Archív

Domáci majster a podkrovie

Ste vášnivý domáci majster a s obľubou opravujete alebo upravujete veci v domácnosti svojpomocne? Povedzme si úprimne, dnes už patríte k rarite, pretože väčšina ľudí sa zveruje do rúk odborníkov. No je tiež v poriadku, keď veríte samým sebe a svoje veci si zariaďujete podľa vlastných predstáv. Veď napokon, kto si lepšie pozná vlastnú domácnosť ako jej majiteľ? Ak patríte k tým, ktorí potrebujú načerpať trošku inšpirácie, ste tu správne. Prinášame Vám niekoľko rád, ako si skrášliť podkrovie vlastnoručne.

strecha.jpg

Krok za krokom

Podkrovie je vždy najproblematickejšou časťou domu či bytu. Je potrebné premyslieť ho úplne od základov. V tomto prípade je základom to, že podkrovie sa nachádza bezprostredne pod strechou a ak ste sa rozhodli pre podkrovnú izbu, nesmiete zabudnúť najmä na precízne zateplenie strechy, čím si zateplíte aj podkrovie. Je to základný krok k obývaniu podkrovia. Na zateplenie sa často využíva minerálna vlna, polystyrén, a to najmä ako ochrana proti teplu v letných mesiacoch. Dosky z týchto materiálov (uložené na debnení) tepelne chránia všetky vnútorné časti strechy. Inou možnosťou je vkladať izoláciu z minerálnych vlákien medzi krokvy. Tento nenáročný spôsob je vhodný pri svojpomocných prácach. V praxi sa často vyskytuje kombinácia všetkých troch spôsobov izolovania.

Schody do neba

… alebo jednoducho povedané podkrovné schody, ktoré vedú do Vášho súkromného raja, sú veľmi dôležité už len preto, aby ste sa do podkrovia dostali pohodlne. Musia byť nielen prepracované, ale najmä bezpečné. To platí tisícnásobne, pokiaľ bude podkrovie spĺňať účel izby pre Vaše deti. Rovnako významné sú použité materiály, bezpečná prevádzka pre všetky vekové kategórie, možnosť prenášať väčšie predmety, zdravotné požiadavky, možnosť rýchleho úniku pri požiari a ekonomické nároky používateľov. V bytových domoch pri predĺžení do podkrovia sú vhodné schodiská železobetónové, oceľové, oceľové kombinované s drevenými nástupnými plochami a samonosné drevené. Krivočiare typy schodísk v rodinných domoch alebo mezonetových bytoch môžu byť železobetónové, drevené a oceľové. Na priamočiare schodiská sú vhodné všetky druhy materiálov umiestnené voľne v priestore. Voľne umiestnené schodiská môžu vytvárať dekoratívny prvok interiéru alebo priestor opticky deliť.

majster.jpg

Podkrovná izba

Podkrovie využíva väčšina ľudí ako detskú izbu alebo kvôli estetickému riešeniu spálne. Avšak z tohto hľadiska sú podkrovia vhodnejšie pre nižších ľudí, teda napríklad pre deti, keďže v podkroví je nízky strop a celkový priestor je zmenšený. Čo sa nábytku a vhodných doplnkov týka, neodporúčame zbytočne podkrovie prepĺňať, ale skúste staviť skôr na minimalizmus. Vyniknúť môžete nechať napríklad väčšie postele, ktoré nájdete aj na tomto odkaze No potom už miestnosť nezapratávajte zbytočnosťami. Skôr by ste mali staviť na vyplnenie priestoru vhodnými doplnkami či jednoduchým nábytkom jednej farby, čím sa Vám podarí podkrovný priestor opticky zväčšiť. Vhodnými doplnkami sú aj koberce či rôzne kvetináče, lampy a sošky, ale aj tu sa nezabúdajte riadiť heslom, že menej je viac. Nebojte sa trošku zaexperimentovať a vsadiť na čaro podkrovia. Veľa nesratíte, práve naopak, môžete len a len získať. O to viac, ak máte doma šikovného majstra, ktorý väčšinu práce urobí sám s pocitom dobre vykonanej práce.
Pri pracovnom postupe Vám môže pomôcť i tento článok:
mojdom.zoznam.sk/cl/10132/85346/Zateplenie-sikmej-strechy.

Zdroj: wikihow.com
Foto: freedigitalphotos.net