Archív

Desatoro domáceho majstra (+ rady navyše)

Vedeli ste, že so sťahovaním ťažkého nábytku si pomôžete pomocou starých ponožiek? Že tenisová loptička zabráni prášeniu počas vŕtania do stropu? Brazílsky časopis Manitas priniesol vyhodnotenie Top 10 jednoduchých vychytávok pre kutilov, o ktorých rozhodovali čitatelia tohto špecializovaného periodika. My vás zoznámime nielen s nimi, ale aj s inými zaujímavými radami pre amatérskych domácich majstrov, neoceniteľnými pri drobných prácach.

Prachová loptička

Chystáte sa vŕtať do stropu a nechcete aby vám prach napadal do očí, na vŕtačku a na podlahu? Jednoduchý trik tomuto zabráni. Stačí prerezať napoly tenisovú loptičku a nasadiť ju na vrták.

lopticka.jpg

Sťahovanie nábytku pomocou ponožiek

Máte doma plávajúcu podlahu, parkety či linoleum, chystáte sa sťahovať ťažšie kusy nábytku s nožičkami a nechcete poškodiť podlahovinu? Pomocníkom pri sťahovaní z miesta na miesto sa môžu stáť staré hrubšie ponožky, ktoré na nožičky nábytku jednoducho navlečiete. Vznikne akýsi „klzákový“ systém, ktorý vám nielen uľahčí sťahovanie, ale zároveň tiež zabráni poškriabaniu podlahy. Ak je nábytok príliš ťažký, vopchajte do ponožiek kusy handry, aby nedošlo k ich rýchlemu predraniu.

ponozky.jpg

Aby sadra netuhla príliš rýchlo

Poznáte to. Potrebujete pomocou sadry čosi opraviť či vymodelovať a ona stuhne skôr, ako to stihnete. Čo robiť? Natíska sa odpoveď – pridávať viac vody. Zle. Sadra tak bude príliš riedka a nebude sa dať s ňou dobre pracovať. Správne odpovede sú dve:
***1. Sadru sypte vždy do vody a nikdy nie naopak
2. Ak do takto pripravenej zmesi pridáte pár kvapiek octu, bude tuhnúť pomalšie a vy budete mať dosť času na dokončenie prác***

Čo s nevypotrebovanou farbou?

Ostala vám po natieraní farba v plechovke a nechcete, aby počas skladovania vznikla na jej povrchu zaschnutá blana? Plechovku dobre uzavrite a uložte otočenú dnom nahor. Po čase sa síce blanka na povrchu vytvorí, no pri ďalšom otvorení farby (samozrejme z hora) zostane na dne.

Piesok miesto zveráka

Odlomilo sa vám uško z porcelánového pohárika? V dnešnej dobe špeciálnych lepidiel by nemal byť problém pripevniť ho naspäť. Problém nastáva s uchytením pohárika tak, aby sa pri práci nepohyboval. Postačí ak naplníte vhodnú nádobu jemným pieskom a pohárik do neho ponoríte. Zostane presne v takej polohe, v akej ho chcete mať.

pohar.jpg

{{adsense}}

Proti škrípaniu dverí

Škrípu vám pri otváraní dvere a olej či vazelína pomáhajú len krátkodobo? Vyskúšajte potrieť pánty roztlčenou tuhou z obyčajnej ceruzky. A keď sme už spomenuli vazelínu – viete, že sa dá použiť na vyčistenie škvŕn od asfaltu aj dechtu?

Upchatá výlevka a zemiaky

Aj pri najvyššej opatrnosti sa čas od času stane, že sa vám upchá výlevka od kuchynského drezu. Ak nechcete používať silno reaktívnu chémiu, skúste preliať výlevku horúcou vodou, ktorá vám zostane po varení zemiakov. Upchaté miesta povolia.

Čisté ruky

Pomáhate susede s drobnými prácami v byte, zaolejovali a zašpinili ste si ruky a ona nemá profesionálny prostriedok na ich čistenie? Vyskúšajte mletú kávu (každá správna gazdiná ju určite má). Káva okrem vynikajúcej schopnosti absorbovať nečistoty má aj jemný brúsny účinok. A ešte bonus: Farbu a mastnotu z rúk odstránite obyčajným rastlinným olejom. Je to nielen šetrnejšie pre vaše telo, ale tiež pre životné prostredie.

Aby sa drevo nerozštiepilo

Zatĺkate klinec do dreva a nechcete aby sa vám rozštiepilo? Prelepte miesto, do ktorého klinec zatĺkate lepiacou páskou. Po hrote klinca pred prácou jemne klepnite kladivkom.

Vývrtkou na hmoždinky

Ak potrebujete zo steny vytiahnuť pevne ukotvenú hmoždinku, použite čašnícku vývrtku, podľa možností krídlovú. Takto poľahky vytiahnete plastové, nylonové aj drevené hmoždinky. Ak je otvor hmoždinky na vývrtku príliš malý, zašraubujte do nej čiastočne zodpovedajúci šraub a pomocou klieští ju vytiahnite.

Pre hladké pílenie

Ak sa vám pri pílení ručnou pílkou na drevo zasekáva pílový list, potrite ho niekoľkokrát voskom zo sviečky. Vďaka tomu sa bude hladko kĺzať v obrobku.

pilka-pilenie.jpg

Čistenie okien po maľovaní

Škvrny od vápna či sadry, ktoré vám po maľovaní ostali na okne odstránite jednoducho zmesou octu a teplej vody.

Cibuľou proti hrdzi

Hrdzavý nôž v prípade, že vrstva hrdze nie je veľká, nevyhadzujte. Hrdzu z ostria zotriete pomocou obyčajnej cibule.

Usporte vodu pomocou vody

Ak nemáte modernú toaletnú nádržku na rozdelené splachovanie WC , aj tak môžete pomocou jednoduchého riešenia ušetriť. Do nádržky umiestnite plastovú fľašu naplnenú vodou. Vďaka tomu bude splachovač plný vždy o niečo skôr a úspora sa prejaví už po pár spláchnutiach. Tento trik však nepoužívajte, ak máte v toalete malý tlak vody. Splachovanie by bolo neúčinné.

Mastné fľaky na stene

Urobil vám prskajúci olej z panvice či deti hrajúce si s plastelínou nepekné mastné fľaky na stene? Nemusíte ihneď maľovať. Večer celú stenu potrite (nehľadiac na jej farbu) bielou školskou kriedou, zasiahnuté miesta hrubšou vrstvou. Kriedový prach do seba vsiakne cez noc všetku mastnotu a fľaky zmiznú. Stačí ak ráno odstránite nanesenú kriedu jemnou kefou a stenu prípadne povysávate.

Čisté plechovky

Nenechajte lepidlo či farbu stekať po okraji plechovky, pretože ak zaschne, tak sa vám bude plechovka veľmi ťažko uzatvárať vekom. Ako na to? postačí prekryť okraj plechovky vrstvou alobalu, ktorý vytvarujete podľa otvoru.Alobal po práci vyhodíte.

Čisté štetce

Rovnako môže farba zaschnúť aj na spodnej časti rukoväte štetca, ktorú namáčame spolu so štetinami. Ak túto časť oblepíme hoci aj papierovou lepiacou páskou, nemusíme z rukoväte oškrabávať zaschnutú farbu, ale tiež pri práci zabránime jej stekaniu po našich rukách. Po ukončení prác jednoducho pásku odlepíme a zahodíme.

Na záver prenechajme slovo šéfredaktorovi spomínaného časopisu Manitas Raulovi E. Hermanosovi: *„Náš časopis je síce primárne určený pokročilým domácim majstrom, pre ktorých ponúkame kompletné plány na zveľadovanie bytu, domu a okolia a tiež takzvané DIY návody (urob si sám). Nezabúdame však aj na amatérov začiatočníkov, ktorým sú práve takéto rady určené. Je pravda, že dnes je takýchto návodov plný internet. My však pravidelne prinášame rebríčky Top 10 vychytávok, u ktorých podľa hodnotenia užívateľov vieme, že naozaj fungujú. Takto eliminujeme „zaručené“ rady, ktoré skôr uškodia, ako pomôžu. K nim patrí napríklad mýtus, že tupé nožnice naostríme niekoľkonásobným zastrihnutím do brúsneho papiera. Toto možno platilo v minulosti, no dnes sú ostria nožníc samobrúsiace a takýto postup by ich miesto brúsenia otupil. Aj v tom vidíme cestu k čitateľovi. Takže prinášame naozaj overené rady.“*
S týmito slovami môžeme len súhlasiť.

Foto: supply2build.com,diy4beginners.co.uk, tillyscottage.com, constructionphotography.com