálov.
VIDEO TU
Vďačným námetom na modulárne origami sú pávy a labute. Pozrite si niekoľko veľmi vydarených modelov:
A tu je videonávod na zhotovenie 3D origami labute
Vázy a dekorácie
Z papiera je možné urobiť všeličo. Modulárne origami pretaví našu fantáziu a zručnosť do umeleckých objektov, ktoré návštevníkom nášho domova vyrazia dych. Bez preháňania.
Ponúkame vám videonávod na zhotovenie vázy z posledného obrázku
Ďalší videonávod vysvetľuje postup pri vytváraní dekoratívneho podnosu:
Na záver spomeniem, že modulárne origami má aj na Slovensku celkom slušnú fanúšikovskú základňu. Títo ľudia umiestňujú na internet fotografie svojich výtvorov a následne žnú všeobecný obdiv. Veľmi pekná je slovenská komunita modulárneho origami na známej sociálnej sieti. Dostanete sa tam kliknutím na tento odkaz
Tak čo? Páči sa? Vyskúšate? V galérií k článku nájdete ďalšie inšpirácie.
Foto: infoniac.ru, , pximagez.com, deviantart.com, 3dorigamiart.com, facebook
Zanechať odpoveď